Šventinės vyno taurės pagundos. Nukenčia ne tik kepenys

Mūsų šventės, deja, vis dar dažnai siejamos su gausiu ne tik maisto, bet ir alkoholio vartojimu. Apsvaigimas nuo alkoholio – daugeliui pažįstama būsena, nepaisant to, kad žinome apie alkoholio žalą, galbūt net esame išgyvenę nemalonų pagirių sindromą. Kodėl žmonės geria ir ar verta? Kalbiname klinikinę toksikologę Juratę MARGERIENĘ.
 

Svaigalai meluoja: suvilioja ir palieka


Dažnai tariame alkoholiui taip, kadangi jis atpalaiduoja nervų ir kraujagyslių sistemas. Tai lyg antidepresantas, pakeliantis tam tikrų neuromediatorių kiekį organizme, suteikia geros nuotaikos, linksmumo pojūtį. Nedidelės alkoholio dozės veikia stimuliuojamai.
Tačiau, peržengus tam tikrą dozę, alkoholis tampa nuodu. Didesnės alkoholio dozės toksiškai veikia visus parenchiminius organus: smegenis, širdį, kepenis, inkstus, kasą, nervų sistemą.

 

Alkoholio keliai mūsų organizme


Išgertas alkoholis iš skrandžio ir plonųjų žarnų tuoj pat patenka į kraują. Ypač greitai alkoholis patenka į kraują vartojant stipresnius gėrimus ir esant tuščiu skrandžiu, iš gazuotų, kiek pasaldintų gėrimų – maksimali koncentracija kraujyje susidaro jau po valandos. Alkoholis organizme veikia visų organų ir visų audinių ląsteles.


 

Kas vyksta kepenyse?


Didelės alkoholio koncentracijos toksiškai veikia kepenų ląsteles bei jų funkciją. Kinta kepenų dydis, jos didėja, keičiasi forma, bet vėliau sutrinka ir kepenų funkcija. O mes žinome, kad kepenys dalyvauja ne tik įvairių medžiagų detoksikacijos procesuose, bet ir gamina daugybę fermentų – medžiagų, kurios daro įtaką viso organizmo veiklai. Kepenys palaiko mūsų energetines sistemas. Todėl, kai kepenys pažeistos, žmogus jaučia silpnumą, energijos stoką, apatiją, vangumą. Ilgai geriant, vystosi kepenų uždegimas, vadinamas toksiniu alkoholiniu hepatitu. Jis yra labai pavojingas, nes sukelia kepenų ląstelių žūtį ir kepenų cirozę.
 

Labiausiai nukenčia smegenys


Mūsų smegenys apraizgytos plačiai išsišakojusių kraujagyslių ir kapiliarų. Jos labai gerai aprūpinamos krauju, kuris atneša deguonį ir kitas naudingas medžiagas. Smegenų ląstelės labai jautrios alkoholiui, todėl nuo jo labiausiai nukenčia smegenys. Išgėrus alkoholio, smegenyse būna didžiausia jo koncentracija. Alkoholis pro kapiliarų sieneles prasiskverbia į smegenų ląsteles ir pažeidžia vidinę jų struktūrą, žaloja jas, ir smegenų ląstelės žūva. Smegenų ląstelėms ypač pavojingi alkoholio apykaitos produktai, kurie pasižymi toksiniu poveikiu.
 

Pagirių sindromas?


Pagirios – organizmo būklė, atsirandanti padauginus alkoholio. Tai sindromų ir simptomų visuma, kuri priklauso nuo daugelio veiksnių. Kliniškai ji pasireiškia: centrinės nervų sistemos, virškinamosios ir kitų sistemų (širdies, raumenų, krešėjimo, endokrininės) pažeidimu. Pagrindiniai simptomai: nerimas, drebulys, galvos skausmas ar sunkumas, prakaitavimas, burnos džiūvimas, kraujospūdžio pakilimas, šviesos baimė, pykinimas, vėmimas.
Geriausias vaistas nuo pagirių – „nepadauginti“ iš vakaro. Na, o, jeigu jau taip nutiko, tai pirma pagalba– gerti daug skysčių – mineralinio vandens (geriau šarminio, negazuoto), raminamosios arbatos (mėtų, melisų, ramunėlių), pasaldintos medumi, fruktoze ar cukrumi. Gerti nedideliais gurkšneliais. Būklę gali palengvinti sriuba iš ryto, koncentruotas sultinys, elektrolitai – džiovinti vaisiai ar jų kompotas. Neretai alkoholio pažeistoms kepenims padėti prireikia vaistų. Tam puikiai tinka, pavyzdžiui, preparatas Essentiale forte N. Jis padeda nukenksminti nuodingąsias medžiagas ir gerina kepenų funkciją. Dėl ypatingos sudėties preparatas skatina kepenų atsinaujinimą. Svarbu, kad apsaugomos ne tik kepenys, bet ir visas organizmas. Beje, vaistas pravers ir persivalgius (kas švenčių metu, deja, irgi neretai atsitinka)
Ko iš tiesų negalima daryti – tai mėginti gydytis tuo, nuo ko susirgote, – gerti vėl alkoholio. Tai dėl fermentinių sistemų aktyvavimo bus efektyvus tik trumpam, o po to vis tiek pasireikš toksinis alkoholio skilimo produktų poveikis.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Gidaxasusalienis
2010-06-30 02:14
Tikrai geriau nepadaugint,kelis kartus buvau padaugines tai isveže su greitoja,kai pagirios prasidejo. Negaliu atsigaut jau trece diena,kamuoja dusulis ,lb stiprus sirdies sudurimai,atrodo kad rytojaus nesųlauksju. Nz net ka daryt,tykrąi nebeimsiu nei laso jr nepatarcjau kitiem to.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai