Alkoholio įtaka kraujo spaudimui

Konkretus būdas, kaip alkoholis veikia kraujo spaudimą, nėra žinomas, tačiau piktnaudžiaujant šiuo produktu kraujo spaudimas neabejotinai pakils. Kita vertus, labai įdomu, kaip kraujospūdis kinta alkoholį vartojant saikingai. Apie tai, kas susiję su alkoholiu ir kraujo spaudimu, skaitykite žemiau.
 

Kaip alkoholis veikia kraujo spaudimą?


Daugelis manome, kad alkoholis mažina kraujo spaudimą. Iš tikrųjų nedideli jo kiekiai pradžioje atpalaiduoja kraujagysles, tačiau antroje stadijoje tos pačios kraujagyslės susitraukia, o kraujospūdis, kaip jau supratote, ima kilti.
Alkoholis turi įtakos kepenų sugebėjimui metabolizuoti kai kuriuos hormonus, pavyzdžiui, reniną ir angiotenzną, kurie daro tiesioginę įtaką kraujo spaudimui. Esant didesniam šių medžiagų kiekiui (kepenys jų nespėja suardyti), kraujospūdis kyla.
Atlikus mokslinius tyrimus su gyvūnėliais paaiškėjo, kad saikingas alkoholio vartojimas žiurkių patinėliams kraujospūdį pakelia jau po 4 savaičių tokios terapijos. Maža to, su šlapimu žiurkės išskiria mažiau natrio, o cirkuliuojančio kraujo kiekis per tą patį laiką padidėja. Rezultatas paprastas – per didelis spaudimas.

 

O jei visai nedaug?


Mokslininkai perspėja, kad net nedidelis alkoholio kiekis kai kuriems žmonėms gali pakelti kraujo spaudimą. Japonų mokslininkai ištyrė, kad bet kokiam alkoholį vartojančiam žmogui, palyginti su alkoholio nevartojančiaisiais, neatsižvelgiant į alkoholio vartojimo dažnį ir kiekį, yra didesnė rizika, kad kraujo spaudimas bus aukštas. Specialistai perspėja, kad arterinės hipertenzijos rizika tuo didesnė, kuo vartojamas alkoholis turi daugiau laipsnių. Net ir saikingas alkoholio vartojimas 20–30 procentų padidina arterinio kraujospūdžio pakilimo tikimybę. Mokslininkų diskusijos metu paaiškėjo, kad šių duomenų negalima absoliutinti, tiesa vis dar nėra žinoma. Žinoma, niekas neabejoja japonų mokslininkų tyrimo išvadų teisingumu, tačiau manoma, kad reikia atsižvelgti į tam tikras rasines ypatybes. Pavyzdžiui, apie 50 procentų japonų turi genetines mutacijas, turinčias įtakos medžiagų apykaitai. Atliekant tyrimą taip pat nebuvo atsižvelgta nei į dietą, nei į gyvenimo būdo ypatybes. Kita vertus, niekas neabejoja, kad alkoholio vartojimas vis dėlto 3–4 kartus padidina tikimybę sirgti arterine hipertenzija ir mums, europiečiams. Alkoholis labiau kelia sistolinį (viršutinį) kraujo spaudimą, ir vyrai šiam ugninio vandens poveikiui pasiduoda lengviau nei moterys.


 

Svarbu ne tai, ką geriate, bet kaip


Įrodyta, kad vartojant alkoholį kasdien (net ir saikingai) arterinės hipertenzijos išsivystymo tikimybė yra didesnė nei geriant alkoholinius gėrimus rečiau nei kartą per savaitę. Riziką padidina ir alkoholio vartojimas „ tuščiu skrandžiu“. Hipertenzijos tikimybė, palyginti su tais, kurie neužmiršta pavalgyti, yra 41 procentu didesnė. Atkreipkite dėmesį į šį faktą: jei jau kilnojate stikliuką ar taurę, nepamirškite bent kiek užkąsti. Beje, skirtumo tarp alaus, vyno ir degtinės mėgėjų nepastebėta. Visų jų galvos tokioje pačioje „kilpoje”.
 

Ar galima vartoti alkoholį, jei sergate hipertenzija?


Kaip jau minėjau, pavartojus alkoholio po kurio laiko kraujospūdis ima kilti, padažnėja širdies susitraukimų dažnis. Be to, daugelyje alkoholinių gėrimų yra biologiškai veiklių medžiagų. O šie junginiai gali patys savaime turėti įtakos kraujo spaudimui ir neretai, deja, neigiamos.
Vartosite alkoholį ar ne, priklauso tik nuo jūsų pačių. Tačiau prieš tai įsitikinkite, kad alkoholis nesąveikauja su vaistais, kurių vartojate.
Vartojant antidepresantų alkoholį gerti pavojinga. Šių dviejų medžiagų derinys padidina širdies plakimo dažnį bei pakelia kraujospūdį.
Alkoholis gali sustiprinti kraujospūdį mažinantį alfa adrenoblokatorių poveikį. Staigiau atsistojus gali svaigti galva, aptemti akyse.
Vartojant beta blokatorius ir išgėrus alkoholio, gali atsirasti psichomotorinės būklės pokyčių.
 

Alkoholio pašalinimas


Apie 30–50 procentų alkoholikų detoksikacijos metu pakyla kraujo spaudimas. Kraujo spaudimo pakilimas paprastai susijęs su konkrečia vartoto alkoholio rūšimi bei su biocheminių kraujo tyrimų pakitimais. Manoma, kad kraujo spaudimo padidėjimas detoksikacijos metu gali būti susijęs ir su simpatinės nervų sistemos aktyvumo padidėjimu, dėl ko procedūros metu į kraują patenka didesni renino, angiotenzino bei kortizolio kiekiai. Šios medžiagos turi įtakos ir kraujospūdžio pakilimui. Mokslininkai pastebėjo, kad alkoholinės detoksikacijos metu sumažėja ir išskiriamo šlapimo kiekis bei natrio elektrolitų pašalinimas su šlapimu. Šie pokyčiai skatina diastolinio (apatinio) kraujospūdžio pakilimą.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Nerima
2020-08-28 18:26
Vos išgeriu taurelę svečiuose - iškart suima miegas. Jokio linksmumo, dingstu ir ieškau lovos užsirakinti. Maniau, kad tas rodo nukritus kraujospūdį?
RASA
2014-10-22 15:20
Po didelio baliaus, padažnėja širdies permušimai, spaudimas geras, bet pulsas padidėjas, naktį permuša, drebina, pykina, pykinimas nuo kosulio kurio šiaip nėra, gal ką patartumėt?
Kartais padeda kaptoprilis, bet tik kartais, tenka visa nakti kankintis, gal kokių pasiūlymų būtų?
Naras
2014-10-09 20:18
Laba diena , norejau paklausti isgerus stipresnio alkoholio kad ir 50 gr labai staiga,tiesiog akimirksniu pradeda kilti spaudimas [ kartais taip buna ir nuo kavos ]
Tomas Levulis
2012-03-22 00:12
Pagrindinės ir vienintelės kraujospūdžio sutrikimo PRIEŽASTYS yra:

- stresas ( pyktis, baimė, įtampa, nuoskaudos, kaltė ir pan.)
- alkoholis ( nes tai narkotinis nuodas, kuris tirština kraują )
- tabakas ( narkotiniai nuodai, kurie užkemša ir spazmuoja kraujagysles )
- klaidinga mityba.
Kad normalizuoti kraujospūdį, jokių vaistų nereikia, nes jie nešalina tikrųjų kraujospūdžio sutrikimo priežasčių. Vaistai tik slopina pasekmes, nešalindami tikrųjų sutrikimo priežasčių.

Visa tai tvirtinu iš savo asmeninės darbo su žmonėmis praktikos.

Tomas Levulis, www.laisvi.lt
Laima
2012-02-28 11:49
Jei alkoholis kelia kraujospudi, tai turintiems zema spaudima jis galetu buti laikinas pagelbejimas? Mano kraujospudis labai zemas, o kai keiciasi slegis, jis dar labiau krenta. Tuomet nera jegu net is lovos islipti, svaigsta galva, liejasi vaizdas, laikinai padeda tik labai stiprios kavos puodelis. Taip iseina, kad pvz vyno taure irgi gali padeti? :)
grazvis
2010-10-06 16:02
laba diena
Turiu tokia problemele,o gal jau ir problema :)
Labai spengia galvoje,vakarais kai einu gult,osia !alhogoli vartoju daznokai,bet tik po 50-100 gr brendzio,kartais alaus bokalas,arba vyno taure,tikrai nesijauciu alhogoliku ... galvoje spengia jau apie 20 metu,kaip ir apsipratau,klausa taip pat nekokia,neprigirdziu,...viskas butu kaip ir tiek to,bet mazdaug pries men vaziuodamas apalpau ,pradejo labai svaigti galva ir ir visiskai apkurtau,laikinai,praejus kelioms valandoms,viskas aprimo...(spaudimas tuo metu buvo 130/80)Nesuprantu kas cia buvo ? Gal kas galetu padeti ir istirti?kur kreiptis
Dekoju
sstasys
2009-11-22 23:02
Ačiu,daugiau tokių naudingų patarimų.
ernesta vagabonde
2007-05-21 21:12
nuo ko priklauso zmogaus isskiriamo slapimo kiekis?atsakykit biciuliai
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai