Gerti ar negerti?

Yra daug žmonių, kuriems geriausia negerti nė truputėlio. Tiems, kurių šeimoje ar giminėje buvo sergančių lėtiniu alkoholizmu, iš viso nepatartina pradėti vartoti alkoholio, nes priklausomybė nuo jo gali išsivystyti greitai ir nejučiomis. Ypač tai pasakytina apie moteris, kadangi jų organizmas alkoholiui daug jautresnis negu vyrų. Viena iš priežasčių - tai, kad vyrų ir moterų organizmai nevienodai metabolizuoja (perdirba) alkoholį. Alkoholis vandenyje tirpsta geriau negu riebaluose. Alkoholis organizme paskirstomas per skysčius. Kadangi moters organizme yra mažiau vandens (45-55 proc.), o vyrų organizme vanduo sudaro 55-65 proc. kūno svorio, alkoholis mažiau “praskiedžiamas”, jo koncentracija būna didesnė. Taigi tas pats alkoholio kiekis labiau paveikia moterį negu vyrą, net jei jie sveria tiek pat. Svarbu tai, kad dėl kol kas nepaaiškinamų priežasčių vyrų skrandžio fermentas, skaldantis alkoholį, yra aktyvesnis negu moterų, taigi moters organizme daugiau alkoholio tiesiai per virškinimo sistemą patenka į kraujo apytaką. Dar vienas nepaprastai svarbus argumentas: tyrimų duomenimis, kuo daugiau moteris vartoja alkoholio, tuo didesnę riziką patiria susirgti krūties vėžiu. Mokslininkai galvoja, kad reguliarus ar dažnas nesaikingas alkoholio vartojimas padidina estrogenų lygį iki pavojingos ribos. Tyrimai rodo, jog kuo aukštesnis estrogenų lygis, tuo didesnė krūties vėžio rizika. Dėl šios priežasties galvojama, kad alkoholis gali būti ypač pavojingas moterims, gydomoms pakaitiniais estrogenų preparatais. Jei jūsų šeimoje ar giminėje kas nors sirgo krūties vėžiu, rekomenduojama visiškai negerti.


Jei vartojate medikamentus, taip pat reikėtų susilaikyti nuo alkoholio, ypač jei tai trankviliantai, antidepresantai, kai kurie antibiotikai, antihistamininiai (antialerginiai) vaistai ar analgetikai.
Visiškai atsisakyti alkoholio turi tie žmonės, kurie yra priklausomi nuo alkoholio (jau serga lėtiniu alkoholizmu). Nors ir daug kalbama bei rašoma apie tai, kas yra priklausomybė nuo alkoholio ir kaip ji pasireiškia, daugeliui žmonių sunku pripažinti, jog taip yra, nes alkoholiku mes įpratę laikyti tą, kuris jau guli patvoryje ar stovi prie parduotuvės ir prašo centų buteliui alaus. Jei žmogus turi darbą, šeimą, jam sunku pripažinti, kad jis jau alkoholikas, juo labiau, kad “gyvenimas sunkus, o alkoholis padeda atsipalaiduoti, pamiršti problemas”. Priklausomiems nuo alkoholio žmonėms reikia gerokai didesnio alkoholio kiekio negu anksčiau, kad apsvaigtų ar pasiektų norimą efektą, jie negali liautis gėrę ar kontroliuoti išgeriamo alkoholio kiekį. Nustojus gerti po ilgiau trukusio “užgėrimo” pasireiškia drebulys, pykinimas, prakaitavimas, padažnėjęs širdies plakimas, kraujospūdžio pakilimas, nerimas, nemiga (abstinencijos simptomai). Siekiant išvengti šių simptomų ar juos sumažinti, neretai tuoj pat vėl pradedama gerti. Vis daugiau laiko praleidžiant prie taurelės bei atsigaunant nuo alkoholio poveikio atsiranda problemų darbe ir šeimoje. Priklausomybė nuo alkoholinių gėrimų - tai liga, cheminė priklausomybė nuo etilo alkoholio, kurio yra visų rūšių alkoholiniuose gėrimuose. Ši liga nepagydoma, tačiau sėkmingai sustabdoma, jei pacientas susilaiko nuo alkoholio vartojimo. Būtina sėkmingo gydymo sąlyga - visiška abstinencija (to padeda pasiekti 12-os žingsnių programos, kodavimai, medikamentinis gydymas).
O kaip turėtų elgtis tie žmonės, kurie nėra priklausomi nuo alkoholio, neserga ligomis, kuriomis sergant gydytojai griežtai draudžia gerti.
Užsienyje vis dažniau rašoma apie SAIKINGĄ ALKOHOLIO VARTOJIMĄ. Kaip neperžengti saiko ribos ir nerizikuoti gyvybe, sveikata, netapti priklausomiems nuo alkoholio? JAV mokslininkų duomenimis, saikingai moteris per dieną gali išgerti 2,5 g stipraus vienos rūšies alkoholio arba 142 g vyno, arba 340 g alaus. Kai kuriose šalyse saugaus gėrimo norma didesnė. Didelę įtaką šiuo atžvilgiu turi kultūra, papročiai. Galbūt ir Lietuvoje kada nors bus nustatytos saikingo alkoholio vartojimo normos. Greičiausiai jos bus panašios į kitų Europos šalių normas. Beje, vyrams saugaus gėrimo normos yra šiek tiek didesnės.
JAV mokslininkai teigia, kad vartoti alkoholį retkarčiais ir labai saikingai, gali būti netgi naudinga - mažėja rizika susirgti širdies kraujagyslių ligomis, insultu. Tačiau tai daugiau pasakytina apie 40-45 m. amžiaus vyrus, kurie sulaukę šio amžiaus dažniausiai pirmą kartą suserga širdies kraujagyslių ligomis.
Kai kas gali pradėti galvoti: “jei saikingai išgerti gali būti naudinga, tai ir didesnis kiekis nepakenks”. Taip nėra. Nesaikingai vartojant alkoholį galima susirgti kardiomiopatija (nusilpsta širdies raumuo, širdis nebegali “pumpuoti” kraujo). Nesaikingas gėrimas gali padidinti kraujospūdį, riziką susirgti gerklės, burnos, kasos vėžiu, pakenkti kepenims, skatinti peptinių opų vystymąsi ir kt.
Nepamirškime, kad net tai, kas saikinga ir nežalinga, greitai gali tapti ligos ir nelaimės priežastimi.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

man ir mano ˛monai pad&#27
2010-07-23 10:56
Kam reik pagalbos u˛sukite į www.laisvi.lt ten rasit kontaktus kur padeda atsisakyti alkoholio irtabako priklausomybių. ˛mogus gėrė nuo jaunystės.ko tik neišbandė, kad atsisakyti alkoholio priklausomybės, pas kokius tik daktarus nebuvo- niekas nepadėjo- kol neatėjo į Šičko metodikos kursą.Pritaikė sau Šičko metodiką ir atsisakė prieš tai jį kelis dešimtmečius kamavusios alkoholiopriklausomybės
aadaiva
2010-05-25 12:55
to Gaiva.juokingiausia?kas cia juokinga?jei as esu priklausoma nuo alkoholio,sergu letiniu alkoholizmu,vadinasi turiu visiskai jo atsisakyti,nes man jis mirtinai pavojingas.;)
Gaiva
2009-05-05 13:20
Žinot , juokingiausia vieta šiame straipsnyje yra ši: ”Visiškai atsisakyti alkoholio turi tie žmonės, kurie yra priklausomi nuo alkoholio (jau serga lėtiniu alkoholizmu).”
Allen Carr ”Lengvas būdas suvaldyti alkoholį” Puikus būdas atsikratyti tiek alhogolio, tiek rūkymo!!! paskaitykite!!! Rekomenduoju!!!! :):)
D
2008-08-31 14:57
svaigalai kresina krauja, tai gali sukelti kresuliu pvoju...
prijaučianti
2008-01-28 12:36
kodėl niekas neparašo apie žmogaus užkodavimą, kur koduojama, niekur nerandu informacijos

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai