Osteoporozės diagnostikos ir gydymo aktualijos

Straipsnis parengtas pagal spalio 14–15 dienomis Kaune vykusios II Baltijos šalių osteoporozės konferencijos medžiagą.
 

Osteoporozės diagnostika


Osteoporozė yra sisteminė kaulų liga, kuriai būdingas sumažėjęs kaulų tankis ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai, dėl to padidėjęs trapumas ir polinkis lūžti. Pagal medžiagų apykaitos greitį kauliniame audinyje skiriama greitos ir lėtos kaulinio audinio apykaitos osteoporozė. Pomenopauzinei osteoporozei būdinga pagreitėjusi kaulinio audinio rezorbcija, o senatvinei – sulėtėjęs atsinaujinimas.
Pagrindinis osteoporozės diagnostikos tyrimas yra kaulų mineralinio tankio (KMT) matavimas. Tačiau kaulo stiprumas priklauso ne vien tik nuo KMT, bet ir nuo kitų kaulo kokybę nulemiančių veiksnių: mikroarchitektūros (trabekulių skaičiaus ir apimties), kaulo audinio sudėties, gebėjimo atsinaujinti bei kt.
Dr. Aurelija Krasauskienė konferencijos dalyvius supažindino su osteoporozės diagnostikos periferinių kaulų (kulno) DEXA aparatu Lietuvos rajonuose patirtimi. Atkreiptas dėmesys į tai, jog gydytojui, kuris nori gydyti osteoporoze sergantį pacientą, nepakanka nustatyti osteoporozės diagnozę DEXA metodu. Būtina atkreipti dėmesį ir į tokius veiksnius:
• paciento lytį,
• amžių,
• ar buvo anksčiau lūžių (buvę kaulų lūžiai dar labiau padidina pakartotinių lūžių riziką),
• ar yra kitų veiksnių, didinančių osteoporozės išsivystymo riziką (tokių, kaip maža kūno masė, rūkymas, estrogenų stoka moterims, kalcio trūkumas, piktnaudžiavimas alkoholiu ar kofeinu ir kt.).
Buvo aptarta osteoporozės situacija Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Prof. G.Kazanavičius pristatė osteoporozės paplitimo tarp įvairaus amžiaus moterų Lietuvoje tyrimo rezultatus.
 

Osteoporozė ir kaulo apykaita


Osteoporoze dažniau serga moterys, jos dažniau patiria osteoporozės nulemtus kaulų lūžius. Labai svarbu ištirti moterų kaulų tankį menopauzės pradžioje, nes tada dar galima išvengti galimų kaulų lūžių. Taip pat kartu su KMT reikia ištirti kaulinio audinio apykaitą (metabolizmą). Moterų, kurios kenčia nuo osteoporozės, organizme kaulų apykaita yra pagreitėjusi, tai reiškia, kad rezorbuotos kaulų medžiagos kiekis nėra iki galo atnaujinamas.


Kaulų lūžių grėsmei sumažinti svarbu sumažinti kaulinio audinio apykaitą, išlaikyti kaulų struktūrą, skatinti mineralizaciją, pagerinti kaulų audinio kokybę, padidinti kaulų apimtį. KMT yra kaulo stiprumo matas, tuo tarpu kaulo apykaita parodo kaulų medžiagos rezorbcijos bei formavimosi tempą. Kaulų metabolizmo pagreitėjimas po menopauzės yra įprastas reiškinys. Jeigu KMT kinta metams bėgant, tai didelių kaulų metabolizmo pokyčių gali atsirasti per keletą savaičių ar mėnesių.
Taip pat labai svarbu nustatyti esamas kaulų deformacijas. Black su kolegomis (1999) atliko tyrimą su vyresnio amžiaus moterimis ir tyrė osteoporozės nulemtų stuburo ir ne stuburo deformacijų įtaką kaulų lūžių atsiradimui. Jie nustatė, kad yra tiesioginis ryšys tarp stuburo ir ne stuburo deformacijų ir osteoporozinių lūžių rizikos. Be to, jau esantys stuburo pažeidimai padidina papildomų pažeidimų riziką, o tai savo ruožtu dar labiau padidina kaulų lūžių riziką. Taigi jau esamų pokyčių nustatymas gali padėti užkirsti kelią tolimesnių pokyčių atsiradimui.
 

Kaulo kokybės reikšmė gydant osteoporozę


Buvo atlikti keli tyrimai su pomenopauzinio amžiaus moterimis, sergančiomis osteoporoze. Jų metu kontrolinėms grupėms buvo duodama kalcio ir vitamino D, kitos moterys gydytos bisfosfonatais. Tyrimų rezultatai parodė, kad vaistų vartojusių pomenopauzės amžiaus moterų kaulinio audinio apykaita sumažėjo, todėl sumažėjo ir kaulų lūžių rizika.
Bisfosfonatų stuburo, šlaunikaulio ir kitų ne slankstelių lūžių riziką mažinantis poveikis įrodytas daugelio tyrimų metu. Bisfosfonatai plačiai vartojami tiek pirminei, tiek ir antrinei osteoporozei gydyti, jų skiriama moterims ir vyrams. Šie vaistai mažina kaulinio audinio apykaitą ir rezorbciją. Vienas efektyviausių bisfosfonatų osteoporozei gydyti yra natrio risedronatas (Actonel).
Risedronatas (aktonelis), kaip ir kiti šios klasės preparatai, slopina osteoklastų aktyvumo sukeltą kaulų rezorbciją.
Norint ištirti aktonelio poveikį kaulų struktūrai, buvo atliktas tyrimas su pomenopauzės amžiaus moterims, kurių kaulų masė buvo sumažėjusi. Joms buvo skiriama vaisto arba kalcio ir vit. D. Po metų ištyrus klubakaulio viršutinės dalies biopsijas paaiškėjo, kad kalcio ir vit. D grupės moterų trabekulinė kaulų struktūra pablogėjo – buvo mažiau trabekulių, mažesni trabekuliniai tarpai ir padidėjęs kortikalinių struktūrų išretėjimas. Tuo tarpu vartojančiųjų aktonelio grupėje šių neigiamų pokyčių buvo išvengta.
Pasak prof. A.Lejnieks, visų tyrimų duomenimis, gydymo risedronatu metu tiek klinikiniai lūžiai, tiek ir pagreitėjusi kaulų apykaita sumažėjo jau per pirmus 3 mėnesius ir pasiekė statistiškai patikimą skirtumą per pirmus 6 gydymo mėnesius. Tai rodo, kad ryšys tarp lūžių rizikos ir kaulo apykaitos labai glaudus. Šie pokyčiai įvyksta daug anksčiau nei nustatomas KMT padidėjimas. Risedronatas taip pat greitai sumažina ir kitų kaulų (nestuburo) lūžių riziką.
Risedronatas klinikinėje praktikoje jau vartojamas 7 metus ir tai parodo, kad vaistas yra veiksmingas bei saugus. Apibendrinus daugelio tyrimų duomenis galima teigti, kad risedronatas pagerina kaulo kokybę bei stiprumą ir sumažina stuburo slankstelių ir kitų kaulų lūžių riziką pakankamai greitai – jau po 6 mėnesių vartojimo. Tęsiant gydymą, toks lūžius mažinantis poveikis išlaikomas mažiausiai 7 metus. Aktonelis, turintis įvairiapusį poveikį kaulams, sumažina galimų lūžių riziką. Be to, kaip įrodė tyrimai, jo pakanka 35 mg dozės vieną kartą per savaitę.
Prof. A.Lejnieks savo paskaitoje išsamiai aptarė ryšį tarp kaulo kokybės ir osteoporozės gydymo. Suprasdami vaisto poveikį į kaulo kokybę mes geriau galime pritaikyti veiksmingą gydymą, nes kiekvienas preparatas veikia šiek tiek skirtingai.
Gydant osteoporozę didžiausią dėmesį reikia skirti ne kaulų tankio didinimui, o kaulų lūžių prevencijai.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai