Atšventėte 40-metį? Skubėkite išsitirti kaulų!

Lietuvoje sergančiųjų osteoporoze yra apie 250 tūkstančių. Didesnę dalį sudaro moterys. Žiema – tai metas, kai gydytojai vis dažniau į medicinos korteles rašo diagnozę „osteoporozė“. Kodėl? Nes žiemą lengva pargriūti ir susilaužyti kaulus. O greitai lūžtantys kaulai byloja apie smarkiai progresavusią osteoporozę. Apie šios ligos keliamą grėsmę, tikimybę susirgti ir gydymo galimybes kalbamės su gydytoju Gediminu MILIŪNU, Panevėžio apskrities ligoninės Neurochirurgijos skyriaus vedėju.
 

Kokia liga yra osteoporozė?


Osteoporozė – tai kaulų retėjimo liga. Kaulas praranda stiprumą, tampa trapus ir lengvai pažeidžiamas. Blogiausia, kad liga progresuoja be simptomų, be skausmo. Ir ji dažniausiai nustatoma tik įvykus kaulo lūžiui. Tuomet jau tenka gydyti ne tik kaulų retėjimą, bet ir lūžį. Mūsų tikslas – kad neįvyktų lūžis. Svarbu diagnozuoti ir gydyti iki lūžio.
Kaulų lūžis yra sunkiai gydomas, dalis pacientų tampa invalidais, dalis net miršta, be to, gydymas brangiai kainuoja. Įvykus lūžiui, atliekama operacija. Osteoporozės pažeistų kaulų lūžis sunkiai gyja. Dažniausiai lūžta rankų, kojų kaulai, stuburo slanksteliai. Pastarieji, liaudiškai tariant, susiploja. Jie gali pradėti spausti šalia esančius nervus ar nugaros smegenis, gali sukelti skausmus ar kartais net sutrikdyti galūnių judesius.
Sulūžus slanksteliui, gali būti leidžiama tokia speciali medžiaga – medicininis cementas. Kartais atliekama fiksacija metaliniais varžtais.
 

 

Kodėl vystosi osteoporozė?


Ši liga ima vystytis vyresniame amžiuje. Moterys serga du kartus dažniau nei vyrai. Gali, aišku, sirgti ir jaunesni žmonės. Statistiškai paskaičiuota, kad moterys dažniau ima sirgti nuo 40 metų. Tai siejama su hormonų pokyčiais. Osteoporozė padažnėja pomenopauzės periodu. Tuomet moters organizme sumažėja estrogenų. Manoma, kad būtent estrogenų trūkumas ir tampa osteoporozės vystymosi priežastimi. Hormonų įtaka osteoporozės vystymuisi yra didžiulė.
Profilaktinė patikra ir, esant reikalui, gydymas iki lūžio yra labai reikalingas. Reikėtų profilaktiškai tikrinti vyresnes nei 40 metų amžiaus moteris.
Ne visi žmonės serga. Kai kam rizika susirgti didesnė nei kitiems. Labiau susirgti šia liga rizikuoja tos, kurių tėvai sirgo šia liga, smulkesnio kūno sudėjimo, rūkančios, nevengiančios alkoholio, fiziškai neaktyvios, nepakankamai gaunančios kalcio ir vitamino D, geriančios daug kavos ir tos, kurioms anksti prasidėjo menopauzė. Tokioms moterims būtina sulaukus keturiasdešimties kasmet profilaktiškai atlikti kaulų tankio matavimo tyrimą.
 

Kada medikai nustato osteoporozę? Ar sudėtinga diagnozuoti šią ligą?


Osteoporozė iš karto neatsiranda, ji vystosi palaipsniui, ilgai. Kai įvyksta kaulo lūžis, ir tada išsiaiškinama, kad yra osteoporozė, vadinasi, diagnozuota per vėlai. Kaulo lūžis įvyksta, kai liga jau gerokai progresavusi. O diagnozuoti šią ligą ankstyvų stadijų tikrai nėra sudėtinga. Daugelyje šalies gydymo įstaigų yra aparatai, matuojantys kaulų tankį. Tereikia pasidomėti.
 

Jeigu žmogus nejaučia ligos vystymosi, jam neskauda, tuomet gydytojams tikrai nebus lengva įtikinti žmogų tirtis kaulus...


Taip, lietuviai pas medikus dažniausiai eina tuomet, kai skauda. Tačiau yra kai kurie požymiai, kurie mums leidžia įtarti, kad žmogaus kaulas jau retėja. Pavyzdžiui, menka trauma sukelia kaulo lūžį, jis sugyja ir neilgai trukus kaulas lūžta kitoje vietoje. Vadinasi, kaulai jau retėja, būtina kuo greičiau skubėti pas medikus. Vėliau ima mažėti ūgis, atsiranda kupra.
 

Nejaugi iš tiesų, pakanka nedidelio sutrenkimo, kad kaulas lūžtų?


Kuo daugiau kaulas netenka masės, kuo labiau jis išretėja, tuo didesnė tikimybė, kad jis lūš. Žmonėms atrodo, kad kaulas lūžta be jokios priežasties. Kelia žmogus įprastą svorį ir jam įvyksta nugaros slankstelio lūžis. Arba paslysta, krinta, viena ranka atsiremia, ir jau įvyksta rankos ar šlaunikaulio kaulo lūžis. Tokio lūžio, atrodo, neturėjo būti.
 

Ką patartumėte daryti osteoporoze sergančioms moterims? Kaip stiprinti savo kaulus? Kokie šiuo metu yra gydymo metodai, būdai, vaistai? Kiek jie efektyvūs?


Ankstyvose stadijose rekomenduojama gyventi sveikiau – aktyviai judėti, vengti kavos ir alkoholio, vartoti vitaminą D ir kalcį.
Kai liga aptinkama vėlesnių stadijų gydymas yra ilgalaikis. Vaistų šiuo metu Lietuvoje tikrai yra daug. Bėda tik, kad, net ir gydant, galima sulaukti kaulų lūžio. Todėl pacientai turėtų saugotis, nes lūžis gali įvykti ir dėl menko smūgio. Tai itin aktualu šaltuoju metų periodu, kai slidu.
Gydant vaistais, būklė gerėja palaipsniui – geriausias efektas pasiekiamas po keleto metų nuolatinio vartojimo. Taip pat svarbu nepamiršti, kad, vartojant vaistus, būtina reguliariai matuoti kaulų tankį.
Vienas naujausių ir efektyviausių medikamentų šiuo metu yra stroncio ranelatas. Šis vaistas atkuria kaulinę masę, paprasčiau sakant, sutvirtina kaulus.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai