Osteoporozės gydymo naujienos ir pasaulinė patirtis

Osteoporozė yra viena iš dažniausiai pasireiškiančių judėjimo organų ligų vyresniame amžiuje. Mirties nuo sunkiausios osteoporozės komplikacijos - šlaunikaulio lūžio - rizika moterims, vyresnėms nei 50 metų, yra tokia pati kaip ir mirties nuo krūties vėžio rizika. 2004 metų kovo 4 dieną Vilniuje vyko trečioji Lietuvos gydytojų konferencija osteoporozės klausimais, skirta pasauliniam judėjimui “Kaulų ir sąnarių dešimtmetis“. Konferencijoje daug dėmesio buvo skirta sergančiųjų osteoporoze gydymo ir stebėjimo taktikai. Net tris pranešimus konferencijoje skaitė vienas žymiausių pasaulyje osteoporozės specialistų - profesorius Rene Rizzoli iš Šveicarijos. Vienas iš jo pranešimų - ”Nuo įrodymų iki klinikinės praktikos“ - buvo skirtas osteoporozės gydymo klausimams. Profesorius pristatė pasaulinę osteoporozės gydymo patirtį bei pateikė naujausius ilgalaikio osteoporozės gydymo rezultatus.
 

Pasak profesoriaus R. Rizzoli, diagnozavus osteoporozę, svarbu paskirti tinkamą gydymą, paremtą įrodymais pagrįstais tyrimais, ir visada atkreipti dėmesį, kokios kokybės tyrimas paremia vieną ar kitą teiginį. Be to, reikia prisiminti, kad gydyti galima pradėti esant bet kuriai osteoporozės stadijai ir tai padaryti niekada ne vėlu. Profesorius pristatė išsamią osteoporozei gydyti vartojamų medikamentų efektyvumo analizę ir apibendrintus rezultatus:
1. Nustatyta, kad pakeičiamoji hormonų terapija sumažina stuburo slankstelių lūžių dažnumą apie 30 proc. Kadangi estrogenai turi nemažai nepageidaujamų poveikių, šiuo metu pakeičiamoji hormonų terapija nėra pirmiausia pasirenkama osteoporozei gydyti.
2. Estrogenų receptorių moduliatorius raloksifenas (Evista) sumažina stuburo slankstelių lūžių dažnį apie 40 proc., bet jo poveikis kitų vietų lūžių dažniui nėra įrodytas. Raloksifeno rekomenduojama skirti nuo 55 metų iki 75 metų.
3. Purškiamas į nosį lašišų kalcitoninas silpnai (tik apie 20 proc.) sumažina stuburo slankstelių ir kitos lokalizacijos lūžių dažnumą. Jo vartojant labai nedaug padidėja kaulų tankis. Į raumenis leidžiamo kalcitonino pomenopauzinei osteoporozei gydyti pasaulinėje praktikoje taip pat atsisakoma ne tik dėl silpno efektyvumo, bet ir dažnų nepageidaujamų poveikių.


4. Bisfosfonatai apsaugo ne tik nuo stuburo slankstelių, bet ir kitų vietų kaulų lūžių:
• Natrio risedronatas (Actonel) sumažina slankstelių (36 proc.) ir ne stuburo (27 proc.) lūžių dažnumą;
• Natrio alendronato tyrimų (Fosamax) rezultatų analizė rodo, kad šis vaistas labai veiksmingai sumažina tiek stuburo slankstelių (apie 50 proc.), tiek ir šlaunikaulio (taip pat apie 50 proc.) bei kitų vietų kaulų lūžių riziką. Be to, jau per pirmus gydymo metus jis veiksmingai padidina kaulų tankį.
Kalbėdamas apie ilgalaikę osteoporozės gydymo patirtį, profesorius R. Rizzoli pristatė pomenopauzinės osteoporozės dešimties metų gydymo alendronatu tyrimą. Minėto tyrimo rezultatai patvirtino ankstesnių tyrimų duomenis, kad alendronatas yra veiksmingas vaistas pomenopauzinei osteoporozei gydyti, o ilgalaikis gydymas padidina stuburo slankstelių ir kitų kaulų mineralų tankį, sumažina įvairių lokalizacijų kaulų lūžių dažnumą. Be to, nustatyta, kad nutraukus alendronato vartojimą jo poveikis išlieka ilgai: net 60 mėn. po vaisto vartojimo nutraukimo stuburo kaulų tankis išliko nesumažėjęs.
“Šio tyrimo rezultatai dar kartą įrodė, kad gydymas alendronatu yra saugus ir efektyvus, bei paneigė spėliojimus, kad ilgalaikis šio vaisto vartojimas gali sukelti nepageidaujamą poveikį kaulams”, - pristatydamas tyrimo rezultatus, pasakė profesorius R. Rizzoli.
Apibendrinus visų atliktų tyrimų duomenis, galima teigti, kad natrio alendronatas* efektyviai sumažina ne tik stuburo slankstelių, bet ir šlaunikaulio bei kitos lokalizacijos kaulų lūžių dažnumą. Šiuo metu natrio alendronatas yra dažniausiai pasaulyje išrašomas preparatas osteoporozei gydyti. Tai vienintelis vaistas, kurio efektyvumas gydant osteoporozę įrodytas atlikus 10 metų trukmės tyrimą, ir yra pirmasis geriamasis preparatas, sukurtas vartoti kartą per savaitę. Natrio alendronato skiriama ne tik moterų pomenopauzinei, bet ir gliukokortikosteroidų sukeltai bei vyrų osteoporozei gydyti.
* Visi tyrimai atlikti vartojant Fosamax (natrio alendronatą, MSD)

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai