Kad kaulai būtų stiprūs

Artėja šaltasis metų laikas. Kartu ir pavojus paslysti ir kažką susilaužyti. Lūžio tikimybė didesnė žmogui, kurio kaulų tankis sumažėjęs. Todėl vyresniame amžiuje svarbu išsitirti savo kaulų tankį. Ką šis tyrimas rodo ir ką daryti, jei nustatytas tankio sumažėjimas, kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Šeimos medicinos centro gydytoja Lina VENCEVIČIENE.
 

Kokie atliekami tyrimai, norint nustatyti kaulų tankį?


Specialiu aparatu – densitometru – nustatomas kaulų mineralų tankis (KMT). Gautas dydis lyginamas su standartine norma ir apskaičiuojamas vadinamasis T lygmuo – tiriamojo asmens kaulų mineralų tankio nuokrypis nuo sveikų jaunų tos pačios lyties asmenų kaulų mineralų tankio vidurkio.
Jei T lygmuo nuo + 1 iki -1 – kaulų masė normali. Jei jis nuo -1 iki -2,5, reiktų susirūpinti – tai rodo, kad išsivystė osteopenija, t.y. sumažėjo kaulų masė. Bet tai dar ne osteoporozė. Ji diagnozuojama, kai T lygmuo mažesnis nei -2,5.
Osteoporozės gydymas gali būti kompensuojamas. Tam būtina atlikti kaulų mineralų tankio tyrimą DEXA metodu. Juo galima išmatuoti stuburo, klubo, kulno ir kitų kūno vietų kaulų tankį.
Toks pat tyrimas gali būti atliekamas ir vėliau, norint įvertinti, ar liga gydoma veiksmingai. Tuomet kreipiamas dėmesys ne į T lygmenį, bet į kaulo masės pokytį. Atliktą tyrimą būtinai reikia lyginti su buvusiuoju. Lyginti ne tik T lygmenį, bet ir kaulų vaizdą, nugaros, šlaunikaulio padėtis. Svarbu atkartoti ligonio poziciją.
 

 

Ar densitometrijos tyrimas turi būti atliekamas visiems pacientams?


Aišku, ne visiems. Pirmiausia pasitikrinti turėtų visos be išimties 60 metų amžiaus sulaukusios moterys, o vyrai, vyresni nei 70 metų. Mat po menopauzės kaulų audinio netenkama ypač sparčiai. Jaunesniame amžiuje tikrintis turėtų tik tie, kuriems yra osteoporozės rizikos veiksnių:
· iki 45 metų amžiaus įvykęs netrauminis kaulo lūžis;
· osteoporozės nulemtų kaulų lūžių yra buvę artimiems giminaičiams (tėvams, broliams, seserims, seneliams);
· ilgalaikis gliukokortikoidų (ilgiau kaip 5 mėn. vartojant kasdien po 7,5 mg ir daugiau) ar kai kurių kitų vaistų (nuo traukulių, citostatikų, heparinų, vaistų, kurių sudėtyje yra aliuminio, ir kt.)vartojimas;
· piktnaudžiavimas alkoholiu, rūkymas,
· nepakankamas fizinis aktyvumas;
· mažas kūno svoris (iki 57 kg);
· menkas kalcio turinčių produktų vartojimas;
· estrogenų stoka organizme (dėl ankstyvos menopauzės (iki 45 metų amžiaus), jei pašalintos abi kiaušidės, jei daugiau nei 6 mėn. nebuvo mėnesinių, ir tai nesusiję su nėštumu).
 

Kada osteoporozė pradedama gydyti?


Vienareikšmiškai atsakyti negalima. Jei nėra rizikos veiksnių, o T lygmuo mažesnis nei -2, sergantysis iškart nepradedamas gydyti vaistais. Tačiau, esant nors vienam rizikos veiksniui, gydyti pradedama jau kai T lygmuo mažesnis už -1,5.
Nedelsiant pradėti gydyti vaistais būtina ir kai jau yra įvykęs osteoporozinis lūžis. Osteoporoziniu vadinamas savaime arba dėl mažos traumos įvykęs lūžis, pavyzdžiui, pargriuvus, verčiantis lovoje.
Beje, kaulų mineralų tankis nėra vienintelis veiksnys, lemiantis kaulo stiprumą. Dalis šlaunikaulio kaklo lūžių įvyksta nepasiekus osteoporozei būdingo T-lygmens reikšmės.

 

Kaip osteoporozė gydoma?


Žmogaus organizmo ląstelės nuolatos ardo seną kaulinę medžiagą ir gamina naują. Osteoporozės metu organizmas daugiau jos suardo nei pagamina. Todėl kaulų masė palaipsniui mažėja, kaulai plonėja, ir padidėja kaulų lūžių pavojus. Dažniausiai tai atsiranda moterims po menopauzės. Daugeliui žmonių osteoporozė jokiais simptomais nepasireiškia, todėl galima ir nežinoti, kad sergama šia liga. Dėl osteoporozės dažnesni stuburo ir šlaunikaulio kaklelio lūžiai. Kaulai gali lūžti net nuo nedidelės traumos, pavyzdžiui, kėlimo ar kitokio fizinio krūvio.
Pagrindinis osteoporozės gydymo tikslas – apsaugoti pacientą nuo gresiančių lūžių.
Vaistai osteoporozei gydyti veikia pagrindines kaulinio audinio ląsteles ir skirtingai didina kaulų mineralų tankį, daro įtaką kaulo kokybei, mineralizacijai, struktūrai ir gerina kitus žymenis. Tiek pirminei, tiek ir antrinei osteoporozei gydyti ir moterims, ir vyrams gali būti skiriama bisfosfonatų.
Osteoporozės sudėtingumas, priežasčių kompleksiškumas reikalauja ir kompleksinio gydymo. Stroncio ranelatas yra pirmasis ir kol kas vienintelis osteoporozei gydyti skirtas vaistas, kuris turi dvejopą poveikį kaulinio audinio apykaitai ir kurio veiksmingumas pagrįstas klinikiniais tyrimais. Jis skatina kaulinio audinio formavimąsi ir mažina jo rezorbciją. Toks poveikis fiziologiškai subalansuoja kaulinio audinio apykaitą ir užtikrina naujo, tvirto ir kokybiško kaulo susidarymą. Vartojant stroncio ranelatą sumažėja ir stuburo slankstelių, ir šlaunikaulio lūžių rizika, be to, vaisto poveikis nepriklauso nuo osteoporozės sunkumo ar amžiaus.
 

Ką patartumėte žmonėms, kurie nori, kad jų kaulai būtų stiprūs?


Pirmiausia, valgykite produktus, kuriuose yra daug kalcio (pieną ir jo produktus). Jei nesate tikri, kad jo pakanka, papildomai vartokite kalcio papildus.
Labai svarbūs fiziniai pratimai, stiprinantys raumenis.
Nevartokite judesių koordinaciją bloginančių vaistų (raminamųjų), kartą per metus pasitikrinkite regėjimą ir klausą.
Vyresniems žmonėms pritaikoma namų aplinka: namuose nebūna slenksčių, tualetuose įrengiamos specialios rankenėlės.
Galima naudoti ortopedines klubų pagalvėles (kelnaitėse).
Svarbu reguliariai sekti savo arterinį kraujo spaudimą (AKS), kad šis nebūtų per žemas (optimalus AKS 120/80 mmHg).
Valgykite pieno produktus, keiskite gyvenimo būdą ir būsite sveiki!

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai