Dauguma mūsų esame išbandę bent kelias dietas ir ne kartą nusivylę jų rezultatu. Taip, dietos veikia. Tačiau vos tik nustojus jų laikytis, numestas svoris grįžta su kaupu. Tuomet puolame į paniką ir griebiamės dar drastiškesnių priemonių. Tačiau 2000-aisiais dietų pasaulyje įvyko persilaužimas – 30 metų gydytojo Pjero Dukano (Pierre Dukan) populiarinta dieta išpopuliarėjo visame pasaulyje. Kodėl? Atsakymą rasite straipsnyje.
Prancūzų mitybos specialisto Pjero Dukano sukurta dieta ne tik veiksminga, bet ir neturi grįžtamojo, kartais žaismingai pavadinamo jo-jo, poveikio. Laikantis Dukano dietos pasiekti rezultatai išlieka net ir tada, jei nustojate jos laikytis.
Pirmuoju šios dietos „bandomuoju triušiu“ tapo P. Dukano draugas, kuris penkias dienas valgė tik keptą mėsą ir gėrė daug vandens. Po savaitės svarstyklės rodė penkiais kilogramais mažiau. Po ilgų eksperimentų Dukanas sukūrė dietą, kurios dabar laikosi ne tik daugybė Prancūzijos, bet ir viso pasaulio žmonių. Taigi, kokia šios dietos paslaptis ir ką reikėtų žinoti prieš pradedant jos laikytis?
Baltymai – kelias į sėkmę
Dukano dietos pagrindas – baltyminis maistas, todėl rekomenduojame, prieš pradedant laikytis šios dietos, pasikonsultuoti su gydytoju ir išsitirti cholesterolio kiekį kraujyje. Pirmiausiai įsitikinkite, kad esate puikios sveikatos ir tik tuomet laikykitės Dukano dietos.
Kadangi baltyminis maistas apsunkina inkstų veiklą, rekomenduojame per dieną išgerti ne mažiau kaip 1,5 litro vandens. Tokiu būdu inkstams palengvinsite darbą, jie greičiau išsivalys. Be to, pradėjus laikytis Dukano dietos, gali atsirasti nemalonus burnos kvapas. Jo išvengsite vartodami daug vandens. Avižų arba kviečių sėlenos – itin svarbus dietos komponentas. Ryte ir vakare jų reikėtų suvartoti po vieną valgomąjį šaukštą.
Didelis Dukano dietos privalumas tas, kad nereikia skaičiuoti kalorijų. Galite valgyti tiek, kiek norite, ir kada norite. Vis dėlto itin svarbu, kad valgytumėte tik tai, kas yra leidžiama atitinkamame dietos etape. Neretai besilaikantieji Dukano dietos, siekdami greito efektyvumo, įveda papildomų draudimų, bet tai tik nualina organizmą. Viso to pasekmė: bloga nuotaika, energijos trūkumas ir sugrįžę kilogramai. Todėl, norėdami sulaukti greitesnių rezultatų, kasdien bent pusvalandį užsiimkite aktyvia fizine veikla: paplušėkite sporto salėje, pasivaikščiokite, užlipkite laitais (vietoj to, kad naudotumėtės liftu), o jei važiuojate į darbą viešuoju transportu, išlipkite stotele ar keliomis anksčiau ir iki darbo nueikite pėstute.
Dukano dietos meniu ir pagrindiniai dietos etapai
Dukano dietą sudaro keturi etapai. Kiek gali trukti pirmasis etapas priklauso nuo to, kiek norite numesti svorio, tačiau atminkite, kad baltyminio maisto negalite vartoti ilgiau nei 10 dienų:
• iki 5 kg – 2 dienos;
• iki 10 kg – 3 dienos;
• iki 20 kg – 5 dienos. Pats didžiausias valios išbandymas. Jei jį sėkmingai išlaikysite, galėsite savimi didžiuotis ir be baimės „paslysti“ laikytis dietos toliau. Dėmesio! Jei vis dėlto suvalgėte maisto produkto, kuris griežtai draudžiamas, rekomenduojama dietos laikytis iš naujo.
Pirmajame etape galite vartoti visus mėsos produktus: paukštieną, jautieną, jūros gėrybes ir žuvį. Tačiau kepant šiuos produktus negalima naudoti papildomų riebalų, todėl ruoškite juos orkaitėje, ant grotelių ar nesvylančioje keptuvėje. Taip pat išvardytus produktus galite virti arba troškinti.
Galite vartoti ir kiaušinius, tačiau patariama nepiktnaudžiauti tryniais ir jų kiekį apriboti iki 3–4 per savaitę. O baltymų galite valgyti tiek, kiek tik norite. Jei esate pieno produktų mėgėjas, tokių produktų kaip liesas pienas, varškė ir natūralus jogurtas galite neatsisakyti. Svarbu, kad šių produktų riebumas neviršytų 2 proc. Beje, pieno gaminiai turi būti natūralūs, be jokių papildomų skonių!
Kavą arba arbatą galite pasisaldinti cheminiu saldikliu, tačiau patariama juo nepiktnaudžiauti. Galite vartoti ir tokius produktus kaip petražolės, kmynai, česnakai, svogūnai, bazilikas, raudonėlis ir pan. Vis dėlto ir juos naudokite tik kaip prieskonius. Jais galite pagardinti mėsos produktus, bet šie maisto produktai jokiu būdu negali būti vartojami kaip garnyras ar salotos. Ir, žinoma, nepamirškite avižų arba kviečių sėlenų! Sėlenos yra nepamainoma organizmo „šluota“, kuri teigiamai veikia visą virškinamojo trakto sistemą.
Pirmajame etape griežtai draudžiama valgyti cukrų (net minimalus jo kiekis gali sulėtinti svorio kritimą!). Taip pat negalima vartoti papildomų riebalų, majonezo, miltinių patiekalų, konditerijos gaminių, vaisų ir daržovių, nes juose gausu cukraus.
Antras etapas – kaitaliojimas
Baigėte pirmąjį etapą? Sveikiname! Vis dėlto ties juo sustoti negalima. Antras Dukano dietos etapas yra pagrįstas baltymų su daržovėmis ir grynųjų baltymų dienų kaitaliojimu. Pasak Pjero Dukano, maisto racioną reikia kaitalioti kas penkias dienas arba kas savaitę.
Maisto kiekis nėra ribojamas, todėl badauti tikrai neteks. Vis dėlto apsišarvuoti kantrybe būtų neprošal. Kiekvieną savaitę neteksite maždaug kilogramo, todėl jei norite numesti apie 10 kilogramų, šiame etape teks užsibūti 10 savaičių. Tiesa, daržovių dienomis, privalote vartoti ir baltymus, negalite maitintis vien tik gamtos teikiamomis gėrybėmis. Taip pat nepiktnaudžiaukite morkomis, artišokais, burokėliais. Šiuos maisto produktus galite valgyti kartą per savaitę, bet ne dažniau.
Kaitaliojimo etape griežtai draudžiama vartoti cukrų, ryžius, bulves, pupeles ir žirnius, vaisius, papildomus riebalus ir įvairius miltų ir konditerijos gaminius.
Trečias etapas – svorio stabilizavimas
Numestus kilogramus, būtina stabilizuoti svorį. Tai itin sunkus etapas psichologiškai, nes vis labiau ima vilioti skanėstai, kyla minčių, kad paragavus uždrausto vaisiaus, nieko nenutiks. Deja, tai melas, todėl jokiais būdais nenuleiskite rankų!
Stabilizavimo etapas truks 9 kartus tiek, kiek per antrąjį etapą numesite svorio. Pavyzdžiui, jei netekote 10 kilogramų, tai stabilizavimo etapas turi trukti 90 dienų, arba tris mėnesius.
Stabilizavimo etapo metu turi išlikti viena grynųjų baltymų diena per savaitę (valgote tą patį, ką ir pirmajame etape), o likusią mitybą padės sureguliuoti šios paprastos taisyklės.
1. Per dieną galite suvartoti vieną vaisių, sveriantį iki 200 g (išskyrus bananus, vyšnias, vynuoges, braškes ir riešutus, nes juose yra daug cukraus).
2. Per dieną galite suvalgyti vieną riekelę juodos duonos.
3. Dėmesio, sūrio mėgėjai! Per dieną galima suvartoti 40 g sūrio.
4. Per savaitę galima suvartoti 2 porcijas krakmolingo maisto po 200 g (makaronai, bulvės, ryžiai ir pan.).
5. Sviestas ir aliejus vis dar tabu.
6. Du kartus per savaitę galite pasilepinti tais produktais, kurie jums patinka. Vis dėlto skanėstais piktnaudžiauti dvi dienas iš eilės negalima. Be to, porcijos turėtų būti mažos ir persivalgyti griežtai draudžiama.
7. Sportas – sveikata, tad bent pusvalandį skirkite fiziniam darbui.
Ketvirtas etapas – lipti ant svarstyklių tikras malonumas
Daugeliui iškyla klausimas, ką galima valgyti nustojus laikytis Dukano dietos ir stabilizavus svorį. Atsakymas džiuginantis – viską! Svarbiausia nepersivalgyti, reguliariai svertis, kartą per savaitę daryti grynųjų baltymų dieną, sportuoti ir tiesiog džiaugtis gyvenimu.
Sveikame kūne – sveika siela. Ko gero, nė nereikia aiškinti, kad papildomi kilogramai apsunkina ne tik drabužių paiešką, tačiau kenkia ir širdžiai, kraujotakai, sąnariams, stuburui. Laikytis Dukano dietos nėra lengva, tai tikras valios išbandymas, tačiau pasiektais rezultatais galėsite džiaugtis ilgą laiką, o gal net ir visą gyvenimą.
Sėkmės ir didelės kantrybės!
Daugiau straipsnių rasite sveikatos ir medicinos portale medguru.lt
Dauguma mūsų esame išbandę bent kelias dietas ir ne kartą nusivylę jų rezultatu. Taip, dietos veikia. Tačiau vos tik nustojus jų laikytis, numestas svoris grįžta su kaupu. Tuomet puolame į paniką ir griebiamės dar drastiškesnių priemonių. Tačiau 2000-aisiais dietų pasaulyje įvyko persilaužimas – 30 metų gydytojo Pjero Dukano (Pierre Dukan) populiarinta dieta išpopuliarėjo visame pasaulyje. Kodėl? Atsakymą rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiau1997 m. vasario mėn. nutariau pasitikrinti sveikatą poliklinikoje, nors maniau...
Skaityti daugiauSergančiųjų onkologinėmis ligomis gydymas neveiksmingas, jei netinkamai parinkta mityba. Dieta - tai dalis gydymo. Ji turi būti parinkta taip, kad nekristų svoris, nesutriktų medžiagų apykaita ir audiniai turėtų galimybę atsistatyti (regeneruoti). Įrodyta, kad tų pacientų, kurie laikosi rekomenduojamos dietos, būklė per operaciją ir po operacijos geresnė, jų organizmas geriau kovoja su šalutiniais poveikiais, kuriuos sukelia spindulinė, chemo- ir imunoterapija. Netinkamos mitybos problema iškyla tada, kai ligonis grįžta į namus ir jam tenka savarankiškai rūpintis savimi. Valgymas turi teikti ligoniui malonumą, maisto skonis teigiamai veikti psichiką, savijautą. Gražiai serviruotas stalas gerina nuotaiką ir apetitą. Dar senovės išminčiai teigė, kad maistas turi būti mūsų vaistai....
Skaityti daugiauArtėja neišvengiamas metų pabaigos švenčių maratonas. Pagrindinis šeimos ar draugų susibūrimų akcentas dažniausiai būna toks pats – skanus kaloringas maistas. Dažnas šiomis dienomis neišvengiame persivalgymo. Kartais atrodo, kad visą savaitę nieko kito beveik neveikiame, tik valgome! Medikai teigia, kad persivalgymas gali būti kenksmingas sveikatai, religija primena, kad persivalgymas – rimta nuodėmė. Kaip to išvengti per šventes? Apie tai kalbamės su gydytoja dietologe Daiva Pipiraite ir Lietuvos sveikuolių sąjungos vadovais Dainiumi Kepeniu ir Sigita Kriaučiūniene. ...
Skaityti daugiauCeliakija ir pasveikimas, kad ir kaip gaila, – du nesuderinami dalykai. Tačiau sergantysis gali visiškai gerai jaustis, jei griežtai laikosi dietos ir visiškai nevartoja produktų, kurių sudėtyje yra gliuteno. 100 mg gliuteno turinčio produkto arba 1/6 arbatinio šaukštelio kvietinių miltų gali sukelti liūdnus padarinius. ...
Skaityti daugiauMaisto papildai - tarsi tarpinė grandis tarp maisto produktų ir vaistų. Jie gali padėti pagerinti savijatą, sveikatą ar išvaizdą. Tabletėmis, kapsulėmis, miltelių ar skysčių pavidalu pagaminti maisto papildai - tai vitaminų, mineralinių medžiagų, bioflavonoidų, polinesočiųjų riebiųjų rūgščių ar kitų organizmui reikalingų biologiškai veiklių medžiagų preparatai. Jie teikia mums reikalingų mikroelementų ir mineralų, padeda išvalyti iš organizmo nereikalingas, kenksmingas medžiagas, reguliuoja vidaus organų veiklą. Specialūs maisto papildai padeda veiksmingai kovoti su antsvoriu, kuris, prasidėjus pavasariui, daugeliui iš mūsų tampa priešas Nr.1. Šį kartą pristatome keletą tokių specifinių maisto papildų. Duomenys apie maisto papildų sudėtį ir vartojimo rekomendacijas pateikti pagal nepriklausomos informacijos medicinos specialistams parengtą VU Farmakologijos ir mikrobiologijos katedros bei Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos, informaciją....
Skaityti daugiauKiekvieną dieną, net nieko neveikiant, mūsų organizmas „degina“ kalorijas, kurios yra gaunamos iš suvartojamo maisto. Persivalgant ar per mažai valgant, svoris, net to nesiekiant, kinta. Kaip tiksliai apsiskaičiuoti paros energijos poreikį? Iš kokių maisto medžiagų turi susidaryti suvartojamos kalorijos? Į šiuos ir kitus klausimus atsakinėjo gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė....
Skaityti daugiauTie, kurie svajoja vasarą prie ežero ar pajūryje atrodyti itin gražūs, turėtų pradėti keistis jau dabar, prasidedant pavasariui. O jų yra daugybė – kartais net atrodo, kad gyvename šalyje, kur visi, o ypač visos, nuolat bando suliesėti ir nežino kaip. Kur gi tas stebuklingas receptas? Deja, jo nėra. Geriausias būdas būti sveikiems ir gražiems – reguliariai mankštintis ir visam gyvenimui pakeisti mitybos įpročius. Žinoma, šiuolaikinis skubantis žmogus dažnai rinksis greitesnę priemonę – liekninamąją tabletę. Tad svarbu žinoti, ką ir kodėl vartojame.Tačiau atsiminkite, kad maisto papildai yra tik pagalbinė priemonė....
Skaityti daugiau„Reikia pasirūpinti savo figūra“, – sako sau dažnas prieš atostogas. Ir dauguma nieko nedaro. Suprantama, juk per savaitę įveikti maratono atstumą ant bėgimo takelio ir badauti visas septynias dienas nėra lengva....
Skaityti daugiauGyvuoja įsitikinimas, kad bulvių ir miltinių metant svorį negalima valgyti. Jų nerasite nei vienoje įprastoje lieknėjimo dietoje. Tai dietų mitas, kurį šiandien sugriaus sveikos mitybos specialistė, “Sulieknėk sveikai” vadovė Vaida Kurpienė. Ji sako, kad valgyti bulves ir mitinius, angliavandenių kupinus produktus, tikrai galima, tačiau svarbu laikytis kelių paprastų taisyklių. ...
Skaityti daugiauEgzistuoja daugybė priežasčių, kodėl norima sulieknėti, tačiau svarbiausios yra sveikata ir noras gražiai atrodyti, pasitikėti savimi. Antsvoris yra vienas daugelio grėsmingų ligų, pavyzdžiui, cukrinio diabeto, širdies ir kitų ligų rizikos faktorius, o su antsvoriu susijęs savigarbos ir pasitikėjimo savimi trūkumas neretai sukelia depresiją, pablogina sveikatą. Ypač vasarą paprasčiausiai norisi atsikratyti vieno kito kilogramo ir daliai atrodyti... Beje, šis noras sulieknėti būdingas visoms moterims ir merginoms, visiškai nesvarbu, ar antsvorio turima, ar jis tik tariamas......
Skaityti daugiauApie jogą rašėme jau ne kartą. Tikėtina, kad nemažai skaitytojų ir patys praktikuoja. Šiame numeryje kviečiame sužinoti daugiau apie vieną iš svarbių jogos praktikavimo elementų – jogos mitybą. Norint, kad jogos treniruotės būtų veiksmingos, bent iš dalies ir pasikonsultavus su gydytoju atsižvelgti į šias mitybos gaires yra labai rekomenduojama. ...
Skaityti daugiauAntsvorio turi 25 proc. suaugusiųjų vyrų ir 30 proc. moterų. Nepageidaujamiems kilogramams ypač nepakančios moterys, nors šiuolaikiniai įvaizdžio standartai tokie pat negailestingi ir stipriosios lyties atstovams. Ar galima lieknėti lengvai ir maloniai? Į šį klausimą atsakė medicinos centro „Jūsų šeimos klinika“ gydytoja reabilitologė Vaida RAICEVIČIENĖ....
Skaityti daugiauDaugelis žmonių šventai tiki, kad mėsa - niekuo nepakeičiamas maistas. Nenuostabu - gyvename šiauriniame krašte ir tikrai atrodo, kad sunku būtų prasimaitinti be mėsos ir žuvies. Ir nors Lietuva - didžkukulių su spirgučiais kraštas - ir čia, kaip ir visame pasaulyje, vis daugiau žmonių palieka “plėšrūnų” gretas, nors prieš dešimtmetį doras vegetaras Lietuvoje tikrai buvo retenybė....
Skaityti daugiaukaip tapti lieknesniam bei sveikesniam, gali patarti ir astrologai. tai taisyklės,...
Skaityti daugiauLaikantis dabar labai populiarių dietų labai svarbu nepamiršti sveikos mitybos principų. Sveika mityba yra tokia, kai organizmas gauna visų reikalingų medžiagų ir energijos idealiam svoriui palaikyti....
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę