Įveikite niežulį

Niežulys – varginantis simptomas. O žiemą dėl nepalankių aplinkos veiksnių gali atsirasti daugeliui. Kas sukelia niežulį ir kaip jį numalšinti?
 

Kokie veiksniai, be alergenų, sukelia odos niežulį?
1. Odos išsausėjimas, kai naudojami šarminiai muilai ar yra nepakankamas oro drėgnumas, naudojamos netinkamo pH kūno priežiūros priemonės; įtakos turi įgimtas odos sausumas.
2. Odos infekcijos – dažniausiai sukelia bakterijos (ypač S. aureus), grybeliai, virusai, parazitai (dažniausiai niežinė erkė Sarcoptes scabiei var. hominis).
3. Odos dirgikliai – vilna, sintetika, detergentai, statybinės medžiagos.
4. Netinkamas klimatas, prakaitavimas.
5. Emocinė įtampa.
Niežulys vargina įvairaus amžiaus žmones
Vaikus. Tėveliai dažnai kreipiasi į gydytojus dėl sausos vaikų odos ir niežėjimo, nes tai sukelia diskomfortą ir vaikui, ir visai šeimai (vaikas nepailsi naktį, nes nuolat kasosi, taigi vargsta ir nemiega visa šeima). Dažniausiai oda išsausėja ir atsiranda niežulys dėl netinkamos aprangos (sintetinių ar vilnonių kojinių, pirštinių ir pan.), avalynės, prakaitavimo, klimato sąlygų ir kt.
Senyvus žmones. Bėgant metams, keičiasi odoje vykstantys procesai, todėl senų žmonių oda dažniausiai būna sausa (ypač blauzdų ir rankų) ir yra varginama nuolatinio niežulio.
Be to, visos odos ligos dar labiau paūmėja žiemos metu. Tai lemia netinkama apranga, pvz., sintetiniai drabužiai, dėl kurių oda nekvėpuoja, taip pat saulės trūkumas ir kiti aplinkos veiksniai. Senus žmones gali varginti niežulys esant inkstų funkcijos sutrikimams, dėl kurių daugėja šlapalo kiekis kraujyje.
Pirmoji pagalba nuo niežulio
Svarbiausia gydymo taisyklė, norint sumažinti odos uždegimą ir niežulį, – dirginančio veiksnio pašalinimas ir barjerinės epidermio funkcijos atkūrimas. Tam yra specialių priemonių. Pavyzdžiui, niežuliui malšinti vaistinėse galite įsigyti natūralaus niežėjimą slopinančio losjono Excipial Pruri Lotio (Spirig Pharma AG, Šveicarija). Jis gali būti vartojamas įvairios kilmės odos niežuliui malšinti. Preparato veiksmingumas patvirtintas dermatologų, todėl yra tinkamas tiek kūdikiams, tiek vaikams, tiek suaugusiems ir seniems žmonėms.
Lentelėje pateikiama pagrindinių Excipial Pruri Lotio komponentų sudėtis ir poveikis odai.
Excipial Pruri Lotio sudėtis --- Medžiagos poveikis odai
Levomentolis: Levomentolis yra natūralaus mėtų aliejus, kuris medicinoje naudojamas jau daugiau kaip 2000 metų. Jis, veikdamas odos niežulio receptorius, slopina niežulį.
Glicerinas: Glicerinas yra natūralaus odą drėkinančio faktoriaus dalis. Jis veiksmingai reguliuoja odos drėgnumą, suteikia jai elastingumą ir tamprumą.
Natūralūs augaliniai aliejai Augaliniai aliejai sustiprina odos barjerinę funkciją. Priemonė lengvai pasiskirsto odos paviršiuje ir malšina niežulį.
Šiek tiek apie emolientus
Kad oda neišsausėtų tiek, kad ją reiktų gydyti, geriausia nuolat tepti emolientais. Emolientai – tai riebalinės vietiškai naudojamos medžiagos, kurios drėkina, minkština ir saugo odą bei gleivines nuo išorinių dirgiklių. Emolientai slopina pleiskanojimą, niežėjimą, malšina uždegimus, todėl tinka ir sveikai odai prižiūrėti, ir gydant alergines bei uždegimines odos ligas. Jų sudėtyje nėra gydomųjų medžiagų (gliukokortikoidų ar antibakterinių sudedamųjų dalių), jie yra hipoalerginiai, be dažančių priedų, kvapiųjų medžiagų.
Emolientai vartojami ilgą laiką ir be pertraukų. Odą minkštinantis poveikis trunka 3–4 valandas, todėl vartoti reikia dažnai (4–6 kartus per parą). Emolientai (pvz., Exipial) vartojami kartu su gydomuoju tepalu (pažeistos vietos iš pradžių tepamos gydomuoju tepalu, paskui emolientais). Taip pat egzistuoja tokia 3 minučių taisyklė – po vandens procedūrų odą reikia patepti emolientu per 3 minutes. O preparato formą (losjoną, kremą, tepalą) reikėtų pasirinkti pagal odos sausumą, ligos eigą, metų laiką ir kt.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai