Odos ligos tarp sveikatos priežiūros darbuotojų pasaulyje sudaro 40–50 proc. visų užregistruotų profesinių ligų, arba ketvirtadalį nedarbingų dienų. Kadangi užregistruojami ne visi šių ligų atvejai, realus sergamumas gali būti 10–50 kartų didesnis. Apie 60–90 proc. visų profesinių odos ligų atvejų priskiriama kontaktiniam dermatitui.
Dažniausiai profesines odos ligas medicinos darbuotojams sukelia cheminės dezinfekuojamosios medžiagos. Tai rodo daug eksperimentinių tyrimų.
Dezinfekuojamosios medžiagos pagal cheminę sandarą skirstomos į turinčias aldehidų, chlorheksidino, chloro, fenolių ir krezolių junginių, jodo, ketvirtinius amonio junginius bei pagamintas alkoholių mišinio pagrindu.
Tai, kad formaldehidas sukelia alergiją, yra žinoma nuo seno. Lenkijos darbo medicinos institute 1998–2000 metais atliktų tyrimų duomenimis, alergijos formaldehidui dažnis tarp sveikatos priežiūros darbuotojų svyruoja nuo 6 iki 17 procentų.
Kontaktas su gliutaro rūgšties aldehidu dažniausiai sukelia alerginį konjunktyvitą (13,5 proc. atvejų), alerginį rinitą (19,8 proc.), astmą (nuo 12 proc. iki 31 proc.), kontaktinę dilgėlinę, alerginį kontaktinį dermatitą, egzemą. JAV mokslininkai nustatė, kad dirbantieji su gliutaro aldehidu yra daugiau kaip aštuonis kartus alergiškesni negu nedirbantieji.
Lenkijos mokslininkų duomenimis, alerginių dermatitų, sukeltų gliutaraldehido, medicinos darbuotojams skaičius nuo 1993 metų auga ir dabar sudaro apie 8 procentus visų dirbančiųjų. Alergija šiam aldehidui dažniausiai atsiranda stomatologų padėjėjams, stomatologams, slaugytojoms.
Apie 60 procentų visų dezinfekuojamųjų priemonių sudaro ketvirtinių amonio junginių pagrindu pagamintos medžiagos, ir jų naudojimas didėja. Vienas dažniausiai naudojamų tokių junginių yra benzalkonijaus chloridas, galintis sukelti alergines kvėpavimo sistemos ir odos ligas. Atliekant dezinfekciją be apsaugos priemonių jis gali sukelti astmą, rinitą.
Nuo praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio yra žinomas sensibilizuojamasis ir fotosensibilizuojamasis chlorheksidino poveikis. Manoma, kad alergiški chlorheksidinui yra apie 3 proc. gydymo įstaigų darbuotojų, daugiausia – slaugytojos. Aprašyti chlorheksidino sukelti kontaktinis iritacinis ir alerginis dermatitai, kontaktinė dilgėlinė, anafilaksinis šokas.
Chloro turintys junginiai stipriai dirgina gleivines ir odą, gali sukelti ir alergines reakcijas – dilgėlinę kontakto su oda vietoje, rinitą, o ilgainiui – ir bronchinę astmą. Chloro junginiai toksiškai veikia nervų, kvėpavimo, kraujotakos sistemas, dirgina akis, odą, sukelia alergines akių, kvėpavimo sistemos, odos ligas.
Fenolių turinčios dezinfekuojamosios priemonės sukelia odos alerginį pažeidimą kontakto vietoje, dažo odą.
Atvejai, kai jodas, patekęs ant odos, sukelia kontaktinį alerginį odos uždegimą, dabar yra gana reti.
Sensibilizacija alkoholiams yra didesnė nei manyta anksčiau – jie gali sukelti kontaktinę dilgėlinę, sausinti ir dirginti odą.
Vandenilio peroksidas – viena iš dažniau naudojamų dezinfekuojamųjų medžiagų – sukelia odos dirginimo simptomus. JAV mokslininkai nustatė, kad vandenilio peroksidas sukelia difuzinę plaučių ligą.
Pagrindinis jos principas – vengti dezinfekuojamųjų medžiagų kontakto su oda. Aišku, ne visada tai pavyksta. Baigus darbą būtina naudoti odos minkštinamuosius, drėgmės pusiausvyrą atnaujinančius, apsauginius kremus, losjonus, pienelius ir t.t.
Dirbant su bet kokios sudėties dezinfekuojamosiomis medžiagomis būtina mūvėti pirštines. Kai kuriais atvejais, jei šios medžiagos skiedžiamos, ruošiami jų tirpalai, būtina ir kvėpavimo takų apsauga.
Vis dėlto pagrindinė problema – dezinfekuojamųjų medžiagų garų ir aerozolių poveikis kvėpavimo sistemai. Kad jis būtų kuo silpnesnis, dezinfekuojamųjų medžiagų tirpalus būtina laikyti sandariai uždarytus (labai dažnai dėl skubos tai užmirštama), gerai vėdinti patalpas.
Ji nėra tokia dažna, kaip galvojama. Profesinis įsijautrinimas antibiotikams (dažniausiai neomicinui ir kitiems aminoglikozidų grupės antibiotikams, penicilinui ir jo sintetiniams analogams, streptomicinui) gali atsirasti tik slaugytojams, dažnai turintiems kontaktą su vaistiniais preparatais. Alergiją gali sukelti ir nuskausminamieji vaistai, dažniausiai – benzokaino grupės, bei raminamieji preparatai.
Vienos iš agresyviausiai slaugos personalą veikiančių vaistinių medžiagų yra vaistai nuo navikų, arba citostatikai.
Jau nuo praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio atsirado pranešimų apie potencialų citostatikų toksiškumą chemoterapijos skyrių personalui: ruošiant minėtus vaistus, valant citostatikams vartoti skirtas patalpas (net ir tas, kur guli gydomi citostatikais pacientai). Pastebėta, kad darbuotojams, dirbantiems chemoterapijos skyriuose, pasireiškia reprodukcinės sistemos sutrikimų. Profesinė alergija, sukelta citostatinių preparatų, yra aiškiai įrodyta ir dažniausiai pasireiškia kontaktiniu dermatitu ar kontaktine dilgėline. Kai kurie autoriai aprašo persileidimų dažnio didėjimą, įgimtų sklaidos defektų atsiradimą palikuonims, kurių tėvai buvo dirbę ar tebedirbo chemoterapijos skyriuose. Aprašyta atvejų, kai pažeidžiamos kepenys, išsivysto ūminės kraujodaros organų ligos, kvėpavimo sistemos, odos, inkstų ligos ar toksinis poveikis pasireiškia stipriu ir greitu kuokštiniu plaukų slinkimu.
Pagrindinė profilaktikos kryptis – trumpinti darbo su citostatikais laiką. Tai galima įgyvendinti dviem būdais. Pirma, dirbti su citostatikais tik dalį darbo laiko. Antra, asmenis, 10 metų ir daugiau išdirbusius aplinkoje, kurioje yra citostatikų, perkelti į kitą darbą, kuriame nėra šių medžiagų.
Moksliniai tyrimai, atlikti Lenkijoje, rodo, kad asmeninės apsaugos priemonių, kaukių bei dvigubų latekso pirštinių naudojimas darbo vietose, kur yra susiduriama su citostatikų keliama rizika, nuo jų poveikio visiškai neapsaugo, nors ir sumažina jų koncentraciją darbuotojų šlapime.
Yra duomenų, jog latekso pirštinės neapsaugo nuo citostatikų patekimo ant darbuotojo odos. Ši rizika didėja, ilgėjant tų pačių pirštinių dėvėjimo laikui (nekeičiant jų po kiekvieno kontakto su citostatiniu preparatu).
Ji aktuali praktiškai visiems sveikatos priežiūros darbuotojams: gydytojams, medicinos seserims, odontologams, dantų technikams, operacinių personalui, laboratorijų darbuotojams, ligoninės ūkio darbuotojams, burnos higienos specialistams ir kitiems. Ši alergija per paskutiniuosius 10 metų intensyviai dažnėja. Jei tarp alergija lateksui pasitaiko 1–6 proc. ne medikų, tai tarp sveikatos priežiūros darbuotojų – nuo 3 iki 12 procentų.
Nustatyta, kad operacinių ore natūralios gumos latekso alergenų koncentracija 10–100 kartų didesnė nei terapijos skyrių, taigi medikams, dirbantiems operacinėse, yra atitinkamai didesnė tikimybė jiems įsijautrinti.
Produktai ir priemonės, kuriuose yra latekso:
• Skubios pagalbos įranga: kraujo spaudimo matavimo aparatai, stetoskopai, drenai, vienkartinės pirštinės, nosies ir burnos kaukės, endotrachėjiniai vamzdeliai, intraveniniai kateteriai, švirkštai, elastiniai tvarsčiai.
• Asmens apsaugos priemonės: pirštinės, chirurginės kaukės, respiratoriai, guminės prijuostės, prezervatyvai.
• Ligoninės įranga: anestezinės kaukės, kateteriai, žaizdų drenai, injekuojamoji įranga, dantų tamponai.
Lateksas gali sukelti įvairias reakcijas – nuo paprastojo ar alerginio kontaktinio dermatito iki retų anafilaksinio šoko reakcijų. Apie 75–100 proc. organizmo imuninės sistemos reakcijų į natūralaus kaučiuko latekso baltymus pasireiškia būtent odos reakcija – kontaktine dilgėline, rečiau – rinitu, konjunktyvitu ir kitais simptomais.
Žmonėms, kurie yra jautrūs lateksui, būtina rinktis darbo priemones, kuriose latekso nėra arba jo kiekis yra mažesnis (netgi medicininės pirštinės gaminamos su mažesniu latekso kiekiu, tad būtina atkreipti dėmesį į gamintojo pateikiamą informaciją apie gaminį). Svarbu vengti labai ilgo odos ir latekso turinčio gaminio kontakto – darbo metu daryti pertraukėles, pakeisti pirštines naujomis, sausomis. Pakeitus pirštines, būtina plauti rankas. Baigus darbą, reikia naudoti drėkinamuosius kremus ar kitas priemones odos drėgmės balansui atnaujinti. Operacinėse galima naudoti latekso pirštines be talko – taip sumažėja darbo aplinkos tarša latekso turinčiomis dulkėmis ir susilpnėja sensibilizuojamasis latekso poveikis darbuotojo organizmui.
Alergijos rizika didėja, jei, esant rankų dermatitui, vis dar naudojamos latekso pirštinės. Atsižvelgiant į simptomų intensyvumą, alergiškiems medikams gali tekti keisti darbą.
Svarbu tai, kad, prasidėjus alergijai lateksui, gali pasireikšti ir kryžminės reakcijos į įvairius augalus, vaisius bei daržoves (dažniausiai – avokado vaisius, pomidorus, riešutus).
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau