Apie “atleto pėdą”

Grybelinė pėdų infekcija


Maždaug kas trečias žmogus, besikreipiantis į odos ligų gydytoją atsiradus kokiam nors pėdų pažeidimui, serga pėdų grybeliu. Grybelines pėdų infekcijas sukelia mikroskopiniai patogeniniai grybeliai - dermatofitai, pelėsiai arba mielės. Jų yra įvairių rūšių. Dažniausiai grybeliai pažeidžia kojų nagus ir tarpupirščius, tačiau jie gali daugintis ir ant kitų kūno vietų odos. Grybelių bei jų sporų yra gausu mus supančioje aplinkoje. Grybeliams ypač palanki šilta, drėgna aplinka. Patekus grybelio sporų ant pažeistos, maceruotos (t.y. ilgai drėgmėje buvusios) pėdos odos ar nago, grybelis ima daugintis, tačiau kurį laiką jokių simptomų neatsiranda. Tai inkubacinis periodas. Jis gali trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Vėliau pasireiškia grybelinės infekcijos požymiai.
 

Grybelinės infekcijos požymiai


Odos grybelis dažniausiai pažeidžia tarpupirščius tarp trečio ir ketvirto bei ketvirto ir penkto pirštų. Pažeista vieta parausta, truputį pleiskanoja, niežti, peršti. Tarpupirščių oda šlapiuoja, įtrūksta. Tokia odos grybelio pažeista pėda, neretai dar vadinama “atleto pėda”, nes nuo tarpupirščių grybelio dažnai kenčia sportininkai ir kareiviai. Būtent jų pėdos dažniau būna prakaituotos, jie avi uždarus sportbačius ar aulinius batus, o taip sudaromos idealios sąlygos grybeliui daugintis. Dažniausiai “atleto pėdą” sukelia grybelis dermatofitas Trichophyton rubrum. Skiriamos keturios pagrindinės “atleto pėdos” formos. Dažniausiai pasitaiko įkyrus, ilgalaikis tarpupirščių ir kitų grybelio pažeistų, pėdos vietų odos niežėjimas. Infekcijai progresuojant, oda suminkštėja, pažeidimo vidurys parausta, vystosi uždegimas. Pamažu pažeidimo kraštai pabąla, ir oda pradeda luptis. Gali būti negausių vandeningų išskyrų.


Vėliau, pažeidimui progresuojant, vystosi opėjanti “atleto pėdos” forma: besilupančioje odoje atsiranda įtrūkimų, kartais ir didelių, į kuriuos lengvai gali patekti bakterinė infekcija, prasidėti pūliavimas.
Trečioji forma neretai dar vadinama “mokasino pėda”. Tokiu atveju raudonas bėrimas išplinta po visą pėdą ir pamažu pažeista oda tampa blyški, plona, šerpetojanti.
Ketvirtoji pėdų grybelio forma - uždegiminė, arba vezikulinė. Jos metu pėdoje, ypač pado srityje, dėmių kraštuose atsiranda gilių kietų mazgelių, pūslelių grupelės, kurias stipriai niežti. Pūslelės gali susilieti į didesnes pūsles, vėliau pratrūkti, jų vietoje lieka erozijos, šašai, gali prisidėti bakterinė infekcija, pūliavimas. Jei infekcija negydoma, grybelis gali pažeisti didelius odos plotus ar net visą pėdą, taip pat išplisti į kitas kūno vietas: delnus, kirkšnis, odos raukšles ar net vidaus organus.
Jei grybelis pažeidžia nagus, tai toks nagas pradžioje patamsėja, nebeblizga, o vėliau pradeda storėti, trupėti.
 

Kaip diagnozuojamas pėdų grybelis?


Pažeistos odos pleiskanos tiriamos mikroskopu, patologinė medžiaga pasėjama specialiose terpėse ir stengiamasi išauginti ligą sukėlusį grybelį, nustatyti jo jautrumą vaistams.
 

Gydymas


Kadangi grybelis yra ne vien kosmetinė problema, o rimta infekcinė liga, svarbu tinkamai jį gydyti. Sunkesniais atvejais skiriamas ir vietinis, ir sisteminis gydymas (t.y. geriama vaistų nuo grybelio). Jei pažeisti nedideli odos plotai, užtenka ir vietinio gydymo. Tam naudojami įvairūs kremai nuo grybelio kartu su odos raginį sluoksnį minkštinančiais preparatais, pavyzdžiui, salicilo rūgštimi.
Norėtume plačiau pristatyti Terbisil (terbinafino) kremą nuo grybelio. Terbinafinas yra plataus spektro vaistas nuo grybelio. Terbinafinas sutrikdo grybelio ląstelės dauginimąsi. Kadangi paviršinio odos sluoksnio ląstelės natūraliai lupasi ir keičiasi, sutrikdžius grybelio dauginimąsi, jau užkrėstos ląstelės pamažu pasišalina, o naujos nepažeidžiamos ir taip per 1-2 savaites pasveikstama. Dauguma pacientų gerai toleruoja Terbisil, net kai jo skiriama tablečių forma sunkesnėms grybelinėms infekcijoms gydyti.
Pėdų grybelio vietinis gydymas Terbisil užtrunka 1-2 savaites. Vaisto vartojama du kartus per dieną ir gydymą rekomenduojama tęsti dar bent savaitę po to, kai sugyja pažeidimai.
Gydant pėdų grybelį patartina atlikti ir dezinfekciją: išvalyti avalynę specialiu tirpalu (40 proc. formalino skiediniu), 1 proc. sodos ar skalbimo miltelių tirpale išvirinti (bent 15-20 minučių) kojines, drabužius, higienos reikmenis (žirkles) ar juos pakeisti naujais, vonią, dušo grindis plauti karštu vandeniu su dezinfekuojamosiomis priemonėmis.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai