Kada sveika nesisveikinti?

Nors nėra tiksliai nustatyta, tačiau manoma, kad virusinėmis karpomis užsikrėtę 7–12 proc. žmonių, o mokyklinio amžiaus vaikų grupėje – 10–20 proc. Medikai pastebi, kad vasarą žmonės dažniau susirūpina karpų gydymu. Šiltesniu oru tenka labiau išsirengti, pasimato vietos visą žiemą slėptos nuo svetimų akių, dažniau keliaujama ir karpos ima trukdyti.
 

Kodėl jos darko mūsų odą?


„Virusinės karpos – tai nepiktybiniai proliferaciniai odos arba gleivinės dariniai, kuriuos sukelia žmogaus papilomos virusai (ŽPV). Pastaruoju metu žinoma apie 100 ŽPV tipų. Virusines karpas dažniausiai sukelia 1, 2, 3, 4 ŽPV tipai. Nors dažniausiai karpos lokalizuojasi plaštakų ir padų odoje, tačiau pasitaiko ir kitose kūno vietose. Karpos ant plaštakų ir sukelia didžiausią nepasitenkinimą, nes jos yra matomos. Tai dažniausiai yra estetinė problema. Gal tik esančios ant padų gali ilgainiui imti kelti nemalonių pojūčių – gali skaudėti ar net supūliuoti,“ – teigia Kauno 2-osios klinikinės ligoninės gydytojas dermatovenerologas Nauris Grušauskas.
Karpomis užsikrečiama tiesioginio arba netiesioginio kontakto būdu – paduodant ranką žmogui, užsikrėtusiam virusinėmis karpomis, baseinuose, pirtyse, sporto salėse, per bendro naudojimo reikmenis it t.t. Dažniausiai užsikrečiama, kai yra pažeistas normalus odos epitelio barjeras.

 

Kaip atsikratyti karpų?


Karpoms gydyti liaudies medicina siūlo itin originalius receptus. Tokio išradingumo, matyt, nesulaukė jokia kita liga. Pavyzdžiui, manoma, kad karpų atsikratyti padeda bėgiojimas po rasą. Kitas būdas sudėtingesnis, nors ne mažiau išradingas. Reikia surasti stambų žiogą ir jis turi nukąsti karpą... Akivaizdu, kad senovėje karpų gydymas buvo neveiksmingas, todėl beviltiškumas vertė griebtis netikėčiausių metodų.
Šiais laikais karpos gydomos keturiais vadinamaisiais klasikiniais metodais. „Nors žodis „gydymas“ kalbant apie karpas turėtų nebūti vartojamas. Karpos yra naikinamos, tai yra vienintelis jų gydymo būdas. Kol kas dar nesugalvota, kaip išvengti karpas sukeliančio ŽPV ar jį pašalinti iš organizmo,“ – sakė gydytojas N. Grušauskas.
• Krioterapija (gydymas šalčiu) yra paplitęs gydymo metodas, tačiau, jei karpos gilios ar senos, šis metodas mažai veiksmingas, prireikia nuo kelių iki keliolikos procedūrų.
• Elektrokoaguliacija yra efektyvesnis gydymo būdas už krioterapiją, tačiau sukelia randus. Chirurginis karpų pašalinimas labai retai naudojamas metodas dėl randėjimo ir dažno ligos atsinaujinimo.
• Efektyvus, tačiau brangus gydymo metodas yra karpų šalinimas medicininiais lazeriais. Gydant lazeriu prireikia vietinės, o kartais ir bendros nejautros. Kartais reikia kelių gydymo procedūrų. Gydymas medicininiai lazeriais dažniausiai taikomas, kai išnaudotos kitos gydymo galimybės arba karpos yra didelės ir gilios.
• Dažniausiai virusinės karpos gydomos vietinio poveikio preparatais. Preparatai su salicilo rūgštimi yra veiksmingi, tačiau nepatogūs naudoti. Karpas reikia tepti 2–3 kartus per dieną 4–6 savaites.
Pasak dermatovenerologo Naurio Grušausko, acto monochloridinė rūgštis – efektyvus, nebrangus ir patogiausias vartoti vietinio poveikio gydomasis preparatas, kurio be recepto galima įsigyti Lietuvos vaistinėse. „Siūlau vaistinėse paieškoti Acetocaustin preparato. Jo veiklioji medžiaga yra monochloridinė rūgštis, ji pažeidžia viršutinį karpos sluoksnį. Tai yra tepamas preparatas. Manau, tai populiarus vaistas, nes jį vartoti galima ir be gydytojo žinios. Acetocaustin vartojamas tik 1 kartą per savaitę 4–5 savaites. Acetocaustin lengva ir saugu vartoti, todėl jis priimtinas ir vaikams,“ – sakė gydytojas.
 

Kaip išvengti karpų?


• Jeigu jūsų rankų ar kūno oda sausa, stenkitės dažniau naudoti įvairius emolientus – drėkinamuosius kremus, losjonus. Sausa oda linkusi dažniau susižeisti, ji neatspari aplinkos virusams. Kontaktuojant su žmogumi, turinčiu ŽPV, sausos odos savininkui yra didesnė tikimybė užsikrėsti karpomis.
• Jeigu susižeidėte rankas, dezinfekuokite žaizdą ir, kol ji neužgis, stenkitės sveikindamiesi nepaduoti rankos žmonėms.
• Dažniau plaukite rankas.
• Stenkitės kuo rečiau liesti rankomis veidą, nes per dieną mūsų rankos paliečia daugybę ne visada itin švarių daiktų.
• Tėvelių dėmesiui – jeigu vaikui yra karpa ant paduko, negydykite jos savarankiškai. Tėveliai dažniausiai klaidingai mano, kad tai nuospauda, ir gydo karpą vaistais nuo nuospaudų. Vaikai nuospaudų neturi, daugiau nei 90 procentų atvejų tai būna karpa.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai