Būkite atsargūs su apgamais

Kokie būna apgamai, kada dėl jų reikia susirūpinti ir kaip šalinti, pataria Kauno medicinos universiteto klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė dermatologė doc. dr. Skaidra VALIUKEVIČIENĖ.
 

Odoje neretai atsiranda įvairių dydžių bei formų apgamų. Tai yra pigmentinių odos ląstelių gerybinis navikas, gaminantis rudai juodą odos pigmentą – melaniną.
Pigmentinio apgamo formą, dydį, spalvą lemia jo sandara. Jei apgamas yra paviršiniame odos sluoksnyje, jis atrodo tarsi plokščia tamsi dėmelė. Apgamas, susiformavęs gilesniuose odos sluoksniuose, yra iškilus, nelygiu paviršiumi. Derminiai apgamai – rausvi ar rusvi odos mazgeliai, esantys giliausiuose odos sluoksniuose. Šie apgamai ilgainiui gali ir išnykti. Beje, visi pigmentiniai apgamai gali tamsėti nuo ultravioletinių saulės spindulių poveikio.

 

Kodėl atsiranda apgamai


Apgamų kilmė nėra iki galo aiški. Manoma, kad dauguma apgamų yra įgimti ir išryškėja odoje įvairiais gyvenimo tarpsniais. Tai lemia daugelis veiksnių: amžius, rasė, genetika, saulės poveikis, geografinė padėtis. Tarkim, gyvenantieji arčiau pusiaujo turi daugiau apgamų. Baltaodis visada turės daugiau apgamų nei tamsiaodis. Mėlynakiai šviesiaplaukiai stipriau ir greičiau nudega saulėje, jie turi daugiau apgamų ir didesnę tikimybę susirgti melanoma ar piktybiniu odos vėžiu. Apgamų skaičius didėja iki trisdešimties metų amžiaus, o nuo 60-ties metų mažėja.
 

Apgamų rūšys


Įgimti apgamai atsiranda dar kūdikystėje. Jie būna maži (1–3 cm), vidutiniai (3–5 cm) ir dideli (daugiau nei 5 cm). Nustatyta, kad vidutiniai ir dideli įgimti apgamai gali dažniau supiktybėti ir virti melanoma. Tai dažniau atsitinka iki 30 metų amžiaus. Dėl tos priežasties didelius įgimtus pigmentinius apgamus rekomenduojama gydyti chirurgiškai (dermabrazijos būdu) dar kūdikystėje. Kuo anksčiau, tuo geriau, tuomet apgamas nėra dar pakankamai gilus.
„Deja, pacientai, turintys įgimtų apgamų, neretai į konsultaciją atvyksta per vėlai, jau paauglystėje“, – apgailestauja doc. Skaidra Valiukevičienė.
 

Kaip atpažinti pavojingą apgamą?


Melanomos dažniau atsiranda iš įgimtų ir pakitusių pigmentinių apgamų, ypač jei giminėje jau kas nors yra sirgęs melanoma. Didesnė rizika susirgti melanoma yra tiems žmonėms, kurie turi daugiau nei 30 apgamų, yra jautrūs saulės spinduliams, neretai patiria stiprius nudegimus nuo saulės.
Neverta nerimauti dėl paprastų pigmentinių apgamų. Specialisto konsultacija reikalinga, kai apgamas turi tris ar daugiau išvaizdos pokyčių, nusakomų remiantis ABCDE taisykle.
Kartais ir patyręs odos specialistas sunkiai atpažįsta ankstyvuosius apgamo supiktybėjimo požymius. Tuomet į pagalbą ateina dermatoskopas (optinė vaizdo gerinimo priemonė), radiologiniai tyrimai, pakitusio apgamo operacija ir histologinis ištyrimas.
 

Pigmentinio apgamo šalinimas


Kalbant apie apgamų šalinimo būdų efektyvumą reikėtų pasakyti, kad lazerinis metodas nėra auksinis apgamų gydymo standartas, palyginti su chirurginiu gydymu, nes neretai ne iki galo lazeriu pašalinti apgamai atauga, lieka randai. Po gydymo lazeriu ataugusį apgamą kartais sunku atskirti nuo pakitusio apgamo ar melanomos. Gydymas lazeriu užkerta galimybę ištirti apgamą citologiškai.
Kada operuojama? Chirurginiu būdu šalinami pakitę pigmentiniai apgamai. Taip pat ir apgamai, esantys nepatogioje kūno vietoje, tarkim prie ausies, kaklo srityje, rankos ar kojos linkyje ir pan.
Įtartini pigmentiniai apgamai turi būti išoperuoti ir histologiškai ištirti. Kiekvienam žmogui svarbu, kad, pašalinus pigmentinį apgamą, liktų kuo mažesni ir minimaliai pastebimi randai. Tai lemia ne tik apgamo šalinimo būdas, bet ir vieta (pavyzdžiui, ant krūtinės ar nugaros), atlikimo technika, profesionali ir kruopšti žaizdos priežiūra.
Dr. S. Valiukevičienė visais atvejais pataria dėl apgamo šalinimo ir būdo tai atlikti pasitarti su patyrusiu specialistu. „Lazeriu ar kitais destrukciniais būdais galima šalinti karpas, ketarozes, bet labai atsargiai reikėtų šiuos būdus taikyti pigmentiniams apgamams”, – įspėja specialistė.
Kad išvengtume odos problemų, rūpinkimės oda priežiūra nuo pat vaikystės. Saikingai mėgaukimės saulės voniomis, soliariumais, išsirengę naudokime apsauginius kremus nuo saulės, rinkimės dieninius kremus, kurių sudėtyje būtų nuo saulės apsaugančių filtrų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai