Išmokyk savo vaiką jaustis laimingu

Laimė - tai ne tik būsena, bet ir charakterio savybė. Laimės būsena - tai nuotaika, kuri greitai atsiranda ir greitai išnyksta. Pavyzdžiui, dvejų metų vaikas ima kvatotis vos pamatęs, jo supratimu, kvailą mamos veido išraišką.
 

Sugebėjimas būti laimingam


yra stabilus žmogaus charakterio bruožas - tai polinkis jaustis gerai. Šį bruožą išsiugdęs vaikas kas rytą keliasi su šypsena laukdamas naujos dienos. Netgi kai gyvenimas tampa sunkesnis, išlieka jo optimizmas ir viltis.
Būti laimingam galima išmokti - geriausia vaikystėje, mokantis susidoroti su smulkiais sunkumais. Jūs galite būti laimingas vaikas, bet nelaimingas suaugęs žmogus. Vaikystė be lašelio skausmo ir frustracijos yra nelaimingo gyvenimo vėliau receptas.
Ne taip paprasta įgyti sugebėjimą būti laimingam, tačiau mokslininkai ištyrė, kaip kai kuriems žmonėms tai pavyksta. Labai svarbus vaidmuo tenka tėvų elgesiui su vaikais.
 

Leiskite vaikui pasirinkti


Imant interviu iš laimėjusiųjų loterijoje žmonių paaiškėjo, kad jie nėra laimingesni už tuos, kurie nieko nelaimėjo. Loterija yra išorinis įvykis, kurio niekaip nebuvo įmanoma kontroliuoti. O laimės pojūtis yra tiesiogiai susijęs su jausmu, kad tu valdai ir kontroliuoji savo gyvenimą.
Tokia išvada griauna įsitikinimą, kad vaikystė yra (arba turėtų būti) pats laimingiausias gyvenimo laikotarpis. Juk vaikui neleidžiama nieko spręsti - nuo pietų meniu iki nutarimo, ar gyvens šeimoje naujas žmogus. Bejėgiškumo jausmas aplinkos atžvilgiu smarkiai sumažina laimės pojūtį vaikystėje - daug labiau negu mano suaugusieji.
Be jokių abejonių, tėvai negali atsisakyti sprendžiamojo balso, tačiau reikėtų pasirūpinti, kad ir visai maži vaikai galėtų pareikšti savo nuomonę kai kuriais klausimais. Praktiškai tai reikštų, kad dvejų metų vaikas gali pasirinkti, ką valgyti per pietus - agurkus ar morkas, o šešerių metų vaikas pats gali išsirinkti, kurias jo amžiaus vaikams skirtas televizijos laidas jis žiūrės. Suaugusiems gali atrodyti, kad tai smulkmenos, tačiau vaikui jos itin reikšmingos, ugdančios jo savarankiškumą ir gyvenimo valdymo pojūtį.
Tėvams svarbu prisiminti ir tai, jog mokymas pasirinkti dar negarantuoja, kad vaikas bus laimingas. Vaikai kartais įsijaučia į nelaimingojo būseną. Tai žino kiekvienas, kuris kada nors ėjo su blogai nusiteikusiu vaiku į paplūdimį ar zoologijos sodą: vaikui užkliuvo kokia nors smulkmena ir jis visą dieną verkšleno.
 

Puoselėkite šiltus santykius


Šiltas grįžtamasis ryšys yra laimę lemiantis faktorius. Tėvai negali nuolat reguliuoti vaiko socialinių santykių, tačiau gali išmokyti jį, kaip atsidėkoti šiluma ir meile kitiems žmonėms. Kad vaikui būtų malonu bendrauti su aplinkiniais žmonėmis, visų pirma jam reikalinga pozityvi bendravimo su tėvais patirtis. Tėvai turėtų skatinti vaikus žaisti su savo bendraamžiais kieme, o retkarčiais pasikviesti draugus į namus. Galiausiai tėvai turėtų ugdyti vaikų empatiją kitiems žmonėms: pasikalbėkite apie tai, kokius jausmus jaučia kiti žmonės - šeimos nariai, romanų, filmų herojai.


Sveikas protas (ir mokslininkai) teigia, kad žmonės, kurių pajamos adekvačios, yra laimingesni. Adekvačios - tai tokios, kokių jums reikia, tačiau ne pernelyg didelės. Jeigu vaikui duodame viską, ko jis įsigeidžia, ir net daugiau, galiausiai suformuojate nuostatą, kad materialinės vertybės svarbiau už viską. Vaikai, kurie turi mažiau žaislų, yra kūrybiškesni, nes jiems patiems tenka sukti galvą, kaip užpildyti trūkstamas žaidimo spragas. Tai nereiškia, kad mes negalime retkarčiais palepinti vaiko ir dovanoti dovanų - viskas turi saiką.
 

Skatinkite domėtis daugybe dalykų


Laimingi žmonės gyvena harmoningai, jie turi daug laimės šaltinių. Pavyzdžiui, vienam vaikui bus sugadintas visas vakaras, jeigu jis negalės žiūrėti mėgstamos televizijos laidos, o kitas vaikas, užuot ją žiūrėjęs, paskaitys knygą ir bus patenkintas. Tėvai negali iš anksto žinoti, kas patiks jų vaikui, tačiau jie gali pasiūlyti keletą įdomių laiko praleidimo būdų.
Ypač svarbu skatinti vienoje srityje labai talentingus vaikus užsiimti priešingos rūšies veikla - taip asmenybė vystosi harmoningiau ir nesusiformuoja klaidingas savo savybių vertinimas.
 

Mokykite atsparumo


Laimingi žmonės, kaip ir visi kiti, patiria sunkių akimirkų, tačiau greičiau atsitiesia. Tėvai gali išugdyti vaikams šią savybę parodydami šviesos properšą niūriame danguje.
Kiekvienas žmogus skirtingai kovoja su jį užklupusiu stresu. Kai kurie kovos būdai yra labai žalingi, pavyzdžiui, sausainių persivalgymas arba konfliktas su mylimu žmogumi. Kuo anksčiau išmokykime vaikus susigrąžinti dvasinę pusiausvyrą tinkamomis priemonėmis - klausant muzikos, skaitant knygas, važinėjant dviračiu ar kalbantis su draugais.
 

Sukurkite šeimoje laimingą atmosferą


Svarbiausias dalykas, kurį gali padaryti tėvai savo vaikų labui - tai patys išsaugoti savo dvasinį stabilumą ir harmoningus santykius šeimoje. Vaikai, kurie auga laimingoje šeimoje, 10-20 proc. dažniau jaučiasi laimingi. Tam įtakos gali turėti ir genai.
Pirmaisiais gyvenimo metais mes mokomės panaudodami vien emocijas. Dar nemokėdamas kalbėti vaikas savo galvelėje jau ima formuoti bendrą pasaulio vaizdą: ar jame neramu, daug pykčio, ar vyrauja ramybė?
Tėvai patys savyje turi ugdyti tokias savybes, kurios jiems garantuotų laimės pojūtį. Negana to, tėvai turėtų paaiškinti vaikams, kodėl jie yra laimingi, dažniau pasakoti apie savo laimingas dienas. Tada ir vaikas ims suvokti, kad būti laimingam - labai gerai, ir kad tai - įmanoma.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

luknele
2010-03-05 22:23
straipsnis neišsamus, sutinku, tačiau mintis, kad šeima, t.y. suaugę žmonės, turi stengtis kad šeimoje turi būti harmonija, puiki. Tėvai dažnai elgiasi egoistiškai, kai savo kartais paikus poreikius iškelia virš visko. Kartais savo poreikius reikia pamiršti vardan savo vaikų.
Saule
2010-03-05 16:08
Straipsnis nera issamus ir del to atrodo, jog jame yra priestaraujanciu teiginiu. Pavyzdziui, is esmes straipnyje teigiama, kad vaikas turi buti laimingas, jam turi buti suteikta galimybe rinktis (nes tai ji daro laimingu..???), taciau pacioje pradzioje teigiama, kad gyvenimas be skausmo ir frustracijos yra nelaimingo gyvenimo veliau receptas. Apskritai, kazkoks teiginiu kratinys, sorry. Visiems skaitantiems angliskai rekomenduoju paskaityti "Baby Hearts" - sioje knygoje rasite daug issamesnes informacijos.
Mantas
2010-03-05 11:51
Viskas tvarkoj, tik tikrai per trumpai parašyta
mama
2009-01-22 11:40
Mūsų gyvenimas yra toks, kokį jį padaro mūsų mintys - Markas Aurelijus
Ramu. <3*
2008-11-20 17:10
Nuostabiai parasete. Tai man pades, nes lietuviu rasiniui apie vaikus. ;D
znatkute
2008-01-17 19:28
Patys pirmieji suvokimai vaikams gimsta is seimos. Straipsnis idomus :)
panele
2007-11-21 21:23
viskas parašyta aiškiai,suprantamai.Tačiau pertrumpai
Gražina
2007-03-22 19:56
Manau, kad tekste rašoma labai teisingai...
Tik abejoju, ar tai galima gauti iš šeimos. Kartais aplinkybės priverčia kitaip suvokti, kas yra laimė
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai