Šizofrenija. Kaip susidoroti su šeimą užklupusia krize?

Žinoma, kad, nepaisant, pvz., išsilavinimo ar lyties, šizofrenija gali susirgti bet kuris, nors ši liga dažniau pakerta jaunus žmones. Dar iki šių dienų tiksliai nėra žinomos jos priežastys, o sergančiųjų skaičiai gana dideli: apie 1 proc. pasaulio gyventojų ir beveik 20 tūkstančių žmonių Lietuvoje serga šizofrenija. Iki šių dienų dar yra gana daug žmonių, klaidingai suprantančių ligą bei neteisingai vertinančių sergančiuosius. Parenkant tinkamus medikamentus, taikant psichologinės, socialinės pagalbos priemones, galima gerokai palengvinti sergančiųjų būklę, padėti jiems sėkmingiau integruotis į visuomenės gyvenimą. Negydoma šizofrenija, deja, gali suniokoti tiek atskirų žmonių, tiek ir jų artimųjų gyvenimą.
 

Ūminė psichozė – krizė šeimoje


Viena sudėtingiausių situacijų, su kuria susiduria ligonio artimieji – ūminė psichozė. Tai būklė, kai žmogus netei-singai suvokia realybę, pvz., mato ar girdi tai, ko išties tikrovėje nėra.
Pažymėtina, jog šizofrenija sergantys pacientai pakankamai retai būna agresyvūs, nes jų realybės suvokimas būna sutrikęs tik iš dalies, t.y. tiek, kiek apima kliedesiai ir haliucinacijos. Šizofrenija sergantiems ligoniams visada išlieka ir dalis jų sveikos asmenybės.
Tačiau kartu pabrėžtina, kad psichozės metu ligonio elgesys gali būti ne tik neįprastai keistas, kartais netgi ir grėsmingas, pavojingas pačiam sau ir aplinkiniams. Reikia tiesiog suvokti, jog sergantysis šizofrenija dažniausiai nesuvokia, kad yra ligonis, todėl ūminiu periodu neretai būna labai sunku įkalbėti jį gydytis. Tačiau tais atvejais, kai ligonis apimtas sunkių kliedesių ir haliucinacijų ir turi rimtų polinkių į savižudybę ar nesugeba pasirūpinti savimi, būtina gydyti stacionare.
 

Ligos paūmėjimas


Labai retai ar net niekada nebūna taip, kad ligonis staiga netikėtai praranda savo minčių, jausmų ar elgesio kontrolę. Šeimos nariai, draugai, kiti artimieji paprastai pastebi pirmuosius nerimą keliančius ir prasidedančią psichozę signalizuojančius simptomus: nemigą, keistą elgesį, padidėjusį įtarumą, uždarumą, nemotyvuotus, neadekvačius jausmų protrūkius ir kt.
Ligos paūmėjimo priežastis paprastai yra ta, kad pacientas nustoja vartoti vaistų, todėl tokiais atvejais pirmiausia reiktų paraginti pacientą apsilankyti pas gydytoją. Jei toks paraginimas nesulaukia sėkmės (kuo labiau ligonis grimzta į psichozę, tuo sunkiau šį ketinimą bus įvykdyti), artimiesiems reiktų patiems pasikalbėti su gydytoju, papasakoti besiklostančią situaciją, pasitarti.
 

Atkryčio požymiai


Ankstyvajame psichozės vystymosi etape dažnai galima padėti pacientui ir išvengti artėjančios krizės, todėl labai svarbu išmokti atpažinti ligos atkryčio požymius.
Žmonėms dažnai sunku apibrėžti pirmuosius – ankstyvuosius ligos paūmėjimo požymius. Atrodo, jog ligonio elgesys neišeina už „normos“ ribų ir sunku paaiškinti, kas yra „ne taip“, bet tokiais atvejais atsiranda švelni, miglota nuojauta, kad vis dėlto elgesys kažkoks pasikeitęs, neįprastas. Ką dažniausiai mini artimieji, klausiant juos apie ligonio elgesio, sveikatos pasikeitimus dar iki išsivystant psichozei:
• Didžiulis nuovargis, mieguistumas ar nemiga (dažniau)
• Nesugebėjimas susikaupti ir išspręsti paprastas užduotis, padidėjęs užmaršumas
• Pamokų, paskaitų, darbo nelankymas, praleidimas
• Mokymosi, sporto ir kt. pasiekimų rezultatų blogėjimas
• Emocinis šaltumas ir abejingumas net labai svarbiose situacijose
• Apsileidimas, nesirūpinimas savo išvaizda arba, priešingai – rengimasis neįprastai, ekscentriškai
• Dažnos ir (kartais) ilgos kelionės, neturinčios jokio tikslo ir prasmės
• Narkotikų, alkoholio vartojimas
• Neadekvačiai padidėjęs susidomėjimas dvasiniais, religiniais klausimais
• Keistas, ekscentriškas elgesys
• Netinkamas, neadekvatus juokas


• Keistos pozos
• Sumažėjęs pakantumas įžeidimams ir įskaudinimams
• Gausus, tačiau beprasmis ir betikslis rašymas
• Nesugebėjimas išreikšti jausmus
• Neturintys logikos posakiai
• „Specialus“ pacientų kalbėjimas, parenkant savotiškus simbolius (žodžius, frazes)
• Ilgas, sudėtingas, beprasmis, neturintis suprantamos minties kalbėjimas
• Padidėjęs jautrumas išorės dirgikliams (triukšmui, šviesai)
 

Psichozė


Realybė tokia, kad dauguma šeimų, kuriose yra sergantysis šizofrenija, taip pat išgyvena krizę, t.y. susiduria su ūmine psichoze. Šizofrenija sergantis pacientas gali būti pavojingas tiek sau, tiek aplinkiniams jau pradinėje ligos fazėje. Šiais atvejais pats pagrindinis dalykas – šeimos narių saugumas. Kad ir kaip būtų išsigandę, jie privalo stengtis išlikti šaltakraujiški, ramūs ir siekti, kad giminaičiui būtų suteikta kvalifikuota medicinos pagalba. Reikia suprasti, kad ligonis gyvena „pasikeitusioje realybėje“. Jis pats gali būti sujaudintas ar išsigandęs kitokių savo jausmų, neįprastų jutimų, to, kad negali kontroliuoti savo minčių, ar to, ką „mato“, „girdi“. „Balsai“ gali duoti grasinančias komandas, jie netgi gali „užvaldyti“ ligonį. Pastarajam gali atrodyti, kad įjungtas TV siunčia įsakymus veikti, kambarys gali būti pripildytas nuodingų dujų, o ant langų šliaužioja šimtai gyvačių. Įsivaizduokite tai ir suprasite, kokia įtampa ir baimė apėmusi ligonį ir koks neprognozuojamas gali būti jo elgesys, nulemtas šios pasikeitusios, nerealios, liguistos aplinkos, pvz., jis gali imti daužyti langus, kad „užmuštų gyvates“.
 

Elgesio taktika būnant greta žmogaus, sergančio psichoze


Dažnai artimieji pasimeta, neįvertina sergančio žmogaus psichikos ypatybių, bei to, kad jis gyvena kitoje, sveikam žmogui nesuprantamoje „realybėje“. Tokiu atveju reikia stengtis išlikti ramiam, tačiau nereikia manyti, jog artimieji gali ar turi susitvarkyti su psichozės apimtu žmogumi. Jam būtina specializuota – psichiatrinė medicinos pagalba. Tačiau tol, kol ji atvyks, artimiesiems teks kurį laiką praleisti su ligoniu. Žemiau išvardinti patarimai gali padėti išlikti saugesniems:
• Nereikėtų ginčytis ir diskutuoti haliucinacijų ir kliedesių tema. Visu savo elgesiu stengtis išlaikyti ligonio dėmesį realybėje
• Nerodyti susierzinimo ar pykčio
• Negrasinti. Tai gali būti suprasta kaip jėgos panaudojimas ir išprovokuoti agresiją
• Nešaukti. Jei psichoze sergantis ligonis negirdi aplinkinių ar nekreipia į juos dėmesio, tai ne dėl to, kad būtų sutrikusi jo klausa. Gal jis klausosi nesamų garsų ar balsų („klausos haliucinacijos“) arba yra paskendęs liguistuose pergyvenimuose („kliedėjimo idėjose“)
• Nekritikuoti ligonio. Tai neduos nieko gero, tik gali pabloginti esamą situaciją
• Nereiktų pradėti ginčų šeimoje. Tai tikrai netinkamas laikas ieškoti priežasčių ar kaltų, įrodinėti, kas buvo teisus
• Nevertėtų stovėti priešais ligonį, jei jis sėdi. Geriau atsisėsti nuošaliau
• Geriau vengti ilgalaikio tiesioginio akių kontakto. Neliesti ligonio
• Vengti nereikalingų prašymų ar įsakymų ligoniui. Tai padės jam jaustis bent kiek „kontroliuojančiu situaciją“
• Nereikia užrakinti ar užblokuoti išėjimo. Vengti atsidurti ligoniui ant kelio link išėjimo, tačiau kartu visada reikia turėti galimybę išeiti
• Nedelsiant išjungti viską, kas gali atitraukti dėmesį, erzinti (TV, radiją)
• Elgtis taip, kad ligonis suvoktų, jog jį supranta
• Kalbėti ramiai, tvirtai ir paprastai
 

Gydymo svarba


Gydydami ligonį gydytojai parenka tinkamiausią vaistą pagal ligos pasireiškimo simptomus, bendrą ligonio būklę, gretutines ligas. Džiugu, kad dabartiniu metu galima pasirinkti pačių geriausių visame pasaulyje vartojamų ir pripažintų vaistų sergantiesiems šizofrenija.
Kalbant apie klasikinius (arba senuosius) vaistus nuo psichozės, prisimintina, kad jie sukelia daug nepageidaujamų poveikių, tokių kaip pernelyg stiprus slopinimas, burnos džiūvimas, vidurių užkietėjimas, dažnai pasitaiko raumenų kaustymas, padidėja prolaktino kiekis kraujyje, sutrinka pacientų seksualinės funkcijos ir kt. Dėl varginančių šalutinių vaisto poveikių nemaža šių vaistų gaunančių pacientų dalis savavališkai nusprendžia nutraukti gydymą ir dėl to patiria ligos atkryčius.
Atsiradus pirmiesiems atipiniams (naujos kartos) vaistams nuo psichozės, prasidėjo nauja šizofrenijos gydymo era. Pacientai, gydomi naujaisiais vaistais, patiria daug mažiau nepageidaujamų poveikių arba pastarieji yra daug švelnesni. Ypač sumažėjo sunkaus raumenų kaustymo atvejų. Tačiau dalis naujųjų vaistų nuo psichozės gali paskatinti pavojingus širdies ligų rizikos veiksnius (antsvorį, cukrinį diabetą) bei būti cholesterolio kiekio kraujyje padidėjimo priežastimi.
Lietuvoje jau keletą metų šizofrenija gydoma nauju kompensuojamu vaistu nuo psichozės – ziprazidonu (Zeldox). Šis naujas medikamentas ne tik pasižymi veiksmingumu, bet yra ir pakankamai saugus: jis nedidina kūno svorio ir cholesterolio kiekio kraujyje, nesusijęs su cukrinio diabeto išsivystymu, kelia mažesnę hiperprolaktinemijos (hormono prolaktino kiekio padidėjimas kraujyje) riziką. Jis tinka ūminei psichozei gydyti, taip pat padeda ir tais atvejais, kai sergant šizofrenija pasireiškia depresijos simptomų, nes turi aktyvinamąjį poveikį. Taigi Zeldox išties padeda išspręsti daug su šizofrenijos gydymo saugumu susijusių klausimų.
 

Pabaiga, arba „kaltų nėra“


Ši liga paženklinta savotišku ženklu, todėl ta diena, kai šeimoje kažkam diagnozuojama šizofrenija, nėra lengva. Tai paprastai sukrečia šeimą, iškelia daugybę klausimų, bandoma ieškoti šios situacijos priežasčių. Tai yra suprantama ir normalu. Žmogus visada nori aiškumo, nori, kad būtų atsakyta į iškilusius klausimus, išsklaidytos abejonės. Bet tokiu atveju svarbu nekaltinti savęs ir neieškoti kaltų aplinkui. Iš tiesų apie ūminių psichozių priežastis dar žinoma labai nedaug, dar mažiau ištirta, kodėl taip smarkiai pasikeičia kai kurių ligonių elgesys. Reikia suprasti, kad teks sužinoti ir išmokti daug naujų dalykų, daug ką įvertinti naujai, galbūt net pakeisti nusistovėjusį gyvenimo ritmą. Tačiau atsimintina, kad visada turi likti vietos tam, kas teikė linksmybių, malonumo. Geriausiai susitvarko tos šeimos, kurios sau ir sergančiajam kelia realius reikalavimus. Žinoma, visa tai nevyksta greitai ir lengvai. Tačiau šiandien tiksliai žinoma ir labai svarbu viena: reguliarus medikamentų vartojimas bei artimųjų palaikymas smarkiai sumažina ligos atkryčio pavojų. 

Ligos paūmėjimas


Labai retai ar net niekada nebūna taip, kad ligonis staiga netikėtai praranda savo minčių, jausmų ar elgesio kontrolę. Šeimos nariai, draugai, kiti artimieji paprastai pastebi pirmuosius nerimą keliančius ir prasidedančią psichozę signalizuojančius simptomus: nemigą, keistą elgesį, padidėjusį įtarumą, uždarumą, nemotyvuotus, neadekvačius jausmų protrūkius ir kt.
Ligos paūmėjimo priežastis paprastai yra ta, kad pacientas nustoja vartoti vaistų, todėl tokiais atvejais pirmiausia reiktų paraginti pacientą apsilankyti pas gydytoją. Jei toks paraginimas nesulaukia sėkmės (kuo labiau ligonis grimzta į psichozę, tuo sunkiau šį ketinimą bus įvykdyti), artimiesiems reiktų patiems pasikalbėti su gydytoju, papasakoti besiklostančią situaciją, pasitarti.
 

Atkryčio požymiai


Ankstyvajame psichozės vystymosi etape dažnai galima padėti pacientui ir išvengti artėjančios krizės, todėl labai svarbu išmokti atpažinti ligos atkryčio požymius.
Žmonėms dažnai sunku apibrėžti pirmuosius – ankstyvuosius ligos paūmėjimo požymius. Atrodo, jog ligonio elgesys neišeina už „normos“ ribų ir sunku paaiškinti, kas yra „ne taip“, bet tokiais atvejais atsiranda švelni, miglota nuojauta, kad vis dėlto elgesys kažkoks pasikeitęs, neįprastas. Ką dažniausiai mini artimieji, klausiant juos apie ligonio elgesio, sveikatos pasikeitimus dar iki išsivystant psichozei:
• Didžiulis nuovargis, mieguistumas ar nemiga (dažniau)
• Nesugebėjimas susikaupti ir išspręsti paprastas užduotis, padidėjęs užmaršumas
• Pamokų, paskaitų, darbo nelankymas, praleidimas
• Mokymosi, sporto ir kt. pasiekimų rezultatų blogėjimas
• Emocinis šaltumas ir abejingumas net labai svarbiose situacijose
• Apsileidimas, nesirūpinimas savo išvaizda arba, priešingai – rengimasis neįprastai, ekscentriškai
• Dažnos ir (kartais) ilgos kelionės, neturinčios jokio tikslo ir prasmės
• Narkotikų, alkoholio vartojimas
• Neadekvačiai padidėjęs susidomėjimas dvasiniais, religiniais klausimais
• Keistas, ekscentriškas elgesys
• Netinkamas, neadekvatus juokas
• Keistos pozos
• Sumažėjęs pakantumas įžeidimams ir įskaudinimams
• Gausus, tačiau beprasmis ir betikslis rašymas
• Nesugebėjimas išreikšti jausmus
• Neturintys logikos posakiai
• „Specialus“ pacientų kalbėjimas, parenkant savotiškus simbolius (žodžius, frazes)
• Ilgas, sudėtingas, beprasmis, neturintis suprantamos minties kalbėjimas
• Padidėjęs jautrumas išorės dirgikliams (triukšmui, šviesai)
 

Psichozė


Realybė tokia, kad dauguma šeimų, kuriose yra sergantysis šizofrenija, taip pat išgyvena krizę, t.y. susiduria su ūmine psichoze. Šizofrenija sergantis pacientas gali būti pavojingas tiek sau, tiek aplinkiniams jau pradinėje ligos fazėje. Šiais atvejais pats pagrindinis dalykas – šeimos narių saugumas. Kad ir kaip būtų išsigandę, jie privalo stengtis išlikti šaltakraujiški, ramūs ir siekti, kad giminaičiui būtų suteikta kvalifikuota medicinos pagalba. Reikia suprasti, kad ligonis gyvena „pasikeitusioje realybėje“. Jis pats gali būti sujaudintas ar išsigandęs kitokių savo jausmų, neįprastų jutimų, to, kad negali kontroliuoti savo minčių, ar to, ką „mato“, „girdi“. „Balsai“ gali duoti grasinančias komandas, jie netgi gali „užvaldyti“ ligonį. Pastarajam gali atrodyti, kad įjungtas TV siunčia įsakymus veikti, kambarys gali būti pripildytas nuodingų dujų, o ant langų šliaužioja šimtai gyvačių. Įsivaizduokite tai ir suprasite, kokia įtampa ir baimė apėmusi ligonį ir koks neprognozuojamas gali būti jo elgesys, nulemtas šios pasikeitusios, nerealios, liguistos aplinkos, pvz., jis gali imti daužyti langus, kad „užmuštų gyvates“.
 

Elgesio taktika būnant greta žmogaus, sergančio psichoze


Dažnai artimieji pasimeta, neįvertina sergančio žmogaus psichikos ypatybių, bei to, kad jis gyvena kitoje, sveikam žmogui nesuprantamoje „realybėje“. Tokiu atveju reikia stengtis išlikti ramiam, tačiau nereikia manyti, jog artimieji gali ar turi susitvarkyti su psichozės apimtu žmogumi. Jam būtina specializuota – psichiatrinė medicinos pagalba. Tačiau tol, kol ji atvyks, artimiesiems teks kurį laiką praleisti su ligoniu. Žemiau išvardinti patarimai gali padėti išlikti saugesniems:
• Nereikėtų ginčytis ir diskutuoti haliucinacijų ir kliedesių tema. Visu savo elgesiu stengtis išlaikyti ligonio dėmesį realybėje
• Nerodyti susierzinimo ar pykčio
• Negrasinti. Tai gali būti suprasta kaip jėgos panaudojimas ir išprovokuoti agresiją
• Nešaukti. Jei psichoze sergantis ligonis negirdi aplinkinių ar nekreipia į juos dėmesio, tai ne dėl to, kad būtų sutrikusi jo klausa. Gal jis klausosi nesamų garsų ar balsų („klausos haliucinacijos“) arba yra paskendęs liguistuose pergyvenimuose („kliedėjimo idėjose“)
• Nekritikuoti ligonio. Tai neduos nieko gero, tik gali pabloginti esamą situaciją
• Nereiktų pradėti ginčų šeimoje. Tai tikrai netinkamas laikas ieškoti priežasčių ar kaltų, įrodinėti, kas buvo teisus
• Nevertėtų stovėti priešais ligonį, jei jis sėdi. Geriau atsisėsti nuošaliau
• Geriau vengti ilgalaikio tiesioginio akių kontakto. Neliesti ligonio
• Vengti nereikalingų prašymų ar įsakymų ligoniui. Tai padės jam jaustis bent kiek „kontroliuojančiu situaciją“
• Nereikia užrakinti ar užblokuoti išėjimo. Vengti atsidurti ligoniui ant kelio link išėjimo, tačiau kartu visada reikia turėti galimybę išeiti
• Nedelsiant išjungti viską, kas gali atitraukti dėmesį, erzinti (TV, radiją)
• Elgtis taip, kad ligonis suvoktų, jog jį supranta
• Kalbėti ramiai, tvirtai ir paprastai
 

Gydymo svarba


Gydydami ligonį gydytojai parenka tinkamiausią vaistą pagal ligos pasireiškimo simptomus, bendrą ligonio būklę, gretutines ligas. Džiugu, kad dabartiniu metu galima pasirinkti pačių geriausių visame pasaulyje vartojamų ir pripažintų vaistų sergantiesiems šizofrenija.
Kalbant apie klasikinius (arba senuosius) vaistus nuo psichozės, prisimintina, kad jie sukelia daug nepageidaujamų poveikių, tokių kaip pernelyg stiprus slopinimas, burnos džiūvimas, vidurių užkietėjimas, dažnai pasitaiko raumenų kaustymas, padidėja prolaktino kiekis kraujyje, sutrinka pacientų seksualinės funkcijos ir kt. Dėl varginančių šalutinių vaisto poveikių nemaža šių vaistų gaunančių pacientų dalis savavališkai nusprendžia nutraukti gydymą ir dėl to patiria ligos atkryčius.
Atsiradus pirmiesiems atipiniams (naujos kartos) vaistams nuo psichozės, prasidėjo nauja šizofrenijos gydymo era. Pacientai, gydomi naujaisiais vaistais, patiria daug mažiau nepageidaujamų poveikių arba pastarieji yra daug švelnesni. Ypač sumažėjo sunkaus raumenų kaustymo atvejų. Tačiau dalis naujųjų vaistų nuo psichozės gali paskatinti pavojingus širdies ligų rizikos veiksnius (antsvorį, cukrinį diabetą) bei būti cholesterolio kiekio kraujyje padidėjimo priežastimi.
Lietuvoje jau keletą metų šizofrenija gydoma nauju kompensuojamu vaistu nuo psichozės – ziprazidonu (Zeldox). Šis naujas medikamentas ne tik pasižymi veiksmingumu, bet yra ir pakankamai saugus: jis nedidina kūno svorio ir cholesterolio kiekio kraujyje, nesusijęs su cukrinio diabeto išsivystymu, kelia mažesnę hiperprolaktinemijos (hormono prolaktino kiekio padidėjimas kraujyje) riziką. Jis tinka ūminei psichozei gydyti, taip pat padeda ir tais atvejais, kai sergant šizofrenija pasireiškia depresijos simptomų, nes turi aktyvinamąjį poveikį. Taigi Zeldox išties padeda išspręsti daug su šizofrenijos gydymo saugumu susijusių klausimų.
 

Pabaiga, arba „kaltų nėra“


Ši liga paženklinta savotišku ženklu, todėl ta diena, kai šeimoje kažkam diagnozuojama šizofrenija, nėra lengva. Tai paprastai sukrečia šeimą, iškelia daugybę klausimų, bandoma ieškoti šios situacijos priežasčių. Tai yra suprantama ir normalu. Žmogus visada nori aiškumo, nori, kad būtų atsakyta į iškilusius klausimus, išsklaidytos abejonės. Bet tokiu atveju svarbu nekaltinti savęs ir neieškoti kaltų aplinkui. Iš tiesų apie ūminių psichozių priežastis dar žinoma labai nedaug, dar mažiau ištirta, kodėl taip smarkiai pasikeičia kai kurių ligonių elgesys. Reikia suprasti, kad teks sužinoti ir išmokti daug naujų dalykų, daug ką įvertinti naujai, galbūt net pakeisti nusistovėjusį gyvenimo ritmą. Tačiau atsimintina, kad visada turi likti vietos tam, kas teikė linksmybių, malonumo. Geriausiai susitvarko tos šeimos, kurios sau ir sergančiajam kelia realius reikalavimus. Žinoma, visa tai nevyksta greitai ir lengvai. Tačiau šiandien tiksliai žinoma ir labai svarbu viena: reguliarus medikamentų vartojimas bei artimųjų palaikymas smarkiai sumažina ligos atkryčio pavojų.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Milda
2015-06-11 13:03
(hi)(happy) daugiau kaip desimt metu nesergu deprecija ir esu laiminga man 33 metai .ir nevartoju jokiu vaistų.Galima pasveikti tik norėti reikia,priimti save toki koki matai ,suradami šios ligos priežasti tada lengva išgyti.Nes žmogus gali pats sirgti arba būti pats tokio žmogaus provokuotas ir sukelti šiuos požymius. Būkite visi palaiminti.
Jurgita
2015-04-05 18:47
Sveiki noreciau paklauti kur galima surasti daugiau info apie relax nt akinius, kurios minejo Audrius, gal kas nors zinote?
aiste
2014-08-09 23:26
mano sunus 23m. dabar guli N.Vilnios psihiatrijos 7sk. Jam nori diagnozuoti paranoidine sizofrenija. Pries tai buvo sveikas tik gal ir buvo depresijos pozymiu. pries tris men.buvo sumustas ir po keliu dienu pradejo psihuoti,bijoti kad susidoros ir girdeti balsus. dabar ligonineje gauna 15mg.Olanzapino bet nieko nera geriau. Gal kas galit kur kreiptis pas koki specialista ir kas galetu isgydyti. As netikiu kad mano sunui sizofrenija, nes ligonineje beveik kieikvienam uzlipdo tokia diagnoze.
aiste
2014-08-09 20:58
mano sunus 23m. dabar guli N.Vilnios psihiatrijos 7sk. Jam nori diagnozuoti paranoidine sizofrenija. Pries tai buvo sveikas tik gal ir buvo depresijos pozymiu. pries tris men.buvo sumustas ir po keliu dienu pradejo psihuoti,bijoti kad susidoros ir girdeti balsus. dabar ligonineje gauna 15mg.Olanzapino bet nieko nera geriau. Gal kas galit kur kreiptis pas koki specialista ir kas galetu isgydyti. As netikiu kad mano sunui sizofrenija, nes ligonineje beveik kieikvienam uzlipdo tokia diagnoze.
Dange
2014-07-08 10:26
Mielieji, rašiau, kad mano sūnus taip pat susirgo šizofrenija.Grįžę iš ligoninės nenuleidome rankų ir konsultavomės dar pas kelis psichoterapeutus, psichologus ir kas keisčiausia, kad tik ligoninėje mums pripažino šizofreniją, kai kiti - specialistai ūmų psichoneurologinį susirgimą. Ligoninėje duodavo vaistus, kurie sukeldavo šalutinį poveikį:nerimą, o poto leisdavo raminamuosius, kad tą nerimą panaikintų. Net neįsivaizduoju kuo būtų pasibaigęs toks gydymo metodas, jeigu ne privačios klinikos psichoterapeutės patarimai. Ji patarė, kad būtinai turiu pasiimti sūnų iš gydymo įstaigos ir gydytis ambulatoriškai, nes toks gydymas stacionare tik pablogins. Labai svarbu, kad gydytojas parinktų tinkamus vaistus. Konsultuokitės ne su vienu, o su keliais specialistais, nes ir gydytojai klysta.Mums gydymas užtruks keletą metų, bet yra didelis viltis, kad pasveiksime ir vaistų nebereikės vartoti. Taip pat geriame B vitamino tabletes, kurios gerina nervų sistemą.Šiuo metu sūnus jaučiasi gerai. Tik vakare išgeria vieną tabletę.Visiems linkiu neprarasti vilties ir konsultuotis pas kelis specialistus. (hi)
Ed
2014-06-24 16:35
Laikykites, likimo broliai ir seserys... tegul vienatve nesunaikina musu. bijau likti vienas, bet jauciu, kad po truputi lieku tik as ir dozes vaistu
Dange
2014-06-16 17:38
Juana,mūsų šeimą taip pat palietė šita liga.Sūnus 2-trą mėnesį kovoja su šita liga.Jam 22 metai.Šiuo metu vartojame vaistus, kurie slopina agresyvumą, pyktį, tačiau čia neišeitis. Manau, kad tik per maldą, suradus ryšį tarp Dievo ir savęs galima išgyti. Tas kuris pas Dievą prašo, tai ir būna išklausytas. Melskitės, prašykite pas Dievą stiprybės ir kad jis išklausytų Jūsų maldas.Aš taip pat kiekvieną vakarą atsigulusi prašau, kad man suteiktų stiprybės, o sūnui, kad padėtų įveikti šitą klastingą ligą.
juana
2014-06-10 21:22
:(sveiki mano sunui,pirmaiusei nustate stipri depresija o dabar psihoze.gal kas galite padeti.buciau labai dekinga rasykit man y maila dekui isanksto
egle
2014-06-04 16:51
jau bus metai kaip susirgau sia liga ,nusisuko draugai tik seima palaiko gal kas db kaip ir as iesko zmogaus su kuriuo galetu apie tai pasikalbeti
sandra
2014-01-08 21:07
Man 25 m,geriu vaistus jau du metai,gulejau priestai ligonineje du menesius .Policija isveze,sako sergu ne sizofrenija o psihoze nors tai vienas ir taspats pagal mane ,nes haliucinacijas patyrdavau nuo pauglystes tik nesuprazdavau kad jas patyriu.Viskas kaip ir gerai dar pora metu gersiu vaistus o tuomet bandysim be ju nezinau kas lauke be ju ar blogiau ar ne ,ar suvoksiu kur realybe kur haliucinacija?Jai norit pabendrauti rasykit zemyna74 cia skype.
tomas
2013-03-09 19:04
sergu sizotipiniu susirgimu,beveik sizofrenija geriu lapozan (super)viskas normaliai tik lb tingiu viska daryt
Klaipedos psichuske
2013-02-15 16:18
Sveiki, ir as susirgau. Esu turbut labiausiai nukentejas nuo sios ligos. Pirma karta atsiguliau i Klaipeda, 7 ta skyriu, kur nera umines ligos pasireiskimu. Tai as galvojau taip pailsesiu, itemptas buvo pries tai mano gyvenimas, baigiau Londone Cambridga ir galvojau esu ishsekes nuo stresu reikia pailseti. Tai kai pradejau vartoti vaistus man taip ir ishsivyste ta sizofrenija. Jokiu balsu negirdejau ir vaiduokliu nemaciau. Viskas buvo tvarkoj. Tai kai gulejau 7 tam skyriuje pas dakartara N. Kuri kai kurie galite jau suprasti kas jis toks. Tai viena diena meciau ten rukyti ir galvoju dabar metu paskutine cigarete ir pisdu ant bajerio taip pavaidinsiu psichini tai nuvariau i palata pradariau langa ir sakau draugui kambariokui sakau soksiu pisdu kas bus tas sakau skaito mane cia uz psichini kazkoki sveikas esu dar pizdavojas kad atsiguliau. Ishkviete policija ir ishveze i 1ma skyriu klaipedoj ir banguske. Tai ten palaike 2 ar 3 savaites kaip umini prileido kazkokiu kolu vopsem padare mane
damyras
2012-10-27 20:37
si liga ateme man visa gyvenima.gydausi jau 5 metus. pagerejimas minimumas. vartoju vaistus abejoju ar kada pasveiksiu. vienas zmogus man dave pasiulyma tokiems kaip mes reikia kazka kurti ta prasme rasyti gal apie savo biografija nes patys suprantat. reikia skaityt knygas kazkuo dometis nors as to pats nelabai sugebu
Rasa
2012-01-24 00:02
Sveiki, sia klastinga liga susirgau beveik pries pora metu...teko net mesti gera darba UK ir grizti namo, gydytis, mat ne nesuvokiau, kad tokia liga mane uzklupo, del to net porai men. atsiguliau i ligonine...ir zinot, isejusi is jos, pagalvojau, ka busiu sveikut sveikas zmogus, deja, klydau. Pradejusi gert vaistus jauciau daugybe salutiniu poveikiu: silpnuma, SIAUBINGA slopuli, mieguistuma, valios ir interesu nebuvima, zodziu jauciausi lyg visiska ’istizele’, jeigu taip galima literaturiskai issireiskt....db jau pusantri metai, kaip vartoju Solian tabletes, doze siuo metu sumazinta, kaip psichiatre teigia iki minimumo, deja, vis tiek negaliu normaliai gyventi, mat jauciu nesibaigianti slopinima...trumpai tariant, nieko nenoriu daryti, miegu kone iki pirmos val...psichiatre teigia, kad maziausiai penkerius metelius turesiu gerti tuos vaistus...patikekite jauciu, kad patys graziausi jaunystes metai ’eina sunkeliais’...jeigu kazkas susiduret su tokia panasia situac. bukit malonus parasykit man i skype, aciu: papugelia
jūratė
2011-09-20 18:45
Andriau ,gal gali padeti,kur tokius akinius galima isigyti,parasyk sms tel 8684 97940,dekui
Andrius
2011-06-10 08:05
Sveiki draugai,rusai yra sukūrė nano akinius (Relax-nt) kai apie 2000lt ir va ten yra programa sizofrenija!turiu tokius pats ir galiu visiems drasei rekomenduoti juos!isviso yra 105 programos pradededant nuo akių ligų iki nervų ir t.t Labai paprasta naudotis,spalvų terapija..rezultatai jauciami po pirmo karto!Google rasit daugiau info jei ka sudominau.chemija turetu buti paskutinei vietoje tokias ligas gydant..
Ingrida
2009-08-15 17:44
sirgau psihoze 20 metu, dabar man beveik 21 , ir pradejau sveikti be jokiu vaistu. labai dziaugiuosi kad siame gyvenime galiu bendrauti juoktis ir jausti save...
pastas
2009-07-16 10:22
idomu,nes paciam tenka su siuo reiskiniu susipazint.serga sunus.kur butu galima rast patarimu kaip elgtis;,namie, darbe,kokie kruviai galimi,kaip parink juos?
Barbora
2008-11-26 12:31
Airidai,
panašios problemos pas mus. Norėčiau paikalbėti.Būsiu dėkinga jei parašysite viruisaitebarbora@gmail.com
zmogus
2008-11-04 18:26
Šizofrenija serga vienas draugas, šiaip gabus žmogus, sugebėjo nemažai pasiekti, bet vėliau savo ligą ėmė gydytis marichuana, amfetaminu ir grybais... Praktiškai per dvi savaites iš normaliai gyvenančio žmogaus sugebėjo pavirsti benamiu.. Visi kas norėjo jam padėti atrodė mirtini priešai. Taigi nesigydykite patys.. kreipkitės į specialistus, kad ir kaip nesinorėtų.
Juste (2 domce)
2008-10-03 20:50
As pati ilga laika turejau problemu su vaistu vartojimu, gal kokius 3 metus. Tai vartodavau tai ne, nes salutinis poveikis man atrode baisesnis uz liga. Ligos paumejimai nustojus vartoti vaistus po keliu menesiu atsinaujindavo ir tekdavo gultis i ligonine. Po to ilga laika nevartojau vaistu ir gyvenau iliuziju pasaulyje su isivaizduojamais draugais ir priesais. Emocine skale svyravo nuo 0 iki 100. Nepripazinau, kad sergu, maniau viskas yra realybe. Tuo pat metu lankiausi pas psichologe, kuri galiausiai, kai as pro asaras pareiskiau, kad man nepatinka tai ka as apie save ”girdziu”, pati vos neapsiverke ir paklause vieno elementaraus klausimo (kuris mane atvede i prota) ”ar taip pat budavo kai geriau vaistus?” Turejau sau prisipazinti, kad ne. Ir kaip tik tuo pat metu mano psichiatre atrado/pritaike stebuklingus vaistus, kuriu jokio poveikio as isvis nejauciu. Sakydama jokio, turiu galvoje , kad pradejus leist po 1 ampule i men po 2 sav. kliedesiai isnyko, o su jais jau mane iskamave ir man nusibode mano isivaizduojami draugai ir priesai, dabar nei pries susileisdama, nei po, nejauciu jokio poveikio (nei ligos simptomu, nei salutinio paprastai vaistus lydincio), tarsi susileisciau 1 ml. aliejaus. Tie vaistai vadinasi Haloperidolio deconatas. Zinau, kad ne visiem jie tinka ir patinka. Bet ka noriu pasakyti, reikia ieskoti, ieskoti vaisto, kuri tu toleruotum ir kuris tau padetu, jei vieni blogai veikia, experimentuoti-nebijoti keisti. tai vienintelis man zinomas budas kaip isbristi is ligos.
ruta
2008-05-29 23:24
mano dukrai tik penkiolikti metai.jos pyktis ir agresija jau baigia visus mus iskankinti.bet kur pradeti ieskoti pagalbos?
simona
2008-05-21 23:36
mano draugei paauglystes metas. taip, buna visokiu situacija. bet motina jai ygrudo gerti Zeldox. ji jauciasi blogai, alpsta, jai emociniai proverziai. manau vaistai gali buti nuodas o ne vaistas. sizofrenija galima apkaltinti kas antra sveika zmogu.
Violeta
2008-03-16 22:57
Musu seima taip pat istiko si beda.Dukrai 18metu,is karto nesupratome,kas darosi.Dabar gydosi.Nuostabi,geros sirdies mergaite.Dieve,uz ka...Ar yra kokie nors klubai zmoniu ,serganciu sia liga,kur jie galetu pabendrauti,surasti tokio paties likimo draugu? Nes sveikieji juos atstumia,jaucia,kad kazkas ne taip,o turintys sia liga,like vienatveje labai stipriai isgyvena.Pradeda susikurti savo vaizduoteje draugus ir vel grimzta i nerealu pasauli.
airida
2008-01-20 21:08
ka cia rasysiu,vyksta su mano vyru.neprognozuojami pykcio priepuoliai iki tokio lygio,kad paskui skauda visur,kuna raumenis,zodziu viska.akys apsitraukia tokiu keistu stiklu.kalti del visko kiti,tik ne jis pats.supykdo visai nereiksmingi dalykai.tokia busena daugiausia tik man rodo.tuo paciu metu prie svetimu sugeba susivaldyt.gal tai sizofrenija?
studente
2007-09-02 22:30
informacijos labai daug interneto sveikatos puslapiuose. del vaistu - teisybe, jie padeda, turiu gyva pavyzdi. siuolaikiniai vaistai nuo depresijos ar psichozes teisingai parinkti gydo , o ne atv. per daug mitu musu visuomenej ir nezinojimo.
jonas
2007-08-22 19:12
domcei. tu klysti. mitas, kad siuolaikiski vaistai pavercia darzove. susitvarkai gyvenima su vaistais ir gyveni normaliai. si liga yra valdoma.
domce
2007-08-19 21:52
as pats sergu sia liga,vaistu jau nevartoju nes as nenoriu tapti darzove.......jie griauna mano pasauli...
Haris
2007-05-14 11:13
Kur rasti daugiau informacijos sia liga , kiek laiko trunka gydymas , ar tai isgydoma?
Kaip atsikratyti uzpuolusios depresijos?
Nerijus
2007-04-11 20:53
ar šizofrenija pagydoma liga? ir kiek laiko trunka gydymas vartojant vaistus?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai