Šizofrenijos gydymas, arba saugios galimybės atrasti gyvenimo spalvas

Šizofrenija - viena sunkiausių ir labiausiai gąsdinančių psichikos ligų. Kad išvengtų jos paūmėjimų, sergantieji neretai visą gyvenimą privalo vartoti vaistų. Liūdna, tačiau, šizofrenija sergančiųjų kasdienybę neretai pasunkina ne vien pati liga, bet ir nepageidaujami medikamentinio gydymo poveikiai. Todėl labai svarbu, kad šizofrenijos gydymas būtų ne tik veiksmingas, bet ir saugus. Tai tampa ypač aktualu įsigaliojus naujam paciento teisių ir žalos atlyginimo įstatymui. Į klausimus apie nūdienai aktualias saugaus šizofrenijos gydymo problemas ir naujai Lietuvoje atsiradusių vaistų galimybes sutiko atsakyti Žiegždrių psichiatrijos ligoninės gydytoja Ramunė Mazaliauskienė.
 

[klausimas]Visų pirma paprašytume pasidalyti patirtimi, su kokiomis saugumo problemomis susiduriama skiriant vaistus nuo šizofrenijos[/klausimas]
Kalbant apie klasikinius (arba senuosius) vaistus nuo psichozės, prisimintina, kad, jų paskyrę gydytojai psichiatrai, susidurdavo su visa virtine pacientams pasireiškiančių nepageidaujamų poveikių, tokių kaip pernelyg stiprus slopinimas, burnos džiūvimas, vidurių užkietėjimas, dažnai pasitaikydavo raumenų kaustymas, padidėdavo prolaktino kiekis kraujyje, sutrikdavo pacientų seksualinės funkcijos ir kt. Dėl to nemaža pacientų dalis savavališkai nutraukdavo gydymą ir patirdavo ligos atkryčius.
Su pirmųjų atipinių vaistų nuo psichozės atsiradimu, prasidėjo nauja šizofrenijos gydymo era. Pacientai, vartojantys naujuosius vaistus, patirdavo daug mažiau nepageidaujamų poveikių arba pastarieji būdavo daug švelnesni. Ypač sumažėjo sunkaus (ir, beje, kartais nebeišnykstančio) raumenų kaustymo atvejų. Tačiau bėgant laikui išryškėjo kitos problemos, glaudžiai susijusios su naujaisiais atipiniais vaistais nuo psichozės. Pavyzdžiui, statistiniai duomenys rodo, kad, palyginti su bendra populiacija, tarp šizofrenija sergančių pacientų stebimas didesnis mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, o dalis atipinių vaistus nuo psichozės gali smarkiai padidinti tokius pavojingus širdies ligų rizikos veiksnius, kaip antsvoris, cukrinis diabetas bei cholesterolio kiekio kraujyje padidėjimas.
[klausimas]Gal galėtumėte plačiau papasakoti apie ryšį tarp vaistų nuo psichozės ir širdies bei kraujagyslių ligų?[/klausimas]
Literatūroje pateikiama duomenų, kad kūno masės indeksui (jis apskaičiuojamas kūno svorį kilogramais padalijus iš ūgio metrais kvadratu; norma - <29,9 kg/m2) padidėjus per 32 kg/m2, rizika numirti nuo širdies kraujagyslių ligos padidėja daugiau nei 3 kartus. Liūdna, tačiau kūno svorį didinančiu poveikiu pasižymi ir kai kurie atipiniai vaistai nuo psichozės, dalis jų susiję su itin didele svorio padidėjimo rizika. Be to, nutukimas siejamas su padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu, cholesterolio kiekiu kraujyje bei cukrinio diabeto išsivystymo rizika.
Kitas su vaistais nuo psichozės siejamas nepageidaujamas poveikis - padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje. Dalis atipinių vaistų nuo psichozės gali smarkiai padidinti cholesterolio kiekį kraujyje. Mokslininkai nustatė, kad, didėjant cholesterolio kiekiui kraujyje, rizika numirti nuo išeminės širdies ligos gali išaugti net iki 6 kartų.
Taip pat su atipiniais vaistais nuo psichozės yra susijusi ir padidėjusi cukrinio diabeto išsivystymo rizika. Tyrimai rodo, kad, palyginti su sveikais asmenimis, cukriniu diabetu susirgusių vyrų mirštamumas nuo išeminės širdies ligos padidėja 2, moterų - daugiau nei 4 kartus.
Taigi pabandykime sudėti rūkymą, antsvorį, diabetą ir didesnį cholesterolio kiekį kraujyje. Gausime derinį, kurio pasekmių komentuoti, manau, net nereikia.


[klausimas]Ar visi atipiniai vaistai nuo psichozės vienodai yra susiję su šiais grėsmingais nepageidaujamais poveikiais?[/klausimas]
Nenorėčiau vienareikšmiškai teigti tai, kad visi be išimčių naujieji atipiniai vaistai nuo psichozės skatina širdies kraujagyslių ligų rizikos veiksnių vystymąsi ir didina su jais susijusių mirčių riziką. Dalis atipinių vaistų nuo psichozės praktiškai nedaro įtakos jų vartojančių pacientų kūno svoriui, cukriniam diabetui ar cholesterolio kiekiui kraujyje. Išties neretai daugumai pacientų tenka išbandyti keletą medikamentų, kol išrenkamas ne tik veiksmingiausias, bet ir saugiausias gydymas. Šiuo atveju svarbu paminėti ir tai, kad Lietuvoje neseniai pasirodė dar vienas naujas kompensuojamasis atipinis vaistas nuo psichozės - ziprasidonas (Zeldox). Šis naujas medi-kamentas pasižymi ne tik veiksmingu šizofrenijos gydymu, bet ir yra saugus: jis nedidina kūno svorio ir cholesterolio kiekio kraujyje, nesusijęs su cukrinio diabeto išsivystymu bei kelia mažesnę hiperprolaktinemijos riziką. Tikėtina, kad šis vaistas gali padėti išspręsti daug su šizofrenijos gydymo saugumu susijusių klausimų.
[klausimas]Pabaigai norėtume paklausti, ką norėtumėte palinkėti šizofrenija sergantiems pacientams ir jų šeimų nariams?[/klausimas]
Norėčiau palinkėti pacientams kaip įmanoma aktyviau domėtis savo ligos gydymu, nebijoti paklausti gydytojo apie vieno ar kito atipinio vaisto nuo psichozės sukeliamus nepageidaujamus poveikius - padidėjusią kūno masę, padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje bei cukrinio diabeto išsivystymo riziką.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Žmogus
2011-05-06 01:38
Dar skaičiau komentaruose, kad kai kurių artimieji serga šita liga, pabandykit su jais susidraugauti, kad juos suprantat ir po truputį atvesit į protą, tam prireiks labai daug kantrybės, užgniaužti emocijas ir laiko. Sakoma, žodis ne žvirblis, tai ne veltui sakoma, tapdami jų draugais, įžvelgsit kodėl jie taip galvoja. Daug mokslininkų susirgdavo šizofrenija, nes įklimpdavo į iliuziją. Daugelis žmonių skęsta iliuzijoje: svajonės, tikėjimas, minčių daug. Pvz.: tėvai sako nesimoko, nesąmonėm užsiima, reiškia "tingi", kodėl taip yra? Ieškokite priežasties, išklausykite. Tikėkit Dievu, turėkit svajonių, bet įvertinkite savo galimybes, nesistenkit valdyt.
Žmogus
2011-05-06 01:15
Šizofrenijos simptomai pasireiškia anksčiau, lengvesnėje formoje, jei bandai kam papasakoti, niekas netiki, arba tau bando padėti, bet nesupranta(pvz,: psichologas ar tėvai sako kaip gydytis nuo depresijos). Kol išsivysto sudėtingos komplikacijos, tada prireikia protą malšinančių vaistų(ir labai gero tos srities specialisto pagalbos). Jei kovosi su šia liga, tai kovosi ilgai, nes tai tau sugrįš per depresiją, stresą ir įkliūsi į mąstymo fikciją. Kai, sakykime, lengvesnė forma pasireiškia, tai ne liga, o kai jau simptomai(pvz.: balsai ir kiti pašaliniai įvykiai)tada lengva diagnozuoti, bet kad išgytum turi dirbti su savim, atrasti pozityvių minčių, juoktis daug, keisti gyvenimo įpročius. Aišku, aš ne gydytojas, gal kam pasirodys tai nesąmonė, bet žinau ką sakau, supraskit ir gydytojus, jie nesuvokia, kas tai yra, nes to neišgyveno, jie tik mato kas darosi pacientui, sunkioje ligos stadijoje. Čia panašiai, kaip neteko tavo draugas tėvų, tu jį užjauti, guodi, dediesi, kad jį supranti, bet tu to nepatyrei ir neišgyvenai, tavo tėvai gyvi(atsiprašau už tokį baisų pavyzdį, bet šia, kad geriau suprastumėt). Tačiau, kai pacientui pagerėja, tai nereiškia, kad jis sveikas, jį kamuoja praleisto veltui gyvenimo klausimai, ateities klausimai, didelis nepasitikėjimas ir t. t..., su tokiu žmogumi reikia lengvų psichologinių žaidimų. Svarbiausia nebijoti, mylėti ir iš to išspaust naudos dėl geresnio gyvenimo.
sizofrenike
2010-08-11 14:27
As sergu sizofrenija. Man buvo priepolis pries 2 metus, isveze i psichiatrijos ligonine. 2 metus girdejau balsus, jie mane buvo uzvalde, bendravau mintimis su jais, nesupratau kad tai liga.dabar nuolat vartoju vaistus, jauciuosi blogai, sukaustyta, sunku bendrauti, truksta zodiu. As visai neturiu darugu, man sunku susikalbeti. Cia labai baisi liga. Vaistu salutinis poveikis daro mane sukaustyta, mieguista, priaugau svorio. Nezinau kaip reikes toliau gyventi, kaip reikes dirbti. Man kuo toliau, tuo sunkiau dirbti. istikruju tai jauciuosi atsilikus...
Ruta
2010-07-26 22:42
Visiem susidurusiem su sia liga linkiu neprarasti vilties ir kaip imanoma su ja kovoti, butinai vartoti vaistus, lankytis pas gydytoja. Patikekit, galima pasiekti normaliai busena ir islaikyti ja nuolat.
As
2009-11-14 21:55
as sergu, nelinkeciau kitiems, bet del debilumo, tai pats esi debilas
Juste
2008-10-03 21:00
Kas serga sizofrenija-tie sizofrenikai. Prasom. O apie tai kas esi tu susidarys nuomone tie kas perskaitys ka tu cia parasei.
X-sas
2007-04-10 18:35
Kas SerGa SiZoFrEniJa - TiE DebiLAi. Aciu
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai