Dovanodami kitam – dovanojame sau

Dovanas gauti malonu. Dažniausiai. Kita vertus, argi neteko jaustis nepatogiai, kai brangūs mums žmonės iškilmingai įteikia ...visiškai netinkamą daiktą. Ką daryti? Dėkoti ir vaidinti, kad ši dovana, kuri netrukus bus nugrūsta į giliausią namų kampą, – pati geidžiamiausia?! Koks geros dovanos receptas? Ką dovaną pasako apie dovanojusįjį? Kalbamės su medicinos centro „Neuromeda“ gydytoja psichiatre-psichoterapeute Zita Alseikiene.
 

Kokia dovanų prasmė? Kaip jos veikia ir kokius ją dovanojančio žmogaus bruožus atskleidžia?


Dovanų tradicija susiformavo prieš daugybę amžių. Dovanos reiškia draugiškumą, pagarbą, gali būti sėkmės ir laimės simbolis. Pasakose ir kituose liaudies kūriniuose dažna mintis, kad dovanojantysis gauna daugiau negu tas, kuriam dovanojama. Juk dvasios būsena, kurioje pasireiškia dosnumas ir draugiškumas, padaro žmogų dvasiškai turtingą. Jeigu dovanojame tik tam, kad ir patys gautume, – tai rodo dvasios skurdą.
Reikia stengtis dovanoti tai, kas kitą nudžiugintų. Vyrauja požiūris, kad, jeigu dovanodami labiau mąstome apie kitą žmogų, o ne apie save, visas pasaulis atrodo draugiškesnis.
Dovanomis mes parodome žmogui, kaip jį vertiname. Jei dovana nepakankamai vertinga, žmogus gali pasijusti nuvertintas. Lygiai taip pat per brangi dovana gali sugluminti, priversti pasijusti nejaukiai. Tokia dovana gali būti suprasta kaip „kyšis“, noras papirkti, o juk kartais taip yra ir iš tikrųjų. Svarbu, kad, padovanoję dovaną, nepriverstume žmogaus būti skolingo. Tokiu atveju, gavęs brangią dovaną, arba stengsis atsilyginti, aukodamas savo nepriklausomybę, arba gali pradėti mūsų vengti.
Labai svarbi ne tik pati dovana, bet ir kaip ji įteikiama. Dovanojimas gali tapti svarbesnis ir labiau įsimintinas už pačią dovaną. Labai svarbu atsakingai parinkti žodžius. Jei dovanodami pasakome: „Linkiu tau meilės ir susirasti gerą darbą“, tereikia tik mintyse pridurti: „kurių tau trūksta“. Geriau palinkėti abstrakčiai: „Linkiu tau sėkmės visuose reikaluose“ arba „Dovanoju tau amuletą, kuris atneš laimę ir sėkmę visuose darbuose, kurių tik imsiesi“. Tikėtina, kad laimę neš ne amuletas, bet tikėjimas palinkėjimu, bet argi tai blogai?
Negalime pamiršti, kad dovana gali suteikti ir skausmo. Pavyzdžiui, jei dovanojame kulinarijos knygą moteriai, kuri nemėgsta šeimininkauti, ji tai gali suprasti kaip užuominą, kad ji bloga šeimininkė. Visada pagalvokime, kaip dovana gali nuteikti ją gavusįjį.
 

Kaip apibūdintumėte žmogų, kuris dovanas pasirenka iš namie esančių jam nereikalingų daiktų?


Tai, kas pas mus namuose stovi kaip nereikalingas daiktas, kitam gali labai praversti. Geriausia nenaudojamus daiktus tiesiog atiduoti kitiems (aišku, jeigu jiems to reikia), nevadinant to dovana ir nelaukiant dėkingumo. Tada tikrai patys jausimės geresni, ir kiti bus geresni mums. Na, o jei proginės dovanos bus parinktos iš senų daiktų (ar anksčiau gautų dovanų), visada yra tikimybė, kad gavusysis tokią dovaną apie tai sužinos ir kažin, ar jam bus miela toliau bendrauti su tokiu šykštuoliu.


 

Pastaraisiais metais populiarėja dovanų čekiai. Kokia Jūsų nuomonė?


Tai yra patogus ir nereikalaujantis didelių svarstymų dovanojimo būdas, kai pagrindinis klausimas yra: už kokią sumą dovanoti? Taip pagerbiamas žmogus, kartu paliekant jam pačiam teisę nuspręsti, kokios dovanos jis norėtų. Bet kartu tokioje dovanoje nebelieka jokios šilumos ir asmeniškumo. Pabandykite prisiminti, ką nusipirkote už gautus dovanų čekius? Prisiminti, ką nusipirkome, gal ir nesunku, bet susieti su dovanojusiu žmogumi, t.y. už kurio draugo dovanų kuponą ką nusipirkome, – ne taip jau ir lengva. Jei norime padovanoti brangią dovaną artimam žmogui, šeimos nariui, gal geriau kartu nueiti į parduotuvę ir paprašyti, kad už tam tikrą sumą pats išsirinktų ar labai aiškiai pasakytų, ko norėtų.
 

Ar sunkmečiu reiktų atsisakyti dovanų?


Dovana visų pirma yra pagarbos ir draugystės simbolis. Esant materialiniams nepritekliams, tikri draugai tai žino ir nesitikės iš mūsų brangių dovanų. Tačiau rankų darbo daiktelis, namie auginta gėlė, gražūs žodžiai ar kitaip parodytas dėmesys gali suteikti daugiau artumo ir šilumos negu brangi dovana ar dovanų čekis.
 

Dažniausiai mes dovanojame tai, kas patinka mums patiems, nesusimąstydami, ar tai patiks dovanos gavėjui. Koks geros dovanos receptas?


D.Karnegi rašė: „Nors man ir labai patinka žemuogės su grietinėle, žuviai ant kabliuko vis dėlto prikabinu slieką“. Lygiai taip pat, renkant dovanas, svarbu galvoti apie kito žmogaus pomėgius. Gal žmogus, kuriam ruošiamės dovanoti, yra užsiminęs, kas jam patinka ar ko jis norėtų? O jei ne – pabandykite bent kiek įsijausti į jo situaciją ir pagalvoti, kas pačiam patiktų jo vietoje. Tik jokiu būdu nedovanokite to, kas nepatiktų pačiam!
Dovaną, kad ir kukliausią, būtina gražiai įpakuoti ir užrašyti gražų sveikinimą. Gavęs dovaną, žmogus gal ne kartą dar skaitys tuos žodžius.
 

Ką daryti, jeigu dovana nepatiko? Kai kuriose šalyse galima grąžinti nepatikusias kalėdines dovanas. Kaip tai vertintumėte?


Su dėkingumu verta priimti visas dovanas. Net jei dovana nėra pagal jūsų skonį, dovanojantysis greičiausiai nenorėjo jūsų įžeisti, norėjo parodyti dėmesį. Argi galėtume nepriimti negrabaus piešinuko iš neįgalaus vaiko, nes jis nėra meniškai vertingas ir mes juo nepapuošime sienos? Grąžinti dovaną, ko gero, verta tik vienu atveju – jei įtariame, kad dovana yra noras papirkti, ir nenorime įsipareigoti dovanojusiajam. Tokiu atveju tai reikėtų daryti tvirtai ir paaiškinti motyvus, kodėl dovanos atsisakome.
Nors ir labai sunku išrinkti dovanas, brangiems žmonėms jas dovanoti tikrai verta. Geriau padovanoti kad ir neypatingai gerą dovaną negu nepadovanoti jokios.
****
Dabartinis Kalėdų senelis atsirado palyginti neseniai. Apie jį, kaip ir apie Velykų bobutę, buvo tik pasakojama. Vaikai Kūčių vakare taip ir užmigdavo jo nesulaukę, o ryte rasdavo paliktas dovanėles. Pirmosios dovanėlės būdavo riešutai, obuoliai, pyragaičiai, saldainiai, riestainiai. Kalėdines dovanėles dėdavo po eglute, padėdavo prie lovytės ar pakišdavo po pagalve. Mažiesiems buvo aiškinama, kad dovanėles atvežė angeliukas, paliko geriems vaikams kūdikėlis Jėzus, šv. Mikalojus ar zuikiai. Tik pamažu Kalėdų senelis tapo neatskiriama šventinių susibūrimų prie eglutės dalimi.
Vėliau dovanomis ėmė keistis ir suaugusieji.
 

Kalėdinės dovanos turėtų:


• maloniai nustebinti;
• atspindėti emocinį ryšį tarp duodančio ir gaunančio;
• kainuoti maždaug tiek, kiek žmogus tikisi;
• būti gražiai supakuotos;
• lygiavertės visiems šeimos nariams.
 

Ko nevertėtų daryti:


• neklausti, ar dovana patiko;
• nesakyti, kad daug vargote, kol ją suradote;
• nedovanoti to, ko patys nenorėtume gauti.
Europos Sąjungos (ES) inicijuotos vartotojų informavimo kampanijos „Žinok savo teises ir laimėk“ Lietuvos gyventojų apklausos duomenimis, 29 proc. respondentų kada nors yra gavę nereikalingų, nepatinkančių dovanų. Net 63 proc. apklausos dalyvių sutiktų, kad jiems prie dovanos būtų pridėtas pirkimo kvitas. Tai leistų išvengti nepageidaujamų dovanų.
 

Pirmą kartą Lietuvoje!

„Sveikas žmogus“ skelbia akciją „Keiskimės dovanomis“! Jei jūs gavote Kalėdų dovaną, kuri jums nereikalinga, paskelbkite apie tai www.sveikaszmogus.lt forumo temoje „Keiskimės dovanomis!“ Ten galėsite iškeisti ją į tai, kas reikalinga būtent Jums!

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai