Hiperaktyvus vaikas: ką daryti?

Apie hiperaktyvumu vadinamą vaikų sutrikimą vis dar žinome tiek mažai, kad dažnas jį palaiko komplimentu, nors iš tiesų tai – liga. Tokie vaikai nuolat imasi vis naujos veiklos, kurią neužbaigia, yra neatidūs, blogai miega, jiems sunku mokytis. Dėl to kenčia patys vaikai, nes aplinkiniai jiems užklijuoja „blogiuko“ etiketę. Tokių vaikų negydant rizika, kad jie ims piktnaudžiauti narkotikais, alkoholiu, nusikalsti, nusižudyti, labai didelė. Kaip padėti hiperaktyviems vaikams, kaip keisti suaugusiųjų elgesį ir požiūrį į juos? Konsultuoja Karoliniškių poliklinikos Psichikos sveikatos centro vadovė vaikų ir paauglių psichiatrė Virginija Karalienė.
 

Ligos neišauga


Įvairių autorių duomenimis, hiperaktyvių vaikų yra 3–5 proc. Dažnesnis šis sutrikimas berniukams nei mergaitėms (4:1).
Nemažai vaikų darželyje, mokykloje ar namuose išsiskiria neramiu, per dideliu aktyviu (hiperaktyviu) elgesiu. Todėl neretai judrumo ir hiperaktyvumo sąvokos painiojamos. Tuo tarpu judrus vaikas – nebūtinai hiperaktyvus. Juk vaikai apskritai judrūs, o kad įvardytume sutrikimą, reikia kelių simptomų, kurie trukdytų vaikui gyventi, ir pastebėti juos turėtų ne tik tėvai, bet ir mokytojai, medikai.
„Trys pagrindiniai simptomai – dėmesio ir koncentracijos problema, hiperaktyvumas ir impulsyvumas – rodo esant hiperkineziniams sutrikimams“, – pažymi vaikų ir paauglių psichiatrė V.Karalienė.
Vieni aktualiausių ir problemiškiausių hiperkinezinių sutrikimų vaikų ir paauglių psichiatrijoje yra aktyvumo ir dėmesio sutrikimas ir hiperkinezinis elgesio sutrikimas. Šiai sutrikimų grupei būdinga ankstyva pradžia – jie turėtų būti diagnozuojami iki vaikui sukaks 5 m. Sutrikimams būdingas jau minėtas padidėjęs judrumas, aktyvumas, sunkiai suvaldomas elgesys, impulsyvumas, persipinantis su dideliu dėmesio nepakankamumu ir nuolatiniu negebėjimu atlikti pradėtų užduočių iki galo. Šie elgesio bruožai būdingi įvairioms situacijoms ir trunka ilgai. Hiperaktyvumas vaikui augant mažėja, tačiau impulsyvumas ir ypač dėmesio sutrikimas išlieka ir sukelia daug psichosocialinės adaptacijos sunkumų, ypač paaugliams ir suaugusiesiems.
Be to, tokiems vaikams paauglystėje ir suaugus gali pasireiškia ir kiti simptomai bei sutrikimai, tarytum komplikacijos, nulemtos pirminio dėmesio trūkumo, hiperaktyvumo ir impulsyvumo: priklausomybė nuo alkoholio, narkotikų, asocialios asmenybės sutrikimai ir kt.
Todėl laiku šių sutrikimų nediagnozuojant ir negydant, visos minėtos problemos tęsiasi suaugus ir pasireiškia nesugebėjimu užbaigti studijų, išlaikyti darbą ir normalių tarpasmeninių santykių, asocialiu elgesiu, depresija, priklausomybės ligomis.

 

„Blogiuko“ etiketė


Tėvai savęs neturėtų kaltinti, kad jų vaikas yra hiperaktyvus dėl netinkamo jų auklėjimo. Hiperaktyvumo priežastys nėra visiškai aiškios. Šiam sutrikimui gali turėti įtakos daug įvairių biologinių, psichologinių bei psichosocialinių veiksnių.
Hiperkineziniai sutrikimai, labiausiai išryškėja mokyklinio amžiaus vaikams, kai reikia sistemingai dirbti ir susikaupti per pamokas. Auginantys hiperaktyvius vaikus tėvai visada pasirengę išgirsti nemalonią žinią, kad jų vaikas vėl kažką iškrėtė. Tačiau jie turėtų mokėti keisti klaidingas aplinkinių reakcijas į netinkamą vaiko elgesį.
„Pirmieji požymiai, kurie pastūmėjo kreiptis į medikus, buvo labai stiprios alerginės reakcijos dar kūdikystėje. Tada viena gydytojų ir nustatė hiperaktyvumo diagnozę“, – pasakoja 13-metį sūnų auginanti vilnietė.


Anot jos, pradinių klasių mokytoja labai domėjosi šiuo sutrikimu, galimybėmis vaikui padėti. Problemų padaugėjo, kai berniukas perėjo į 5 klasę, nes atsirado daug mokytojų, kurių ne visi norėjo gilintis į netinkamo elgesio priežastis. Deja, bet realybėje mokykloje tokie vaikai dažniausiai tik baudžiami ir galiausiai pakrikštijami „blogiukais“.
„Sūnus buvo pasodintas į paskutinį suolą, aš nuolat klausydavausi pastabų, koks jis blogas, nesimoko ir pan. Bet manęs, bandančios paaiškinti, kad sūnus taip elgiasi ne dėl to, kad blogas, o dėl to, kad kitaip negali, mokytojai negirdėdavo“, – bendravimo su mokytojais sunkumus vardija vilnietė.
O kaip tik mokytojai, darželių auklėtojai, jeigu būtų dėmesingi ir pastebėtų vaiko aktyvumo bei dėmesio sutrikimus, galėtų suteikti tėvams labai daug naudingos informacijos. Juolab kad šiuos sutrikimus svarbu nustatyti kuo anksčiau, nes tokiems vaikams, jų nesuprantant ir nesuteikiant reikiamos pagalbos, kyla daugybė pavojų: patirti emocinę ir fizinę prievartą, turėti menką savivertę ir žemą pasitikėjimą savimi ir savo jėgomis, nuolat patirti nesėkmes.
 

Kada ir kaip gydoma


Šiandien hiperaktyviems vaikams padėti galima. Svarbu nebijoti kreiptis į specialistus. Pagal gydymo standartus, iš pradžių išbandomi visi nemedikamentiniai gydymo metodai, ir, jeigu tai nepadeda, tuomet skiriamas medikamentinis.
„Poliklinikoje veikia ambulatorinė reabilitacija. Tad hiperkinezinių sutrikimų turintys vaikai sulaukia kompleksinės pagalbos ir yra stebimi 16 parų. Po to, kai esame labiau susipažinę su vaiku, jo sutrikimais, pateikiame daugiau patarimų tėvams, parašome rekomendacijas pedagogams. Tik kai visi nemedikamentiniai būdai nepadeda, skiriame vaistų. Šiuo metu Lietuvoje yra registruotas preparatas hiperaktyvumui gydyti – metilfenidatas (vaistinėse parduodamas Concerta pavadinimu)“, – pažymi V.Karalienė.
Taigi šių sutrikimų gydymą sudaro psichosocialinės intervencijos, specifinė pagalba mokykloje ir medikamentinis gydymas. Tėvai, mokytojai ir pats vaikas turi dalyvauti ilgalaikėje, individualiai parengtoje terapinėje programoje.
 

Visuomenė atstumia


Iš arti su hiperaktyvių vaikų problemomis susidūrusi vilnietė teigia, kad didžiausia kliūtis – visuomenės nepasirengimas tinkamai suprasti ir padėti tokiam vaikui.
Hiperaktyvūs vaikai labai dažnai gauna pastabas, juos dažnai bara, kritikuoja, baudžia ir namuose, ir ugdymo įstaigoje, labai dažnai jie gauna blogus pažymius, bet labai retai sulaukia pagyrimo.
O tokius vaikus, kai jie gerai elgiasi, dažniau negu kitus reikia pastebėti ir pagirti. Pagirti reikia tuoj pat, kai vaikas gerai elgiasi, pvz., ramiai sėdi, atlieka užduotį. Tai gali būti žodinis įvertinimas, žvilgsnis, prisilietimas ar nedidelė dovanėlė. Svarbu pastebėti, kokią paskatinimo formą vertina vaikas.
„Namuose visuomet stengiuosi pagirti – net tik už pastangas. Juk hiperaktyvūs vaikai – tokie kaip ir visi. Jie irgi nori supratimo, meilės, socializacijos, kaip ir bendraamžiai nori dalyvauti visuomeninėje veikloje, nori vadovauti, nors tai jiems sunkiai sekasi. Žodžiu, nori gyventi normalų visavertį gyvenimą. Hiperaktyvų vaiką reikia mokėti priimti tokį, koks yra, ir daugiau nieko“, – bendravimo su hiperaktyviais vaikais paslaptis atskleidžia vilnietė.
 

Pagalba yra


Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje jau yra pagalba tokiems vaikams ir jų šeimoms. Praėjusių metų gruodį įkurta asociacija „Mes greta“, vienijanti šeimas, turinčias vaikų, kuriems nustatyta padidėjusio aktyvumo, dėmesio, impulsyvumo, bendravimo sunkumų ir emocinių sutrikimų.
„Šios visuomeninės organizacijos tikslas – padėti šiems vaikams ir juos auginančioms šeimoms. Organizacijos įkūrimas – tik darbo pradžia, o tikslų ir uždavinių – ganėtinai daug“, – sako V.Karalienė.
***
Aš buvau toks vaikas prieš daugelį metų – neįstengiantis paaiškinti
Savo poreikių ar logiškai išreikšti nusivylimo.
Neįstengiantis suvokti, kad užpildyti sielos tuštumai reikėjo apkabinimo
Ar kad kas nors suprastų mane geriau nei aš pats.
Susietų mane su manim
Arba parodytų kaip – kryptį savęs pažinimo ir vertinimo link
Ir tikėjimą tuo, susidūrus su etiketėm
Bei suvaržytais, viešai primestais įvaizdžiais.
(ištrauka iš eilėraščio „Dovana“ aut. A.Galaburda)

***
2009 m. gruodžio 9 d. įkurta asociacija „Mes greta“. Tai savanoriška visuomeninė organizacija, vienijanti šeimas, turinčias vaikų ir/ar jaunuolių, kuriems yra padidėjęs aktyvumas, dėmesio, impulsyvumo, bendravimo sunkumų ir emocinių sutrikimų, ir pavienius asmenis, norinčius bei galinčius padėti šeimoms ir vaikams. Daugiau informacijos – www.mesgreta.lt. [url="http://www.mesgreta.lt"url]www.mesgreta.lt[/a]

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai