Psichinė liga ar dvasinis išgyvenimas?

Dvasių apsėdimas, aiškiaregystė, mistiški potyriai ir panašiai – sunkiai suvokiami ir paaiškinami reiškiniai. Kartais sunku atskirti, ar tai psichinė liga, ar religinis ir dvasinis žmogaus išgyvenimas. Todėl šį kartą pamėginsime truputį pažvelgti į religinius ir dvasinius aspektus – neįprastus pojūčius ir patarti, kaip elgtis tokiomis aplinkybėmis.
 

Dvasiniai ir religiniai išgyvenimai kartais suprantami klaidingai


Religija– dažniausiai aprašoma kaip tam tikra įsitikinimų sistema, nukreipta į žmonijos santykius su Dievu. Ši sistema apima meldimąsi, šventų knygų skaitymą, įvairias administracines ir elgesio priemones, kad skleistų savo tikėjimą aplinkiniams ir įtrauktų kuo daugiau žmonių.
Dvasingumas– tokia asmenybės būsena, kai pasaulis, gyvenimas ir žmonės, darbai, santykiai ir pareigos vertinami aukščiausiais vidiniais matais. Tai tarsi įsitikinimų sistema, kuri susijusi su nematerialiais elementais ir suteikia gyvenimui prasmės. Dvasingumas reprezentuoja tikėjimą, kad asmuo gali būti paveiktas Dievo dvasios, ir kad šis išgyvenimas gali būti pasiektas susitelkimu, meditacija, maldomis arba kitais ritualais. Dvasingumas dažniausiai išreiškiamas per įvairias formalizuotas religijas.
Gydytojai ir dvasininkai kartais klaidingai supranta žmogaus dvasinius ir religinius išgyvenimus, todėl jis gali būti klaidingai gydomas kaip psichikos ligonis arba vertinamas kaip psichiškai nestabilus žmogus. Gydytojas, tinkamai įvertinęs žmogui kilusias religines ir dvasines problemas, nusprendžia, ar tai jos jam padeda dvasiškai tobulėti, ar kilusios problemos yra kliedesių lygio ir tam tikro psichikos sutrikimo simptomas. Panašiai yra tuomet, kai dvasininkai netinkamai reaguoja į žmogui kilusias religines dilemas, tuomet žmogus gali jaustis nesuprastas, izoliuotas ir gali daugiau nebeieškoti specialistų, kurie jam padėtų suvokti patirtus išgyvenimus.
 

Ką žinome apie mistinį patyrimą?


Dėl mistinio patyrimo ryšio su tikėjimu vieningos nuomonės nėra. Vieni autoriai teigia, kad mistinis patyrimas iš esmės yra neutralus. Tikintieji asmenys jį sieja su tikėjimu, antgamtinėmis jėgomis, o netikintieji nelaiko mistinio patyrimo antgamtinių jėgų apraiška.
XX a. pradžioje William James vienas pirmųjų išskyrė keturias mistinio patyrimo savybes, kurios pateikiamos lentelėje.
Pirma mistinio patyrimo savybė:
Mistinio patyrimo metu žmogus išgyvena visa apimantį žinojimą, supratimą. Šis visa apimantis žinojimas vadinamas noeze (gr. noos – protas).
Antroji mistinio patyrimo savybė: Mistinį patyrimą sunku atpasakoti žodžiais ar kitaip išreikšti.
Trečia mistinio patyrimo savybė: Jį sunku ne tik atpasakoti, bet ir prisiminti. Šį patyrimą išgyvenęs žmogus prisimena neįprastus pojūčius, bet jam sunku prisiminti, kokie buvo tie pojūčiai, t.y. įvertinti patyrimą kokybiniu požiūriu.
Ketvirta mistinio patyrimo savybė: Šio patyrimo eigos žmogus negali valingai kontroliuoti. Mistinį patyrimą galima sužadinti tam tikra technika: meditacija, šokiais, ritualais. Tačiau žmogaus psichiką užvaldęs mistinis patyrimas tampa jau nebepavaldus jo valiai.
 

Štai keletas aprašymų apie neįprastus pojūčius


Parapsichologiniai potyriai – tai ekstrasensiniai pojūčiai, pvz., aiškiaregystė, jos metu žmogus gali papasakoti apie kito žmogaus praeitį, numatyti jo ateitį bei tolimos ateities įvykius. Aiškiaregystė aktyvuoja nesąmoningą archetipinę psichę, kuri valdo sąmonę. Manoma, kad ši aktyvacija vyksta toje smegenų dalyje, kuri kuria sapnus ir mitus. Aiškiaregystė suvaidino labai svarbų vaidmenį įvairių kultūrų raidoje, ypač tuomet, kai staigius pasikeitimus lemdavo išoriniai arba vietiniai pokyčiai. Kultūrinė suirutė paveikia daugelio žmonių psichiką, ir todėl šis procesas kartais lemia kultūrinių naujovių atsiradimą.
Aiškiaregystei itin stipriai aktyvavus psichiką, gali išsivystyti psichozė. Jos metu dažnai pasireiškia kliedesiai, ypač didybės, taip pat haliucinacijos, tačiau daugumai žmonių šie išgyvenimai lėmė jų pasikeitimą, tobulėjimą. Per ūmiąją fazę, kai dažniausiai išsivysto psichozės simptomai (kliedesiai, haliucinacijos), gali itin stipriai sutrikti žmogaus funkcionavimas, jis gali patirti krizę, kurią būtina gydyti medicinos priemonėmis.
Dar vienas iš šių pjūčių yra telepatija, tai yra bendravimas su tam tikru žmogumi per atstumą. Šie pojūčiai gali išsivystyti įvairių dvasinių paieškų metu bei sutrikus sąmonei. Per šiuos parapsichologinius potyrius žmogų gali ištikti krizė, kuriai įveikti gali prireikti skubios medikų pagalbos.
Su meditacija susijusios problemos
Per itin intensyvią meditaciją žmogus gali pradėti jausti neįprastus pojūčius, gali pasireikšti suvokimo sutrikimai. Meditacija gali būti maloni (apgaulingas nušvitimas) arba gąsdinanti, medituojant matomi šiurpūs vaizdiniai.
Meditacija yra rytų kultūros dalis, tačiau dabar ji plinta ir tarp vakarų šalių. Yra žinomas specifinis psichikos sutrikimas, kurį tibetiečiai vadina sokrlung. Jis atsiranda praktikuojant tam tikrą meditacijos rūšį, kai „gyvybę nešantis vėjas sustiprina mintis“. Jis išsivysto, kai žmogus per stipriai, įkyriai siekia ištobulinti „momentinį sąmoningumą“. Šie pokyčiai ne visada yra patologiniai, jie kartais dalinai gali reikšti padidėjusį jautrumą. Tačiau kartais išsivysto nerimo, judesių bei jutimų sutrikimai, depersonalizacija (psichikos sutrikimas, kuriam būdinga savo asmenybės realumo, identiškumo nesuvokimas), žmogus tampa psichomotoriškai sujaudintas (neramus, dirglus, agresyvus ir pan.), įsitempia jo raumenys.
Dvasių apsėdimas
Apsėstiems asmenims būdinga tai, kad sutrinka sąmonė ir jie pradeda jausti kaip jų mintis, kūną ir dvasią valdo tam tikra dvasia, jėga, dievybė ar kitas asmuo. Atgavęs sąmonę, žmogus buvusių potyrių neprisimena. Apsėdimas yra labai senas reiškinys, daugelyje religijų atliekami tam tikri ritualai, kad apsaugotų žmogų nuo nepageidaujamo apsėdimo. Kai kurioje literatūroje rašoma, kad apsėstas žmogus negali ramiai žiūrėti į kryžių, šventus paveikslus, liturginius drabužius, negali ištarti maldos žodžių, įeiti į bažnyčią, nes prisiartinę ima blogai jaustis, nori kuo greičiau pasitraukti, pabėgti.
 

Kokia yra pagalba esant tokioms būklėms?


Pirmiausia ir svarbiausia yra nebijoti ieškoti ir kreiptis pagalbos į kvalifikuotus specialistus. Esant tokioms ir panašioms būklėms, ypač svarbu žmogų išklausyti, jį suprasti. Kai žmogus mano, kad liga – tai Dievo bausmė už nuodėmes ir panašiai, siekiant paskirti efektyviausią gydymą reikia išsiaiškinti jo dvasinius įsitikinimus ir įvertinus juos turi būti skiriamas žmogui priimtiniausias gydymo metodas. Jeigu žmogui yra ūmi fazė, atsirado psichozės simptomų, reikėtų kuo greičiau vykti į gydymo įstaigą. Kai kuriais atvejais, taip pat tikslinga atlikti tyrimus (pvz., elektroencefalografiją, neurovizualinius tyrimus), siekiant įvertinti, ar nėra pakitimų galvos smegenyse ir pan., kurie gali paveikti ar nulemti tam tikrų pojūčių, psichozinės simptomatikos atsiradimą.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai