Keturios pagrindinės priežastys, kurios lemia Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) atsiradimą

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai liga apibūdinama pastoviu bronchų susiaurėjimu dėl lėtinio bronchito ir emfizemos. LOPL gali atsirasti dėl keturių pagrindinių priežasčių, kurios ir aprašomos šiame straipsnyje.

I priežastis: Tabako rūkymas

Jei pažiūrėtume į Lietuvos vyrus, pamatytume, jog didžioji jų dalis vis dar neatsisako paimti ir surūkyti cigaretę. Tai – viena iš priežasčių dėl ko gali atsirasti LOPL. Būtent tabako dūmai yra labiausiai plaučius žalojantis rizikos faktorius. Ir nors šių dienų pasaulyje paprastas tabako cigaretes ima keisti elektroninės cigaretės, jų naudojimas taip pat kelia daug abejonių žmogaus sveikatai.

Išspręsti šią problemą – sumažinti LOPL riziką būtų galima labai paprastai – tereikia tik mesti rūkyti. Tiesa, tiems, kurie tai bandė daryti, žino, kaip nelengva ir sunku tą padaryti: prie nikotino labai greitai priprantama, o jo atsisakyti tampa beveik misija neįmanoma.

Padėti mesti rūkyti galėtų ne tik nikotino turinčios tabletės, pleistrai, kramtomoji guma, bet ir elgesio terapija ar nenikotininiai vaistai rūkantiesiems. Dar vienas iš būdų mesti rūkyti tai pabandyti pasinaudoti pakaitine nikotino terapija.

Tyrimų duomenimis, pakaitinė nikotino terapija padeda dvigubai lengviau mesti rūkyti. Nepaisant to, kad ilgalaikio rūkymo sukeltas plaučių pažeidimas yra nebepagydomas, metus rūkyti išvengiama tolesnio pablogėjimo. Todėl nemažai daliai rūkalių, sergančių LOPL, vien tik metus rūkyti gali pagerėti kvėpavimo funkcija.

II priežastis: Genetinė predispozicija

Žodis „predispozicija“  iš lotynų kalbos išvertus reiškia „iš anksto išstatytas, paruoštas“, turintis polinkį į ką nors, pvz., sirgti kuria nors liga. Verta atsiminti, kad LOPL atsiradimui dar viena iš priežasčių gali būti genetinė predispozicija.

Taigi, svarbu domėtis savo šeimos genetika, žinoti, kokiomis ligomis sirgo tėvai ar seneliai, proseneliai. Žinodami genetines ligas ir iš anksto joms ruošdamiesi, galite gerokai sumažinti jų riziką.

III priežastis: Sunkios respiracinės infekcijos ligos vaikystėje

Respiracinės infekcijos, dar kitaip žinomos kaip ŪVKTI,  – tai  nevienalytė ligų grupė kuriai priklauso gripas, paragripas, adenovirusinė, rinovirusinė, respiracinė sincitinė ir koronavirusinė infekcijos.

ŪVKTI yra labiausiai paplitusios infekcinės ligos pasaulyje. Net ir Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 500 tūkst. susirgimų šiomis infekcijomis.

Tad šaltuoju metų laiku svarbu nesusirgti virusinėmis infekcijomis, nes tai yra būtent dar viena priežastis atsirasti LOPL. Ne tik virusinės, bet ir mikrobinės infekcijos padidina LOPL  atsiradimo riziką.

Sunku kasmet atėjus žiemai ir paspaudus šaltukui, kuomet puola gripas, jo išvengti, tačiau jei galvosite į priekį ir dar rudens metu pasirūpinsite skiepais nuo gripo, jei sergate LOPL, galėsite gerokai sumažinti LOPL simptomus ar net išgelbėsite save nuo mirties. Įrodyta, kad sergančiųjų LOPL pasiskiepijimas nuo gripo net 50 proc. sumažina sunkių ligų ir mirčių atvejų skaičių.

IV priežastis: Kenksminga aplinka, užterštas oras

Nemaža dalis žmonių yra priversti dirbti kenksmingomis sąlygomis. Pavyzdžiui, vyrai, kurie dirba lentpjūvėse ar malūnuose, darbo metu yra priversti kvėpuoti smulkiomis dulkėmis, kurios žaloja jų plaučius. Jei norite išvengti LOPL, stenkitės dirbti saugiai, naudokite apsisaugojimo nuo tokių dulkių priemones (kaukes) arba tiesiog atsisakykite tokio kenksmingo darbo.

Aplinkos užterštumas – didžiulė šių laikų didmiesčių problema, kuri taip pat yra ir LOPL  rizikos veiksnys. Tiek didmiesčiuose, tiek mažesniuose miestuose, vystantis ir plečiantis pramonei, tuo pačiu didėja ir oro užterštumas. Į orą patenka aplinkos dulkės, chemikalai, įvairios gamyklų ir durpynų išskiriamos medžiagos, kuriomis mes esame priversti kvėpuoti.

Taigi, jei jus vargina kosulys, skrepliavimas ir dusulys, o prie šių simptomų dar ir rūkote, būtinai pasitikrinkite ar nesergate LOPL. Atsiminkite, jog kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo lengvesnė jos eiga ir paprastesnis gydymas. Bronchus plečiantys vaistai dažniausiai laikomi pagrindiniais, tinkamais simptominiam LOPL gydymui.

Parengė: L. Rimgailė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai