Kelionės smagios tik kai esi sveikas: kaip tuo pasirūpinti?

 Geriausia apsauga – skiepai

 

Dažniausiai iš svečių šalių sugrįžtama susirgus hepatitu A, nes šia liga labai lengva užsikrėsti. Ji dar vadinama „nešvarių rankų“ liga, nes labiausiai paplitusi besivystančiose šalyse, kuriose žema sanitarinė kultūra. Virusiniu hepatitu A užsikrečiama per vandenį, termiškai neapdorota maistą ir minėtas nešvarias rankas. Kita sunki liga – hepatitas B. Jos virusas plinta tais pačiais keliais, kaip ir AIDS: lytinių santykių metu, kontaktuojant su sergančiojo krauju ar kitais kūno skysčiais (naudojantis sergančiojo dantų šepetuku, skustuvu, įsidūrus naudoto švirkšto adata), kai naudojami nesterilūs instrumentai darant manikiūrą, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus ir t.t.

Be abejo, atsargumo priemonės gali padėti nesusirgti, tačiau kam tampyti likimą už ausų, jeigu yra patikima apsauga nuo virusinio hepatito A ir B – tai skiepai. „Aš nesusirgsiu, susirgs kažkas kitas“, – taip dažnai manoma, tačiau jei paklaustume susirgusiųjų, kone visi norėtų atsukti laiką atgal ir pasiskiepyti.

Medikai nuo hepatito A rekomenduoja pasiskiepyti likus ne mažiau kaip 2 savaitėms iki išvykimo. Papildoma vakcinos dozė po 6 mėn. suformuos apsaugą mažiausiai dešimčiai metų. Neskiepytiems nuo hepatito B asmenims skiriamos 3 vakcinos dozės (standartinė schema: pirmoji dozė, po 1 mėn. ir po 6–12 mėn.).

Kokių skiepų reikia vykstant į įvairiausias šalis, galima sužinoti Imunoprofilaktikos kabinete. Pagal epidemiologinę tos šalies situaciją, kelionės pobūdį, žmogaus sveikatos būklę, pagaliau ir amžių gali būti rekomenduojama skiepytis nuo geltonojo drugio, poliomielito, vidurių šiltinės, meningokokinės infekcijos, stabligės, difterijos ar kt.

 

Virškinimo problemos

 

Kelionėse naujas maistas arba tiesiog jo gausa, nesuderinami produktai, neįprastas mitybos režimas neretai išderina virškinamosios sistemos veiklą. Skrandis sustreikuoja, ir gerai, jeigu egzotiški pietūs baigiasi tik sunkumu pilvo srityje, o jei patenka ligų sukėlėjai, – galima ir suviduriuoti. Kelionėse neretai didesnis darbas tenka ir kepenims, kurios, kaip žinoma, atlieka organizmo valymo funkciją. Kepenų veikla gali sutrikti, pvz., apsinuodijus maistu, kas dažnai nutinka, jeigu paragaujame gatvėje ruošto maisto arba neplautų vaisių. Be to, kepenis labai žeidžia alkoholis, kai kurie medikamentai. Todėl kelionėse rekomenduojama turėti ir šį svarbų organą apsaugančių preparatų, pvz., Essentiale forte. Jis normalizuoja sutrikusią kepenų veiklą, skatina jų atsinaujinimą. Apsinuodijus padeda nukenksminti nuodingąsias medžiagas, gerina kepenų funkciją ir apsaugo nuo pažeidimo.

 

Skausmo kentėti nereikia

 

Minėti negalavimai gali kelti ir stiprius žarnyno skausmus. Tai gali sukelti ne tik kitokia mityba, bet ir pasikeitusi aplinka, klimato sąlygos, nuolatinis miego trūkumas ir su tuo susijęs stresas. Paprastai skausmai būna stiprūs ir labai varginantys. Todėl rekomenduojama turėti ir spazminius skausmus malšinančių preparatų, pvz., No-Spa. Jis greitai atpalaiduoja įsitempusius lygiuosius raumenis ir malšina pilvo srities skausmą, kurį gali sukelti virškinamojo trakto ligos, taip pat vidurių užkietėjimas, dujų susikaupimas.

 

Nepamirškim ir širdies

 

Vis garsiau kalbama apie magnio reikšmę gydant širdies ir kraujagyslių ligas. Todėl šis mineralas ypač reikalingas vyresnio amžiaus žmonės, kurių daugelį vargina šios ligos. Kai magnio trūksta, gali greičiau vystytis aterosklerozė, atsiranda silpnumas, drebulys, raumenų ir nervų dirglumas, gali trikti širdies ritmas, atsirasti raumenų spazmai, kojų mėšlungis, padidėja jautrumas stresui, gali kamuoti irzlumas, nerimas, nemiga, depresija, migrena. Papildomai magnio reikia ir keliaujantiems į šiltus kraštus, nes prakaituodami žmonės netenka daug šio mineralo. O daugelis mūsų tautiečių, kai gimtajame krašte atšąla, mėgsta iškeliauti ten, kur šilčiau. Rekomenduojama turėti Magne B6 – tai puikus magnio šaltinis, užtikrinantis pakankamą šio elemento kiekį organizme.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai