Probiotikai mūsų organizmui

Sumažėjus organizmo atsparumui ir nusilpus imuninei sistemai, tampame neatsparūs virusams ar bakterijoms. Todėl ypač dabar, šaltuoju metų laiku, mus dažnai kamuoja sloga, kvėpavimo takų ligos, gerklės ir tonzilių uždegimai. Gana daug žmonių su peršalimo ligomis kovoja gerdami antibiotikus. Tačiau šie, nors daugeliu atvejų padeda kovoti su ligomis, tačiau dažnai turi ir neigiamą poveikį sveikatai.
 

Žmogaus virškinamosios sistemos bakterijų rūšių gausa


Žmogaus organizme yra apie 500 žarnyno bakterijų rūšių, kurios jau yra identifikuotos ir žinomos. Šie mikroorganizmai, sąveikaudami tarpusavyje ir su žmogaus organizmu, sudaro mikrobiotą. Didžiausia bakterijų koncentracija randama proksimaliojoje storosios žarnos dalyje. Žmogaus virškinamojo trakto ertmėje esančios bakterijos yra skirtingos kiekvienam žmogui, tai tarsi individualus „mikrobinis organas“, toks kaip kepenys, širdis ar plaučiai. Didžioji dauguma žarnyno bakterijų yra naudingos ir jų yra kur kas daugiau nei žalingų. Tačiau mikrofloros pusiausvyra gali būti pažeista vartojant antibiotikus, pakeitus mitybos įpročius, sergant virškinamojo trakto ligomis, viduriuojant.
„Rimtesniais“ peršalimo atvejais žmonėms dažnai paskiriama antibiotikų. Nors antibiotikai Lietuvoje ir yra receptiniai vaistai, tačiau žmonės dažnai mėgsta jais gydytis patys, kartais net laiko savo namų vaistinėlėse. Gydytojai primena, kad antibiotikai turi būti vartojami tik gydytojui paskyrus, gydytojo nurodytomis dozėmis ir nurodytą laiką.

 

Kada reikėtų pradėti vartoti probiotikus?


Baigus vartoti antibiotikus, reikėtų „imtis“ probiotikų, t.y. „gerųjų“ bakterijų. Iš graikų kalbos kilęs terminas „probiotikas“ reiškia gyvenimą. Probiotikai – tai yra gyvi mikroorganizmai, kurie, vartojami tinkamomis dozėmis, pagerina žmogaus sveikatos būklę. Šios „gerosios“ bakterijos gyvena žarnyne, kur palaiko palankią bakterinę terpę, padeda užtikrinti gerą žarnyno veiklą. Dauguma probiotikų – pieno rūgšties bakterijos. Jos žarnyne gyvena visą žmogaus gyvenimą ir užtikrina svarbiausias jo gyvybės funkcijas.
Probiotikai vartojami jau daugelį metų, tačiau, juos parenkant, reikia atsižvelgti į tai, kad įvairios probiotikų padermės pasižymi skirtingomis charakteristikomis ir poveikiu, todėl labai svarbu tiksliai identifikuoti, koks probiotikas yra vartoti skirtame produkte. Negalima lyginti tyrimų rezultatų, gautų vartojant skirtingų genčių probiotikus.


 

Kaip išsirinkti pačius tinkamiausius probiotikus?


Kokį probiotiką pasirinkti, dažniausiai sprendžia gydytojas, tačiau žmonės gali ir patys įsigyti kai kurių preparatų iš vaistinėse parduodamų didelės įvairovės probiotikų, nes jie yra nereceptiniai. Vienas iš jų – Gefilus – yra gerai žinomas suomių kompanijos „Valio“ produktas. Jame esančios pieno rūgšties bakterijos yra geriausiai ištirtos, nes jau yra publikuota daugiau nei 200 mokslinių straipsnių, kuriuose aprašytos šių bakterijų savybės ir veikimo būdas:
• Lactobacillus GG didina virškinamojo trakto atsparumą, padėdamos atkurti pažeistą žarnų gleivinę infekcijos atveju, stiprina imunitetą;
• skatina antikūnų žalingiems mikroorganizmams gamybą;
• didina naudingų pieno rūgšties ir bifidobakterijų kiekį;
• reguliuoja ir balansuoja virškinamojo trakto funkciją;
• išskiria antimikrobines medžiagas ir neleidžia augti žarnyne „blogosioms“ bakterijoms;
• sustiprina imuninę apsaugą nuo žalingų bakterijų ir virusų.
Gefilus kapsulės yra be laktozės, todėl jos puikiai tinka žmonėms, kurie yra alergiški pieno baltymams, taip pat kūdikiams, naujagimiams, kurie dar nėra gavę karvės pieno. Lactobacillus GG yra geriausiai ištirtos probiotinės bakterijos.
Renkantis probiotiką svarbu atkreipti dėmesį į tai, kiek kapsulėje ar tabletėje yra bakterijų. Paprastai manoma, kad veiksmingiausia yra ta kapsulė, kurioje yra ne mažiau bakterijų kaip milijardas (t.y. 108–109 kolonijas sudarančių bakterijų/kapsulėje). Gefilus kapsulėje yra 5x109 kolonijas sudarančių bakterijų.
 

Kada ir kaip reikėtų vartoti Gefilus Plus preparatus?


Gefilus Plus rekomenduojama vartoti po antibiotikų kurso, viduriuojant, sergant žarnyno ligomis. Kapsules rekomenduojama vartoti du kartus per dieną po vieną kapsulę. Gydymo trukmė priklauso nuo ligos sunkumo, nuo to, kaip greitai išnyksta šalutiniai antibiotikų požymiai.
Gefilus Plus tinka ir naujagimiams, ir kūdikiams, nes kapsulę galima atidaryti ir miltelius iškratyti lengvai ištirpinti vandenyje – taip kapsulę galima lengvai sugirdyti vaikams.
Gydymo tikslu dažniau naudojamos lakto- nei bifidobakterijos, nes laktobakterijos yra atsparios skrandžio rūgštims ir tulžiai, geriau kolonizuoja žmogaus žarnyno gleivinę.
Nerimaujantiesiems dėl neigiamo probiotikų poveikio gydytojai sako, kad nepageidaujamų reakcijų ir kontraindikacijų vartoti šį preparatą paprasčiausiai nėra. Svarbu atsiminti, kad aukštesnėje kaip 50oC temperatūroje Lactobacillus GG bakterijos žūva. Atidarytą probiotikų indelį galima laikyti šaldytuve iki vartojimo termino pabaigos, o kambario temperatūroje – dvi savaites.
Pabaigus gerti kapsules, naudinga pasirinkti kokį nors pieno produktą su lakto- ar bifidobakterijomis: pieną, jogurtą ar sūrį. Gerosios mikrofloros kiekį galima padidinti vartojant fermentuotus pieno produktus, papildytus efektyviais probiotikais, kurių nauda pagrįsta moksliniais tyrimais.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

birute
2015-06-10 18:22
naktimis stipriai traukia meslungis .Vaistineje man pasiule probiotika ,kurio sudetyje yra inulino , bet juk cia nuo zarnyno
juozas
2011-03-01 11:49
neturiu dideliu problemu su virskinimu bet ErceFora povikio nepajutau
Vika
2009-09-07 14:33
Musu seima taip pat geriame erceflora gerasias bakterijas, jos mums labai pravercia kelioneje,esant viduriavimui,ir siaip labai gerai palaiko zarnyne tvarka.
NIJOLE
2009-06-01 20:29
Visuomet vartoju probiotika prie antibiotiku kurso,nes kiek zinau antibiotikas is organizmo pasalina ir gerasias bakterijas,kurios musu organizme ir zarnyne yra butinos.vartoju ErceFlora gerasias bakterijas!

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai