Kūdikių ir vaikų skiepų kalendorius

Skiepijimas yra vienas iš didžiausių laimėjimų visuomenės sveikatos istorijoje bei būtina asmens sveikatos priežiūros sudedamoji dalis. Skiepai apsaugoja vaikus bei suaugusiuosius nuo ligų, jų komplikacijų bei mirčių. Apie kūdikių ir vaikų skiepų kalendorių kalbamės su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos Pediatrijos centro vedėju prof. habil. dr. Vytautu USONIU.
 

Nuo kokių ligų šiuo metu skiepijami visi Lietuvos kūdikiai ir vaikai?


Šiuo metu pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijama nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, Haemophilus influenzae B tipo infekcijos.
Pagal šį naująjį skiepų kalendorių valstybės lėšomis neląsteline kokliušo–difterijos–stabligės (DTP) vakcina skiepijami visi kūdikiai nuo 2 mėnesių amžiaus.
Kita naujovė, kad poliomielito vakcina anksčiau buvo gyva, t.y. sudaryta iš gyvo susilpninto ligos sukėlėjo, dabar Lietuvoje tokios nebėra, nes manoma, kad vienam iš milijono kūdikių gali sukelti povakcininį paralyžių. Šiuolaikinė poliomielito vakcina yra inaktyvinta, joje nėra gyvų virusų, todėl nėra net teorinės galimybės susirgti poliomielitu.


 

Kokios galimos nepageidaujamos vakcinų reakcijos?


Visos Lietuvoje registruotos vakcinos yra saugios ir veiksmingos.
Dažniausiai po skiepijimo būna vietinės nepageidaujamos povakcininės reakcijos – skausmingumas, paraudimas, patinimas. Paprastai vietinė reakcija per 1–3 dienas išnyksta savaime. Įskiepijus įvairias vakcinas, gali pasireikšti sisteminis pašalinis vakcinos poveikis – trumpas bendras silpnumas, apetito stoka, galvos skausmas. Alerginės reakcijos paskiepijus yra itin retos.
 

Ar yra galimybė Lietuvoje pasiskiepyti nuo rotavirusinės infekcijos?


Taip. Nuo šių metų pradžios yra registruota ir Lietuvoje vakcina nuo rotavirusinės infekcijos. Prieš užregistruojant šią vakciną, pasaulyje buvo atlikta didžiuliai klinikiniai vakcinos saugumo tyrimai. Išanalizavus šio tyrimo rezultatus, buvo nustatyta, kad ši vakcina saugi ir veiksminga.
Pagal statistiką, vakcinos nuo rotavirusinės infekcijos apie 70 procentų apsaugo nuo bet kokios kilmės virusinių viduriavimų. Vakcina nuo rotavirusinės infekcijos 100 procentų apsaugo nuo ligoninės, t.y. nuo sunkių formų, kurios gydomos ligoninėje. Šiuo metu tėvai turi skiepyti vaikus savo lėšomis, kadangi valstybė nekompensuoja skiepų nuo rotavirusinės infekcijos.
 

Kokie šios vakcinos ypatumai?


Pirmiausia tai gana griežtas amžiaus ribojimas. Idealu paskiepyti kūdikį jam sulaukus 2 mėnesių kartu su kitomis vakcinomis. Skiepyti reikia baigti iki vaikui sukaks 6 mėnesiai. Vakcina yra gyva susilpninta (atenuota), skiepijama pro burną, 2 ml švirkštu suleidžiama į lūpų kamputį.
Atsižvelgiant į gamintoją, vakcinos reikia 2 arba 3 dozių. Europos ekspertų grupė, kurios narys aš esu, pripažino, kad šiuo metu vartojamos amerikietiškos ir belgiškos vakcinos yra lygiaverčiai produktai, jų veiksmingumas ir saugumas absoliučiai panašus.
 

Ar yra kokių šalutinių poveikių?


Nepageidaujami poveikiai minimalūs. Labai nedidelė dalis vaikų gali vieną dieną paviduriuoti skystesnėmis išmatomis.
 

Nepamiškite!


Pasak profesoriaus, vakcina nuo rotavirusinės infekcijos – tai investicija į žmogaus gyvenimo kokybę.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Edvinas
2017-11-30 16:44
Skiepykit ir nebijokit tie skiepai yra saugus nes i juos ieina tos ligos neutralizuotos bakterijos o antikuniai atpazine po keliu dienu tas bakterijas nukenksmina ir igauna tos bakterijos >silpnybes< ir jei vaikas sirks ta liga tai antikuniai greiciau sureguos ir neutralizuos bakterijas - suardys bakterijas
NEZALOKITE SAVO VAIKU
2011-01-14 22:47
NESKIEPYKIT SAVO VAIKU IR NESIRGS JOKIOM LIGOM. I SKIEPU SUDETI IEINA GYVSIDABRIS, FORMALINAS, ALIUMINIS IR KITI NUODAI KURIE SUNAIKINA NATURALIA IMUNINE SISTEMA VISAM GYVENIMUI. MAZIUKAI VAIKAI SUSERGA VEZIU IR KITOM MIRTINOM LIGOM. PAŽIUREKIT FILMUKA, BUSIT ŠOKIRUOTI.. PAPASAKOKIT APIE TAI VISIEMS KA TIK PAZYSTATE, NELIKITE ABEJINGI. NESISKIEPYKIT...FARMACIJOS KOMPANIJOS MILIJARDUS UZDIRBA IS SKIEPU. O VELIAU IR IS VAISTU KURIUOS JUS PERKATE PRARADE SVEIKATA SKIEPU DEKA.
http://www.youtube.com/watch?v=Or2qkLYxMPQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=g5esFNrSdEo&feature=related
laura
2010-07-29 13:59
I vakcinas dedama gyvsidabrio, aliuminio, svetimo DNR, net gyvunu DNR. jei jau nusprendet skiepytis, bent jau issikaiskinkite sudeti, reikalaukite, kad atnestu vakcinos visas visas sudedamasias dalis. Ar jum reikia kad jusu ar jusu kudnio kraujotakoje butu gyvsidabrio, aliuminio? Ar zinote jo poveiki?
Ce gi farmacijos verslas, suzinokite daugiau apie skiepus, ju salutini poveiki. Vienas baisiausiu tai AUTIZMAS!
http://sveikatossaltinis.blogas.lt/ar-tikrai-vakcinos-saugios-ir-apsaugo-nuo-ligu-209.html#comments
dinaarm
2010-02-04 17:45
kur kalendorius?
mmmmmmm
2009-12-30 16:39
reklama kvepia
Andrius
2008-12-19 13:47
Skiepijantiem vaikus, ypach nuo vaikishku ligu, siulau pasidometi shalutiniai poveikiais ir gresme susirgti tomis ligomis suaugus.

Tokius rashytojus manau reikia teisti, nes tam tikros vakcinos, ypach kokliusho gali sukelti smegenu pazheidimus ar net mirti. Ar jus norit to savo vaikui?

Beto, tokia liga kaip Hep B vaikas susirgti gali sunkiai, nes uzkrechiama per krauja, o va sudetyje yra sunkiuju metalu, formaldehido ir kitu ypach zhalingu medzhiagu kudikiui.

Sveikas zmogus, vienok....
tetis
2008-09-09 16:06
Idemiai paskaitykite ka raso wikipedija apie skiepus.Stai nuoroda http://lt.wikipedia.org/wiki/Vakcina
lina
2008-09-01 23:55
visoas vakcinos saugios...liudna tokius straipsnius skaityt . viskas i vienus vartus...
mama
2008-06-23 14:33
kazkokia nesamone, nieko tikslaus nepasakyta
renata
2008-03-22 14:03
nieko naujo nepasake,o tvirtinti,kad visi skiepai saugus ir veiksmingi nereikia,nes daug yra ir salutinio poveikiu.
lina
2008-02-10 19:24
o kalendoriaus tai ir neradau...
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai