Ankstyvų ligos simptomų išaiškinimo svarba

Dažniausia vyrų onkologinė liga – prostatos vėžys – kasmet nustatoma daugiau nei 2 tūkst. vyrų ir pasiglemžia beveik 500 gyvybių. Nerimą kelia tai, kad pastaraisiais metais ši liga vis dažniau diagnozuojama ne tik pagyvenusiems, bet ir pakankamai jauniems darbingo amžiaus vyrams. Problemos aktualumą parodo sparčiai didėjantis sergančiųjų skaičius. Jeigu 2003 m. medikai diagnozavo 1516 naujų atvejų, tai 2007 m. šis skaičius išaugo iki 3459, t.y. per penkerius metus sergančiųjų padaugėjo daugiau negu dvigubai – net 128 proc.
 

Kodėl daugėja prostatos vėžio atvejų, spėlioja ir medikai, ir mokslininkai. Manoma, jog tai nulemia senstanti visuomenė ir kiti prostatos vėžį predisponuojantys veiksniai – paveldimumas, mitybos ypatumai, antsvoris, gyvenimo būdas, lėtinės prostatos ligos (ne piktybinės).
Kol kas tiksli prostatos vėžio išsivystymo priežastis nežinoma, tačiau pastarųjų metų moksliniai tyrimai vis tvirčiau įrodo, kad vėžio išsivystymas susijęs su vyriškų hormonų apykaita. Šią teoriją patvirtina ir faktas, kad naviko augimą skatina androgenai. Šiuo metu tiriami genai, galintys turėti įtakos prostatos vėžio išsivystymui.
 

Lemia ir amžius


Sulaukusio 40-ies metų amžiaus, vyro organizme prasideda hormonų persitvarkymai, kurie gali paskatinti gerybinį prostatos išvešėjimą – net kas antram šešiasdešimtmečiui nustatoma padidėjusi prostata. Didėjant prostatos liaukiniam audiniui, susidaro įvairaus dydžio mazgai, kurie deformuoja prostatą, didina jos apimtį. Nuo mazgų susiformavimo vietos priklauso ir vyrų patiriami negalavimai. Kai mazgai išsidėsto iš abiejų prostatinės šlaplės pusių, šlapinimosi sutrikimų ilgai nejaučiama.
 

Apie ligą pranešantys simptomai


Vyrai nemėgsta skųstis, todėl daugelį ligų „nešioja“ ilgai ir tyliai. Juolab kad ankstyvų stadijų prostatos vėžys nesukelia jokių klinikinių simptomų. Didėjant augliui, ima kamuoti ir šlapinimosi sutrikimai.
Taigi apie pirmuosius ligos požymius įspėja tokie sutrikimai, kaip padažnėjęs šlapinimasis, staiga atsirandantis noras šlapintis nedelsiant bei susilpnėjusi šlapimo srovė. Būdingiausias požymis – šlapinimasis naktį. Visi šie simptomai tiesiogiai susiję su tuo, kad šlaplė spaudžiama dėl padidėjusios prostatos. Tačiau tai ne vieninteliai simptomai. Rečiau pasitaikantys simptomai: kraujas šlapime; kraujas spermoje; erekcijos sutrikimas (impotencija); kaulų skausmas (ypač apatinės stuburo, klubų ar šonkaulių); prarasta šlapimo pūslės kontrolė.
Specialistai įspėja, kad vyrai ir jų artimieji būtinai turėtų žinoti aukščiau minėtus prostatos patologijai būdingus simptomus. Kita vertus, jiems pasireiškus, nereikėtų išsigąsti, nes tokie patys simptomai gali pasireikšti ir sergant kita liga. Pavyzdžiui, esant gerybinei prostatos hiperplazijai. Segant šia liga, prostatos ląstelės dauginasi greičiau nei turėtų. Tai sukelia prostatos padidėjimą ir pacientui sunku šlapintis. Tačiau gerybinė prostatos hiperplazija – nėra vėžys, nors ir pasireiškia panašiais kaip ir sergant prostatos vėžiu simptomais.
 

Ligą nustatantys tyrimai


Neretai priešinės liaukos vėžys aptinkamas visai atsitiktinai. Todėl šios ligos ankstyvai diagnostikai labai svarbu kartą per metus atlikti kraujo tyrimą – prostatos specifinio antigeno (PSA) testą. Padidėjęs PSA kiekis kraujyje – daugiau kaip 3,0 ng/ml – leidžia įtarti ligą. Tačiau remiantis vien šio tyrimo rezultatais prostatos vėžio diagnozuoti negalima.
Prostatos vėžys diagnozuojamas remiantis koncentracijos tyrimu, digitaliniu rektaliniu tyrimu ir transrektaline echoskopija (TRUS) kartu su prostatos biopsija.
Prostatos digitalinis rektalinis tyrimas yra neskausminga lengvai atliekama procedūra, kurios metu įvertinamas prostatos dydis, konsistencija, simetriškumas, ribos. Jei prostata yra pažeista vėžio, ji kieta ir gruoblėta.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai