Neretai sakome, kad mums, lietuviams, trūksta saulės. Tačiau nesaikingas mėgavimasis jos spinduliais stipriai grasina odos vėžiu ir mūsų šalies piliečiams. Tai kasmet gegužės mėnesį visiems europiečiams primena Euromelanomos dienos akcijos. Šiemet jau šeštą kartą Lietuvoje minimos Euromelanomos dienos šūkis „Atpažink ir sustabdyk odos vėžį“.
Skaudžios netektys
Kiekvienais metais Lietuvoje nustatoma daugiau nei 2 tūkst. susirgimų odos vėžiu, diagnozuojama daugiau nei 200 melanomos atvejų, per metus nuo jos šalyje miršta apie 100 žmonių, dar 50–60 – nuo kitų formų odos vėžio. Šiemet Euromelanomos akcijos reklaminiu veidu tapo sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis. Melanomos tema jam ypač jautri – ši liga pasiglemžė kelis jo artimus žmones. Senas bendražygis iš disidentinių laikų neatpažino melanomos juosmens srityje, patyrė nedidelę traumą, pažeidė tą vietą, prasidėjo kraujavimas, operacijos, komplikacijos ir greita mirtis. Kitas pavyzdys – pažįstamas onkologas, anksti diagnozavęs sau melanomą. Panaudojęs įvairius gydymo būdus, jis išgyveno 15 metų net atsiradus melanomos metastazėms.
„Teko matyti skaudžių ir jaunų, ir senyvo amžiaus žmonių mirčių. Deja, Lietuvoje supratimas apie melanomą yra menkas. Todėl turėtume pagalvoti apie profilaktinę programą, kad žmonės drąsiau kreiptųsi, nebijotų ateiti pas gydytoją dėl paprastos dėmelės, kurios anksčiau nebuvo. Kuo anksčiau pasitikrinsi, kas yra visai nesudėtinga, tuo bus geresni gydymo rezultatai“, – sakė V. Andriukaitis, pats tądien patikrintas ir patikintas, kad visos jo dėmelės nepavojingos.
Kas įtartina
Pasak Euromelanomos komiteto Lietuvoje koordinatorės Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentės dr. Matildos Bylaitės, odos vėžys, kaip ir dauguma, prasideda neskausmingai, bet skiriasi nuo kitų tuo, kad yra lengvai matomas, dažniausiai susiformuoja atvirose odos vietose. Medikė patarė ypač atkreipti dėmesį į greitai kintančius darinius, nes melanoma gali atsirasti ant sveikos odos ir per pusę metų nusinešti žmogaus gyvybę.
„Jei žaizdelė negyja, šerpetoja, būtinai reikia pasitikrinti. Ypač vyresniems nei 50 metų vyrams, nes tokiame amžiuje odos vėžio pavojus padidėja. Šiuo metu situacija šokiruojanti – per paskutinius 30 metų melanomos atvejų patrigubėjo“, – sakė M. Bylaitė.
Svarbi akcijos dalis – lankstinukai apie odos vėžio požymius ir šios ligos prevenciją. Jie skirti ne tik eiliniams žmonėms, bet ir šeimos gydytojams, kirpėjams, grožio specialistams, masažistams, kad jie labiau atkreiptų dėmesį į šiuos darinius ten, kur žmonės patys jų nemato, ir įspėtų žmogų, jeigu pamatė kažką įtartina.
„Svarbiausia, kad žmonės laiku kreiptųsi į odos specialistus, nes tik tuomet galima padėti. Deja, žmogus dažnai nežino, ką odoje turi pamatyti. Kai asmuo ateina įsisenėjus ligai, jau gali būti vėlu. Viską, kas negyja keletą mėnesių, reikia parodyti dermatologui“, – teigė dr. M. Bylaitė.
Svarbu kreiptis kuo anksčiau
Euromelanomos dienos tikslas – skleisti informaciją apie odos vėžio ir melanomos prevenciją ir sudaryti sąlygas visiems, norintiems pasitikrinti. Per penkias akcijas Lietuvoje buvo patikrinti 6234 pacientai, iš jų 35 įtarta odos melanoma, dar apie 200 – odos vėžys (plokščialąstelinis ir bazalinių ląstelių), beveik 500 aptikta atipinių apgamų, kuriuos patarta šalinti.
Kaip teigė Vilniaus universiteto Onkologijos instituto dermatovenerologas ir lazerinės medicinos specialistas dr. Viktoras Sidorovas, pastebima grėsminga tendencija, kad visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, daugėja melanoma sergančių jaunų žmonių. JAV kas valandą nuo melanomos miršta žmogus. Nors gydymas tobulėja, bet pasiekti rezultatų, kokie pasiekiami diagnozavus melanomą ankstyvos stadijos, neįmanoma jokiais gydymo būdais.
„Galima ir pačiam bandyti apžiūrinėti apgamus, tačiau vis dėlto noriu paraginti ateiti pas gydytoją, jis tai padarys geriau, be to, sudarys jūsų patikros planą – kartą per pusmetį ar per metus. Tikrai niekas nešalins apgamų, jei to nereikia daryti“, – tikino gydytojas V. Sidorovas.
Pasiteirautas, ar nereikia šalinti nepatogioje vietoje esančių apgamų, medikas tikino, kad pašalinus sveiką apgamą žmogus dėl to nepasidarys sveikesnis. Tokius apgamus šalinti patariama tik tada, jeigu jie kuo nors trukdo žmogui, lengvai gali būti traumuoti, pavyzdžiui, juosmens srityje, kur vyrai segi diržus, ar ant kaklo, kur moterys nešioja grandinėles, ir pan.
Medikai pabrėžia, kad laiku diagnozuota melanoma 90 proc. atvejų išgydoma, juolab kad per paskutinį dešimtmetį įvyko revoliucija melanomos gydymo srityje, atsirado vaistų, padedančių esant melanomos metastazėms.
Dermatologų konsultacijos – nemokamos ir be siuntimų
Šiemet akcijoje dalyvaus 40 įstaigų ir per 70 gydytojų. Tačiau tikėtina, kad, kaip ir kasmet, bus žmonių, kuriems nepavyks prisiskambinti, ne visus spės patikrinti. Bet tai ne bėda – akcijos organizatoriai pastebi, kad pasitikrinti pas dermatologus galima ir kitu metu, dermatologų konsultacijos yra nemokamos, jos teikiamos be šeimos gydytojų siuntimų. Euromelanomos dienos organizatoriai pabrėžė, kad visi dermatologai šiandien įvaldę standartinius diagnostikos metodus, tad galima kreiptis į bet kurį iš jų. Akcija yra tik priminimas apie šią problemą.
Nuskambėjo mintis, ar nevertėtų miestuose demonstruoti plakatų su vaizdais, kaip atrodo odos vėžys. Kadangi odos vėžio simptomai nėra skausmingi, gal baisūs vaizdai paskatintų žmones anksčiau ateiti pas gydytoją?
Sveikatos apsaugos ministras V. Andriukaitis palaikė akcijos sumanytojų idėją:
„Reikia tokios baisios informacijos, nes baisiausios yra ašaros prie kapo duobės, kai žmogus išėjo per anksti, kai laidoja jauną mamą, tėtį arba vaiką, nors tos mirties buvo galima išvengti. Aš vis prisimenu patarlę: kol netrenks perkūnas, tol žmogus nepersižegnos. Jei žmogus nepasinaudoja medicinos laimėjimais, nėra ką kaltinti.“
Dėmesio – pavasario saulės vonios
Anot Euromelanomos komiteto Lietuvoje koordinatorės dr. Matildos Bylaitės, pirmosios saulės vonios turėtų trukti vos 15–20 min. Būtina žinoti, kad kuo baltesnė oda, tuo greičiau ji nudega. Vis dėlto net ir rudesnio atspalvio odos žmonėms nepatartina piktnaudžiauti saulės spinduliais ilgiau nei pusvalandį. Mat oda, veikiama pirmųjų saulės spindulių, pradeda gaminti daugiau melanino, kuris saugo odą, – taip ji ginasi. Kai atsiranda paraudimas, oda pažeidžiama ir praranda gebėjimą apsisaugoti. Taigi žmogui yra daug naudingiau, kad oda paruduotų palaipsniui – tuomet ji pati jau gali atspindėti dalį saulės spindulių ir neleisti jiems neigiamai paveikti odos ląstelių.
Verta atkreipti dėmesį ir į saulės aktyvumą, apie kurį informuoja meteorologai. Mat kuo saulės aktyvesnė, tuo didesnė rizika, kad sukels nudegimą, nes tokiu atveju prasiskverbia daugiau ultravioletinių spindulių.
Tyrimai rodo, kad jei žmogus žino, kas yra odos vėžys, geriau ir apsisaugo nuo jo. Žinoma, odos vėžiui išsivystyti įtakos turi ir genetika, gyvenimo būdas, bet saulė šiuo atveju vis dėlto yra pagrindinis veiksnys, o ultravioletiniai spinduliai pripažinti kancerogenu.
Kaip išvengti ligos?
Saulėkaitos ypač vengti reikėtų nuo 11 iki 15 valandos, kai saulės spinduliai yra intensyviausi.
Didesnė rizika susirgti melanoma yra šviesiaplaukiams, mėlynakiams, strazdanotiems, greitai nudegantiems iki pūslių odą ar daug kartų ją taip nudegusiems (ypač vaikystėje), mėgstantiems atostogauti karšto klimato regionuose.
Rizikos grupei priskiriami asmenys, kurie dažnai būna ir nudega saulėje, turi daugiau nei 100 apgamų.
Būnant saulėkaitoje būtina naudoti asmenines apsaugos priemones: plačiabrylę skrybėlę, akinius nuo saulės, rengtis natūralaus pluošto drabužiais ilgomis rankovėmis, o atviras kūno vietas pasitepti apsauginiu kremu nuo saulės.
Apsauginius kremus būtina naudoti, jei nuo 11 iki 15 valandos, kai spinduliai intensyviausi, lauke būnate ne mažiau kaip valandą.
Kremais teptis derėtų maždaug 30 minučių prieš einant į lauką, o ne būnant saulėkaitoje.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau