Krūties operacija. Tai reikia žinoti kiekvienai

Krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. „Tai sunki liga, tačiau šiandien, pritaikant efektyvius terapinio ir chirurginio gydymo būdus, ją galima sėkmingai išgydyti“, – sako gydytojas chirurgas Mindaugas Šatkauskas.

 

Gydymą lemia individualios priežastys

 

Nors diagnostikos metodai tobulėja, Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, krūties vėžys išlieka dažniausia moterų piktybinė liga. „Vien Šiauliuose per metus atliekama apie 300–400 krūties operacijų, iš jų sergančiosioms vėžiu – apie 150. Kitos – kai yra gerybinė patologija, kuri po metų kitų gali virsti vėžiu, – sako chirurgas. – Jauniausiajai vėžiu sirgusiai pacientei, kuriai teko operuoti krūtį, buvo 29-eri, vyriausioji – perkopusi 90.“

Didžiausias sergamumas krūties vėžiu – 55–65 metų amžiaus grupėje. „Bėda ta, kad moterys reguliariai nesitikrina krūtų ir nesigydo ikivėžinių krūtų ligų, – apgailestauja gydytojas. – Kad kova su vėžiu būtų sėkminga, būtinas sąmoningas, aktyvus visuomenės dalyvavimas. Kiekviena moteris, nuo 25 iki 30 metų, kas 1–2 metus turėtų pasitikrinti krūtis pas krūtų specialistą – mamologą, o nuo 40 metų rekomenduojama tikrintis kasmet.“

Mamografija – tai krūtų rentgeno tyrimas, kuriuo galima aptikti smulkių židininių pakitimų krūtyse. Daugiau kaip 70 proc. visų krūties vėžio atvejų nustatoma vyresnėms nei 40 metų moterims. Pastaruosius 5 metus krūtų vėžys jaunėja, todėl ypatingas dėmesys krūtims turėtų būti skiriamas jau nuo 25–30 metų. Krūtų rentgeno tyrimo metu galima pastebėti neapčiuopiamus pakitimus, kuriuos būtų įmanoma apčiuopti tik praėjus 1,5–2 metams.

Krūtų echoskopija – svarbiausias jaunų moterų (iki 30 metų) krūtų tyrimas. Jis leidžia diagnozuoti ne tik nepiktybinius ar piktybinius auglius, bet ir cistas, traumų, uždegimo sukeltus pokyčius. Be to, echoskopija – tinkamas būdas tirti krūtis su implantais.

Didesnė rizika susirgti krūties vėžiu yra toms moterims, kurių sirgo artima giminaitė (nustatyti genai BRCA1 ir BRCA2), negimdžiusioms, krūtimi nemaitinusioms, taip pat toms moterims, kurioms anksti prasidėjo menstruacijos ar vėlyva menopauzė, ilgai, t.y. daugiau nei 10 metų naudojusioms kontraceptikus. „Rizikos veiksniai nėra taisyklės, o tik rizikos laipsnio padidėjimas“, – sako chirurgas.

Susirgęs bet kokia liga, žmogus nori žinoti, kad jis gauna viską, kas jam priklauso, kad jam parenkamas tinkamiausias gydymas. Ypač tai svarbu sergant tokiomis sunkiomis ligomis, kaip vėžys. Ilgus metus buvo įprasta, kad sergant krūties vėžiu taikomas standartinis gydymas, tačiau šiuo metu sergančiosios krūties vėžiu turėtų žinoti, kad šios ligos gydymas individualus ir kad kaimynei paskirti vaistai nebūtinai tiks ir jums. Pvz., hormonų terapija nebus paskirta, jei navike nebus rasta hormonų receptorių, o biologiniai vaistai nebus skiriami, jei navike nebus aptikta HER2 baltymo. „Kiekvienai pacientei taikomi tik jai reikalingi ir tinkami metodai“, – tvirtina medikas.

 

Peilio griebiamasi, bet ne visada

 

100 m. pr.m.e. romėnas Celsas savo veikale teigė: „Piktybinį naviką būtina pašalinti.“ Dar XVII amžiuje chirurgas tiesiog įsmeigdavo šakutę į krūtį ir peiliu ją nupjaudavo. Vėliau buvo sukurtos specialios žnyplės ir skausminga operacija jau tetrukdavo porą minučių. Narkozė atsirado tik XIX amžiuje.

Lietuvoje krūties vėžys įtrauktas į dešimties brangiausiai gydyti kainuojančių ligų sąrašą. Visada gydymo taktiką nustato ne vienas gydytojas, o keli specialistai – chirurgas, chemoterapeutas, radiologas ir, žinoma, nelieka nuošalėje pati pacientė. Siekiant sunaikinti krūtyje esantį piktybinį naviką ir neleisti vėžinėms ląstelėms plisti į kitas kūno dalis, dažniausiai taikomas kombinuoto gydymo metodas. Jo metu derinami keli vėžio gydymo būdai. „Chirurginis gydymas taikomas beveik visada, išskyrus, kai pacientės būklė kraštutinai sunki, kai liga taip išplitusi, kad neįmanoma to atlikti techniškai, kai yra dauginių metastazių kituose organuose arba kai pati pacientė atsisako operacijos, – pasakoja chirurgas. – Jaunos pacientės nori išsaugoti krūtį, vyresnės beveik visada pasikliauja juos konsultuojančių medikų nuomone.“

Anot chirurgo, krūties operacija, palyginti su pilvo organų onkologinėmis operacijomis, nėra labai sudėtinga. Kur kas sudėtingiau yra teisingai parinkti taktiką, nustačius ligą sudaryti gydymo planą: gydymą pradėti nuo operacijos ar chemoterapijos, jei nuo chemoterapijos, tai kokios? Jei operuoti – šalinti visą krūtį ar atlikti tausojamąją operaciją, šalinti visus pažasties limfmazgius ar surasti vadinamąjį sarginį limfmazgį? Atlikti vienmomentę krūties rekonstrukciją ar atidėti ją po spindulinio gydymo?

Operacijos tikslas – pašalinti krūties auglį su aplinkiniais audiniais, kad preparato kraštuose neliktų vėžinių ląstelių, jeigu reikia – pašalinti tos pačios pusės pažasties limfmazgius. Po to visi pašalinti audiniai tiriami patologijos laboratorijoje.

Krūties tausojamoji operacija gali būti atliekama tik nustačius krūties vėžį ankstyvų stadijų. Operacijos metu yra pašalinamas navikas kartu su tam tikru aplinkinių audinių kiekiu ir pažasties limfiniais mazgais. Šios operacijos metu stengiamasi pašalinti kuo mažiau sveiko audinio. Po operacijos skiriamas spindulinis gydymas, siekiant pašalinti galimai likusias vėžines ląsteles.

Jei navikas yra didelis arba vėžinių ląstelių randama įvairiose krūties vietose, tada mastektomija (krūties pašalinimas) yra tinkamiausias gydymo būdas. Atliekant bet kokią krūties vėžio operaciją paprastai pašalinami ir pažasties limfmazgiai. Limfmazgių pašalinimas yra būtinas siekiant įsitikinti, kad krūties vėžys neišplito už krūties ribų ir parinkti tinkamiausią tolesnę gydymo taktiką. Esant labai mažiems navikams, jų išplitimas į pažasties limfmazgius pasitaiko retai, todėl tokiu atveju išplitimui įvertinti pakanka pašalinti vieną vadinamąjį sarginį limfmazgį pažastyje.

 

Jeigu jums pašalino limfmazgius:

 

·         Vos pastebėjusi pirmuosius rankos tinimo požymius, praneškite gydytojui.

·         Neleiskite imti kraujo tyrimams iš rankos, kuri yra operuotos krūties pusėje.

·         Neleiskite uždėti kraujo spaudimo matuoklio manžetės ant tos rankos.

·         Venkite ta ranka nešti sunkius nešulius.

·         Ant tos rankos nemūvėkite veržiančių apyrankių, laikrodžių, žiedų ir kitų papuošalų.

·         Mūvėkite pirštines dirbdama sode ar kitus darbus, kurių metu galima įsipjauti ar susižeisti ranką.

·         Mankštinkite ranką kaip išmokote ligoninėje.

·         Neperkaiskite saulėje.

 

Svarbiausia – artimųjų meilė ir palaikymas

 

„Operacijos nauda akivaizdi – pašalinamas auglys. Rizika minimali – mirtingumas po šių operacijų artimas nuliui. Operacijos komplikacijų praktiškai nepasitaiko. Pasireiškiantiems ligos simptomams, nesvarbu dėl kokios priežasties ir kiek jų atsiranda, būtina skirti tinkamą dėmesį. Pooperacinės komplikacijos, tokios kaip žaizdos supūliavimas, karščiavimas ar skausmas, gana nesunkiai pagydomos – paprastai simptomus pavyksta palengvinti įvairiais medicininiais ir paramedicininiais gydymo būdais arba jų deriniais. Ligoninėje pacientės būna nuo 3 iki 10 dienų“, – sako gydytojas.

Reabilitacija susirgus onkologine liga prasideda tuo momentu, kai nustatoma diagnozė, ir tęsiasi visą gydymo laikotarpį. Svarbiausia, kad jos metu ir pati pacientė būtų suinteresuota, aktyvi reabilitacijos dalyvė. Ligoninėje pacientėms atliekamas tos rankos pusės, kur buvo atlikta operacija, masažas, specialūs pratimai. Vėliau seka pooperacinė reabilitacija – pacientės vyksta į sanatoriją arba reabilitaciją atlieka ambulatoriškai. Baigus reabilitaciją dažniausiai reikia tęsti specifinį gydymą – chemoterapiją ir/arba radioterapiją, t.y. švitinimą. Visas gydymas gali užtrukti iki pusės metų. Toliau reikia reguliariai lankytis pas onkologus – atlikti specialius tyrimus, stebėti, ar liga neatsinaujina, ar nereikia papildomo gydymo/operacijos.

„Diagnozuota onkologinė liga kiekvienam žmogui tarsi praneša, kad prasidės pokyčiai, susiję su jo sveikata ir gyvenimu, tačiau netekus krūties visų pirma reikia įsisąmoninti, kad gyvenimas nesibaigė. Manau, nė vienas mylintis vyras nepaliko savo moters dėl to, kad buvo pašalinta krūtis, nė vienas vaikas neatsižadėjo savo mamos, nė viena draugė neatstūmė. Per chemoterapiją prarasti plaukai atauga. Krūtį taip pat galima atkurti. Tam naudojami pačios moters audiniai (iš nugaros, pilvo apačios ar taukinės) arba implantai. Galima pasirinkti išorinius krūties protezus, kuriuos kompensuoja ligonių kasos. Kad nepalūžtų, moterys buriasi į tokius pat išgyvenimus patyrusių moterų draugijas, kur galima susitikti su likimo draugėmis, pabendrauti, pasidalinti nuoskaudomis ir džiaugsmais, sulaukti patarimų ar palaikymo“, – dalija patarimus chirurgas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai