Vaistai nuo skausmo ir krūties vėžio profilaktika

Naujų tyrimų duomenys rodo, kad reguliariai vartojamas aspirinas ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) sumažina storosios žarnos, plaučių ir net prostatos vėžio riziką. Dar vieno tyrimo duomenys rodo, kad NVNU apsaugo ir nuo krūties vėžio, net jei jo rizika didelė.
Tyrime dalyvavo 81 000 moterų nuo 50 iki 79 metų amžiaus. Tyrimas truko apie 4 metus. Per šį laikotarpį 1400 moterų susirgo krūties vėžiu. Buvo nustatyta, kad reguliariai vartojant nors 2 NVNU tabletes per savaitę, 5-9 metus krūties vėžio rizika sumažėja 21 proc., 10 ar daugiau metų - 28 proc. Acetaminofeno arba mažų aspirino dozių (81 mg) vartojimas krūties vėžio rizikos nesumažino. Moterims, kurios vartojo standartines ibuprofeno dozes, krūties vėžio rizika sumažėjo apie 50 proc. Naujų NVNU, vadinamų COX-2 inhibitorių, poveikis apsaugant nuo krūties vėžio tirtas nebuvo.
Manoma, kad NVNU apsaugo nuo vėžio blokuodami COX-2 fermentus, kurie dalyvauja uždegime ir yra gausiai randami daugelyje žmogaus navikų. Taip pat manoma, kad NVNU veikia daugeliu būdų, tarp jų ir blokuodami ląstelių dauginimąsi bei naviką maitinančių kraujagyslių vystymąsi, skatindami naujų vėžio ląstelių žūtį bei slopindami jų plitimą.
Vis tiktai, moterims dar nereikėtų skubėti pradėti vartoti NVNU krūties vėžio profilaktikai. Reikia prisiminti, kad apie 1 proc. žmonių reguliariai vartojančių NVNU pasireiškia kraujavimas iš virškinimo trakto, kuris vienam iš dešimties yra pavojingas. Todėl kol nėra galutinių klinikinių tyrimų duomenų ar galima nauda viršija šalutinių poveikių riziką, kokia optimali profilaktinė dozė ir vartojimo trukmė, skubėti neverta.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai