Grėsmė kiekvienai moteriai

Ta grėsmė – tai žmogaus papilomos virusas ir jo pasekmės – lytinių organų karpos bei gimdos kaklelio vėžys. Sergamumo bei mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio rodikliai Lietuvoje vis dar tebėra vieni aukščiausių Europoje. Vien 2005 metais Lietuvoje gimdos kaklelio vėžiu susirgo 500 moterų (sergamumas 27,4/100 tūkst. moterų), o nuo šios ligos mirė 236 moterys (mirštamumas 13/100 tūkst. moterų). Įrodyta, kad 99,7 proc. gimdos kaklelio vėžio susiję su didelės rizikos žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipais. Mažos rizikos tipai sukelia karpas lytinių organų srityje. Apie šias pavojingas ligas, jų priežastis ir profilaktiką kalbamės su Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos docente, Lietuvos akušerių ginekologų draugijos prezidente dr. Audrone ARLAUSKIENE.
 

Kas yra žmogaus papilomos virusas?


Žmogaus papilomos virusas – tai daugiau nei 100 virusų grupė. 1970 ir 1980 metais jis buvo intensyviai tyrinėjamas, nustatyta daugybė tipų, aprašyta struktūra ir vaidmuo vėžinių ląstelių atsiradimui.
ŽPV skirstomi į mažos ir didelės onkogeninės rizikos tipus. Mažos onkogeninės rizikos ŽPV tipai sukelia karpas lytinių organų srityje. Didelės onkogeninės rizikos ŽPV tipai gali sukelti gimdos kaklelio, vulvos, makšties, išangės ar varpos vėžį.
Karpos ir papilomos žinomos jau nuo priešistorinių laikų, tačiau jų infekcinė kilmė nustatyta tik 19–20 a. sandūroje.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai