Nauja ankstyvo krūties vėžio gydymo era

Šimtai tūkstančių Anglijos ir Velso moterų, sergančių ankstyvąja krūties vėžio forma, galės pasinaudoti gydymo aromatazės inhibitoriais privalumais. Praėjusį mėnesį Jungtinės Karalystės Nacionalinis sveikatos ir klinikinės kompetencijos institutas (angl. National Institute for Health and Clinical Excellence, NICE*) priėmė preliminarias rekomendacijas, kurios nurodo, kad aromatazės inhibitoriai yra viena iš gydymo galimybių visoms pomenopauzinio amžiaus moterims, sergančioms hormonams jautria krūties vėžio forma.
 

Žinią džiaugsmingai sutiko ir pacientai, ir gydytojai


„Šis sprendimas pradeda visiškai naują moterų, sergančių hormonams jautria krūties vėžio forma, gydymo erą. Tai iš tiesų turės didžiulę įtaką artimiausiais metais ar net dešimtmečiais didžiajai daliai moterų, sergančių ankstyvąja krūties vėžio forma,“ – sako Mike Baum, chirurgijos profesorius emeritas iš Londono kolegijos universiteto.
„Priimdamas šį naują gydymo metodą ir rekomenduodamas jį iš karto po chirurginio gydymo, NICE patvirtino, kad aromatazės inhibitoriai tampa „auksiniu standartu“ gydant krūties vėžį. Šis sprendimas sudaro sąlygas visoms sergančioms moterims gauti efektyvių ir geriau toleruojamų vaistų“, – pridūrė jo kolega prof. M.Baum.
 

Finansuoti gydymą aromatazės inhibitoriais valstybei apsimoka


NICE rekomendacijose nurodoma, kad nacionalinė sveikatos sistema Anglijoje ir Velse turėtų finansuoti gydymą aromatazės inhibitoriais, kadangi tai pats pažangiausias ankstyvos stadijos hormonams jautrios formos krūties vėžio gydymo metodas nuo pat tamoksifeno atradimo prieš 30 metų.
NICE pripažįsta, kad aromatazės inhibitoriai iš karto po chirurginės operacijos yra tiek kliniškai, tiek finansiškai naudingi, palyginti su tamoksifenu, nes aromatazės inhibitoriai sumažina ligos atkryčių dažnį ir pagerina išgyvenimo be ligos trukmę.


Aromatazės inhibitoriai turėtų būti vienas iš pomenopauzinio amžiaus moterų hormonams jautrios krūties vėžio formos gydymo būdų.
Rekomendacijos sudarytos remiantis geriausiais galimais moksliniais įrodymais
 

Lietuvoje nemokamai gydytis gali ne visos moterys


Mūsų šalyje šie vaistai (Arimidex) yra registruoti, jie kompensuojami 100 proc. Tačiau kol kas jais negali gydytis visos ankstyvu krūties vėžiu sergančios moterys, kurioms tinka šis vaistas. Lietuvoje patvirtintos krūties vėžio gydymo rekomendacijos yra apribotos: šio vaisto gydytojai gali skirti tik tuomet, kai moteris netoleruoja tamoksifeno.
* NICE – Nacionalinis sveikatos ir klinikinės kompetencijos institutas (angl. National Institute for Health and Clinical Excellence ) – tai institucija, kuri, po vaisto registracijos papildomai įvertinusi medikamento klinikinę ir ekonominę naudą, rekomenduoja arba ne nemokamą gydymą vaistu šalies piliečiams.
 

Sergamumas krūties vėžiu Lietuvoje


• Krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga Lietuvoje – ji sudaro apie 20 proc. moterų piktybinių ligų.
• Vis dažniau krūties vėžiu suserga ir jaunos, iki 40–45 metų, moterys. 
• Kasmet Lietuvoje diagnozuojama daugiau nei 1200 naujų ligos atvejų, kiekvieną savaitę nuo krūties vėžio miršta daugiau nei 10 moterų. 
• Dar prieš 100 metų pavykdavo išgelbėti vos 5 proc. krūties vėžiu susirgusių moterų. Šiandien padėti galima beveik 90 proc. moterų, tačiau būtina laiku dia-gnozuoti ligą – kuo ankstesnės stadijos, tuo didesnė tikimybė išgydyti.
• Nors diagnozuoti paprasta, tačiau dažniausiai (70–80 proc.) diagnozuojama tik II–III stadijos.
• Šiuo metu Lietuvoje, palyginti su kitomis Europos šalimis, mirštamumas nuo krūties vėžio išties didelis – 50 proc.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai