Išvengti lengviau nei visai išgydyti

Nugaros skausmai pagal dažnumą užima antrą vietą po galvos skausmų. Nemalonius, kartais net kankinančius nugaros skausmus tikriausiai yra tekę patirti daugeliui. Sveikatos priežiūros specialistai tvirtina, kad maždaug 80–90 proc. suaugusių žmonių nors kartą gyvenime jautė arba nuolat jaučia aštrius nugaros skausmus. Ši problema tampa vis aktualesnė išsivysčiusiose šalyse, nes dėl sumažėjusio fizinio aktyvumo ir sėdimo darbo nugaros skausmai tampa XXI amžiaus epidemija. Apie vieną iš nugaros skausmo priežasčių – stuburo tarpslankstelinio disko išvaržą – paprašėme plačiau papasakoti KMU Neurochirurgijos klinikos Stuburo ir periferinių nervų chirurgijos skyriaus vadovo medicinos daktaro Broniaus ŠPAKAUSKO.
 

Kas yra pagrindinis stuburo išvaržos „kaltininkas:?


Pagrindinis šios patologijos kaltininkas – tarpslankstelinio disko pažeidimas. Tarpslankstelinis diskas – kremzlinis, elastingas, pakankamai minkštas, todėl stuburas gali lengvai lankstytis, spyruokliuoti. Kai žmogus staigiai kilsteli sunkų daiktą, nepatogiai krypteli, dėl didelio krūvio diskas įtrūksta. Dažniausiai tai įvyksta jau gerokai osteochondrozės pažeistame stubure. Tas pat gali nutikti ir dėl stereotipinių judesių, kai žmogus kasdien dirba vienodą darbą ir apkrauna tą pačią stuburo vietą (pavyzdžiui, monotoniškai sėdi prie kompiuterio).
Daug lemia ir asmens gyvenimo būdas – ligos atsiradimą gali paskatinti nesubalansuota mityba, antsvoris, piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais, rūkymas, taip pat menkas fizinis aktyvumas. Stuburo išvaržos kaimo gyventojus kamuoja rečiau negu miestiečius, nes pastarieji mažiau juda, dažniau dirba sėdimą darbą, kasdien ilgas valandas praleidžia prie automobilio vairo arba kompiuterio. Dėl šios priežasties varginančius nugaros ir juosmens skausmus neretai jaučia ir pilnametystės nesulaukę asmenys.
 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai