Apžiūrint ligonį, kuris skundžiasi nugaros skausmu (NS), labai svarbu atskirti stuburo funkcijos sutrikimų ir skausmo priežastis, t.y. nustatyti, skausmas specifinis ar ne. Dažniausios specifinės NS priežastys yra tarpslankstelinio disko išvarža, infekcija, osteoporozė, stuburkaulių lūžiai, augliai ar metastazės. Jei skausmo priežastis specifinė, ją reikia šalinti kuo greičiau ir dažnai radikaliu būdu. Tačiau didžiosios daugumos pacientų (apie 90 proc.) skausmo priežastis nespecifinė, t.y. nesusijusi su išvardintomis sisteminėmis arba kitomis somatinėmis ligomis. Todėl jiems dažniausiai nereikia skirti specializuoto gydymo. Paprastai neurochirurgui ar onkologui operuoti, t.y. šalinti specifinę priežastį, siunčiama tik apie 5–10 proc. visų ligonių.
Nespecifinis skausmas tiesiog užprogramuotas pačiuose stuburo ir jį supančiuose nervų audiniuose, dėl to visada yra jo proveržio tikimybė.
NS gali varginti gana jaunus, darbingo amžiaus žmonės, kurie reguliariai nedaro mankštos ir nesportuoja, nes laiko save pakankamai sveikais. NS gali ištikti sunkiai fiziškai dirbant, netaisyklingai keliant, taip pat ilgai sėdint prie stalo be pertraukų. Šiais laikais kone visų profesijų žmonės dirba prie kompiuterio, todėl tikimybė, kad jiems dėl netaisyklingos stuburo padėties išsivystys NS, labai didelė. Taigi nespecifinio skausmo priežastys labiausiai susijusios su civilizacijos pasiekimais – nejudriu gyvenimo būdu, profesija.
„Maždaug prieš dešimtmetį šiek tiek pakito mūsų ligoninės struktūra ir pagrindiniu mūsų kontingentu tapo ligoniai po insultų, traumų ar kitų sunkių ligų, tačiau plačias NS reabilitacijos galimybes turėjome visada. Ir šiuo metu NS varginami pacientai sudaro kone trečdalį mūsų ligonių. NS gali pasireikšti dėl osteochondrozės, tarpslankstelinio disko išvaržos, slankstelių pažeidimų, raiščių patempimų ar minkštųjų audinių pažeidimų“, – pažymi pašnekovas.
„Veikiausiai nerasime kitos ligos, kaip NS, kurios reabilitacijos galimybės būtų tokios plačios. Tiek tradicinės, tiek alternatyvios medicinos priemonių ir būdų pasiūla labai didelė, o NS reabilitacijos traktavimas labai įvairūs. Ne paslaptis, kad dalis žmonių nepasitiki tradicine medicina ir kreipiasi į žiniuonius, kurie dažniausiai taiko visiškai mokslo nepragrįstus metodus. Ieškodami, kaip paprasčiau įveikti skausmą, ir nesulaukdami tinkamos pagalbos pas netradicinės medicinos propaguotojus, praradę pinigus ir laiką, visi šie žmonės galiausiai ateina pas specialistus“, – pabrėžia M.Šocas.
Abromiškių ligoninėje taikomi tik mokslo įrodymais pagrįsti reabilitacijos būdai, kurių svarbiausias, norint įveikti NS, yra gydomoji mankšta, arba kineziterapija. „Mūsų ligoninėje dirba licencijuoti specialistai, besispecializuojantys NS srityje. Suprantama, kad jų žinios ir pagalba NS kenčiantiems ligoniams itin svari“, – pažymi M.Šocas.
Atrodytų paradoksalu, bet ir stiprių skausmų metu, kai atrodo, kad žmogaus net judinti negalima, specialūs kineziterapeuto parinkti pratimai, pozos, tempimai gali smarkiai pagerinti savijautą. Kineziterapeutai taiko specialius padėties gydymo metodus, kai, nedarant judesio, o specialios pozos, padėties dėka tempiami ar atpalaiduojami raumenys, ir tai leidžia pašalinti skausmą netgi pačios ūmiausios stadijos.
Masažas – viena labiausiai pacientų mėgstamų NS mažinimo priemonių.
Tramdyti NS padeda vandens procedūros – specialios mankštos vandenyje, terapiniame baseine, su specialiai parinktais treniruokliais, kai raumenų tempimas vyksta tik veikiant žmogaus svoriui, be papildomų svarmenų.
Taikomos ir fizioterapijos procedūros – įvairios gydomosios vonios, magneto, lazerio ar ultragarso terapijos, elektrostimuliacija ir kt. Numatytos ir ortopedų konsultacijos, kurių metu parenkamos kompensacinės ortopedinės priemonės.
„Reabilitacijos programos sudaromos individualiai kiekvienam pacientui, atsižvelgiant į jo būklę, gretutines ligas ir negalavimo laipsnį. Nesiūlomas vienas standartinis reabilitacijos priemonių „krepšelis“ visiems sergantiems NS“, – pabrėžia pašnekovas.
Pastarųjų metų naujovė – BEMER terapija, t.y. gydymas ypač silpnu elektromagnetiniu lauku. Tai saugus fiziologinis sveikatos palaikymo ir atkūrimo metodas, kurio metu skaudama vieta veikiama tiksliai dozuotu pulsuojančiu elektromagnetiniu lauku. Šios terapijos metu gauname ne tik vietinį, bet ir bendrą teigiamą visam organizmui poveikį. Šis metodas remiasi naujausiais moksliniais duomenimis.
„Ligoninė turi ir masažo lovą „Ceragem“. Ją sudaro įvairiomis plokštumomis judantys rutuliukai, kurie masažuoja stuburą ir paravertebralinius audinius. Technika tobulėja, kasmet atsiranda vis naujesnių priemonių, tačiau niekas nepakeičia reabilitacijos pamatų – pacientų sveikatos ir funkcinės būklės įvertinimo ir kineziterapijos. Pirmoje vietoje yra pacientas, jo apžiūra, vertinimas, bendravimas ir mokymas“, – įsitikinęs pašnekovas.
Reabilitacijos tikslas esant NS – skausmo sindromo mažinimas. „Malšinant skausmą, kartu silpnėja ir uždegimas. Mokome žmogų, kaip jam gyventi sergant tam tikra stuburo patologija ar kita liga, kuri kelia skausmą, kaip elgtis, kad tas skausmas nedidėtų. Pacientų mokymas – svarbi reabilitacijos proceso dalis“, – sako gydytojas.
Po reabilitacijos procedūrų skausmas arba numalšinamas, arba, esant sunkesnėms būklėms, keičiasi jo pobūdis. Vidutiniškai skausminis sindromas sumažėja 2–3 balais, kartu normalizuojasi kraujo spaudimas, nesivysto depresija, neprogresuoja kitos ligos, t.y. gerėja bendra sveikatos būklė.
„Patyrus NS, nereikia pulti į paniką ir nusiminti, nes reabilitacijos priemonių, galinčių padėti įveikti šią sveikatos problemą, tikrai yra nemažai. Kokį bagažą turėtų išsivežti žmogus iš reabilitacijos įstaigos? Visų pirma, kad, deja, bet skausmai gali kartotis. Todėl mankštos pratimus, stiprinančius nugaros raumenis, reikėtų ne tik prisiminti, bet ir daryti“, – pažymi M.Šocas.
Mūsų organizmas tobulas, tačiau nereikia pamiršti jo prižiūrėti. O, norint gyventi be skausmo, ligos prevencija reikėtų rūpintis nuo pat mažų dienų.
pranešimas žiniasklaidai, 2023 m. balandžio x d. beveik dveji metai – tiek...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauRaumenų skausmas - vienas iš dažniausių pacientų skundų, dėl kurių kreipiamasi į bendrosios praktikos gydytojus. Paprastai raumenų skausmas nėra pavojingas ir praeina arba savaime, arba gydant jį nesudėtingomis priemonėmis. Šiandien pamėginsime atsakyti į du klausimus: dėl kokių dažniausių priežasčių kamuoja raumenų skausmas? Kokie trys būdai padeda raumenų skausmą gydyti tiesiog namuose? ...
Skaityti daugiauPodagra – nemaloni, tačiau gana dažna liga. Paprastai pažeidžiamas kojos nykščio sąnarys, tačiau ši liga gali apimti ir kitus sąnarius. Jei liga negydoma, podagros priepuoliai pasireiškia vis dažniau, jie trunka ilgiau ir yra skausmingesni. Jei liga ignoruojama ir toliau, tai skausmas gali tapti lėtiniu, pažeidžiama vis daugiau sąnarių, be to, gali išsivystyti ir kitų komplikacijų. Kas yra podagra ir kodėl ją būtina gydyti? ...
Skaityti daugiauPodagros atvejų tik daugėja ir ši liga vis labiau jaunėja. Kodėl? Todėl, kad šiuolaikinis gyvenimo būdas jos vystymuisi labai palankus – daugybė asmenų nevengia skaniai ir sočiai pavalgyti ir dar užgerti visa tai alkoholiu. Tyrimais įrodyta, kad podagra neretai išsivysto kartu su kitomis lėtinėmis ligomis, kurių pagrindinis rizikos faktorius – nesveika, riebi ir nereguliari mityba. Galima galvoti, kad viską išspręs vaistai, pavyzdžiui, gana seniai sukurtas alopurinolis arba naujesnė vaistinė medžiaga, vadinama febuksostatu, tačiau jei nebus laikomasi rekomenduojamos dietos, labai mažai tikėtina, kad vaistų poveikis bus toks pats geras. Taigi mitybos reikšmė sergant podagra yra labai didelė. Pakalbėkime apie tokią dietą plačiau. ...
Skaityti daugiauRaumenų skausmas paprastai praeina savaime, per kelias paras, tačiau šio skausmo lengvėjimas ir išnykimas labai priklauso nuo to, kokia priežastis tą skausmą sukėlė. Jei tai nesunkus sumušimas ar lengvas patempimas, tai papildomų gydymo priemonių dažniausiai neprireikia – pakanka ramybės, šalčio ir stebėjimo. Jei tai sunkesnė trauma, pavyzdžiui, plyšimas, tuomet gali tekti tą raumenį siūti, o vėliau lankyti reabilitaciją. Ūminio raumenų skausmo priežastys dažniausiai žinomos, nes jis paprastai atsiranda didesnio fizinio krūvio metu ar po traumų, tačiau gali būti neaišku, kodėl ilgiau vargina lėtinis raumenų skausmas. Dėl labai stipraus ir (arba) ilgalaikio skausmo patartina kreiptis į gydytoją, nes toks skausmas apsunkina ne tik fizinę, bet ir emocinę paciento būklę. Pakalbėkime apie dažniausias raumenų skausmo priežastis ir būdus, padedančius sumažinti raumenų skausmo pasireiškimo tikimybę. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės 20 dažniausiai pasitaikančių priežasčių ir faktorių, kurie nulemia ūminį ir lėtinį nugaros skausmus. Pasirodo, kad nugaros skausmų priežastys žinomos būna ne visuomet. Jei ūminis nugaros skausmas paprastai trunka iki 6 savaičių, tai lėtinis nugaros skausmas gali trukti ir visą gyvenimą. Taigi kokios tos priežastys? ...
Skaityti daugiauPodagra – tai gana plačiai paplitusi lėtinė liga, kuriai būdingas šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimas. Jos metu kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose reikšmingai padaugėja šlapimo rūgšties. Taip įvyksta dėl dviejų pagrindinių priežasčių – padidėjusios šlapimo rūgšties gamybos ir sumažėjusio jos išskyrimo iš organizmo. Vaistiniai preparatai, vartojami podagrai gydyti, padeda mažinti šlapimo rūgšties gamybą arba gerinti jos pašalinimą iš organizmo. Vis dėlto itin didelį vaidmenį vaidina ir mityba – jei bus valgoma bet kas ir po bet kiek, tuomet net ir patys geriausi vaistiniai preparatai vargiai bepadės. Kita didelė blogybė – piktnaudžiavimas alkoholiu, ypatingai alumi. Ką dar verta žinoti apie šią ligą? Kodėl taip svarbu į gydytojus kreiptis kuo greičiau ir nenumoti ranka į praeinančius, tačiau vis atsinaujinančius podagros priepuolius, pasireiškiančius sąnarių uždegiminiais procesais? ...
Skaityti daugiauKiekvienų metų spalio 12 dieną minima pasaulinė artrito diena, tačiau su šiuo medicininiu terminu susijusias ligas reikėtų prisiminti ne tik vieną dieną per metus. Nors pacientai dėl reumatinių kaulų ir raumenų ligų miršta itin retai, šie sutrikimai yra labai dažni ir ypatingai apsunkina gyvenimą. Jaučiami lėtiniai skausmai ženkliai pablogina judėjimo funkciją, o dėl to gali kilti ne tik judrumo, bet ir sunkių psichologinių problemų....
Skaityti daugiaunvnu farmakokinetikos ir pasiskirstymo ypatumai visiems nvnu kaip silpnoms...
Skaityti daugiau2015 metų pabaigoje JAMA tarptautiniame žurnale paskelbti tyrimo apie nugaros skausmo gydymą rezultatai. Nustatyta, kad gydymas skiriant vien nesteroidinį vaistą nuo uždegimo (NVNU) yra tiek pat efektyvus, kiek kombinuotas gydymas: NVNU kartu su papildomu vaistu (raumenis atpalaiduojančiu ar opioidiniu analgetiku). Todėl daroma išvada, kad nėra prasmės skirti papildomų vaistų ūmaus nugaros skausmo metu, užtenka vien NVNU....
Skaityti daugiauPečių lanką sudaro: krūtinkaulinis raktikaulio, petinis raktikaulio, mentės ir krūtinės ląstos jungtis, žastikaulio ir mentės jungtis (peties sąnarys). Peties sąnarys yra vienas judriausių sąnarių žmogaus kūne. ...
Skaityti daugiauŽmogaus stuburas – tai sudėtinga sistema sudaryta iš daugybės dalių: kaulų, sąnarių, raumenų, fascijų, raiščių. Stubure priskaičiuojama daugiau nei 70 sąnarių, daugybė raumenų, 32 (33) slanksteliai: 7 kaklo srityje, 12 krūtininėje, 5 juosmeninėje dalyse, 5 suaugę į kryžkaulį ir 4 – 5 suaugę į uodegikaulį (1 pav.). ...
Skaityti daugiauOsteoporozė – didelė sveikatos problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija yra paskelbusi šią ligą antra didžiąja liga pasaulyje. Anot Tarptautinio osteoporozės fondo (TOF), dėl osteoporozės hospitalizacijų būna daugiau nei dėl daugumos kitų ligų, tokių kaip krūties vėžys ar širdies miokardo infarktas. Kaulų lūžius dėl osteoporozės patiria kas antra moteris ir vienas iš penkių vyrų, vyresnių nei 50 metų amžiaus. Per metus gydant tokių lūžių pasekmes sveikatos apsaugos sistema Jungtinėje Karalystėje išleidžia apie 2,7 bilijono eurų, o visoje Europoje tam išleidžiama apie 30 bilijonų eurų....
Skaityti daugiau„Pasilenkiau, o atsitiesti negaliu“. Tokį pasakymą esame girdėję ne kartą, dar dažniau jį išgirstame pavasarį, soduose prasidėjus darbams. Deja, bet nugaros skausmas gali surakinti net tik lysvę darže sumaniusiam kasti žmogui – neseniai dėl šios priežasties vieno mačų nebaigė ir geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis. Kas yra nugaros skausmas, žino 9 iš 10 suaugusių žmonių. Kaip elgtis suskaudus nugarai?...
Skaityti daugiauDegeneracines sąnarių ligas atsirasti skatina metams bėgant vykstantys senėjimo procesai. Dažniausia tokio pobūdžio liga yra osteoartrozė. Ši liga atsiranda dėl pamažu progresuojančių degeneracinių sąnario kremzlės pažeidimų ir dėl to atsirandančių nemalonių pojūčių – sąnario skausmingumo, judesių ribotumo, sąnario traškėjimo judant, sąnario deformacijos ir vietinio uždegimo. Liga gali pažeisti bet kurį sąnarį, tačiau dažniausiai nukenčia stuburo, klubų, kelių ir plaštakų sąnariai. Šios ligos pasekmės – sutrikusi judėjimo funkcija, skausmas ir pablogėjusi gyvenimo kokybė. Apie sąnarių osteoartrozę kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų bendrosios ortopedijos sektoriaus vadovu doc. Linu VITKUMI. ...
Skaityti daugiauStuburas sudarytas iš slankstelių ir tarp jų įsiterpusių tarpslankstelinių diskų, kurie yra svarbūs stuburo veiklai, jo funkcijoms. Kuo ypatingi tarpslanksteliniai diskai, kokia jų funkcija ir kokie galimi simptomai, kai juose atsiranda pakitimų....
Skaityti daugiauKodėl vis kalbama apie artritą? Todėl, kad ligos mastas nepaprastai didelis. Daugiau nei 100 milijonų žmonių visoje Europoje serga artritu, reumatizmu ar kitomis reumatinėmis ligomis, Lietuvoje – apie 250 tūkst. gyventojų. Tai pagrindinė nuolatinio neįgalumo priežastis pasaulyje ir antroji Lietuvoje. Dėl nuolatinio skausmo ir funkcinių sutrikimų stipriai nukenčia milijonų žmonių gyvenimo kokybė. Senstant visuomenei ir ilgėjant gyvenimo trukmei, reumatinių ligų našta tik didės, šioms ligoms gydyti prireiks vis daugiau lėšų. Tad šį kartą plačiau apie ligą ir jos gydymo galimybes kalbamės su Panevėžio apskrities ligoninės gydytoja reumatologe Violeta SMILGIENE....
Skaityti daugiauViena mūsų skaitytoja rašo: „Man 48. Jau kurį laiką aptirpę ir dilgčioja kairės rankos pirštai (pirmąkart tai pasireiškė vasarą, paskui praėjo, o dabar vėl aptirpę, tik stipriau). Kas tai galėtų būti ir ką daryti?“. ...
Skaityti daugiauIntensyvus sportas, sunkus fizinis darbas, antsvoris sąnariams sukelia didelį krūvį. Sąnarių kremzlės tampa neelastingos, sąnariai pasidaro nelankstūs, sustingę, skausmingi, gali deformuotis. Todėl labiausiai rizikuoja sąnarių kremzles pažeisti dirbantieji sunkų fizinį darbą, intensyviai besitreniruojantys tiek sportininkai, tiek žmonės, norintys numesti svorio. Taigi svarbu atpažinti pirmuosius sąnario kremzlės pažeidimo simptomus ir tam užkirsti kelią....
Skaityti daugiauSlankstelių plastika, arba vertebroplastika, – tai minimaliai invazinė nechirurginė procedūra, kurios metu sustiprinamas osteoporozės ar navikinio proceso pažeistas stuburo slankstelis. Slankstelių plastika padidina pacientų funkcines galimybes, užkerta kelią galimiems slankstelio irimo procesams. Ši procedūra sėkmingai sumažina slankstelio lūžio sukeltą skausmą. Vertebroplastika dažniausiai gali būti atliekama ambulatoriškai, įdūrus adatą į pažeistą slankstelį ir suleidus ortopedinio cemento mišinio....
Skaityti daugiauPavasarį, kai, atšilus orams, išsiruošiame pasikapstyti darže ar griebiamės sodo darbų, dažnai persistengus ima stipriai mausti nugarą. Persistengiame? Perpučia? O gal per daug aptingome per žiemą? Kodėl po žiemos pradėjus darbuotis sode ar darže daug kam pradeda skaudėti nugarą, kaip šio skausmo išvengti, o, jei nepavyko, – jį numalšinti, konsultuoja „Ortopedijos technikos“ gydytoja neurologė Laima ŠPAKAUSKIENĖ. ...
Skaityti daugiau„Osteoporozė kaip liga buvo įvardinta ne taip seniai. Iki tol buvo manoma, kad, metams bėgant, žmogus turi lenktis ir mažėti. Paaiškėjo, kad šie pokyčiai yra patologinė būsena, kuri smarkiai pablogina gyvenimo kokybę, gali būti invalidumo, o kartais net ir mirties priežastis,“ – taip pokalbį apie gyvenimą sergant osteoporoze pradėjo profesorius Gintautas Kazanavičius. Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos profesorius sakė, kad ši liga negailestingesnė moterims, nes osteoporoze jos serga šešis kartus dažniau nei vyrai. ...
Skaityti daugiau