Sunkumai šlapinantis vieną dieną gali virsti visišku negalėjimu nusišlapinti

Gerybinė prostatos hiperplazija – tai liga, kurios neišvengia beveik nė vienas vyresnio amžiaus vyras. Jos metu pasireiškia tokie nemalonūs simptomai, kaip dažnesnis poreikis šlapintis dieną ir naktį, susilpnėjusi šlapimo srovė, poreikis stangintis, lašėjimas nusišlapinus, pilnos šlapimo pūslės jausmas, šlapimo nelaikymas, dažnesnės infekcijos ir t.t. Tai lėtinė liga, kurios progresavimas niekada nesustoja, todėl jos tinkamai nekontroliuojant, tikrai galima sulaukti ir tokios dienos, kai pasišlapinti visiškai nepavyks, o šlapimą iš skausmingos ir persipildžiusios šlapimo pūslės pašalinti galės tik medicinos darbuotojai. Tad tokios dienos geriau nelaukti ir savo sveikata susirūpinti anksčiau.

 

Kas yra gerybinė prostatos hiperplazija?

 

Gerybinė prostatos hiperplazija gali būti trumpinama trimis didžiosiomis raidėmis – „GPH“. „Gerybinė“ reiškia, kad procesas gerybinis, o ne piktybinis, vis dėlto ją visuomet svarbu atskirti nuo prostatos vėžio. Prostata – tai vyriškoji priešinė liauka, gaubianti vyriškąją šlaplę ir savyje gaminanti baltą skystį, kuris sudaro svarbią vyro sėklos dalį bei apsaugo ir aktyvina spermatozoidus. Jos dydis panašus į graikinio riešuto ar kaštono, tačiau joje vykstantys proliferaciniai procesai šį įprastinį dydį, konsistenciją, formą ir struktūrą gali reikšmingai pakeisti. Tad hiperplazija yra prostatos audinio vešėjimas, prostatos didėjimas ir kitimas, kuris ir sukelia nemalonius šlapinimosi sutrikimus dėl mechaninio šlaplės spaudimo. Vis dėlto apatinių šlapimo takų simptomus gali sukelti ne tik prostatos didėjimas, bet ir lygiųjų raumenų tonuso pakitimai – tuomet nemalonius šlapinimosi sutrikimus, tokius, kaip poreikį stangintis, sulėtėjusią ir susilpnėjusią šlapimo srovę, dažną poreikį šlapintis ir kitus panašius simptomus sukelia ir statinis, ir dinaminis ligos progresavimo elementai – šlapinimosi sutrikimai atsiranda ir dėl prostatos didėjimo, ir dėl lygiųjų raumenų tonuso padidėjimo (arba dėl vienos iš šių dviejų priežasčių).

 

Kaip paplitusi GPH?

 

Galima drąsiai teigti, kad GPH yra viena dažniausių vyresnio amžiaus vyrų liga. Ji paplitusi gana plačiai, be to, jos intensyvumas tarp pacientų gali skirtis – vieniems gana ryškus prostatos padidėjimas dar nesukelia jokių ryškesnių apatinių šlapimo takų simptomų, o kitiems net ir nedaug padidėjusi priešinė liauka sukelia varginančių, intensyvių, gyvenimo kokybę menkinančių šlapinimosi sutrikimų. Pasirodo, su GPH susiję audinių pakitimai jau būdingi bent 40 procentų į šeštąją dešimtį įžengusių vyrų, o tarp jau šešiasdešimtą gimtadienį atšventusių vyrų tokių pacientų yra bent 70 procentų. Vyresniame amžiuje ligos dažnis tik didėja. Skaičiuojama, kad GPH labiau paplitusi tarp geltonosios rasės vyrų, tačiau ši liga gerai žinoma visame pasaulyje.

 

Kaip diagnozuojama ir gydoma GPH?

 

Pirminėse ligos stadijose neretai taikoma stebėjimo taktika – pacientas turi reguliariai lankytis gydytojo urologo kabinete, akylai stebėti net ir nestiprių šlapinimosi sutrikimų pasireiškimą ir stengtis sveikiau gyventi. Rekomenduojama atsisakyti žalingų įpročių, riboti skysčių ir kofeino kiekį (tai daryti patariama prieš miegą ar svarbesnius įvykius, vis dėlto pakankamą skysčių kiekį suvartoti labai svarbu), sveikiau maitintis, rūpintis savo fizine ir emocine sveikata. GPH sergantiems vyrams patariama valgyti daugiau daržovių, nerūkyti ir vengti nervinės įtampos.

Jei gydytojas paneigia sunkias būkles, gali būti naudingi tradiciniai augaliniai vaistiniai preparatai, tokie kaip Prostamol Uno. Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu. Jis skirtas palengvinti GPH simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu). Prostamol Uno yra vaistas, kurio efektyvumas įrodytas klinikiniais tyrimais, skirtingai nei begalė maisto papildų, kuriems klinikiniai tyrimai nebūtini. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Sunkesnės eigos GPH sergantiems pacientams neretai skiriami vaistai, kurie atpalaiduoja šlapinimosi procesui svarbius lygiuosius raumenis ir pagerina šlapimo nutekėjimą ir (arba) tokie vaistai, kurie stabdo prostatos vešėjimą, veikdami tam tikrą fermentą, vadinamą 5 alfa reduktaze. Šie cheminės prigimties vaistai gali būti derinami su natūraliais augaliniais preparatais. Jei liga pažengusi dar labiau, gali prireikti chirurginio gydymo, kurio metu pašalinama dalis priešinės liaukos arba visa prostata.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai