Erekcijos sutrikimus galima pažaboti

Tyrimai rodo, kad aktyvų lytinį gyvenimą propaguojantys vyrai ne tik sveikesni, bet ir laimingesni. Taigi, jei geras lytinis gyvenimas svarbus sveikatai ir laimei, tai ir geram lytiniam aktui svarbi bendra vyro sveikata. Tai reiškia, kad kokybiškam lytiniam aktui būtina gera erekcijos funkcija, kuri yra tarsi bendrosios vyro sveikatos indikatorius. Nesunku pastebėti, kad viskas sukasi ratu – sveikas vyras gali džiaugtis gera erekcijos funkcija ir atvirkščiai.

Erekcijos sutrikimai labiau paplitę pažengusiose šalyse

Nors erekcijos sutrikimai  yra gana dažna problema (kai kuriems ji laikina, o kai kuriems – ilgalaikė), kuri paplitusi visame pasaulyje, statistika rodo, kad tik kas dešimtas vyras dėl sutrikusios erekcijos funkcijos išdrįsta kreiptis į medikus. Manoma, kad erekcijos sutrikimai dažnesni labiau išsivysčiusiose šalyse – būtent toks sutapimas galėtų rodyti, kad gerai erekcijos funkcijai labai kenkia šiuolaikinis gyvenimo būdas, plačiai propaguojamas labiau pažengusiuose kraštuose, kur vyrai daug dirba ir mažai ilsisi, patiria daug streso ir yra pernelyg sėslūs. Šiuo straipsniu siekiame supažindinti vyrus su įvairiausiomis erekcijos sutrikimų priežastimis ir padrąsinti juos laiku kreiptis į medikus, nes veiksmingų gydymo priemonių tikrai yra.

Erekcijos sutrikimų priežasčių – labai daug

Erekcija sutrikti gali ir dėl organinių, ir dėl psichologinių priežasčių, o kartais net ir dėl mišrių faktorių. Paprastai tariant, organinės arba fizinės priežastys dažnai būdingesnės vyresniems vyrams, tad čia labai svarbų vaidmenį vaidina ir tai, kaip vyras gyveno anksčiau. Psichologinės priežastys būdingesnės jaunesniems vyrams. Psichologinės kilmės erekcijos sutrikimai gali tai pasunkėti, tai vėl palengvėti, tuo tarpu esant organinei patologijai erekcijos funkcija paprastai nuolat tik blogėja ir nebeišlieka spontaninės erekcijos, kuri itin dažnai pasireiškia naktimis/ paryčiais.

Taigi kas dažniausiai nulemia erekcijos sutrikimus? Manoma, kad daug įtakos turi aterosklerozė, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, arterinė hipertenzija, kitos širdies ir kraujagyslių ligos. Erekcijos funkcijai kenkia ilgalaikiai žalingi įpročiai, pavyzdžiui, alkoholio vartojimas, cigarečių rūkymas, narkotinių medžiagų vartojimas, nuolatinis piktnaudžiavimas riebiu maistu, pernelyg sėslus gyvenimo būdas (hipodinamija). Pastebėta, kad neigiamos įtakos gali turėti ir tam tikrų vaistų vartojimas – teigiama, kad erekcijos sutrikimais dažniau skundžiasi antidepresantus, psichotropinius vaistus, šlapimo išsiskyrimą skatinančius, kraujo spaudimą mažinančius, hormoninius preparatus vartojantys pacientai. Psichologinės priežastys pasitaiko rečiau ir jos labai susijusios su aplinkybėmis – paprastai tariant, itin svarbu tai, kokios mintys gyvena paciento galvoje, koks jo akimirkos nusiteikimas. Jei kiekvieną kartą, kai mėginama suartėti, reikia bijoti dėl to, kad ir vėl nepavyks, visai nesunku nuspėti, kad erekcijos problema tik gilės. Taigi jei nebus šalinamos tam tikros psichologinės aplinkybės, dėl kurių kyla erekcijos sutrikimų, tai labai mažai tikimybės, kad pacientui padės vaistiniai preparatai, kurie šių priežasčių tiesiog nepašalina.

Svarbų vaidmenį šiuo klausimu vaidina šeimos gydytojas

Kokybiškas lytinis gyvenimas yra svarbi pilnavertės kasdienybės dalis, todėl šeimos gydytojai stengiasi galimus erekcijos sutrikimus  pastebėti laiku. Daugiau atidumo paprastai skiriama tiems pacientams, kurių amžius jau perkopė 40-50 metų ir tiems, kurie turi gretutinių ligų, galinčių daryti įtaką erekcijos kokybei. Šeimos gydytojas gali rekomenduoti apsilankyti urologo kabinete. Šios srities specialistas tikrai padės rasti išeitį, jei erekcijos funkcija yra sutrikusi.

Vienas veiksmingiausių būdų – medikamentinis gydymas, paremtas kraujo priplūdimo į varpą proceso pagerinimu. Tokie vaistai vadinami 5 tipo fosfodiesterazės (PDE5) inhibitoriais. Lietuvoje jau yra antros kartos vaistas, veikiantis greitai, padedantis išsaugoti spontaniškumą ir sukeliantis mažiau nepageidaujamų reiškinių. Dėl tokio vaisto vartojimo konkrečiu atveju reikėtų pasitarti su urologu, nes neteisingai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Plačiau apie medikamentinį gydymą

5 tipo fosfodiesterazės (PDE5) inhibitoriai, pavyzdžiui, sildenafilis ir naujesnės kartos avanafilis yra gydymo priemonės, skirtos suaugusiems vyrams, kenčiantiems nuo erekcijos disfunkcijos (dar vadinamos impotencija). Tai yra sutrikimas, kai vyras negali pasiekti erekcijos arba išlaikyti varpos standumo tiek, kad galėtų lytiškai santykiauti. Tokie vaistiniai preparatai veikia padėdami atpalaiduoti varpoje esančias kraujagysles. Dėl to padidėja kraujo srautas į varpą, o tai padeda seksualiai susijaudinus išlaikyti varpos standumą ir erekciją. Svarbu prabrėžti, kad 5 tipo fosfodiesterazės inhibitoriai neišgydo paciento ligos, tačiau padeda gyventi kokybišką lytinį gyvenimą. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į tai, kad tokie vaistai veikia tik esant seksualinei stimuliacijai – ir tai labai gerai, nes poveikio sulaukiama tik tuomet, kai to reikia ir vyrui, ir jo partnerei. Kad vyras būtų pasirengęs lytiniams santykiams, jam ir jo partnerei vis tiek reikės pradėti nuo glamonių – lygiai taip pat, kaip elgtųsi, jei jis nevartotų vaisto, kuris turėtų padėti jam pagerinti lytinio akto ir viso lytinio gyvenimo kokybę.

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai