Laisvė judėti

Kartą, kalbėdama su meno pasaulyje gerai žinomu žmogumi, išgirdau, kad jis negalėtų „pakelti“ judėjimo apribojimų. Sakė, verčiau pasirinktų kalėjimą nei fizinę negalę. Jis tikriausiai nebuvo girdėjęs, ką gali šiuolaikinė ortopedija. Apie tai kalbamės su AB „Ortopedijos technika“ rinkodaros skyriaus vadove Laima VITKAUSKIENE bei Atėnų paraolimpinėse žaidynėse Lietuvai atstovavusiu penkiakovininku Tomu KAIRIU.
 

Šiuolaikinės reabilitacijos galimybės


Kova su savimi nesibaigia amputavus galūnę. Prasideda kur kas svarbesnis ir atsakingesnis reabilitacijos etapas, kurio metu reikia išmokti gyventi be galūnės, pritaikyti protezą bei prisitaikyti prie jo. Svarbu išgyti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai.
Vienas iš šiuolaikinės ortopedijos gaminių – protezai su oro pagalvėmis – suminkština dar jautrios po operacijos galūnės kontaktą su atraminiu „antkūnu“.
Patirtis rodo, jog, naudojant šį protezą, pacientų bigės užgrūdinamos per trumpesnį laiką, amputacijos srityje sumažėja skausmai, geriau formuojasi amputuotos galūnės bigė.
Pritaikius protezą, pacientas mokomas vaikščioti, lankstyti, pasisukti ir atlikti kitus judėjimui reikalingus pratimus.
Protezai gali būti pradėti gaminti pacientams, kai dar neišimti iš bigės siūlai, nevisiškai užgijusios žaizdos.
 

Protezo gaminimo trukmė


Protezai skirstomi į pirminius (gydomuosius) ir nuolatinius.
Pirmas nuolatinis protezavimas atliekamas sveikatos grąžinamojo gydymo laikotarpiu (3–6 mėn.) po gydomojo protezavimo.
Protezavimo kokybę užtikrina reabilitacijos komandos, kurią sudaro gydytojas reabilitologas, slaugos specialistai, psichologas, terapeutas, socialinis darbuotojas ir būtinai technikas protezuotojas – tai bendras darbas.


Jei žmogus kreipiasi dėl pakartotinio nuolatinio protezo, gamybos trukmė, priklausoma nuo protezo sudėtingumo (detalių ir medžiagų komplektacijos/ paruoštos bigės tinkamumo), yra iki 12 dienų.
Valstybė kompensuoja apatinių galūnių protezo gamybą kartą per 3 metus, o rankų – kartą per 2 metus.
 

Turėti tikslą


Tomas Kairys:
[klausimas]Kur slypi kovotojo jėgos?[/klausimas]
Svarbiausia – turėti realų tikslą. Nesvarbu, kokios srities, svarbu jaustis visaverčiu žmogumi. Yra baisesnių gyvenime nutikimų, nei netekti kojos. Pasižiūri, kas darosi pasaulyje, ir supranti, kad čia – menkniekis.
Man, kaip sportininkui, be abejo, svarbūs sporto pasiekimai. Sportuoju jau apie 20 metų, o su sportiniu protezu – tik nuo 2002 metų. Su šiuolaikiniais kokybiškais protezais galima ne tik laisvai judėti, lipti laiptais, važiuoti dviračiu, bet ir sportuoti. Protezai nuolat tobulėja, keičia vienas kitą, „išeina iš mados“. Naujos technologijos garantuoja geresnius rezultatus. Yra gaminami ir specialūs protezai sportininkams. Galiu palyginti pojūčius sportuojant su įprastais ir su specialiais protezais. Skiriasi kaip diena nuo nakties.
Artimiausi planai – pasaulio čempionatas Nyderlanduose. Tikslas, be abejo, – iškovoti medalį. Noriu patekti į olimpiadą. Pernai Europos čempionate iškovojau antrą vietą – nedaug trūko iki pirmosios.

 

Cukraligė ir kiti pėdų priešai


Diabetinė neuropatija yra dažniausia ir problemiškiausia cukrinio diabeto komplikacija. Ilgainiui, pakenkdama visų rūšių nervines skaidulas, diabetinė neuropatija kartu su diabeto nulemtais kraujagyslių pažeidimais tampa diabetinės pėdos atsiradimo priežastimi.
Diabetinė pėda yra viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurios sergant cukriniu diabetu tampama neįgaliu. Pagrindinės diabetinės pėdos baigtys yra pėdų išopėjimas ir amputacija.
Pati neuropatija amputacijų riziką didina 1,7 karto; esant pėdos deformacijoms (jos irgi sukeliamos neuropatijos), ši rizika padidėja 12 kartų, esant pasikartojančioms opoms, amputacijos grėsmė padidėja net 36 kartus.
Diabetinės pėdos įtvarai gaminami individualiai termoplastinių medžiagų pagrindu. Žaizdų, nuospaudų vietos įdėkle užpildomos minkštomis medžiagomis, todėl sumažėja spaudimas, pagerėja gijimas, vadinasi, sumažėja amputacijos rizika.
Pėdos įtvarai sergantiesiems cukriniu diabetu valstybės kompensuojami 100 proc. Beje, pėdos įtvarai skirti sergantiesiems ne tik cukralige, bet ir kitomis ligomis, pvz.: podagrine artropatija, neuropatine artropatija, plokščia pėda, kulnakaulio atauga, metatarsalgija ir kt. Šie avalynės įdėklai yra 100 proc. kompensuojami I gr. invalidams ir vaikams iki 18 m.; 80 proc. – II ir III gr. invalidams; 50 proc. – visiems apdraustiesiems.
 

Kitos paslaugos


Esant stuburo iškrypimams, po stuburo slankstelių lūžių, išnirimų, pasislinkimų ar kitų pažeidimų, raiščių, raumenų plyšimo, po operacijų, galūnių traumų, ortopedas-traumatotologas ar kitas gydytojas specialistas gali išrašyti siuntimą gauti sportinius ir medicininius įtvarus, korsetus, apsaugas, kompresines kojines. Vaikams, lydint tėveliams ar globėjams, visi gaminiai išduodami nemokamai.
Taip pat yra galimybė įsigyti įvairaus dydžio kamuolius koordinacijai, pusiausvyrai ir taisyklingai laikysenai lavinti, nugaros ir pilvo raumenims stiprinti, stuburui stabilizuoti, ydingai laikysenai ar stuburo iškrypimams koreguoti.
Taisyklingam kojyčių pėdų formavimui profilaktiškai rekomenduojami pėdų įtvarai (įdėklai avalynei) bei serijinė avalynė, specialiems poreikiams – individuali avalynė.
 

Kad būtų dar sveikesni


Profesionaliems sportininkams dėl ypatingo krūvio jų pėdai, čiurnai, pagal specialiai išdirbtas technologijas ortopedijos įmonės individualiai gamina pėdos įdėklus į sportinius batus. Avalynės įdėklus naudoja „Lietuvos ryto“, „Žalgirio“ krepšinio klubų sportininkai, kelio įtvarus dėl įvairių traumų nešioja rankininkų, futbolininkų ir kitų sporto šakų komandų nariai.
Ortopedijos parduotuvių asortimentu turėtų pasidomėti ir būsimosios mamos. Joms siūloma įsigyti specialias augantį pilvą prilaikančias, bet jo nespaudžiančias kelnaites, nėščiosioms skirtus diržus. Dažnai minima, kad šios priemonės padeda apsisaugoti nuo strijų. Tačiau kur kas svarbesnė šių gaminių funkcija – apsaugoti stuburą esant didesniam nei įprasta krūviui. Beje, šie diržai padeda ir taisyklingai vaisiaus padėčiai išlaikyti, tai itin svarbu norint gimdyti natūraliai.
 

SŽ informacija


Faktai
Lietuvos stacionarinėse sveikatos priežiūros įstaigose yra 17 ortopedijos ir traumatologijos skyrių, kuriuose teikiama skubi ir planinė pagalba.
Sąnarių endoprotezavimo operacijos atliekamos 18 šalies gydymo įstaigų skyrių. Po endoprotezavimo ir kitų ortopedinių operacijų praėjus 6–7 paroms, ligoniui toliau skiriama stacionarinė reabilitacija, kuri trunka 30 d.
Ką daryti po amputacijos
Į ortopedijos įmonės fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrių pacientas turėtų kreiptis išvykęs iš galūnę amputavusio chirurgijos skyriaus, po amputacijos praėjus 7–12 dienų. Reikia turėti siuntimą, teritorinės ligonių kasos pažymą, socialinį draudimą patvirtinantį ir asmens dokumentus. Pacientui atvykus, pradedama asmens sveikatos istorija, sudaromas reabilitacijos planas ir paskiriamos reikiamos procedūros.
Naudinga informacija
Apie gyventojų aprūpinimą ortopedinės technikos priemonėmis bei kompensavimą galite perskaityti čia: http://www3.lrs.lt/pls/inter2/dokpaieska.showdoc_l?p_id=236893
Pikantiška informacija
Populiarūs pažinčių puslapiai, forumai, skirti amputantams (žmonėms, netekusiems vienos ar kelių galūnių) ir jų gerbėjams. Plačiau apie tai – www.sveikaszmogus.lt
 

Už uždarų durų


Beje, Vakarų, ir ne tik Vakarų šalyse labai populiarūs pažinčių puslapiai, forumai, skirti amputantams (žmonėms, netekusiems vienos ar kelių galūnių) ir jų gerbėjams. Beje, jei kiltų noras pasidomėti, google.lt paieškos lange pakaktų įrašyti vienintelį žodį devotee. Egzistuoja ištisi jų gerbėjų klubai, aptariama intymaus gyvenimo technika ir šių žmonių privalumai. Mokslininkai potraukį galūnės netekusiam asmeniui vadina apotemnofilija. Neabejoju, atsiras tokių, kurie visa tai pavadins iškrypimu, bet nei vienas mūsų nelaikytume savęs tokiais, mylėdami ir laikydami seksualiai patraukliu, neduokdie, kojos netekusį gyvenimo partnerį. Juk laimė slypi ne tik ne piniginėje, bet ir ne fiziniame kūne. Beje, nusivylusiems savo išvaizda pasakysiu, kad, seksologų teigimu, matydami patrauklios tokią fizinę negalią turinčios moters kūną, seksualiai susijaudina kas penktas vyras. Ne paslaptis, kad ne visi vyrai susijaudina pamatę fizinių trūkumų neturinčią moterį. Paskaičiuokite, kiek vyrų sutinkate per dieną, ir pastebėsite, kad jūsų šansai surasti gyvenimo partnerį išties nemaži. Daug informacijos rasite paieškos laukelyje įrašę amputee. Iš tikrųjų galūnės/-ių netekę žmonės dažnai gyvena visiems mums įprastą gyvenimą: sportuoja, dirba laidų vedėjais, žurnalistais, tampa modeliais ir žymių žmonių sutuoktiniais. Pavyzdžiui, legendinių „The Beatles“ narys Paul McCartney vedė moterį, netekusią pėdos ir dalies blauzdos.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai