Kova su savimi nesibaigia amputavus galūnę. Prasideda kur kas svarbesnis ir atsakingesnis reabilitacijos etapas, kurio metu reikia išmokti gyventi be galūnės, pritaikyti protezą bei prisitaikyti prie jo. Svarbu išgyti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai.
Vienas iš šiuolaikinės ortopedijos gaminių – protezai su oro pagalvėmis – suminkština dar jautrios po operacijos galūnės kontaktą su atraminiu „antkūnu“.
Patirtis rodo, jog, naudojant šį protezą, pacientų bigės užgrūdinamos per trumpesnį laiką, amputacijos srityje sumažėja skausmai, geriau formuojasi amputuotos galūnės bigė.
Pritaikius protezą, pacientas mokomas vaikščioti, lankstyti, pasisukti ir atlikti kitus judėjimui reikalingus pratimus.
Protezai gali būti pradėti gaminti pacientams, kai dar neišimti iš bigės siūlai, nevisiškai užgijusios žaizdos.
Protezai skirstomi į pirminius (gydomuosius) ir nuolatinius.
Pirmas nuolatinis protezavimas atliekamas sveikatos grąžinamojo gydymo laikotarpiu (3–6 mėn.) po gydomojo protezavimo.
Protezavimo kokybę užtikrina reabilitacijos komandos, kurią sudaro gydytojas reabilitologas, slaugos specialistai, psichologas, terapeutas, socialinis darbuotojas ir būtinai technikas protezuotojas – tai bendras darbas.
Jei žmogus kreipiasi dėl pakartotinio nuolatinio protezo, gamybos trukmė, priklausoma nuo protezo sudėtingumo (detalių ir medžiagų komplektacijos/ paruoštos bigės tinkamumo), yra iki 12 dienų.
Valstybė kompensuoja apatinių galūnių protezo gamybą kartą per 3 metus, o rankų – kartą per 2 metus.
Tomas Kairys:
[klausimas]Kur slypi kovotojo jėgos?[/klausimas]
Svarbiausia – turėti realų tikslą. Nesvarbu, kokios srities, svarbu jaustis visaverčiu žmogumi. Yra baisesnių gyvenime nutikimų, nei netekti kojos. Pasižiūri, kas darosi pasaulyje, ir supranti, kad čia – menkniekis.
Man, kaip sportininkui, be abejo, svarbūs sporto pasiekimai. Sportuoju jau apie 20 metų, o su sportiniu protezu – tik nuo 2002 metų. Su šiuolaikiniais kokybiškais protezais galima ne tik laisvai judėti, lipti laiptais, važiuoti dviračiu, bet ir sportuoti. Protezai nuolat tobulėja, keičia vienas kitą, „išeina iš mados“. Naujos technologijos garantuoja geresnius rezultatus. Yra gaminami ir specialūs protezai sportininkams. Galiu palyginti pojūčius sportuojant su įprastais ir su specialiais protezais. Skiriasi kaip diena nuo nakties.
Artimiausi planai – pasaulio čempionatas Nyderlanduose. Tikslas, be abejo, – iškovoti medalį. Noriu patekti į olimpiadą. Pernai Europos čempionate iškovojau antrą vietą – nedaug trūko iki pirmosios.
Diabetinė neuropatija yra dažniausia ir problemiškiausia cukrinio diabeto komplikacija. Ilgainiui, pakenkdama visų rūšių nervines skaidulas, diabetinė neuropatija kartu su diabeto nulemtais kraujagyslių pažeidimais tampa diabetinės pėdos atsiradimo priežastimi.
Diabetinė pėda yra viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurios sergant cukriniu diabetu tampama neįgaliu. Pagrindinės diabetinės pėdos baigtys yra pėdų išopėjimas ir amputacija.
Pati neuropatija amputacijų riziką didina 1,7 karto; esant pėdos deformacijoms (jos irgi sukeliamos neuropatijos), ši rizika padidėja 12 kartų, esant pasikartojančioms opoms, amputacijos grėsmė padidėja net 36 kartus.
Diabetinės pėdos įtvarai gaminami individualiai termoplastinių medžiagų pagrindu. Žaizdų, nuospaudų vietos įdėkle užpildomos minkštomis medžiagomis, todėl sumažėja spaudimas, pagerėja gijimas, vadinasi, sumažėja amputacijos rizika.
Pėdos įtvarai sergantiesiems cukriniu diabetu valstybės kompensuojami 100 proc. Beje, pėdos įtvarai skirti sergantiesiems ne tik cukralige, bet ir kitomis ligomis, pvz.: podagrine artropatija, neuropatine artropatija, plokščia pėda, kulnakaulio atauga, metatarsalgija ir kt. Šie avalynės įdėklai yra 100 proc. kompensuojami I gr. invalidams ir vaikams iki 18 m.; 80 proc. – II ir III gr. invalidams; 50 proc. – visiems apdraustiesiems.
Esant stuburo iškrypimams, po stuburo slankstelių lūžių, išnirimų, pasislinkimų ar kitų pažeidimų, raiščių, raumenų plyšimo, po operacijų, galūnių traumų, ortopedas-traumatotologas ar kitas gydytojas specialistas gali išrašyti siuntimą gauti sportinius ir medicininius įtvarus, korsetus, apsaugas, kompresines kojines. Vaikams, lydint tėveliams ar globėjams, visi gaminiai išduodami nemokamai.
Taip pat yra galimybė įsigyti įvairaus dydžio kamuolius koordinacijai, pusiausvyrai ir taisyklingai laikysenai lavinti, nugaros ir pilvo raumenims stiprinti, stuburui stabilizuoti, ydingai laikysenai ar stuburo iškrypimams koreguoti.
Taisyklingam kojyčių pėdų formavimui profilaktiškai rekomenduojami pėdų įtvarai (įdėklai avalynei) bei serijinė avalynė, specialiems poreikiams – individuali avalynė.
Profesionaliems sportininkams dėl ypatingo krūvio jų pėdai, čiurnai, pagal specialiai išdirbtas technologijas ortopedijos įmonės individualiai gamina pėdos įdėklus į sportinius batus. Avalynės įdėklus naudoja „Lietuvos ryto“, „Žalgirio“ krepšinio klubų sportininkai, kelio įtvarus dėl įvairių traumų nešioja rankininkų, futbolininkų ir kitų sporto šakų komandų nariai.
Ortopedijos parduotuvių asortimentu turėtų pasidomėti ir būsimosios mamos. Joms siūloma įsigyti specialias augantį pilvą prilaikančias, bet jo nespaudžiančias kelnaites, nėščiosioms skirtus diržus. Dažnai minima, kad šios priemonės padeda apsisaugoti nuo strijų. Tačiau kur kas svarbesnė šių gaminių funkcija – apsaugoti stuburą esant didesniam nei įprasta krūviui. Beje, šie diržai padeda ir taisyklingai vaisiaus padėčiai išlaikyti, tai itin svarbu norint gimdyti natūraliai.
Faktai
Lietuvos stacionarinėse sveikatos priežiūros įstaigose yra 17 ortopedijos ir traumatologijos skyrių, kuriuose teikiama skubi ir planinė pagalba.
Sąnarių endoprotezavimo operacijos atliekamos 18 šalies gydymo įstaigų skyrių. Po endoprotezavimo ir kitų ortopedinių operacijų praėjus 6–7 paroms, ligoniui toliau skiriama stacionarinė reabilitacija, kuri trunka 30 d.
Ką daryti po amputacijos
Į ortopedijos įmonės fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrių pacientas turėtų kreiptis išvykęs iš galūnę amputavusio chirurgijos skyriaus, po amputacijos praėjus 7–12 dienų. Reikia turėti siuntimą, teritorinės ligonių kasos pažymą, socialinį draudimą patvirtinantį ir asmens dokumentus. Pacientui atvykus, pradedama asmens sveikatos istorija, sudaromas reabilitacijos planas ir paskiriamos reikiamos procedūros.
Naudinga informacija
Apie gyventojų aprūpinimą ortopedinės technikos priemonėmis bei kompensavimą galite perskaityti čia: http://www3.lrs.lt/pls/inter2/dokpaieska.showdoc_l?p_id=236893
Pikantiška informacija
Populiarūs pažinčių puslapiai, forumai, skirti amputantams (žmonėms, netekusiems vienos ar kelių galūnių) ir jų gerbėjams. Plačiau apie tai – www.sveikaszmogus.lt
Beje, Vakarų, ir ne tik Vakarų šalyse labai populiarūs pažinčių puslapiai, forumai, skirti amputantams (žmonėms, netekusiems vienos ar kelių galūnių) ir jų gerbėjams. Beje, jei kiltų noras pasidomėti, google.lt paieškos lange pakaktų įrašyti vienintelį žodį devotee. Egzistuoja ištisi jų gerbėjų klubai, aptariama intymaus gyvenimo technika ir šių žmonių privalumai. Mokslininkai potraukį galūnės netekusiam asmeniui vadina apotemnofilija. Neabejoju, atsiras tokių, kurie visa tai pavadins iškrypimu, bet nei vienas mūsų nelaikytume savęs tokiais, mylėdami ir laikydami seksualiai patraukliu, neduokdie, kojos netekusį gyvenimo partnerį. Juk laimė slypi ne tik ne piniginėje, bet ir ne fiziniame kūne. Beje, nusivylusiems savo išvaizda pasakysiu, kad, seksologų teigimu, matydami patrauklios tokią fizinę negalią turinčios moters kūną, seksualiai susijaudina kas penktas vyras. Ne paslaptis, kad ne visi vyrai susijaudina pamatę fizinių trūkumų neturinčią moterį. Paskaičiuokite, kiek vyrų sutinkate per dieną, ir pastebėsite, kad jūsų šansai surasti gyvenimo partnerį išties nemaži. Daug informacijos rasite paieškos laukelyje įrašę amputee. Iš tikrųjų galūnės/-ių netekę žmonės dažnai gyvena visiems mums įprastą gyvenimą: sportuoja, dirba laidų vedėjais, žurnalistais, tampa modeliais ir žymių žmonių sutuoktiniais. Pavyzdžiui, legendinių „The Beatles“ narys Paul McCartney vedė moterį, netekusią pėdos ir dalies blauzdos.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę