Žurnalui „Sveikas žmogus“ – 10 metų

1995 m. rugsėjo 25 d. pasirodė pirmasis žurnalo „Sveikas žmogus“ numeris. Redakcijos skiltyje skaitome: “(...) stengsimės, kad „Sveikas žmogus“ taptų svarbiu kiekvieno mediko informacijos šaltiniu, kad jis būtų ant kiekvieno mediko darbo stalo“.
 

Apie „Sveikas žmogus“ 10-metį (nuo pirmojo numerio iki didžiausios sveikatos ir medicinos informacijos sklaidos įmonės Lietuvoje) pasakoja pirmasis žurnalo vyriausiasis redaktorius dr. Julius Neverauskas.
 

Kaip atsirado leidinys apie sveikatą ir mediciną „Sveikas žmogus“? Kokia buvo komanda, su kuria pradėjote šį darbą?


Per 10 metų pirmasis mūsų leidinys apie sveikatą ir mediciną „Sveikas žmogus“, iš pradžių – laikraštis, labai keitėsi. Nepriklausomybė bei nauja politinė ir ekonominė realybė atvėrė kelius medicinos naujovėms iš išsivysčiusių šalių. Tačiau žiniasklaidos priemonių, supažindinančių gydytojus praktikus su šia nauja informacija, labai trūko. Užsienio žurnalai buvo beveik neprieinami, į konferencijas užsienyje išvykdavo vos vienas kitas svarbus specialistas. Lietuvoje konferencijų beveik nerengta, interneto dar nebuvo, farmacijos kompanijos Lietuvoje tik kūrėsi.
Dirbdamas mokslinį ir praktinį darbą, visada labai domėjausi medicinos naujienomis. Daug laiko praleisdavau Kauno medicinos universiteto Medicinos bibliotekoje. Taip kilo mintis sukurti informacinę priemonę gydytojams. Iškart susidūrėme su terminologijos problema – plačiai vartoti angliški terminai neturėjo lietuviškų atitikmenų. Iki tol dauguma mokslinės medicininės literatūros Lietuvoje buvo rusų kalba (disertacijos buvo rašomos taip pat rusiškai). Teko kurti naujus terminus, ir tai nebuvo paprasta. Šis darbas ir dabar tęsiamas, nes pasaulyje medicinos mokslas sparčiai vystosi.
Pirmuosius laikraščius „Sveikas žmogus“ išleidau savo pastangomis. Daug padėjo ilgametė bendradarbė Sigita Lagunavičiūtė. Su ja jau buvome parašę nemažai populiarių medicininių straipsnių įvairiuose žurnaluose. Veiklai sėkmingai plėtojantis, į ją įsijungė ir daug leidybos srityje padarė Reda Repečkaitė, Dalia Petrulienė, Aurelija Rukšaitė, Lijana Veismanienė ir kiti.
 

Kas „Sveiką žmogų“ skatino augti?


Mūsų darbo tikslas buvo „sveikesnis žmogus“. Iš čia ir kilo pavadinimas. Vėliau pastebėjome, kad leidinio pavadinimas nedera su jo turiniu – rašėme apie ligas ir vaistus. Taip atsirado žurnalas gydytojams ir farmacininkams „Gydymo menas“ ir žurnalas visuomenei „Sveikas žmogus“.
Visuomet kartu dirbau ir klinikinį darbą, tad gydytojo praktiko poreikiai buvo aiškūs. Taip pradėjome leisti specializuotus leidinius: „Slauga ir sveikata“, „Farmakoterapija“, „Nervų ir psichikos ligos“, „Biologinė psichiatrija ir psichofarmakologija“, taip pat savaitinį biuletenį „Lietuvos medicinos kronika“. Įsteigėme interneto svetainę www.medicine.lt.
Nemažai pastangų pareikalavo TV laidos „Sveikas žmogus“ kūrimas.


 

Kuo Jums, vyriausiajam redaktoriui, buvo įdomus pastarasis etapas?


Televizija – pats populiariausias ir prieinamiausias visuomenės informavimo būdas. Labai džiaugiuosi, kad pavyko sukurti laidą „Sveikas žmogus“. Tai nebuvo ir nėra lengva. Manau, esu iš prigimties kūrėjas, todėl įdomiausias buvo kūrimosi ir intensyvaus laidos vystymosi laikotarpis. „Sveikas žmogus“ jau keleri metai yra geros televizijos – TV3 – eteryje, mėgstama žiūrovų laida. Labai didelis patyrusios laidų vedėjos gydytojos Irenos Pivoriūnienės indėlis žengiant pirmuosius žingsnius.
Tenka apgailestauti, kad dėl finansavimo ypatumų sveikatos laidos šiuo metu daugiausia dėmesio skiria temoms, kaip gydyti ligas, įveikti jų simptomus ir pan. Vis dėlto labai norėtųsi daugiau kalbėti apie profilaktiką, nes ji labiausiai lemia mūsų sveikatą.
Nesu ekonomistas, be to, šio darbo nelaikiau savo verslu, o tik savotišku savo profesijos ir mėgstamos veiklos papildymu. Leidyba taip pat nebuvo mano pagrindinis užsiėmimas. Šiuo metu dirbti ir klinikinį, ir leidybos darbą jau ir neįmanoma.
Siekiant vykdyti užsibrėžtą misiją, pirmiausia būtina vadovautis verslo dėsniais. Džiaugiuosi, kad darbą tęsia jam pasirengę specialistai, jiems vadovauja profesionalus vadybininkas gydytojas Vytenis Labanauskas.
 

Koks, Jūsų nuomone, turėtų būti leidinys medicinos ir sveikatingumo temomis, kuriam atsirastų vietos ant kiekvieno piliečio stalo?


Pirmiausia – praktiškas, aiškiai ir konkrečiai pateikiantis problemų sprendimo būdus ir alternatyvas, suteikiantis žinių apie jų profilaktiką (deja, daugiau apie antrinę ir tretinę profilaktiką, skirtą ligų atsinaujinimo, komplikacijų ir paūmėjimų prevencijai; jauni žmonės tuo laikotarpiu, kai pirminė profilaktika jiems veiksmingiausia, sveikatos saugojimu mažai domisi), teikiantis informaciją apie šalyje taikomus diagnostikos ir gydymo būdus, tiksliai nurodantis, kur galima ir kur būtina (bei kada) kreiptis medicinos pagalbos, kokiomis sąlygomis tai galima padaryti. Idealu, jeigu žurnalas būtų tarsi vartotojo vadovas (su paslaugų ir produktų vertinimais, pasirinkimo alternatyvomis ir pan.). Toks „idealas“ mažoje Lietuvos rinkoje gali tapti brangus, ir tai gali apriboti jo prieinamumą. Todėl informacijos sklaidai gali pasitarnauti internetas, televizija bei radijas.
 

Ko palinkėtumėte dabartiniam „Sveiko žmogaus“ kūrybiniam kolektyvui bei skaitytojams ir žiūrovams?


Linkiu būti kuo kūrybiškesniems. Tai reiškia: analizuoti visų sveikatos ir medicinos informacijos vartotojų grupių poreikius, rasti pačius optimaliausius būdus jiems tenkinti ir taip toliau realizuoti siekį, kurį užsibrėžė „Sveikas žmogus“: „Norime ir galime būti jums naudingi“.
Tuo tarpu visuomenei linkėčiau labiau rūpintis sveikata. Didžioji dalis mūsų žmonių dar nesuprato, kad gera sveikata – visiškai ne abstrakti sąvoka. Ji reiškia ir daugiau uždirbamų pinigų (bei mažiau išleidžiamų), ir daugiau pasitenkinimo gyvenimu, ir mažiau problemų. O be sveikatos visos kitos „vertybės“ dažniausiai jau nėra svarbios arba jas labai sunku pasiekti.
Prognozuojama, kad po kelių dešimtmečių naujosios technologijos leis ne tik radikaliai gydyti daugelį šiuo metu sunkiai pagydomų ligų. Bus galima labai pailginti žmogaus gyvenimą. Tereikia tikrai norėti šios ateities sulaukti. Juk tai labai įdomu, tiesa?
*****
Kokia vieta žurnalui „Sveikas žmogus“ tenka tarp žiniasklaidos priemonių, teikiančių informaciją apie sveikatą, paprašėme atsakyti žurnalo leidėjo – Sveikatos ir medicinos informacijos agentūros direktoriaus Vytenio Labanausko.
„Sveikas žmogus“, kaip rodo Rinkos analizės ir tyrimų grupės „RAIT“ šių metų pradžioje atlikta apklausa, yra vienas žinomiausių ir skaitomiausių leidinių apie sveikatą ir mediciną Lietuvoje. Skaitytojai, ieškantys medicininės informacijos, kaip rodo apklausų duomenys, dažniausiai (net 54 proc.), renkasi „Sveiką žmogų“. Jauni, 20–39 metų skaitytojai mūsų žurnalą renkasi dar dažniau – 58 proc. Malonu, kad pelnėme skaitytojų pripažinimą ir pasitikėjimą. Tai įpareigoja nesustoti siekiant profesionalumo.
 

O koks „Sveikas žmogus“ bus ateityje?


Dirbame medicinos ir sveikatos informacijos platinimo bei kūrimo srityje. Spauda ir televizija šiuo metu yra pagrindiniai informacijos sklaidos kanalai, ateityje didės interneto svarba. Šiuo metu veikia svetainės www.medicine.lt, www.sveikaszmogus.lt, www.slauga.lt.
Visiems, kurie rūpinasi savo ir artimųjų sveikata, pasiūlysime naujų patikimos medicininės informacijos prieinamumo būdų. TV laidos „Sveikas žmogus“ žiūrovai galės stebėti forumus ir užduoti klausimus įvairių medicinos sričių gydytojams tiesioginio eterio metu. Visa medicininės informacijos bazė bus prieinama internete. Bus galima pateikti klausimus bei asmeniškai iš kvalifikuotų gydytojų gauti išsamius atsakymus. Taip pat veiks nemokama gydytojo konsultacijų telefono linija (su galimybe užsiregistruoti pas gydytoją, gauti straipsnių aktualiais klausimais ir kt.). „Sveikas žmogus“ skaitytojams pateiksime dar įvairesnės ir naudingesnės informacijos medicinos (taip pat – alternatyviosios), psichologijos bei sveikos gyvensenos temomis. Žurnalas liks toks pat patrauklus, įdomus ir naudingas bei artimas skaitytojams, o to pasiekti, aš tikiu, mums labai padės ir jie patys. Jau ir šiame numeryje yra skaitytojų anketa, iš kurios tikimės sužinoti, kas skaitytojams rūpi, kokie mes turėtume būti, kad ir ateityje išsaugotume įgytą pasitikėjimą bei populiarumą.
Mūsų namuose ir aplinkoje vis daugiau modernių technologijų ir įrangos. Tai keičia ir mus, ir mūsų bendravimą. Tikiu, kad dar bent 10 metų žurnalas „Sveikas žmogus“ bus vienas priimtiniausių naujos medicininės informacijos šaltinių. Redakcijos darbuotojai sieks išlikti Jums, mieli skaitytojai, artimi ir reikalingi. Mes dirbame, kad „Sveiką žmogų“ būtų malonu skaityti bei žiūrėti. Ir ne tik teikti svarbias sveikatos žinias, bet ir atnešti jūsų namams ramybės, darnos, sėkmės ir šypsenų...

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai