Įžvalgus ūkininkas, auginantis... pumpurus

Netradicinių ūkių Lietuvoje netrūksta. Niekam ne naujovė stručių ar sraigių fermos. Tačiau auginti juoduosius serbentus ir rinkti ne uogas, o pumpurus - tikrai retas ir naujas dalykas.
 

Idėjų nestinga


Tokia idėja kilo Tauragės rajone, Gauraičių kaime, ūkininkaujančiam Gintarui Jurkoniui. Prieš kelerius metus ūkininkas pirmą kartą ėmė rinkti juodųjų serbentų pumpurus, o kai verslas pasisekė - padidino serbentynų plotus. Moderniu verslu susidomėjo ir du ūkininko sūnūs: dvidešimt ketverių Aristidas ir ketveriais metais vyresnis Vitoldas. Jie įkūrė jaunųjų ūkininkų ūkius ir juodųjų serbentų sodinukus įveisė 50 ha plote.
G.Jurkonį palaiko ir idėjas padeda įgyvendinti žmona Regina.
Ūkininkas yra baigęs LŽŪU, jo specialybė - agronomas. Ūkininkauti pradėjo vienas pirmųjų - 1991-aisiais. Tačiau žemę dirbo nuolat, o kooperatyvą buvo įkūręs dar tais laikais, kai, norėdami prisidurti prie atlyginimo, kaip ir daugelis, Jurkoniai augino agurkus, gvazdikus, laikė bites ir kt.
Buvo sėkmingų metų, tačiau būta ir nesėkmių. Kaip sėkmingiausius ūkininkavimo metus G.Jurkonis mena 1998-1990-uosius. Tada 30-ies arų sklypas buvo paverstas šiltnamiu, kuriame buvo auginami sėkliniai agurkai. Šiltnamio viduje buvo pastatyta 12 avilių, nes augalus apdulkinančios bitės neturėjo išskristi iš šiltnamio, kad nepakenktų agurkų veislei. Speciali komisija iš Maskvos tikrindavo visus agurkų auginimo etapus. Tik įsitikinę, kad sėkla kokybiška ir atitinka veislę, supirkdavo visą derlių.
 

Žmona propaguoja sveiką gyvenseną


Gėlynai prie namų - žmonos Reginos rūpestis. Bėgant metams, jie tampa vis gražesni, pasipildo naujais augalais, bet jokiu būdu neapleidžiami, nors tai ir nėra lengva. Juk ūkininkavimas - ne vienintelis jos darbas. R.Jurkonienė - mokytoja. Ežerėlio vidurinėje mokykloje ji dėsto chemiją bei biologiją. Beje, šioje mokykloje R. Jurkonienė propaguoja ir sveiką gyvenseną. Ežerėlio vidurinė mokykla yra įtraukta į sveikos gyvensenos mokyklų tinklą ir kasmet rengia įvairius projektus šiam tikslui įgyvendinti. Projektai skirti sveikai mitybai, fiziniam aktyvumui, narkotikų, alkoholio ir tabako prevencijai ir t.t. Praėjusiais metais programa “Noriu augti sveikas ir stiprus” buvo skirta moksleivių stuburo pakitimams, netaisyklingai laikysenai gydyti bei prevencijai.


 

Ūkininkas turi būti įžvalgus


Anot G. Jurkonio, norint sėkmingai ūkininkauti ir turėti bent šiek tiek pelno, reikia nuolat tobulėti, o svarbiausia - numatyti, kokia ūkio šaka bus pelninga po 3 metų. Maždaug tiek laiko reikia ūkiui pertvarkyti.
G.Jurkonis pasakojo, jog buvo patyręs ir nesėkmių, kurios ateidavo tuomet, kai atrodė, kad verslas turėtų klostytis kuo puikiausiai. Pavyzdžiui, taip nutiko, kai, pasisėmęs patirties Švedijoje, buvo nusprendęs auginti morkas. “Padariau viską, kaip mokė švedai. Iš pradžių sudariau sutartį su įmone, kuri supirks derlių. Tada nupirkau kokybiškos elitinės morkų sėklos. Auginimo technologiją pateikė Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutas. Tačiau įmonė nevykdė sutarties, derliaus nesupirko, ir gražiausios morkos buvo vežamos į mišką šernams šerti.”
 

Ūkis - ekologinis


G.Jurkonio ūkis ekologinis. Jo serbentynai - elitinės veislės. Tai, kad toks ūkis bus naudingesnis, ūkininkas taip pat įžvelgė prieš kelerius metus. “Be to, ekologinė produkcija - sveikesnė”, - sako jis.
Ūkininkas daugiau kaip trejus metus tos pačios kultūros neaugina. Todėl, įveisęs serbentyną, kuris būna produktyvus apie 10 metų, susimąstė, ar ištvers ilgai auginti tą pačią kultūrą. 3 metus skynęs juodųjų serbentų uogas, prieš kelerius metus uogų nebelaukė ir ėmė skinti pumpurus. “Veikiausiai dar po 3 metų vėl prekiausime uogomis”, - svarsto ūkininkas.
Pumpurų auginimo technologija tokia, kad pjauti serbentų šakas reikia žiemą, kol pumpurai nepradėjo sprogti, t.y. maždaug iki kovo mėnesio. Pumpurų skabymas nuo nupjautų šakų - rankų darbas.
Praėjusiais metais juodųjų serbentų pumpurus iš ūkininko pirko prancūzas ir mokėjo po 25 eurus už kilogramą. Prancūzijoje juodųjų serbentų pumpurai plačiai naudojami parfumerijoje - jie kvapui suteikia truputį „rūgštelės.
Ar patys ūkininkai mėgsta juoduosius serbentus? “Taip”, - atsako pašnekovai. Tačiau vienam patinka pusžalės, o kitam - jau persirpusios uogos.
Daugiau apie serbentų naudą skyrelyje “Sveika mityba”

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai