Reabilitacija – prarastai gyvenimo kokybei susigrąžinti
Ligos ir traumos nepraeina be pasekmių, paveikiančių tolimesnę žmogaus veiklą ir gyvenimo kokybę. Dažnai reikalingas ilgas laikotarpis, per kurį žmogus turi atgauti prarastas jėgas, turėtus įgūdžius arba išmokti naujų. Kad visas organizmas grįžtų į pradinę būseną, būtina reabilitacija.
Kiekvienu atveju reabilitacijos metodai gali būti skirtingi, tačiau, nepaisant po kokios ligos ar traumos žmogus sveiksta, reabilitacijos tikslas yra vienas – kuo efektyviau ir greičiau atkurti sutrikusias funkcijas ir savarankiškumą. „Šiais laikais reabilitacija pradedama jau pirmomis dienomis po traumos ar ligos stacionare. Dažnam iš pirmo žvilgsnio reabilitacija – tai paprastų pratimų ir procedūrų kompleksas. Deja, išorinis reabilitacijos paprastumas labai apgaulingas – padarius menkiausią klaidą nors vienoje grandyje, gali sugriūti visa reabilitacijos programa, ir tikėto rezultato neišvysime“, – sako medikė.
Chirurgija atkuria tik vientisumą
Grįžus iš ligoninės reikia griežtai laikytis gydytojo nurodymų – būtina sekti sveikatos būklę, daryti reikiamas procedūras, nepervargti. Patale gulinčiam ligoniui itin svarbu tinkamas kūno padėties parinkimas, kūno dalių pakėlimas, reguliarus kūno padėties keitimas. Visa tai apsaugo nuo edemų, pragulų, patologinių refleksų susiformavimo ir kitų nemalonių netikėtumų. „Gydymas padėtimi padeda ne tik tausoti organizmą, bet ir išvengti hipodinamijos pasekmių: raumenų nusilpimo ir atrofijos, sumažėjusios sąnarių amplitudės, vegetacinių funkcijų sutrikimo, veninės kraujotakos pablogėjimo, medžiagų apykaitos sutrikimo – visa to, kas lėtina gijimo procesų eigą“, – pasakoja gydytoja.
Po operacijos daugeliui žmonių sumažėja apetitas, nepaisant, kad namiškiai kiek įmanydami siūlo gardžiai kvepiančius karbonadus ar kitus kaloringus patiekalus. „Jeigu norite greičiau sustiprėti, užsigydyti pjūvį, turite valgyti lengvą maistą. Riebus, pernelyg kaloringas maistas yra sunkiai virškinamas, o jūsų organizmui reikia energijos, kad galėtumėte greičiau atgauti jėgas, – primena gydytoja. – Jeigu nėra gydytojo apribojimų, vietoj riebaus, sunkiai virškinamo maisto rinkitės daug ląstelienos turinčius daržovių troškinius, trintas daržovių sriubas, vaisius, šviežias daržoves, uogas, natūralias sultis, grūdines kultūras. Per parą išgerkite ne mažiau kaip 8 stiklines skysčių. Vanduo ne tik gerina žarnyno veiklą, bet ir šalina iš organizmo toksinus, skystina kraują ir palengvina maistingų medžiagų transportavimą po visą kūną. Vanduo taip pat didina virškinimo sulčių sekreciją ir sumažina tulžies klampumą.“
Po operacijos taip pat labai svarbu sustiprinti kraują. Išsekusias geležies atsargas nesunkiai papildysite valgydami žalias lapines daržoves, grikius, mėlynes, žemuoges. Nusilpusiam kraujui pagelbėsite savo valgiaraštį praturtinę liesa raudona mėsa, pavyzdžiui, jautiena, kepenimis, gyvulių liežuviais ir jūros gėrybėmis. Vietoj mėgstamos kavos puodelio verčiau dažniau rinkitės dilgėlėmis, žemuogėmis, erškėtuogėmis, juodųjų serbentų pumpurais paskanintą arbatą.
Po traumos negulėkite it kopūstas lysvėje
Po sunkios traumos dažnai tenka ilgam atgulti į patalą, tačiau gydytoja sako, kad būtent saikingas fizinis aktyvumas padeda žmogui greičiau grįžti į normalų gyvenimą. Mažai judant, gali sutrikti kraujotaka, dėl to audiniai gaus mažiau reikalingų maisto medžiagų ir lėčiau atsinaujins, vadinasi, ilgiau gis.
Kineziterapija pradedama iš karto susinormalizavus gyvybinėms funkcijoms, kurių viena – kvėpavimas. Gulintiems pacientams labai svarbūs kvėpavimo pratimai, kuriuos reikėtų atlikti 6–8 kartus per dieną po 3–5 min. „Jau 2–3 potrauminę dieną pacientams patariama kvėpavimo pratimus atlikti derinant su galūnių ir liemens raumenų judesiais. Vis dėlto nepamirškite, kad kėlimosi iš patalo terminai labai priklauso ne tik nuo jūsų būklės, bet ir nuo po traumos atliktos operacijos pobūdžio ir atlikimo technikos“, – primena gydytoja.
Kvėpavimo pratimai neatsiejami nuo judesių, nes ir pats kvėpavimas yra judesiai, kuriuos atlieka tarpšonkauliniai raumenys, diafragma, dalyvauja pilvo ir kaklo srities raumenys. „Gilaus kvėpavimo reikšmė – geras organizmo aprūpinimas deguonimi, o tai pagrindinė tolimesnio sveikimo sąlyga“, – sako gydytoja.
Dėl nejudrumo, ilgalaikio tam tikrų medikamentų vartojimo, per mažo skysčių kiekio ir skaidulinių medžiagų suvartojimo sulėtėja žarnyno sienelių judesiai, o tai skatina vidurių užkietėjimą. „Vidurius laisvinančius vaistus vartokite tik kritiniu atveju, nes, ilgai juos vartojant, žarnynas aptingsta, atprantama natūraliai tuštintis, – sako gydytoja. – Vidurių užkietėjimo profilaktikai gulintiems pacientams itin tinka specifinis pilvo sienos masažas.“
Raumenų funkcijoms atkurti itin plačiai taikoma elektrostimuliacija. Tai pasyvus metodas, kuris, pasitelkiant elektrinius impulsus, priverčia raumens skaidulas susitraukti aktyviai. Kitaip tariant, raumenys priverčiami dirbti nejudinant kūno, kas labai svarbu, kai žmogus to padaryti tiesiog negali ar kai judesys sukelia skausmą.
Elektrostimuliacija ypač praverčia atkuriant raumenų funkcijas po imobilizacijų – vieno dažniausiai po traumų ir ortopedinių operacijų taikomo gydymo metodo, kurio tikslas yra užkirsti kelią rekonstruotų ir gyjančių audinių pertempimui, lūžių atveju – apsaugoti nuo lūžgalių dislokacijos. Bėda ta, kad ilgai trunkanti imobilizacija sukelia aplinkinių minkštųjų audinių pakitimus, kurie tiesiogiai paveikia judesio kokybę, kūno dalies funkcionalumą. Todėl, sugijus kauliniam audiniui, labai svarbu iki galo atkurti raumenų, raiščių, sausgyslių tonusą ir funkcijas, kad vėliau nevargintų ilgalaikiai skausmai ne tik pažeidimo vietoje, bet ir kitoje galūnėje ar kūno dalyje, kuri pervargsta kompensuodama „silpnąsias grandis“.
Keičiantis, stiprėjant paciento būklei, turi keistis ir reabilitacijos metodų arsenalas. „Pasyvūs gydymo būdai keičiami aktyviais kineziterapijos metodais, kurių tikslas šiandien jau nebeapsiriboja vien tik atkurta funkcija. Dažnai kineziterapijoje naudojamos funkcinės diagnostikos tikslas – surasti silpniausias ir pažeidžiamiausias grandis kūne ir jas sutvirtinti, kad būtų išvengta traumų ateityje, kurios, beje, gali būti ir lėtinės“, – sako gydytoja.
Antibiotikai nėra nekaltas vaistas
Mikroorganizmai yra tokie protingi, kad sugeba mutuoti ir prisitaikyti prie vaistų, todėl daugelis ligų atsinaujina, nes jas sukeliančios bakterijos tampa atsparios vis stipresniems antibiotikams.
Mokslininkų įrodyta, kad, ilgai vartojant antibiotikus, atsiranda disbakteriozė – sunaikinamos ne tik blogosios, bet ir naudingosios bakterijos, dėl ko didėja grybelių sukeliamų infekcijų rizika. Tad jeigu vartoti antibiotikų neišvengiama, gerkite maisto papildų su gerosiomis gyvosiomis bakterijomis. „Žarnyno mikroflorą atkuriančių preparatų rekomenduojama pavartoti dar mėnesį ar du po gydymo antibiotikais. Taip pat tuo laikotarpiu nepamirškite valgyti raugintų pieno produktų. Kasdien valandą prieš miegą išgerkite po stiklinę kefyro arba suvalgykite po indelį natūralaus jogurto, papildyto gyvosiomis bakterijomis,“– dalija patarimus medikė.
Po gydymo antibiotikais itin nusilpsta imuninė sistema. Imunitetą silpnina būtinų maistinių medžiagų trūkumas, ypač vitaminų stygius. Kad mūsų imunitetas gerai „jaustųsi“, kasdien turime gauti vitaminų A, B6, C, D, F, PP. Vitamino C gausu citrusiniuose vaisiuose, kiviuose, paprikoje, net raugintuose kopūstuose. Imuninei sistemai būtini riebaluose tirpūs vitaminai A ir E ir pakankamas riebalų kiekis jiems ištirpinti. Vitamino A yra augaliniame aliejuje, E – riebiose žuvyse, žuvų taukuose. Vitamino B6 yra kruopose, rupioje duonoje. Imuninei sistemai stiprinti būtini ir mineralai: selenas, geležis, kalis, varis, magnis ir kalcis. Kalcio galime gauti valgydami pieno produktus, kalio daug džiovintuose vaisiuose, daug mineralų yra kruopose, rupioje duonoje.
Sveikstantis žmogus turi būti laimingas
Kai žmogui skauda, jis silpnas, negali judėti be aplinkinių pagalbos ar pagalbinių priemonių, greitai pavargsta, pasikeičia iki ligos buvęs įprastas gyvenimo stereotipas, jis negali užsiimti savo mėgstama veikla, todėl užsidaro namuose, vengia bendrauti, prasideda psichologinės problemos. Kadangi dėl ligos trumpesniam ar ilgesniam laikui žmogus tampa nedarbingas, tai dar labiau pablogina situaciją. Atsiduriama tarsi užburtame rate. „Pagrindinė sveikimo sąlyga visais reabilitacijos etapais, derinama šalia visų metodų ir priemonių, yra teigiama psichologinė atmosfera, optimizmas ir tikėjimas savimi. Sąsaja tarp minčių ir kūno nėra tik madinga frazė – tai yra tiesa, dabar jau pripažįstama ir tradicinio mokslo, – tvirtina medikė.
Širdies chirurgai pastebi, kad optimistai po operacijų pasveiksta greičiau nei pesimistai. Mokslininkai taip pat pritaria, kad mintys veikia mūsų organizmą – arba gydo, arba žlugdo. Galbūt dėl to vieni žmonės serga dažnai, kitiems ligos – lyg nuo žąsies vanduo, nes, mintims padedant, organizmas pats geba pasigaminti uždegimą mažinančių, virusus ir bakterijas naikinančių medžiagų. Tad jeigu jus užklupo liga, nepasiduokite blogoms emocijoms, kurios tik sunkina gijimą. Verčiau šį laiką skirkite akiračiui plėsti, seniai dėl laiko stokos atidėliotoms užsienio kalboms mokytis ar širdžiai mieliems rankdarbiams.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę