Kompiuteris ir sveikata

Vis daugiau laiko praleidžiame prie ar šalia kompiuterių. Ar pagalvojame, kaip kompiuterinė technika veikia mūsų sveikatą? Šiuo klausimu domisi ir Kauno technologijos universiteto (KTU) Kompiuterinės technikos bandymų laboratorijos specialistai. Jie atlieka kompiuterinės įrangos kokybės bei darbo vietų įrengimo tyrimus. Mokslininkai su "savo lagaminėliu", kuriame telpa svarbiausi prietaisai elektromagnetinei spinduliuotei įvertinti, yra aplankę nemažai įstaigų ir butų. Jie pastebi, kad ne visos mokymo klasės aprūpinamos kokybiška įranga ir įrengiamos laikantis reikalavimų, o namų kompiuteriai neretai pastatomi ten, kur jiems atsiranda vietos. Tačiau daugelio problemų galima išvengti laikantis teisingo darbo organizavimo ir saugos principų. "Pasaulyje kokybės standartai kompiuterinei įrangai atnaujinami kas 2-3 metai ir vis griežtinami", - pastebėjo Lietuvos kompiuterių asociacijos ir KTU Kompiuterių katedros vadovas technikos daktaras doc. Alfredas OTAS.
 

Žmogus ir gamta kuria skirtingai
KTU Kompiuterių katedros docento Vytauto Petrausko nuomone natūralių elektromagnetinių laukų gamoje nėra, todėl žmogaus organizmas neprisitaikęs prie jų ir nesugeba kompensuoti žalingo poveikio. Didžiausią žmogaus organizmo dalį sudaro elektrolitai - skysčiai. Elektromagnetiniai laukai jų ląsteles tampo, poliarizuoja. Jeigu laukas agresyvus ir intensyvus, kai kurios organizmo sistemos neatlaiko. Todėl labai svarbu laikytis darbo higienos reikalavimų bei vengti nuovargio prie kompiuterio.

Fizikos pamokėlė
Kiekvieną įelektrintą (turintį krūvį) fizikinį kūną supa elektrinis laukas. Jis gali būti nekintamas, jei krūvis nekinta, ar kintamas, jei kinta krūvio didumas. Magnetinį lauką sukuria tekanti elektros srovė. Jeigu jos kryptis ir stiprumas nesikeičia, sukuriamas nekintamas magnetinis laukas, o jeigu srovės parametrai kinta - kintamas magnetinis laukas.
Bet kuris buitinis elektrinis ar elektroninis prietaisas sukuria ir elektrinius, ir magnetinius kintamus laukus. Prietaiso elektros maitinimo laidas, įjungtas į rozetę, veikia kaip antena ir sukuria elektromagnetinį lauką, net jeigu prietaiso jungiklis neįjungtas. Todėl visus nenaudojamus prietaisus geriausia visiškai išjungti iš rozetės, o veikiančius pastatyti atokiau. Metro atstumu nuo darbo vietos esantis žemos įtampos ir mažų srovių prietaisas nekelia pavojaus žmogaus sveikatai.

Kompiuteris
Kompiuteris - tai sudėtinga sistema, susidedanti iš kelių elektrinių ir radioelektroninių įrenginių. Perkant kompiuterį darbui namuose būtina pasirūpinti jo įtaka šeimos narių sveikatai. Nerekomenduotina įrengti darbo vietą miegamoje patalpoje. Jeigu butas yra nedidelis ir kitų galimybių nėra, prieš miegą kambarys turi būti vėdinamas, geriausiai - sudarant skersvėjį.

Kompiuteris keičia patalpų oro temperatūrą ir santykinį oro drėgnumą. Sausas patalpų oras sukelia neigiamą poveikį sveikatai - džiūsta ir trūkinėja oda, kvėpavimo takų gleivinė, didėja infekcijos rizika. Todėl greičiau susergama viršutinių kvėpavimo takų katarais, gripu, alergine sloga.Monitorius
Monitorius sukuria plataus dažnių spektro elektromagnetinius laukus. Šio prietaiso veikimo principas yra sudėtingas, o įtaka žmogaus sveikatai dar nėra visapusiškai ištirta ir įvertinta.

Monitorius (išskyrus skystų kristalų) sukuria elektrostatinį lauką. Apie jo padidėjimą byloja akių perštėjimas ir paraudimas, sausėjimas. Ypač tuo skundžiasi nešiojantieji kontaktinius lęšius. Šiuolaikiniai monitoriai nesukuria didelio ektrostatinio potencialo, tačiau reikia žinoti, kad įjungimo metu ir dar 20-30 sekundžių bei keletą minučių po išjungimo potencialas dešimtis kartų viršija nuolatinio režimo lygį. Dėl to keičiama patalpų oro jonizacija, t.y. kinta įelektrintų dalelių kiekis, įelektrinami aplinkiniai daiktai ir ore esančios dulkės, kurios kaip kulkos įsiskverbia į žmogaus odą, nusėda ant ekrano. Jas ypač traukia daug skysčio turinčios akių, nosies ir burnos gleivinės. Dėl to veido bei kaklo oda gali parausti, niežėti, atsirasti alerginių reakcijų. Šie simptomai gali pasireikšti ir kitiems šeimos nariams, nors jie ir nedirba su kompiuteriu. Būtina gerai šluostyti dulkes nuo ekrano, valyti ir drėkinti patalpą, o baigus dirbti su kompiuteriu nusiprausti veidą šaltu vandeniu.

Kada reikalingas monitoriaus filtras?
Vieno tyrimo duomenimis, iš 30 filtrų keturi didino laukus,15 - šiek tiek mažino, likusieji neturėjo įtakos. Todėl perkant gaminį dera pareikalauti bandymų protokolo ir išsiaiškinti, kam jis skirtas, ką jis slopina. Docento V.Petrausko nuomone, gerą filtrą verta įsigyti kontrastiškumui gerinti, atspindžiams šalinti, konfidencialumui užtikrinti. Tačiau labai geram monitoriui filtro nereikia. "Seną monitorių geras filtras "atgaivina". Tačiau jis kainuoja nepigiai. Tai ar ne geriau įsigyti kokybišką monitorių?" - patarė dr. A.Otas.
Elektromagnetinės spinduliuotės mažinimo galimybės
Elektromagnetinių laukų stiprumą gali sumažinti tvarkinga elektros instaliacija, ekranuoti laidai, tvarkinga prietaisų įžeminimo sistema. Laidai ekranuojami įvelkant juos į metalinį vamzdelį, tarsi į šarvą (jų galima įsigyti parduotuvėse). Monitoriaus ekraną būtina įžeminti.

Svarbu ir darbo vietos įrengimas, instaliavimas į maitinimo tinklą. Laidai neturėtų driektis už dirbančiojo kompiuteriu nugaros ar gretimai.

Didėjant atstumui nuo prietaiso, elektromagnetiniai laukai silpsta kvadratine priklausomybe. Svarbi ir buvimo elektromagnetinių laukų apsuptyje trukmė. Tik plaukus išsidžiovinant ar barzdą nusiskutant elektriniu prietaisu patiriamas nedidelis elektromagnetinis spinduliavimas.
Ar brangesnis kompiuteris yra geresnis?
Kompiuterinė įranga vertinama pagal patikimumo ir techninių charakteristikų bei poveikio sveikatai kriterijus. Kokybiška įranga yra gerokai brangesnė. Ieškantiems pigaus ir gero kompiuterio pardavėjai siūlo garsių firmų filialų produktus. Dažniausiai jie gaminami trečiosiose šalyse, kur technologijos yra supaprastintos, naudojamos nekokybiškos medžiagos, žemesni kokybės reikalavimai. Todėl toks kompiuteris yra pigesnis ir negali tarnauti ilgai bei patikimai.

"Teko lankytis IBM gamykloje, kurioje kokybei skiriamas didžiulis dėmesys. Gamyklos kokybės reikalavimai gaminiams yra griežtesni nei valstybėse, į kurias produkcija eksportuojama. Nors laikui bėgant gaminių parametrai blogėja, tačiau ir keletą metų sandėlyje laikyta kokybiška įranga atitinka standartus. Įsigydami produktą, sumokame ir už firmos ženklą". - sakė dr. A.Otas.
Lietuviški kompiuteriai "Vector"
"Daugeliu atvejų visiškai išvengti elektromagnetinio spinduliavimo bei statinio krūvio neįmanoma, tačiau sumažinti iki nekenksmingo lygio tikrai galima. Kartais neatsakingai elgiasi vartotojai, nekreipdami dėmesio į tai, kad kompiuterį (kaip ir daugelį kitų buitinių prietaisų) patartina jungti į specialią rozetę su įžeminimu, - sakė UAB "Sonex kompiuteriai" rinkodaros direktorius Eimundas Mačiulis. - Mūsų gamykloje gaminami lietuviški kompiuteriai "Vector" šiuo požiūriu yra vieni moderniausių. Valstybinės radijo dažnių tarnybos elektromagnetinio spinduliavimo laboratorijoje atliktų tyrimų duomenimis, jie atitinka ir spinduliavimo į išorę normas bei netrukdo veikti kitiems elektriniams prietaisams. Gamykloje įdiegta EN ISO 9001 kokybės valdymo sistema, todėl greitai reaguojama į kokybės pokyčius, gamyboje naudojami optimaliausi komponentai, užtikrinantys mažiausius spinduliavimus bei didžiausią saugumą. Kompiuteriai "Vector" šiuo metu yra perkamiausi Lietuvoje. Jie buvo testuoti JAV, kur vieninteliai iš visų kitų Lietuvoje gaminamų kompiuterių įvertinti "Microsoft" sertifikatu".
Įstaigos darbuotoją ėmė varginti odos perštėjimas, paraudimas. Veido raudonio priežasčių negalėjo nustatyti nei gydytojai dermatologai. Kompiuterinės technikos bandymų laboratorijos darbuotojai, įvertinę elektromagnetinės spinduliuotės lygį, nustatė, kad jie sklido iš sienos, kuria pravesti įvadiniai namo elektros kabeliai. Prie jos kaip tik ir sėdėjo vaikinas. Darbo vietą perkėlus kitur, nemalonūs simptomai išnyko.

KTU Kompiuterinės technikos bandymų laboratorijos darbuotojai viename bute išmatavę elektromagnetinę spinduliuotę nustatė, kad iš šildymo radiatoriaus sklinda didžiuliai magnetiniai laukai - kažkas prijungė skalbimo mašinos ar kito galingo prietaiso įžeminimo laidą. Taip elgtis nederėtų, juolab kad ir reikiamų rezultatų nepasiekiama.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

JJ
2019-09-10 10:19
8615682911
Edze
2019-09-10 10:17
Gal kas meet Pajiešmeniai
Vycka
2019-09-10 10:16
Armand blondine
Vycka
2019-09-10 10:16
Fizikos pamokėlė
Kiekvieną įelektrintą (turintį krūvį) fizikinį kūną supa elektrinis laukas. Jis gali būti nekintamas, jei krūvis nekinta, ar kintamas, jei kinta krūvio didumas. Magnetinį lauką sukuria tekanti elektros srovė. Jeigu jos kryptis ir stiprumas nesikeičia, sukuriamas nekintamas magnetinis laukas, o jeigu srovės parametrai kinta - kintamas magnetinis laukas.
Bet kuris buitinis elektrinis ar elektroninis prietaisas sukuria ir elektrinius, ir magnetinius kintamus laukus. Prietaiso elektros maitinimo laidas, įjungtas į rozetę, veikia kaip antena ir sukuria elektromagnetinį lauką, net jeigu prietaiso jungiklis neįjungtas. Todėl visus nenaudojamus prietaisus geriausia visiškai išjungti iš rozetės, o veikiančius pastatyti atokiau. Metro atstumu nuo darbo vietos esantis žemos įtampos ir mažų srovių prietaisas nekelia pavojaus žmogaus sveikatai.

Kompiuteris
Kompiuteris - tai sudėtinga sistema, susidedanti iš kelių elektrinių ir radioelektroninių įrenginių. Perkant kompiuterį darbui
JJ
2019-09-10 10:16
A GIRDI
Vycka
2019-09-10 10:15
Sveiki, aš esu Vuldermonas
Edze
2019-09-10 10:13
Gerd nebesvaik
Labas as niekas
2014-12-10 08:44
ko stumi
ruta
2014-12-10 08:38
Ko jus cia springstat?
GRAZUOLIUKAS69 ♥
2014-12-10 08:34
ar tu kurcia(hooray)
Simona
2014-12-10 08:33
:D(super)(red)(fool):P GRAZUOLIUKAS69 KO STUMI? STUMIA TIK NIEŠČIOS.
GRAZUOLIUKAS69 ♥
2014-12-10 08:29
Resamone. Galit parasyt straipsny: "Kaip elgtis su gyvenimu?" (think)
joooo
2010-09-09 12:34
kad
andrius
2009-09-08 12:36
jus visiskai teisus
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai