Nuo žolelės iki tabletės

Vaistiniai augalai ir jų preparatai gali padėti įveikti pačius įvairiausius negalavimus. Fitoterapija ( gr.phyton – augalas, gr.therapeia – gydymas) – tai ligų gydymas, vartojant augalų dalis ar jų preparatus. Vaistiniai augalai buvo pirmieji vaistai žmonijos istorijoje. Šiandien moksliškai įrodyta, kad gydomąjį poveikį augaluose turi veikliosios medžiagos, tam tikri cheminiai junginiai. Ir kuo toliau, tuo dažniau žmonės visiškai pagrįstai renkasi būtent natūralius augalinius vaistus. Tačiau ar žinote, kad tik moderniausios technologijos paverčia gamtos dovanas aukščiausios kokybės medicinos preparatais? Ne vienam turbūt įdomu bent akies krašteliu žvilgterėti, kaip tai vyksta. Norintiesiems patenkinti smalsumą – trumpas pasakojimas apie tai, kaip gaminami augaliniai vaistai.
 

Vaistingieji augalai yra pagrindinė ir itin svarbi žaliava gaminant augalinius preparatus. Tačiau lygiai tokie pat svarbūs ir nepakeičiami yra tirpikliai. Tai būna arba vanduo, arba etanolis.
Vokietijos fitofarmacijos kompanijos „Bionorica“ gamybos vadovas dr. Joachimas Erleris taip paaiškina šių dviejų skysčių naudojimo skirtumus: „Tiesiog kiekvienas jų tirpina skirtingas augalų medžiagas, todėl skirtingiems augalams naudojami skirtingi tirpikliai.“
Pavyzdžiui, norint išskirti veikliąsias medžiagas iš vaistinės svilarožės šaknų arba gelsvių, naudojamas grynas vanduo. O, norint išgauti tokias svarbias medžiagas, kaip polifenoliai, flavonoidai, flavonai ar eteriniai aliejai, būtinas didelės koncentracijos alkoholis.
Dažniausiai šie abu tirpikliai maišomi, aišku, ne bet kaip. Vadovaudamiesi ilgamete patirtimi ir tyrimais, specialistai žino, koks geriausias jų santykis kiekvieno augalo veikliajai medžiagai išskirti.
Tarkime, vaisto gamybai naudojant gebenę, imamas alkoholio ir vandens mišinys atitinkamai santykiu 70: 30. Sakote, ir jūs galite užpilti žolelių ryšulėlį tokiu tirpalu? Smarkiai klystate, ir priežasčių tam daug. Pirmiausia, ar jūsų namuose esantis vanduo atitinka nustatytus griežtus Europos medicinos ir sveikatos apsaugos kokybės organizacijos reikalavimus? Tikriausiai – ne. „Bionorica“ vos per vieną dieną pagamina apie 20 tūkst. litrų išvalyto vandens.
Procesas vyksta paprastą vandenį leidžiant per aktyvintosios anglies filtrus ir membraninę valymo sistemą. O, siekiant išnaikinti visus mikrobus, pasitelkiama ir ultravioletinė šviesa. Iš tiesų švarus vanduo, ar ne? Toli gražu ne kiekvienuose namuose tokį rasi.

 

Kantrybės ir dar kartą kantrybės


Taigi turime vaistingąjį augalą, turime tirpiklį, kas toliau? Tolesniam procesui reikalinga tam tikra temperatūra. Kuo didesnės temperatūros tirpiklis, tuo efektyvesnis bus veikliųjų medžiagų išsiskyrimas. Tačiau ir šis medalis turi dvi puses.
„Pasiekus per aukštą temperatūrą, didėja tikimybė sunaikinti vertingąsias augalų medžiagas“, – sako dr. J. Erleris. Labai daug svarbių gydomųjų augalų sudedamųjų dalių yra itin jautrios karščiui, o, jas sunaikinus, neliks ir gydomojo poveikio.Tad, jei vis dar planavote užvirinti vandenį namuose ir žoleles užplikyti tarsi arbatą, – nieko neišeis.


Kaip pabrėžia dr. J.Erleris, gaminant vaistažolių preparatus, labai svarbi kantrybė ir mokėjimas laukti. „Sumažinus temperatūrą dešimčia laipsnių, ekstrakcija užtrunka dvigubai ilgiau, tad kai kurie procesai trunka ir iki 20 valandų“.
„Bionorica“ vadovas prof. Michaelis Poppas didžiuojasi ilgamete kompanijos patirtimi, išskiriant augalų veikliąsias medžiagas ir nuolatiniu tobulėjimu šioje srityje. „Mūsų inžinerijos departamentas intensyviai modernizuoti gamybą pradėjo jau 1988-aisiais. Šiandien ekstraktų gavybos infrastruktūra, be abejo, jau visiškai pertvarkyta ir rekonstruota. Naudojame visiškai automatizuotą ir kompiuteriu kontroliuojamą kokybės kontrolės sistemą“, – pasakoja profesorius.
 

Sudėtingas procesas


Šiek tiek praskleiskime „Bionorica“ gamybos skyriaus ir laboratorijų šydą. Prieikime arčiau ir pažvelkime į vieno iš kompanijos preparatų Bronchipret gamybos procesą. Didžiulė 2200 litrų nerūdijančio plieno sistema pripildoma tirpiklio ir maltų čiobrelio lapų. Mišinys apie keturias valandas cirkuliuoja 25 laipsnių temperatūroje, kol išgaunamas čiobrelių ekstraktas. Visus šiuos procesus matuoja, seka ir kontroliuoja automatizuoti prietaisai. Įvairiais vožtuvais jie reguliuoja pralaidumą ir cirkuliavimo stiprumą, o šilumokaičiai palaiko reikiamą temperatūrą. Speciali kompiuterių programa įrašinėja visus proceso duomenis ir reguliariai teikia laboratorijoms tirti.
Gautasis ekstraktas vis dar nėra galutinis produktas. Šis skystis rezervuare turi stovėti dar tris dienas, kad nusėstų plaukiojančios dalelės. Smulkesnes daleles išfiltruoja membrana. Dabar jau galime atsipūsti ir sakyti – turime Bronchipret sirupo ir lašų pagrindą.
 

Patentuotas išradimas


Tačiau kaip iš skysčio gaunamos tabletės, svarstote? Puikus klausimas! Kadangi tabletėms gaminti reikalingas sausas ekstraktas, tirpiklį proceso metu reikia visiškai pašalinti. Lengviau pasakyti nei padaryti. Tik ekspertai, turintys specialių žinių ir reikalingas technologijas, gali išgauti šį rezultatą. O „Bionorica“ didžiuojasi savo ekspertais.
Pirmasis žingsnis yra kruopštus procesas garinimo plokščių skyriuje. Ekstraktas teka ant reikiamos temperatūros plokščių ir yra atsargiai įsiurbiamas lengvu vakuumu. Po to ekstraktas keliauja į vakuuminį garintuvą ir ten virsta tąsia ir klampia pasta. Ji keliauja į „Bionorica“ išrastą ir visame pasaulyje užpatentuotą vakuuminį džiovintuvą. Šis pelnė Vokietijos inovacijų apdovanojimą („German Innovation Award“).
Toliau aukštos kokybės vakuuminiais siurbliais sukuriamas nedidelis vakuumas, t.y.sumažinto slėgio terpė, o maišytuvais pasta judinama tol, kol visos likusios vandens ir etanolio molekulės išgaruoja. Temperatūra maišytuve nuolatos turi būti žemesnė nei 40 laipsnių. Kitu atveju veiklioji čiobrelių medžiaga timolis gali tiesiog netekti veiklumo.
Toks džiovinimas trunka aštuonias valandas, kol galiausiai belieka smulki pudra. Specialistai ją iš karto veža į laboratoriją kokybei patikrinti: ar joje yra visos vertingosios čiobrelių medžiagos? ar konsistencija ir drėgmės kiekis tinkami? Teigiamai atsakius į šiuos klausimus, džiovintas ekstraktas gauna kokybės antspaudą ir keliauja į kitą procesą – plėvele dengtų tablečių gamybą. O tablečių kelias į vaistinę – jau visai kita istorija.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai