Protingi žmonės – sveikesni

Yra daug skirtingų teorijų, susijusių su vadinamuoju intelekto koeficientu, ir kiekviena iš jų šiuo atžvilgiu turi savą versiją: kuo turi maitintis būsimojo kūdikio mama, kad vaikutis gimtų genijumi, kodėl vieni vaikai išauga sumanūs, o kiti – ne, kaip kuo geriau išvystyti savo atžalos gabumus. Taigi intelekto koeficientas – iki šiol dar pakankamai neištirta mįslė, kurioje veikiausiai slypi daugybė atradimų. O, kaip rodo neseni tyrimai, jis svarbus ir mūsų sveikatai.
 

Statistika liudija


Jau anksčiau buvo pastebėta, kad žmonės, kurių intelekto koeficientas aukštas, dažniausiai būna sveikesni ir sulaukia gilios senatvės, rečiau būna linkę rūkyti ar vartoti alkoholį, yra fiziškai aktyvesni. Jų gyvenimo būdas yra sveikesnis – tai iš dalies ir paaiškina mažesnį mirtingumą. O štai žemesnio intelekto asmenys dažniau serga širdies ligomis, patenka į avarijas ar nusižudo.
Be to, aukštesnio intelekto asmenys sveikiau maitinasi, vengia vadinamojo greito ar nesveiko maisto. Kita vertus, sunegalavę jie paprastai greičiau kreipiasi į gydytojus, nėra linkę laukti, kol praeis, ar gydytis savarankiškai. Net ir sirgdami jie geriau laikosi paskirto gydymo nurodymų. Beje, daug mažiau tikėtina, kad jie teiks pirmenybę ekstrasensams, liaudies gydytojams ar žiniuonėms, susirgę sunkesnėmis ligomis. Ir dar mažiau tikėtina, kad pasikliaus kaimynų, „sirgusių tokiomis pat ligomis“, patarimais.
 

Nauji tyrimai tai patvirtina


Intelekto ryšį su sveikata patvirtina ir neseniai Britanijoje atliktas tyrimas. Jo rezultatai parodė, kad žemas IK (intelekto koeficientas) yra rimtas širdies ligų rizikos veiksnys ir užima antrą vietą pagal svarbą po rūkymo. Tyrimą atlikę mokslininkai nurodo keletą tikėtinų priežasčių, tarp jų tokias, kaip ribotas priėjimas prie sveikatos priežiūros ir kitų išteklių, blogesnės gyvenimo sąlygos, nuolatinė įtampa, be to, žemesnio intelekto asmenys dažniau turi žalingų įpročių, keliančių širdies ligų riziką.
Savo tyrimo metu jie įvertino penkis svarbiausius širdies ligų rizikos veiksnius: cigarečių rūkymą, intelekto koeficientą, mažas pajamas, didelį kraujospūdį ir mažą fizinį aktyvumą. Jų nuomone, vienas svarbiausių yra vadinamasis „sveikas elgesys“. Tai yra mažesnio IK asmenys elgiasi nesveikai (dažniau ignoruoja sveikatos bei sveikos gyvensenos patarimus), taigi jiems yra didesnė ligų rizika.
 

Kas gi lemia mūsų IK?


Mokslas jau seniai neabejoja, kad IK dydžiui nemažai įtakos turi paveldimumas: šeimose, kur vieno ar abiejų partnerių intelekto lygis žemas, didelė tikimybė susilaukti dar žemesnio intelekto atžalos. Ir, atvirkščiai, tėvai, išsiskiriantys aukštu intelektu, dažniausiai susilaukia protingesnių ir gabesnių nei vidutiniai vaikų. Pasak statistikos, pirmagimių intelektas didesnis nei kitų tos pačios šeimos atžalų. Ne mažiau svarbus klausimas yra kaip gimimo eiliškumas paveikia vaiko IK. Čia specialistų nuomonės išsiskiria. Vieni tvirtina, kad jaunesnieji vaikai sulaukia daugiau tėvų dėmesio, jie yra labiau lepinami ir saugomi nuo „gyvenimo skersvėjų“, todėl susilpnėja jaunėlių motyvacija savarankiškai spręsti problemas ir ieškoti išeičių, o kartu slopinamas ir intelekto vystymasis.
Kitų nuomone, šio fenomeno ištakų reikėtų ieškoti motinos organizme. Per kiekvieną nėštumą mamos organizme pasigamina vis daugiau antikūnų, kurie destruktyviai paveikia besivystančias vaisiaus smegenis ankstyvuoju jų formavimosi periodu. Paprastai toks reiškinys nėra intensyvus ir nevirsta patologija, tačiau būsimojo kūdikio intelektą šiek tiek susilpnina.

Beveik prieš 20 metų buvo nustatyta, kad motinos pienu maitintų 6–8 metų amžiaus vaikų intelekto koeficientas yra didesnis nei maitintų pieno mišiniais ar karvės pienu.
Dar kito tyrimo su šimtais JAV vaikų autoriai konstatavo, kad vaikų, prieš kuriuos tėvai naudojo fizinę jėgą, intelekto koeficientą taip pat yra žemesnis. Mokslininkai tyrė dvi vaikų grupes: 806 vaikus nuo 2 iki 4 metų ir 704 vaikus nuo 5 iki 9 metų. Įvertinus jų gebėjimus, dar kartą jų intelekto koeficientas buvo įvertintas po kelerių metų. Pirmosios grupės vaikų intelekto koeficientas buvo 5 taškais žemesnis. Vyresnių vaikų grupės koeficientas buvo žemesnis 2,8 taškais.
 

Ar gali padėti maistas?


„Psychology Today“ paskelbti tyrimo, kokie maisto produktai gali pagerinti protinius sugebėjimus, rezultatai parodė, kad prioritetas turi būti teikiamas miško uogoms, vaisiams ir tik tada žuvims. Iš uogų labai reikalingos spanguolės, nes jose yra gausu antioksidantų, kurie sąveikauja su laisvaisiais deguonies radikalais.
Svarbūs ir burokėliai bei kopūstai, špinatai saugo nuo senėjimo sukeliamų nervų sistemos problemų ir trukdo atsirasti pažinių funkcijų sutrikimams.
Tiesa, reikalingos ir žuvys. Lašišose, tunuose ar sardinėse yra naudingų riebalų rūgščių, gausu fosforo, reikalingo smegenims. Protinį aktyvumą skatina ir juodasis kartusis šokoladas. 50 gramų tokio šokolado per dieną sulėtina bendrą organizmo senėjimą. Tikras smegenų maistas yra gliukozė, kurią dideliais kiekiais pasisavina smegenų ląstelės. Jos reiktų ieškoti grūdiniuose produktuose, bulvėse, pupelėse.
Įdomu ir tai, kad nustatytas ryšys tarp intelekto ir pastaruoju metu ypač populiariu tapusio vegetarizmo. Pasirodė, kad tų asmenų, kurie iki 30 metų tapo vegetarais, vaikystėje, 10 metų amžiuje, IK buvo vidutiniškai 5 aukštesnis.
Tyrėjų nuomone, tai, kodėl žmonės su aukštesniu intelekto koeficientu buvo sveikesni, nesunku paaiškinti, kadangi vegetariškas maistas sumažina širdies ligų ir nutukimo riziką. Beje, nebuvo jokio intelekto koeficiento skirtumo tarp griežtų vegetarų ir tų, kurie valgė žuvį ar paukštieną.
Be abejo, norint vystyti intelektą, svarbu ne tik maistas. Reikia duoti darbo smegenims, nes, likusios be intelektualinių treniruočių, jos silpsta kaip ir kūnas, gyvenant nejudrų gyvenimą. O nuo intelekto, kaip rodo tyrimai, priklauso ir bendra sveikatos būklė.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai