Atverkite širdį vasarai

Vasarą, kai šviesos ir šilumos yra pakankamai daug, mūsų nuotaika dažnai būna pakylėta, šypsenos veiduose išlieka gerokai ilgiau. Lėtinėmis ligomis sergantys žmonės vasarą gali jausti būklės pagerėjimą, tačiau kai kurios ligos gali ir paūmėti. Apie lėtines širdies ligas vasaros metu sutiko papasakoti Kauno medicinos universiteto klinikų Kardiologijos skyriaus vedėja doc. Audronė Statkevičienė.
 

Karštis ir gera savijauta – ar tai suderinama?


Daugelis žmonių mėgsta vasarą, tačiau ne visada karštomis dienomis jaučiamės gerai. Net ir sveikam organizmui nelengva pakelti didelius karščius bei didelę drėgmės koncentraciją. Tačiau sveikam žmogui orų kaita ligų nesukelia, tik gali pabloginti savijautą bei nuotaiką, sutrikdyti miegą. Keičiantis orui, daugeliui gali paūmėti lėtinės ligos.
 

Ar karštis pavojingas visiems žmonėms?


Karšti orai gali sukelti organizmo perkaitimą. Tai labai priklauso ir nuo žmogaus amžiaus, sveikatos, psichikos būklės – labai greitai perkaista vaikai, vyresnio amžiaus žmonės. Klimatas ir orų permainos turi didžiulę įtaką tiek psichinei, tiek fizinei žmogaus sveikatai. Jautriausiai į oro permainas reaguoja jautresnės psichikos žmonės, taip pat sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis. Slėgių kaitą sunkiau perneša jautrios moterys ir rūkaliai, nes jų kraujagyslės linkusios susiaurėti, į vidaus organus priteka mažiau kraujo. Kai keičiasi oro slėgis, pastariesiems ypač reikėtų pasisaugoti: laikytis dienos režimo, nepervargti, neplanuoti ilgų varginančių kelionių ar svarbių susitikimų.
 

Koks karščio poveikis širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams?


Labai karštas oras sukelia dehidrataciją, organizmo perkaitimą. Šie pavojai padidėja, kai drėgmė yra daugiau 70 proc., temperatūra per 20 laipsnių. Karštomis ir drėgnomis vasaros dienomis sergantiesiems širdies ligomis reikėtų vengti fizinio krūvio, kuris gali pabloginti širdies būklę. Širdis fizinio krūvio metu tiekia daugiau kraujo ir deguonies dirbantiems raumenims, o organizmas bando atvėsti prakaituodamas. Taip yra išgarinamas skystis, ir žmogus netenka druskų. Prakaituojant sumažėja bendras kraujo tūris, sutirštėja kraujas. Taip širdies darbas pasunkinamas, ji turi pumpuoti sunkiau, kad pakankamai aprūpintų raumenis bei kitus organus deguonimi.
Sergant išemine širdies liga padidėjęs kraujo krešumas gali sukelti didelių problemų: ant netolygaus kraujagyslių vidinio paviršiaus gali pradėti formuotis kraujo krešulys, kuris gali susiaurinti ar uždaryti kraujagyslės spindį. Prakaituojant išgarinama daug skysčių, netenkama mikroelementų, todėl širdis pradeda dažniau susitraukinėti. Širdies raumuo netausojamas, sutrumpėja diastolė – širdies raumens poilsio laikas.


Vasarą, atostogų metu, žmonės dažnai nesilaiko režimo, vartoja daugiau alkoholio. Tai gali nulemti širdies ritmo sutrikimus, gali pakilti arterinis kraujospūdis, ryškėti širdies nepakankamumo požymiai. Žmonių, kuriems yra širdies veiklos sutrikimų, sveikata karštomis vasaros dienomis dažnai pablogėja.
 

Ar galime išvengti ligos pablogėjimo?


Širdis – tai nuolat dirbantis gyvybę palaikantis organas. Todėl turime pasirūpinti jos sveikata. Labai karštomis vasaros dienomis sergantiesiems išemine širdies liga, širdies nepakankamumu reikėtų stengtis būti pavėsyje, vengti didelių fizinių krūvių, nepervargti, laikytis dienos ir mitybos režimo.
 

Ar gali pagelbėti vaistai?


Karštomis vasaros dienomis vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems širdies ligomis, organizme ryškėja hipoksemija ir hipoksija – blogėja deguonies pristatymas ir pasiskirstymas audiniuose. Šiuo atveju gali pagelbėti medžiagų apykaitą veikiantis preparatas mildronatas. Jo vartojant ląstelės apsaugomos nuo žūties dėl deguonies stygiaus. Mildronatas mažina kraujagyslių periferinį pasipriešinimą, kraujagyslių spazmus, sukeltus adrenalino, trombocitų agregaciją, gerina eritrocitų membranų pralaidumą. Išemijos atveju sugrąžina ląstelėse pusiausvyrą tarp deguonies patekimo ir jo panaudojimo, šalina ATF transporto sutrikimus, aktyvina glikolizę, kuriai vykstant, papildomai deguonies nereikia. Taip ląstelė gali išgyventi hipoksijos sąlygomis. Tai labai svarbu sergant išemine širdies liga, kai smarkiai pablogėja širdies vainikinė kraujotaka, atsiranda miokardo infarkto rizika.
Mildronatas – tai saugus ir gerai toleruojamas vaistas vyresnio amžiaus pacientams, sergantiems išemine širdies liga, pasireiškiančia stabilia krūtinės angina bei lėtiniu širdies nepakankamumu, padedantis sumažinti širdies nepakankamumo požymius ir padidinti fizinio krūvio toleravimą, o kartu pagerinti pacientų gyvenimo kokybę. Tai vertėtų prisiminti ir visiems vidutinio amžiaus žmonėms, kurie neretai vasarą neatostogauja, o intensyviai dirba, todėl jų širdžiai kyla realus pavojus. Vartojant preparato, medžiagų apykaitą širdies raumenyje pakeičiama taip, kad ląstelės tampa atsparesnės deguonies stokai, atsirandančiai dėl intensyvaus fizinio ar protinio krūvio, ir nežūsta. Vartojant mildronato (geriant arba injekuojant į veną po 500–1000 mg per parą, paros dozę suvartojant iš karto ar padalijus į dvi dalis), pagerėja fizinio krūvio tolerancija, kairiojo skilvelio gebėjimas išstumti kraują, didėja atliekamo darbo apimtis.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

laima
2014-02-07 12:37
Laba diena ,noreciau paklausti,ar galima mildronata leisti i raumenis 85 metu zmogui ir kokia doze,suleisti i vena nera galimybes ?aciu.
fJxgRUyTxBVw
2012-02-24 19:56
Pak RTnya aja yang kaunrg ajar, duit gak dbgikan k warga tp masuk kantong sendiri.Di INDONESIA yang tercinta ini memang banyak pak RT-pak RT seperti itu.Malang nasib rakyat kecil seperti Gali.salam,kalasenja[]

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai