Laiku pradėta insulino terapija sergantiesiems cukriniu diabetu

Cukrinis diabetas (CD) – viena aktualiausių XX a. antros pusės ir XXI a. visuomenės sveikatos problemų. Tai sparčiai plintanti lėtinė neinfekcinė metabolinė liga, įgaunanti epidemijos pobūdį. Prognozuojama, kad 2030 metais pasaulyje cukriniu diabetu sirgs apie 366 milijonai gyventojų .
 

2 tipo CD suserga vyresnio amžiaus žmonės, diagnozė nustatoma palyginti vėlai, nes klinikinių simptomų pasireiškimas dažnai nesutampa su tikrąja ligos pradžia. Jungtinės Karalystės perspektyvusis CD tyrimas (United Kingdom Prospective Diabetes Study – UKPDS), nagrinėjęs 2 tipo CD eigą, nustatė, kad, diagnozuojant ligą, jau 50 proc. tiriamųjų buvo pradinių ar ryškių CD komplikacijų požymių. Lėtinės cukraligės komplikacijos (inkstų, akių, nervų, širdies, smegenų bei kojų kraujagyslių pažeidimas) – dažniausia suaugusiųjų regėjimo sutrikimo, aklumo, kojų amputacijų, inkstų funkcijos nepakankamumo priežastis, jos mažina ligonio darbingumą, sukelia invalidumą, trumpina gyvenimo trukmę.
Todėl labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti CD ir užtikrinti gerą ligos kontrolę, kad būtų galima taikyti visas įmanomas gydymo bei antrinės profilaktikos priemones, siekiant atitolinti CD vėlyvųjų komplikacijų atsiradimą ir jų progresavimą.
 

 

Gydymo tikslas – palaikyti reikalingus rodiklius


Gerai diabeto kontrolei užtikrinti būtinas individualus kiekvieno 2 tipo CD sergančio paciento gydymas, atsižvelgiant į amžių, ligos eigą, jos sunkumą ir komplikacijų sunkumą, gretutines ligas, mitybos pobūdį bei gyvenimo būdą. Gydymo pagrindą sudaro dieta, medikamentai, fizinis aktyvumas, ligonių mokymas ir savikontrolė. Pagrindinis tikslas – stengtis palaikyti normalų gliukozės ir lipidų kiekį kraujyje, arterinį kraujo spaudimą, normalizuoti kūno svorį, nes tai stabdo mikro- ir makrokraujagyslinių komplikacijų vystymąsi.
Išaiškinus 2 tipo CD, nesant ryškios hiperglikemijos ir ligos komplikacijų, skiriamas nemedikamentinis gydymas (dieta, fizinis aktyvumas, ligonio mokymas bei savikontrolė). Nesikoreguojant gliukozės kiekiui kraujyje, papildomai skiriama geriamųjų gliukozės kiekį kraujyje mažinančių medikamentų, vėliau – jų derinių.
Ligai progresuojant ir esant nuolatinei hiperglikemijai (glikemija nevalgius >7 mmol/l, po valgio >9 mmol/l, HbA1c >7,0 proc.), vartojant maksimalias glikemiją mažinančių vaistų dozes ar sparčiai progresuojant diabeto komplikacijoms, sprendžiamas insulino terapijos būtinumas.
 

Gydymą insulinu būtina pradėti kuo anksčiau


Tai kompensuoja insulino stygių, pagerina jautrumą insulinui audiniuose, slopina gliukozės sintezę kepenyse nakties metu, apsaugo ląsteles nuo toksinio gliukozės ir lipidų poveikio.
Insulino terapija sergantiesiems 2 tipo cukriniu diabetu skiriama, kai:
- sutrikusi glikemijos kontrolė skiriant maksimalias kelių geriamųjų glikemiją mažinančių vaistų dozes;
- diabeto dekompensacija esant gretutinei infekcijai;
- ligonio paruošimas operacijai;
- nėštumas ir maitinimas krūtimi;
- gyvybinių organų pažeidimas, labai progresavusios cukrinio diabeto komplikacijos;
- alergija ar kitos reakcijos į geriamuosius vaistus nuo diabeto;
- ryški hiperglikemija ( >16 mmol/l) nuo pat diabeto nustatymo pradžios;
- ūminis miokardo infarktas.
Esant minėtoms būklėms, labai svarbu išaiškinti ligoniui, kaip svarbu laiku pradėti insulino terapiją.
 

Šiuolaikiniai injektoriai palengvina sergančiojo kasdienybę


Pradedant gydyti insulinu, ligonis turi būti mokomas mitybos pagrindų, supažindinamas su insulino švirkštimo technika, insulino veikimu, insulino laikymo sąlygomis, mokomas naudotis insulino injektoriais. Šiuolaikiniai injektoriai labai palengvina sergančiųjų cukriniu diabetu kasdienybę. Jie yra lengvi, patogūs nešiotis, mažiau pastebimi, užtikrinantys tikslų dozavimą. Insulino injektoriais susišvirkšti insuliną yra paprasta, ir tai neužima daug laiko. Jų adatėlės labai plonos, todėl dūriai neskausmingi. Pacientas, nustatydamas reikiamą insulino dozę, ne tik mato, jaučia, bet ir girdi spragtelėjimą kas vieną vienetą, todėl lengva tiksliai dozuoti net ir mažas dozes. Jei suklystama, nustatomas didesnis nei reikia insulino vienetų skaičius – klaidą lengva ištaisyti, pasukant dozavimo rankenėlę atgal iki reikiamos insulino dozės. Labai svarbu paaiškinti pacientams, kur ir kaip reikia švirkšti insuliną (į poodį pilvo srityje aplink bambą, šlaunis, žastą ir sėdmenų viršutinę sritį), kad būtina keisti dūrio vietą, nes, švirkščiant į tą pačią vietą, oda gali sukietėti, susiformuoti sukietėjimai (lipohipertrofijos) ar įdubimai (lipoatrofijos).
 

Gydymas parenkamas individualiai


Gydymas insulinu parenkamas atsižvelgiant į paciento gyvenimo būdą, galimybes ir poreikius. Skirdamas insuliną gydytojas įvertina lėtines diabeto komplikacijas ir gretutines ligas. Suaugusiam žmogui gydymo pradžioje paprastai skiriama nuo 0,1–0,3 VV/kg kūno svorio per parą insulino, vėliau – 0,4–0,8 VV/kg insulino. Pradėjus gydymą insulinu, gali padidėti apetitas ir svoris – tai nedaro įtakos hipoglikeminiam insulino poveikiui, tik skatina pacientą dar labiau stebėti savo svorį ir laikytis dietos. Esant sumažėjusiam insulino jautrumui, insulino dozė gali padidėti ir iki 100 VV/d. Insulino poreikis taip pat gali padidėti ūminių diabeto komplikacijų, infekcijų, streso atveju – net iki 1,5 VV/kg kūno svorio.
Tinkamas ir laiku pradėtas gydymas insulinu padės ne tik atitolinti cukrinio diabeto komplikacijas, bet labai pagerinti sergančiųjų cukriniu diabetu gyvenimo kokybę. Šiuolaikinės insulino leidimo priemonės palengvina pacientų kasdienybę, nes susileisti insuliną tapo paprasta ir neskausminga. Deja, cukrinio diabeto negalima išgyti, tačiau, išmokus tinkamai rūpintis savimi, galima gyventi visavertį gyvenimą.
 

Tobulumui ribų nebūna!
KwikPen – naujas insulino injektorius jau ir Lietuvoje


Pasirodo, tobulumui ribų nėra! Praėjus keletui metų nuo vieno iš tobuliausių insulino injektorių HumaPen Luxura sukūrimo, sergančiųjų cukriniu diabetu gyvenime – dar vienas išskirtinis įvykis – naujas kokybiškas Lilly insulino injektorius KwikPen jau Lietuvoje. KwikPen – tai insulinu užpildyta švirkštimo priemonė (vienkartinis insulino injektorius), kurioje yra 3 ml (300 vienetų) insulino. Taigi besileidžiantieji Lilly insuliną gali pasirinkti, kuriuo iš dviejų puikios kokybės injektorių jiems patogiau naudotis: HumaPen Luxura (į šį injektorių įdedamas insulino užtaisas) ar jau užpildytu insulinu (vienkartiniu) insulino injektoriumi KwikPen.
Insulino injektoriumi KwikPen gali naudotis sergantieji cukriniu diabetu ir besileidžiantys bet kurį Lilly insulino analogą: greito veikimo, bazinį bei mišraus veikimo insulinus.
Injektorių KwikPen dozavimo rankenėlės (injektorių galai) ir etiketės yra spalvotos. Skirtingos spalvos atitinka skirtingas insulino rūšis. Todėl reikiamą insuliną lengva atskirti pagal injektoriaus spalvą. Alyvinė spalva žymi greito veikimo, žalia – bazinį, geltona – mišraus veikimo insuliną, kurio sudėtyje yra 25 proc. greito veikimo ir 75 proc. bazinio insulino, o raudona – mišraus veikimo insuliną, kurio sudėtyje yra 50 proc. greito veikimo ir 50 proc. bazinio insulino.
Insulino dėžutės viduje yra pakuotės informacinis lapelis, kuriame išsamiai parašyta, kaip naudotis injektoriumi KwikPen. Išmokti susileisti insuliną ir vėliau naudotis injektoriumi KwikPen iš tiesų paprasta.
Injektoriai KwikPen pagaminti iš kokybiškos medžiagos, optimalaus dydžio, lengvi. Juos patogu paimti į ranką leidžiantis insuliną, injektoriaus dydis leidžia patogiai nuspausti dozavimo rankenėlę. Be to, šia leidimo priemone insulinas sušvirkščiamas labai lengvai (visai nereikia jėgos, net ir švirkščiant didesnę insulino dozę).
Vienos injekcijos metu galima sušvirkšti nuo 1 iki 60 vienetų insulino. Dozė nustatoma vieno vieneto tikslumu. Injektoriaus dozės langelis didelis, jame aiškiai matomi skaičiai. Insulino dozė nustatoma ir koreguojama lengvai. Jeigu nustatyta per daug vienetų, dozę galima koreguoti atsukant dozavimo rankenėlę atgal – dozė koreguojama be insulino praradimo. Sukant dozavimo rankenėlę, kas vieną vienetą gerai girdimi trakštelėjimai.
Tikime, kad injektorius KwikPen palengvins sergančiųjų kasdienybę.
Jei reikėtų daugiau informacijos apie naująjį injektorių KwikPen, kreipkitės į savo gydytoją arba skambinkite nemokamu „Lilly“ informacijos telefonu 8 800 40405.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai