Tinkama pėdų priežiūra

Cukrinis diabetas (CD) dabar nėra toks pavojingas, kaip šios ligos sukeltos komplikacijos. Viena iš dažniausiai pasitaikančių yra diabetinės pėdos sindromas. Jis gresia tiems, kurie nepaiso savo ligos ir nesirūpina savo kojomis. O kaip tinkamai rūpintis ir jas prižiūrėti?
 

• Svarbiausia stengtis, kad kraujyje gliukozės kiekis neviršytų normos. Kuo normalesnis jos kiekis, tuo saugesnės jūsų kojos. Žinokite, kad ryte, nieko nevalgius, gliukozės kiekis gali svyruoti nuo 3,3 iki 5,5 mmol/l. Pavalgius padidėja iki 7,8-8,9 mmol/l, bet maždaug po 2 valandų turi sumažėti.
• Labai atidžiai apžiūrėkite pėdas. Jeigu neįstengiate pamatyti savo padų – apžiūrėkite juos veidrodyje arba paprašykite, kad apžiūrėtų kiti. Net menkiausią įdrėskimą ar paraudimą geriausia dezinfekuoti.
• Kojos turi būti tokios pat švarios, kaip ir veidas. Kasdien jas plaukite šiltu vandeniu, muiluodami švelniu muilu (ypač kruopščiai išplaukite tarpupirščius). Nagus trumpinkite tik dilde.
• Diabetu sergantis žmogus turi avėti tik labai kokybišką avalynę, pasiūtą iš natūralios odos arba audinio.
• Jokiu būdu nuospaudų nekarpykite žirklėmis, nepjaustykite peiliuku. Pamirkykite kojas vonelėje su muilu ir suminkštėjusias nuospaudas nugremžkite švaria pemza arba specialia trintuvėle. Nesistenkite nuospaudų atsikratyti iš karto. Kovokite su jomis kasdien, kol pamažu išnyks. Nuospaudoms prižiūrėti ir minkštinti tinka tepalas Kerasal („Spirig Pharma AG“, Šveicarija). Jis suminkština ir nusluoksniuoja sustorėjusį raginį sluoksnį. Tai pavyksta padaryti dėl jo sudėtyje esančių medžiagų salicilo rūgšties ir šlapalo bei riebaus tepalo pagrindo.
• Prieš pamirkydami kojas vonelėje su muilu suragėjusias odos vietas patepkite Kerasal tepalu ir suminkštėjusias nuospaudas nuvalykite švaria pemza ar spec. trintuvėle. Jeigu ant pėdų ne tik yra nuospaudų, bet ir visa pėdų oda sustorėjusi ir kieta, ją rekomenduojama tepti Kerasal tepalu 1–2 kartus per dieną.
• Atsiradus mažiausiai žaizdelei, kreiptis į gydytoją. Svarbu neuždelsti gydymo.
Visi minėti reikalavimai gana paprasti. Jų paisant, galima išvengti trofinių opų ir gangrenos.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai