Nesaldi cukraligė

Apie cukrinį diabetą vaikų amžiuje kalbamės su Vilniaus universiteto Vaikų ligų klinikos lektoriumi, Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės gydytoju vaikų endokrinologu SAM specialistu konsultantu vaikų endokrinologijai dr. Robertu KEMEŽIU bei Vilniaus vaikų ir jaunimo diabeto klubo „DiaBitė plius“ vadove gydytoja Egle JAKIMAVIČIENE.
 

Kokiu diabetu serga vaikai?


Dr. Robertas Kemežys:
Vaikai, paaugliai ir jauni suaugusieji (iki 30–40 metų) dažniausiai serga 1 tipo cukriniu diabetu.
Lietuvoje ir Europoje net 99 proc. visų cukrinio diabeto atvejų iki 18 metų amžiaus tenka 1 tipo cukriniam diabetui.
Tačiau kituose kontinentuose (ypač Azijoje, Šiaurės Amerikoje) dėl didelio vaikų nutukimo, netinkamos mitybos, nepakankamo fizinio aktyvumo vis dažniau diagnozuojamas 2 diabeto tipas.
Šiandien dar nėra visai aišku, kas sukelia I tipo diabetą. Neabejotina paveldėjimo reikšmė, nes tėvų diabetikų vaikai dažniau suserga šia liga. Tačiau 60–70 proc. atvejų susergama ne dėl paveldėtų, o dėl aplinkos rizikos veiksnių (infekcijų, gyvensenos įpročių, aplinkos taršalų ir kt.). Deja, kol kas nepavyksta išsiaiškinti, kurie gi veiksniai lemiami.
Dažniausi diabeto simptomai – besaikis skysčių vartojimas, dažnas šlapinimasis ir staigiai krintantis svoris, nepaisant nepakitusių mitybos įpročių ir vienodo maisto kiekio.
Diabetą galima įtarti, jeigu vaikas ima naktimis šlapintis į lovą, greit nuvargsta, būna blogai nusiteikęs.
 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai