Ar galime numatyti diabeto eigą?

Kartais mus persmelkia mintis: „Kaip būtų gerai, jei sugebėtume numatyti, ką pagalvos ar kaip pasielgs tam tikromis aplinkybėmis mus supantys žmonės“. Nuo senų laikų buvo bandoma numatyti kai kuriuos reiškinius matematiniais, fizikiniais, loginiais, jutimo ar netgi nepaaiškinamais ir neapibrėžtais būdais. Pirmasis „numatomumą“ kaip reiškinį 1821 m. nurodė prancūzų matematikas Pierre-Simon de Laplace. Numatomumas, jo nuomone, tai toks reiškinys, kuris leidžia būsimą situaciją matyti taip pat aiškiai, kaip ir buvusią praeityje. Medicinoje sugebėjimas numatyti gydymo rezultatą ir ligos prognozę yra ypač svarbus. Nauji diagnostikos būdai, gydymo metodai, vaistai ar įgyvendinamos idėjos, galintys padėti žmogui jaustis sveikam, turi „aukso vertę“, nes nieko brangiau už sveikatą nėra.
 

Šiuo metu viena iš labiausiai paplitusių neinfekcinių ligų pasaulyje yra cukrinis diabetas. Tai lėtinė endokrininė liga, trunkanti visą gyvenimą. Sergant šia liga dėl kasos išskiriamo insulino trūkumo ar jo netinkamo veikimo sutrinka medžiagų apykaita, didėja gliukozės kiekis kraujyje, organizmas nepakankamai maisto paverčia jo paties reikmėms vartojama energija, blogėja žmogaus savijauta. Netinkamai gydant gresia gausybė komplikacijų – apakimas, inkstų pažeidimas, kojų gangrena ir amputacijos, miokardo infarktas ir insultas. Jos blogina gyvenimo kokybę, skatina ankstyvą senėjimą, mažina darbingumą ir negalią bei pagreitina mirtį net 8–10 metų.
Veiksmingas ir laiku pradėtas gydymas gali atitolinti šių grėsmingų komplikacijų vystymąsi. Vartojant tinkamų vaistų galima valdyti ligos eigą.
 

 

Geros diabeto kontrolės siekis – svarbiausias gydant diabetą


Kyla klausimas – kas yra gera diabeto kontrolė? Sergantysis diabetu gliukozės kiekį turėtų tikrinti nevalgęs, 2 val. po valgio keletą kartų per dieną (po pusryčių, pietų ir vakarienės) bei eidamas miegoti vakare. Rezultatus jis turėtų įrašyti savo diabeto savikontrolės dienyne. Pagal šiuos duomenis ir pacientas, ir gydytojas gali koreguoti diabeto gydymą. Pageidautina, kad gliukozės svyravimai nevalgius būtų 4,4–6,6 mmol/l, o po valgio – iki 8,9 mmol/l.
Kitas labai svarbus diabeto kontrolės žymuo yra glikuotas hemoglobinas (HbA1c), kuris rodo, ar diabetas per paskutiniuosius 3 mėnesius buvo gydytas veiksmingai. Jei gydymas veiksmingas, glikuotas hemoglobinas turėtų būti mažiau nei 6,5 proc. Jei jis didesnis, būtina koreguoti gydymą.
Savikontrolės niekuomet nevalia pamiršti. Jos atmetimas – tarsi važiavimas naktį be šviesų.
 

Insulino terapija – neišvengiamas gydymo etapas


Diabetas yra nuolat progresuojanti liga: savo insulino rezervai pamažu senka, ir pradeda vystytis diabeto komplikacijos. Mes vis dar nemokame išgydyti diabeto, tad ateina natūralus ir neišvengiamas laikas pradėti gydyti insulinu. Kiekvienam pacientui jis yra individualus – vieniems insulino reikia iš karto nustačius diabetą, kitiems – po 7–9 metų nuo ligos pradžios. Tai sprendžia gydytojas.
Labai liūdna, bet dažnai žmonės bijo insulino injekcijų, manydami, kad tai „paskutinis“ vaistas jų gyvenime. Tačiau tinkamai parinkta insulino terapija ne tik pagerina gyvenimo kokybę, pailgina gyvenimo trukmę, bet ir sulėtina komplikacijų progresavimą. Jau ligos pradžioje kiekvienas ligonis turėtų žinoti, kad jam galbūt prireiks insulino terapijos, bet tai bus ne bausmė, o tiesiog kitas, tobulesnis laiptelis jo gydymo procese. Nuo insulino atradimo ir pritaikymo diabetui gydyti praėjo jau daugiau kaip 80 metų, tad yra pacientų, kurie vartoja insulino daugiau nei pusę amžiaus ir jaučiasi puikiai.
 

Unikali išeitis – numatomo veikimo insulino analogai


Ieškodami būdų, kaip geriausiai imituoti natūralią insulino gamybą, mokslininkai sukūrė greito veikimo insulino analogus, kurie, suleisti prieš valgį, imituoja insulino pikus. Taip atsirado galimybė sumažinti daug žalos organizmui darančią glikemiją po valgio.
Naujausias ilgo veikimo insulino analogas dėl savo unikalios struktūros ir veikimo įgijo „insulino su numatomu veikimu“ pavadinimą ir pradėtas plačiai vartoti įvairiose pasaulio šalyse.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai