Gelbėjimo darbai

Jeigu jaučiatės pasiklydę ir vieniši tarp neono šviesų, jeigu didmiesčiai, - tokie kaip Vilnius, Kaunas, Panevėžys arba kad ir kokie nors Kėdainiai, - kasdien užgriūva jus gelžbetonine savo galybe, jums tiesiog būtina įsigyti kokį nors naminį gyvūnėlį. Jeigu reikalai ne tokie prasti ir jūsų namai - džiaugsmo sklidina taurė, o širdis trykšta energija, užuojauta, gerumu ir jaučiate nenumaldomą norą šiomis gėrybėmis dalytis, tuomet įsigyti mielą, protingą ir linksmą padarėlį jums patartina netgi dar greičiau. Ir, beje, abiem šiais atvejais žodis “įsigyti” visai nebūtinai reiškia “nusipirkti”. Daugiau ar mažiau beprotiškus pinigus kainuoja juk mėlynas kraujas - bajoriška kilmė. O protingų akučių-sagučių, vikrių letenėlių, smagių “kalbančių” uodegyčių ir ištikimų širdelių - pilni patvoriai! Ak, man liūdna, gerbiamieji skaitytojai, - kiek beglobių ir benamių sutvėrimų vargsta, alksta ir žūsta mūsų šiltų namų pašonėje… Kiek visiškai nemokamo džiaugsmo galėtų jie suteikti žmonėms, kiek daug išmokyti suaugusiuosius ir vaikus. Jeigu kartais nuspręstumėte savo namų ir širdies šiluma pasidalyti su benamiu kačiuku ar šuneliu - veterinarijos gydytojo Vytauto BARTKAUS patarimai kaip tik jums.
 

Gaila, kad pas mus beglobių gyvūnų problemos sprendžiamos taip necivilizuotai. Išsivysčiusiose šalyse veikia specialios veterinarijos gydytojų brigados, kurios rūpinasi benamių gyvūnų skaičiaus reguliavimu ir užkrečiamų ligų prevencija - gaudo juos, kastruoja ir skiepija. Pas mus, deja, iki to dar labai toli - benamiai paprasčiausiai naikinami, t.y. žudomi, ir dažnai tai daroma pačiais barbariškiausiais būdais. Užsienio spaudoje pasirodo vis daugiau straipsnių, atliekami išsamūs tyrimai apie naminių gyvūnų vietą žmonių gyvenime, tiriamas bendravimo su gyvūnais poveikis įvairiausiomis ligomis sergantiems žmonėms ir visų šių tyrimų rezultatai - tik teigiami. Juk daugelyje šalių netgi nuteistiesiems kalėjimuose leidžiama laikyti kameroje kokį nors gyvulėlį, nes toks bendravimas slopina agresiją, pagerina net užkietėjusių banditų tarpusavio santykius. Todėl, žinoma, ketinimas priglausti savo namuose benamį gyvūną yra sveikintinas. Žmogus taip padės ne tik šuneliui ar kačiukui, bet ir pačiam sau.
 

NUO KO GI PRADĖTI GYVŪNĖLIO GELBĖJIMĄ?


Reikia nepamiršti, kad šunys ir katės serga daugeliu užkrečiamų ligų, kurios pavojingos ir žmogui. Benamio gyvuliuko organizmas išsekęs nuo bado ir šalčio, imuninė sistema labai nusilpusi ir bet koks užkratas prie jo lipte limpa. Didžiausią pavojų kelia kirminai ir grybelinė liga - mikrosporija. Mikrosporija šunys užsikrečia palyginti retai, pagrindinis platintojas yra benamės katės. Šiaip jau mikrosporijos sukėlėjų pilna visur, tačiau suserga, kaip minėjau, tik išsekę gyvūnai, kurių imuninė sistema nusilpusi. Atpažinti mikrosporija užsikrėtusį gyvūną nesunku - kailiukas aplink ausis, ant snukučio ir letenėlių būna išplikęs, matosi šašai ir tamsios dėmės. Tačiau ir tokį nelaimėlį veterinarijos gydytojas gali išgelbėti.

Apskritai bet kokio gyvūno kailis - patikimiausias “diagnostinis prietaisas”. Jeigu kailiukas tankus, žvilgantis, sveikas - tikimybė, kad gyvulys kuo nors serga, lygi nuliui. Bet vis tik nepatarčiau gyvūnėlio iš gatvės tučtuojau neštis namo, o tuo labiau glausti prie veido ar net bučiuoti, kaip kartais daro vaikai. Benamį, kurį nusprendėte priglausti, geriausia būtų nešti tiesiai į artimiausią smulkių gyvūnėlių gydyklą. Ten gydytojas visapusiškai jį ištirs - patikrins širdies ir kitų organų darbą, o radęs kokią ligą, paskirs gydymą: jeigu jūsų būsimasis augintinis turi ektoparazitų (blusų ir kitų vilnos gyvių), paskirs priemonių jiems naikinti, skirs antihelmintikų (vaistų nuo kirminų), jų galima, aišku, ir patiems nusipirkti veterinarijos vaistinėse, bet svarbu tiksliai žinoti gyvūnėlio svorį, antraip vaistai gali ir pakenkti, ypač jeigu jis labai išsekęs.
Po vizito pas gydytoją labai svarbu kuo geriau buvusį benamį prižiūrėti. Šerti reikia tik pačiais kokybiškiausiais produktais - šviežia mėsa, žuvimi, varške, kiaušiniais. Tik svarbu neperšerti. Ilgai badavęs, nusilpęs organizmas nepajėgia iškart sudoroti daug maisto. Net ir prie gero gyvenimo reikia pratinti pamažu. Pas mus dažnai atveda žmonės tokių pacientų - surijo išbadėjęs šuo kilogramą mėsos arba kačiukas išlakė litrą pieno, ir prašom - mirtimi vaduojasi. Todėl šerti reikia kokybišku maistu, dažnai ir po truputį.
Ypač gera buvusio benamio priežiūra reikalinga tam, kad jį po 2-3 savaičių būtų galima paskiepyti. Sutvirtėjęs organizmas geriau reaguoja į vakciną, mažesnė komplikacijų tikimybė ir įgyjamas imunitetas patikimesnis.
Tolimesnė priglausto gyvūno priežiūra niekuo nesiskiria nuo įprastinės. Svarbiausia, žinoma, tinkamai šerti. Dažnai šeimininkai, patys to nesuprasdami, tiesiog lėtai nuodija savo numylėtinius, o paskui moka už gydymą ir sielvartauja, matydami gyvūnėlio kančias. Juk gamtą mes todėl ir pavergėme, kad žmogus - ištvermingiausias gyvulys pasaulyje. Žmonės dėl pigumo perka kepenines ir kitokias dešras, o juk tai ir šuniui, ir katei tikras nuodas. Jų skrandis, kepenys, kasa ir kiti organai tiesiog nepajėgia susidoroti su tokiais druskos ir aštrių prieskonių kiekiais. Stambaus, visiškai sveiko šuns dienos racione gali būti ne daugiau 1.5-2 g druskos. O katinui druskos negalima duoti visiškai. Absoliučiai negalima dėti šunims ir katėms į maistą jokių gyvulinių riebalų (taukų, sviesto, margarino). Kepenims ir kasai tai lėta mirtis. Naudingas yra tik aliejus ir žuvų taukai - nedideliais kiekiais (nuo 4-5 lašų iki 1 arb. šaukštelio). Neklausykite, ką suokia reklamos - sausas ir konservuotas maistas tinka tik iš bėdos. Jis nepakenks kelionėje arba tais retais atvejais, kai visiškai nėra laiko. Šerdami gyvūną vien tokiu maistu, tikrai labai sutrumpinsite jo gyvenimą.
Šerti reikia natūraliu maistu - avižinėmis ir miežinėmis košėmis, dėti daržovių ir, žinoma, duoti pakankamai mėsos. Mėsą geriau truputėlį apvirti arba apiplikyti karštu vandeniu. Galima sudėti tiesiai į baigiančią virti košę. Pigu ir sveika šerti subproduktais - tinka jautienos plaučiai, kepenys, širdis. Tik jokiu būdu negalima duoti kiaulienos - net ir liesa kiauliena pernelyg riebi gyvūnui. Iš visų subproduktų jokiu būdu negalima šerti šunų ir kačių tik inkstais - nuo juose susikaupusių nuodingų medžiagų šunims prasideda viso organizmo intoksikacija, o katės suserga akmenlige ir šlapimo takų uždegimais. Taip pat negalima kačių lakinti pienu - jų skrandžiuose nėra fermentų, virškinančių šį produktą. Katėms galima duoti tik varškę, kefyrą, rūgpienį ir kitus neriebius pieno produktus. Taip pat svarbu žiūrėti, kad suaugusios (vyresnės nei 1 metų) katės maiste visiškai nebūtų magnio - nuo jo taip pat gresia akmenligė ir kitos ligos. Natūraliuose produktuose magnio kiekis yra minimalus, tačiau perkant sausą ir konservuotą maistą svarbu atkreipti dėmesį į jo sudėtį.
Dar vienas tikrai mirtinas “skanėstas” - tai visų rūšių saldumynai - cukrus, sausainiai, saldainiai, šokoladas ir kt. Nuo jų ne tik genda dantys, bet ir nepataisomai žalojamos kepenys, kasa ir kiti organai.
“Štai, - baigdamas pokalbį sako gydytojas, - vienos viešnagės metu kolegos Anglijoje padovanojo man visą krūvą spalvotų lipdukų su užrašu: “Šuo ne Kalėdoms, šuo - gyvenimui”. Labai svarbu visiems įsidėmėti, kad gyvūnėlis - ne vienkartinis žaisliukas ir kad jis vienodai kenčia tiek nuo žmogaus žiaurumo, tiek nuo neprotingos meilės”.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Sviese
2009-11-20 20:59
Hm... Tai kuo tada tikėti?
:D
2009-03-21 03:04
Tokios nesąmonės dar negirdėjau. Natūrali gyvūnų maitinimo sistema (pvz. RAW) yra tikras menas, reikia išmanyti, apskaičiuoti kasdienę maisto sudėtį, visų reikalingų medžiagų kiekius ir t.t. O parašyti, kad reikia šerti košėmis ir duoti mėsos- tai čia jau visiškas neišmanymas. Neklaidinkit žmonių, nes ir šers gyvūną nuo savo stalo. Profesionalus super premium klasės gyvūnų maistas nėra jokia lėtos mirties garantija. Juokingas straipsnis. Profesionaliu maistu šeriamas gyvūnas gyvena ilgai ir laimingas, nors ir, žinoma, pasitaiko alergijos, bet juk ir žmogui ne kiekvienas maistas tinka. O kaip šerti gyvūną, jeigu maiste katėms visiškai negali būti magnio? Visiška nesąmonė, tai yra neišvengiama, tiesiog yra tam tikras kiekis, kuris neturi būti viršytas.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai