Kaip išvengti ūminio pankreatito

Ūminis pankreatitas išlieka viena aktualiausių chirurginės gastroenterologijos ir intensyvios terapijos problemų. Sergamumas ūminiu pankreatitu per pastaruosius 30 metų vis auga, o bendras mirštamumas išlieka labai didelis, nepaisant to, kad diagnostikos ir gydymo srityje pasiekta didelė pažanga. Žinant, kas lemia šios ligos atsiradimą, galima imtis profilaktinių priemonių.
 

Pagrindinės ligos priežastys


Iš esmės yra dvi pagrindinės ūminio pankreatito priežastys: tulžies pūslės akmenligė (30–60 proc.) ir su tuo susijusios patologijos (tulžies takų, ductus pancreaticus anomalijos, tumorai, S.Oddi disfunkcija) bei alkoholis ir kiti alimentariniai faktoriai (10–34 proc.).
Ūminį pankreatitą gali sukelti ir kitos, rečiau pasitaikančios priežastys – traumos (esant bukoms pilvo ar operacinėms traumoms, operuojant, pvz., penetracinę skrandžio opą), medikamentai (tetraciklinas, furozemidas, hormoniniai vaistai ir kt.), penetracinės opos, Krono liga, lėtinis inkstų nepakankamumas, hiperparatireoidizmas, hipertrigliceridemija ir kt. (10–15 proc.).
Apie 10 proc. visų pankreatitų sudaro idiopatiniai pankreatitai, tačiau paskutinių metų tyrimai padėjo atrasti priežastis, kurios anksčiau nebuvo žinomos.
Iki 70 proc. idiopatinių pankreatitų priežastis yra tulžies takų patologija mikrocholangiolitiazė, kai susidaro smulkūs konkrementai, akmenukai, kurių echoskopu neįmanoma nustatyti.
Dar viena priežastis – padidėjęs Oddi sfinkterio tonusas, kai sutrinka kasos sulčių nutekėjimas.
Diagnostinės procedūros taip pat gali sukelti pankreatitą. Retrogradinės cholangiopankreatografijos metu kontrastine medžiaga užpildomi tulžies latakai – po šios procedūros maždaug 5–10 proc. atvejų taip pat gali pradėti vystyti ūminis pankreatitas.
Kaip minėta, viena pagrindinių priežasčių, skatinančių pankreatito vystymąsi, – alkoholis. Be to, prisideda ir alimentariniai faktoriai, kadangi vartojant alkoholį paprastai ir gausiai valgoma, o maistas būna riebus, aštrus – tai sukelia kasos aktyvumo padidėjimą. Kadangi kasa, išskirdama virškinimo fermentus, atlieka ypač svarbią funkciją virškinimo procesuose, jos kraujotakos sistema irgi ypatinga. Fiziologinėje ramybėje, kai žmogus badauja, kasa dirba neintensyviai. Pavalgius jos funkcija yra stipriai suaktyvinama. Kraujotaka kasoje gali suaktyvėti 30–40 kartų, į ją priplūsta daug kraujo. Alkoholis jau pats savaime yra dirgiklis, o didesnės jo dozės dar labiau aktyvina kasos veiklą. Kasa skatinama taip intensyviai dirbti, kad galų gale nebepajėgia funkcionuoti – prasideda vadinamasis autolizinis procesas – kasa pradeda naikinti pati save.
Vyresnių žmonių kraujagyslės dažnai būna pažeistos aterosklerozės, taigi tokiam žmogui pavartojus alkoholio bei riebaus, aštraus maisto, kraujas į kasą priplūsti negali. Todėl seniems žmonėms užvalgius aštriau ar riebiau, gali iš karto prasidėti kasos uždegimas.

 

Skiriami keturi pankreatito išsivystymo mechanizmai:


- hiperstimuliacija, kada kasa verčiama ypač stipriai dirbti (alkoholis, alimentariniai faktoriai);
- intrapankreatinio spaudimo padidėjimas, kasos sulčių nutekėjimo sutrikimas;
- biliopankreatinis, duodenopankreatinis refliuksas;
- infekcija, išemija.
 

Profilaktika


Stengiantis išvengti kasos uždegimo reikia šalinti jau minėtas priežastis.
Pirmiausia reikia vengti besaikio alkoholio vartojimo. Tai dažna pankreatito, ypač jaunesnio amžiaus žmonių, priežastis.
Nustatyti, koks suvartojamo alkoholio kiekis yra pavojingas kasai, neįmanoma, kadangi vienas žmogus gali ilgą laiką kasdien piktnaudžiauti alkoholiu, bet pankreatitu nesusirgs, o kitam užtenka vienkartinio išgėrimo. Tai yra susiję su tuo, kaip organizmas toleruoja alkoholį. Neišsivysčius fermentų sistemoms, kurios skaido alkoholį, bet koks jo kiekis gali būti žalingas.
Be to, būtina vengti nekokybiško alkoholio, jo surogatų, nepatartina maišyti įvairaus stiprumo gėrimų.
Būtina laikytis tam tikro mitybos režimo – kiek galima mažiau vartoti aštraus ir riebaus maisto, nepersivalgyti.
Biliarinio pankreatito profilaktikai svarbu laiku atliktas tulžies takų sanavimas, akmenų pašalinimas. Pastaruoju metų ypač išaugęs tulžies pūslės pašalinimo operacijų skaičius. Tačiau biliarinės kilmės pankreatitų nesumažėjo. Problema ta, kad akmenligė – „nebyli“ liga. Žmogus dažnai net nežino, kad serga. Tai paaiškėja tik tada, kai suserga ūminiu pankreatitu. Todėl rekomenduojama profilaktiškai tikrintis. Echoskopija padeda neskausmingai nustatyti akmenis, esančius tulžies pūslėje.
Toks profilaktinis pasitikrinimas ypač rekomenduojamas rizikos grupei priklausantiems žmonėms – nutukusiesiems, asmenims, kurie po valgio jaučia dispepsijos simptomus, maudimą, sunkumą, skausmą po dešiniuoju šonkaulių lanku. Profilaktinė patikra svarbi ir vyresnio amžiaus žmonėms, kadangi biliarinės kilmės pankreatitas būdingas būtent vyresniems pacientams.
Svarbu, kad žmonės nelauktų iki kritinio momento, kai pagalba dažnai gali būti pavėluota.
Vyresnio amžiaus žmonės sudaro trečdalį visų pankreatitu sergančių pacientų. Tokiems ligoniams dažnai būna gretutinių sutrikimų, o tai labai pasunkina gydymą. Jų mirštamumas yra taip pat didesnis, palyginti su jaunesniais pacientais. Jaunų žmonių mirštamumas nuo sunkaus ūminio pankreatito siekia 5–10 proc., o senyvo amžiaus žmonių grupėje šis rodiklis gali būti net 30–40 proc.
 

Gydymas


Apibendrinant galima pasakyti, kad žmogus pats turėtų rūpintis savo sveikata. Sveikas gyvenimo būdas ir profilaktinė patikra siekiant išvengti tulžies takų akmenligės – pagrindinės sąlygos, norint apsisaugoti nuo ūminio pankreatito.
Susirgus ūminiu pankreatitu, būtina kuo skubiau kreiptis į specialistus, nes veiksmingiausia pagalba būna tuomet, kai žmogus kreipiasi per pirmąsias 3–5 valandas.
Pagal šiuolaikinius standartus taikoma aktyvi konservatyvi terapija.
Gydymas priklauso nuo to, ar pankreatitas yra lengvos, ar sunkios eigos.
Lengvos formos, t. y. intersticinio pankreatito atveju, 3–5 dienas gydoma konservatyviai. Ligoniui negalima nei gerti, nei valgyti, kad kasa būtų absoliučiai nedirginama. Zonduojamas skrandis, skiriama intraveninė infuzinė terapija. Skausmui malšinti skiriama nuskausminamųjų vaistų. Be to, būtina koreguoti besivystančius patologinius kitų organizmo sistemų pokyčius.
Sunki forma – nekrozinis pankreatitas. Be minėto gydymo būdo, esant lengvai formai, norint išvengti infekcijos, skiriama antibiotikų, kadangi nekroziniai audiniai – gera terpė mikroorganizmams daugintis.
Nesant infekcinių komplikacijų, gydoma konservatyviai. Atsirandančios infekcinės komplikacijos (abscesai, flegmonos, cistos, žarnų prakiurimas ir pan.) – indikacija atlikti operaciją.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai