Vidurių užkietėjimas – įveikiamas

Nuolat kintant visuomenės socialinio gyvenimo ritmui bei ilgėjant vidutinei gyvenimo trukmei, daugelis žmonių, kenčia nuo negalavimų, kurie kyla kaip civilizacijos pasekmė. Vis aktualesnė tampa žmonių mitybos problema. Rafinuotas, koncentruotas, netinkamu ar ne tuo pačiu paros laiku valgomas maistas, judėjimo stoka, ligos ir kiti veiksniai būna dažna įvairių rimtų negalavimų priežastis. Tarp jų yra ir varginantis vidurių užkietėjimas.
 

Pagrindinės priežastys


Vidurių užkietėjimas – tai liguistą būklę sukeliantis sunkus, retas tuštinimasis, po kurio atsiranda nevisiško išsituštinimo pojūtis. Laikoma, kad viduriai yra užkietėję, jeigu žmogus tuštinasi mažiau negu 3 kartus per savaitę. Esant šiam sutrikimui, išmatos gali būti labai kietos ir tuštinantis sunkiai slenka žarnomis.
• Pati bendriausia vidurių užkietėjimo priežastis yra nepakankamas vaisių, daržovių ir grūdinių kultūrų kiekis dienos racione ir pernelyg gausus riebalų, esančių sūryje, kiaušiniuose ir mėsoje, vartojimas. Dietologai nustatė, kad dauguma žmonių suvartoja nuo 5 iki 20 g elastinių skaidulų per dieną. O rekomenduojama jų suvartoti 20–30 g (100 g juodos duonos yra 4–5 g, daržovių lapų – 2–3 g, daržovių gumbų – 1–3 g, vaisių – 3 g ląstelienos).
• Skysčiai suminkština išmatų masę ir padidina jų apimtį, todėl jos lengviau slenka žarnynu. Žmonės, kuriems dažnai pasireiškia vidurių užkietėjimas, turi gausiai vartoti skysčių (iki 8 stiklinių per dieną).
• Ribotas fizinis aktyvumas taip pat gali būti vidurių užkietėjimo priežastis.
• Vaistai nuo skausmo, geležies preparatai, skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai, kurių sudėtyje yra aliuminio, nuo spazmų ir depresijos skirti medikamentai, šlapimo išsiskyrimą skatinantys ir vaistai nuo epilepsijos lėtina žarnyno sienelių judesius.
• Kai kuriems žmonėms sergant dirgliosios žarnos sindromu, būna storosios žarnos spazmų, kurie sutrikdo tuštinimąsi.
• Nėštumo metu viduriai užkietėja dėl hormoninių pakitimų organizme, taip pat dėl to, kad padidėjusi ir pasunkėjusi gimda spaudžia žarnyną. Senėjimas taip pat gali būti tuštinimosi sutrikimo priežastis, nes dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos mažėja žarnyno raumenų jėga ir aktyvumas.
• Žmonės, kurie ignoruoja atsiradusį poreikį pasituštinti, gali pamažu nustoti jausti šį pojūtį, ir tai gali sukelti vidurių užkietėjimą.
• Vidurių užkietėjimą gali lemti įvairios neurologinės ligos, medžiagų apykaitos sutrikimai ir įvairios sisteminės ligos, pažeidžiančios organų sistemas. Žarnų nepraeinamumas, sąaugos, divertikuliozė ar auglys gali spausti ar siaurinti žarnų spindį ir taip sukelti vidurių užkietėjimą.


 

 

Pagalba atsiradus simptomams


• Prieš pradedant vartoti vaistus vidurių užkietėjimui gydyti, turėtų būti
 

koreguojami gyvensenos veiksniai:


• didinamas fizinis aktyvumas,
• vartojama pakankamai maistinių skaidulų, kad padidėtų žarnų turinio gebėjimas sujungti vandenį,
• vartojama maisto produktų (vaisių, salotų), skatinančių žarnyno motoriką,
• siūloma gerti daugiau skysčių (bent 1,5–2 l per dieną),
• ribojami maisto produktai, skatinantys vidurių užkietėjimą (rafinuoti miltų produktai, šokoladas, bananai, kitokios nei žolelių ar vaisinės arbatos ir pan.).
Priemones, skatinančias vidurių laisvumą, ypač atsargiai turėtu rinktis moterys nėštumo metu.
Nerekomenduojama skirti difenilmetano darinių, nes jie gali sukelti dieglių tipo pilvo skausmą, skysčių netekimą, ricinos aliejaus, kuris gali sukelti stiprius gimdos raumenų susitraukimus, antraglikozidų (senos lapai, šaltekšnio žievė, rabarbaro šaknys). Daugelį pacientų ir net gydytojų klaidina tai, kad sena yra augalinis vaistas ir lyg neturėtų sukelti nepageidaujamo poveikio. Moterys, pačios geriančios įvairių laisvinamųjų arbatų, gali net nežinoti apie suvartojamus antraglikozidų kiekius, nes į daugelį šių mišinių sudėtį įeina senos lapai ar rabarbaro šaknys. Ilgai vartojant šių preparatų, gali atsirasti pykinimas, viduriavimas, sumažėti kraujyje kalio. Dėl galimo gleivinės uždegimo senos preparatų daugelyje klinikų nevartojama net žarnoms paruošti prieš endoskopinius tyrimus. Todėl senos preparatai šiuo metu nėra pirmiausia pasirenkami medikamentai vidurių užkietėjimams gydyti nėštumo metu.
Yra didelis laisvinamųjų vaistų pasirinkimas, tačiau nedaug vaistų tinka ilgalaikiam vartojimui bei lėtinio vidurių užkietėjimo gydymui. Šiuo tikslu tinka išmatų apimtį didinantys vaistai ir vienas iš tokių yra, pvz., makrogolis (Forlax). Tai natūralūs polisacharidai, virškinamajame trakte sugeriantys daug vandens ir didinantys išmatų tūrį bei skatinantys žarnų judesius. Laisvinamasis poveikis pasireiškia per 24-48 val. Vartojant žarnų turinį didinančius vaistus, svarbu gerti daug skysčių. Šie vaistai sujungia vandenį, kuriame ištirpinami. Jų vartojant nedirginama žarnyno gleivinė, nėra pripratimo vartojant ilgą laiką ar nutraukus jo vartojimą. Forlax galima vartoti sergant cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, inkstų nepakankamumu. Jis puikiai toleruojamas, gali būti skiriamas ir vaikams, nėščiosioms bei krūtimi maitinančioms moterims.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai