Hemorojus pagydomas

Žodis „hemorojus“ yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „kraujagyslės, pripildytos kraujo“. Išangės kanale kraujagyslės sudaro tankią kraujagyslinę pagalvėlę, vadinamą hemoroidais. Tai normalūs kiekvieno žmogaus organizme esantys dariniai. Jie padeda geriau užsidaryti išeinamajai angai, tačiau dėl įvairių priežasčių, kurie didina spaudimą pilve, šie mazgai padidėja ir gali sukelti kraujavimą, skausmą ar kitokius nemalonius jutimus išeinamosios angos srityje. Padidėję, prasiplėtę dariniai vadinami hemorojumi arba hemorojiniais mazgais. Apie hemorojų sukeliančius veiksnius, jo simptomus ir kokią pagalbą suteikti žmogui, sergančiam šia liga, kalbamės su Vilniaus centro poliklinikos vidaus ligų gydytoja Lina JASIUKEVIČIENE.
 

Kokie veiksniai skatina hemorojaus atsiradimą?


Nors hemorojus žinomas nuo senų laikų, tačiau jo priežastys iki šiol lieka neaiškios. Vidurių užkietėjimas, stanginimasis tuštinantis neabejotinai skatina hemorojaus simptomus, tačiau tai nėra būtina jo priežastis. Paradoksalu, bet viduriavimas taip pat gali būti prasidėjus hemorojui ar pabloginti ligos eigą.
Hemorojui atsirasti gali turėti įtakos keletas veiksnių:
• Paveldimumas
• Ilgalaikis stovimas ar sėdimas darbas
• Venų patologijos
• Sunkumų kilnojimas
• Nėštumas bei hormoniniai pokyčiai
• Vyresnis amžius
• Antsvoris
Hemorojumi dažniau serga vyrai ir nėščios moterys. Liga labai paplitusi išsivysčiusiose šalyse, kur žmonės gyvena pasiturinčiai. Paprastai tokių žmonių mitybos tipas – vakarietiškas, maistas turi daug lengvai pasisavinamų angliavandenių ir mažai skaidulų.
 

 

Kokie simptomai leidžia įtarti, kad žmogus serga hemorojumi?


Du pagrindiniai hemorojumi sergančių asmenų nusiskundimai – tai kraujavimas ir hemorojinių mazgų iškritimas.
Kraujavimas dažnai yra pirmas ligos simptomas ir pasireiškia nedideliu kraujo kiekiu, pasirodančiu tuštinimosi pabaigoje bei pastebimu ant tualetinio popieriaus, ypač pasituštinus kietomis išmatomis. Ligai progresuojant, daugiau kraujo būna praėjus kelioms minutėms po pasituštinimo. Kraujas šviesiai raudonos spalvos.
Ligai progresuojant, hemorojiniai mazgai iškrenta. Iš pradžių vidinis hemorojinis mazgas pasirodo išangėje po stipresnio stanginimosi ir pasituštinus iškarto sugrįžta. Vėliau tokį mazgą tenka gražinti ranka. Jau šiame etape jie gali iškristi ir sunkiau keliant, kosint ar čiaudint. Esant sunkiai stadijai, mazgai jau būna iškritę nuolatos, ir gleivinę nuolat traumuoja apatiniai drabužiai.
Nepriklausomai nuo laipsnio, ligai būdingos išskyros iš išeinamosios angos, odos skausmingumas ir niežėjimas aplink išangę.
Hemorojus nėra gyvybei pavojinga liga, gydant simptomai dažnai praeina per kelias dienas, tačiau jie linkę kartotis. Reikia nepamiršti, kad nesikreipiant į mus, medikus, o, leidžiant hemorojiniams mazgams dažnai ir gausiai kraujuoti, gali atsirasti mažakraujystė (anemija). Iškritęs hemorojinis mazgas gali įstrigti išangėje, sukeldamas skausmą.
 

Kaip nustatomas hemorojus gydymo įstaigoje?


Apžiūrėdamas išangę, gydytojas nustato, ar matomi hemorojiniai mazgai, taip pat ištiria išangę digitaliniu būdu (pirštu ištiria, ar apčiuopiami mazgai tiesiojoje žarnoje). Hemorojiniai mazgai apžiūrimi specialiu instrumentu – anoskopu. Taip pat atliekama rektosigmoidoskopija – specialiu instrumentu su šviesos šaltiniu apžiūrima ir giliau esanti tiesiosios žarnos dalis (patikrinama, ar nėra vėžio, polipų, uždegiminių ligų, dėl kurių gali kilti panašių simptomų).
 

Kaip hemorojus gydomas?


Gydymas priklauso nuo stadijos.
I ir II stadijos hemorojiniai mazgai gydomi konservatyviomis priemonėmis, t.y. dieta (nevartoti alkoholio, aštrių prieskonių, kuo daugiau valgyti vaisių ir daržovių, daug skaidulų turinčio maisto – kruopų, rupios duonos, sėlenų), vengiant vidurių užkietėjimo (užkietėjus viduriams, daug sunkiau pasituštinti, stipriau stanginamasi, be to, standžios išmatos daugiau žaloja hemorojaus mazgus). Svarbi išangės higiena – reikia apsiplauti po kiekvieno pasituštinimo, tinka drungno vandens vonelės. Tai ne tik padeda palaikyti švarą, bet ir leidžia išvengti uždegimo, pabrinkimo. Naudingi dubens raumenis stiprinantys fiziniai pratimai.
Jei vyrauja išorinis hemorojus, per didelis švarinimasis gali pakenkti: dažnai plaunant išangės sritį su muilu, pašalinamas išorinis apsauginis odos sluoksnis, dėl to vaikštant hemorojaus mazgai dėl trinties daugiau žalojami. Norėdami to išvengti, patepkite kremu, pavyzdžiui, vazelinu, taip pat tinka bet kurie kiti hemorojui gydyti skirti kremai.
Jei šios priemonės neveiksmingos, taikomi sudėtingesni gydymo metodai:
• skleroterapija (aplink hemorojinius mazgus maitinančias kraujagysles suleidžiama specialaus tirpalo, užspaudžiamas jų spindis ir taip mažinamas mazgų prisipildymas krauju),
• guminės ligatūros (ant hemorojinio mazgo pagrindo uždedamas guminis žiedas ir mazgas po kiek laiko nukrenta).
Esant III – IV laipsniui, hemorojiniai mazgai operuojami.
 

Kaip šios ligos išvengti?


Labai svarbi teisinga mityba. Subalansuota, gausi augalinių skaidulų, turinti mažai riebalų ir ne itin aštri dieta garantuoja darnią žarnyno veiklą bei reguliarų išsituštinimą minkštomis, gerai susiformavusiomis išmatomis. Taisyklinga mityba mažiau dirgina žarnyno gleivinę, taip sumažinamas dirginimas analinėje srityje.
Reikšmės turi gyvenimo būdas. Nuolatinis sėdėjimas automobilyje, darbas biuro kėdėje skatina hemorojaus atsiradimą. Būtina atsikelti ir pajudėti. Pasivaikščiojimas, gimnastika, plaukimas ar važinėjimas dviračiu – geri būdai sportuoti. To negalima pasakyti apie šokinėjimą, tenisą, bėgiojimą ristele, nes tai papildomai apkrauna dubenį ir gali tik pabloginti būklę. Pasitaikius progai, lipkite laiptais ir nevažiuokite liftu, pasivaikščiokite. Judėkite, kai tik turite laiko.
Svarbu laikytis tinkamos higienos. Ji prasideda pasirenkant apatinius drabužius. Laikykitės principo, jog tik natūrali medvilnė jums tinka visu šimtu procentų. Medvilniniai drabužiai nedirgina odos, leidžia odai kvėpuoti, sugeria prakaitą.
 

Kokiu preparatu patartumėte gydyti hemorojų?


Šiuo metu Lietuvos rinkoje yra daugybė preparatų hemorojui gydyti. Kaip pavyzdį norėčiau paminėti dažnai rekomenduojamą ir skiriamą tepalą ar žvakutes Mastu S.
Juo gydoma esant:
• pirmojo ir antrojo laipsnio hemorojui,
• išangės įtrūkimui (ūminė išangės įplėša),
• ūminei ir lėtinei išangės srities egzemai,
• uždegimui išangės ir tiesiosios žarnos srityje (proktitui).
Preparatą reikia naudoti po pasituštinimo, prieš tai apsiprausti. Žvakutę geriau įsidėti gulint ant nugaros, tepaliuku tepti taip pat patogiau tokia poza. Po to reikėtų keletą minučių pagulėti. Geriau, aišku, būtų tą daryti prieš miegą.
Mastu S preparatas nuo hemorojaus parduodamas tepalo ir žvakučių pavidalu. Kartais žmonėms būna tiesiog išangės įplyšimų dėl užkietėjusių vidurių ir jie sukelia niežulį, perštėjimą ar kitus nemalonius simptomus. Tokiu atveju tinka rinktis Mastu S tepalą. Kad liga visiškai praeitų, patariama tęsti gydymą dar 8–10 dienų.
Kai kamuoja vidinis skausmas, tuomet geriau rinktis žvakutes Mastu S.
• Hemorojus aprašytas jau Hipokrato, o juo sirgo tokie garsūs žmonės, tokie kaip Napoleonas Bonapartas, Don Žuanas, Kazanova, Kopernikas ir kt.
• Hemorojus – viena dažniausių ligų. Tikslus dažnumas nėra žinomas, tačiau laikoma, kad daugiau negu 50 proc. vyresnių kaip 50 metų žmonių būna daugiau ar mažiau padidėję hemorojinius mazgus, o chirurginiuose skyriuose hemorojumi sergantys asmenys sudaro apie trečdalį visų ligonių.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai