Subtilios gydytojo ir paciento pokalbių temos

Kalbantis su gydytoju ne mažiau nei svarbiausi jūsų nusiskundimai reikšmingi yra ir jūsų kasdieninio gyvenimo įpročiai: maistas, miegas, buities sąlygos, darbinė veikla, lytinis gyvenimas bei žalingi įpročiai - rūkymas ir alkoholio vartojimas. Dabar požiūris į senyvo amžiaus ligų profilaktiką iš esmės pakito - niekada nevėlu mesti rūkyti, sureguliuoti dietą ar pradėti aktyviau mankštintis. Nevenkite kasmetinių patikrinimų ar reguliarių apsilankymų pas stomatologą, akių gydytoją. Netgi sirgdami įsisenėjusiomis ligomis (cukralige, artritu), galite sau padėti kontroliuoti ligą bei išvengti tolimesnių komplikacijų. Siekiant užmegzti glaudų bendradarbiavimą su gydytoju jums be galo svarbu gvildenti tokias subtilias temas, kaip seksas ar atminties problemos, nors tai jus ir ganėtinai varžo. Atminkite, jog asmeninių problemų turi kiekvienas, taigi reikia išmokti apie jas kalbėti. Gydytojas savo ruožtu jus būtinai parems ir stengsis sumažinti įtampą. Dažniausia klaida yra ta, jog pagyvenę žmonės dažnai linkę suversti naujai atsiradusių negatyvių pokyčių kaltę savo garbingam amžiui. Pasistenkite suvokti, jog prabėgantys metai nebūtinai turi būti susiję su atminties, seksualinės funkcijos sutrikimais, depresija ar šlapimo nelaikymu.
 

• Dauguma sveikatos priežiūros specialistų pripažįsta, jog vyresniame amžiuje seksualinė funkcija yra ne mažiau svarbi nei ankstesniuose gyvenimo tarpsniuose. Jei jums būdingi kokie nors lytinės funkcijos sutrikimai, pasikalbėkite apie tai su gydytoju: jis turėtų jus supažindinti su amžiaus pokyčiais, ligomis ar negalavimais, kurie turi įtakos lytinės sistemos veiklai; jūs taip pat sužinosite, kaip šią funkciją veikia įvairūs medikamentai, operacijos, stresas. Jei jūs varžotės ir nežinote, ką derėtų sakyti pirma, pabandykite pradėti pokalbį taip: “Mano klausimas yra labai asmeniškas, bet mane domina” arba “Aš suprantu, jog tai (liga, stresas, vaistai) gali įvairiai paveikti mano organizmą, tačiau man svarbu žinoti, ar tai turės neigiamos įtakos lytinei funkcijai”.
Nevalingas šlapinimasis ir tuštinimasis. Daugeliu atvejų šie nepatogumai pašalinami, tačiau juos būtina aptarti su gydytoju - tik jis galės parinkti veiksmingiausias priemones bei gydymo būdus. Turėtumėte jam pasakyti, kada ir kaip tai atsitiko pirmąsyk: “Aš keletą kartų nevalingai nusišlapinau nuo to laiko, kai paskutinį kartą lankiausi pas jus. Mane tai sutrikdė, nes nieko panašaus man anksčiau nebuvo nutikę”.
Netektis, gedėjimas ir depresija. Gyvendami ir sendami patiriame vis daugiau netekčių, atsisveikiname su mums artimais ir reikšmingais žmonėmis - sutuoktiniais, giminėmis, draugais. Žmonės linkę sakyti, kad netekties žaizdas užgydo laikas. Tiesa yra ta, jog visos per gyvenimą patirtos netektys sumuojasi, jų sukeliamas skausmas didėja, o slenkantys metai, suteikdami naujų rūpesčių ir džiaugsmų, padeda mums tik šiek tiek užsimiršti. Tačiau užtenka rimtesnio sukrėtimo, didesnės negalios, ir seni išgyvenimai vėl atgyja ar net gali tapti sunkios ligos - depresijos - priežastimi. Gydytojo pareiga patarti, kaip elgtis kritinėse situacijose, kaip tinkamai išgyventi praradimus. Patyrus netektį, būtina išlieti savo jausmus: skausmą, kaltę ar net pyktį - tai normalus praradimo išgyvenimas. Jei pačiu sunkiausiu metu jūs užgniaužę jausmus tylėsite, vėliau bus dar sunkiau prabilti. Jei slogi nuotaika tęsis ilgiau nei keletą savaičių, taip pat pasireikš apetito stoka, silpnumas, nemiga, abejingumas aplinkai, būtinai susitikite su gydytoju arba jam paskambinkite.


Atminties sutrikimai. Nors nemažai senyvo amžiaus žmonių mąsto ir atmena viską taip puikiai, kaip ir anksčiau, vis tik didžiausias jų būgštavimas susijęs su mąstymo ir atminties sutrikimais. Jei pajutote, jog sunkiai surezgate mintis ar vis pamirštate įvairius dalykus, pasikalbėkite apie tai su gydytoju. Stenkitės kuo tiksliau apibūdinti jus neraminančius pokyčius: “Iki šiol man lengvai pavykdavo apskaičiuoti mokesčius, įsiminti telefono numerius ar adresus, bet pastaruoju metu aš pastebiu, jog tai nėra taip paprasta”. Dažniausiai atmintis ir mąstymas pablogėja dėl depresijos, infekcinių ligų ar šalutinių vaistų poveikių. Taip pat jie gali pasireikšti kaip Alzheimerio ligos požymiai, lydimi pažinimo, mąstymo ir įsiminimo įgūdžių sutrikimų.
Priežiūra sunkiai sergant. Sunkiai susirgęs asmuo tampa priklausomas nuo jį slaugančių ir gydančių žmonių. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, jog jis netenka galios mąstyti ir spręsti su savo sveikata ir priežiūra susijusius klausimus, kad ir kokie jie svarbūs. Pacientui skirta teisė į informaciją apie ligą, jos prognozes, įmanomus gydymo būdus, priežiūrą, ir aplinkiniai privalo suteikti galimybę jam ta teise naudotis. Dažnai sunkiai sergantieji geidžia žinoti, kas jų laukia ir ko jie gali tikėtis. Jei prognozuojama nepalanki baigtis, jiems svarbu sutvarkyti visus “žemiškus” reikalus: išreikšti savo valią testamente, artimiesiems ar patikėtiniams perduoti įgaliojimus, susijusius su jų gydymu, slauga ir net mirtimi. Pacientams be galo svarbu aptarti šiuos dalykus, tuo tarpu jį supantiems žmonėms, tarp jų ir medikams, šie pokalbiai yra sudėtingi ir jaudinantys, taigi nenuostabu, kad stengiamasi juos vis atidėlioti. Pokalbio iniciatyvą turėtų perimti ligonis, būdamas tvirtai įsitikinęs, jog visi jo norai ir pageidavimai bus išpildyti. Derėtų vengti užuominų ir miglotų paaiškinimų, kad visa, ką stengiamasi pasakyti, būtų aiškiai suprasta ir teisingai įvykdyta.
Gydytojui ar slaugytojai kelia rūpestį ne tik sunkiai sergantis ligonis, bet ir jo artimieji: dėl vieno asmens ligos dažnai pakrinka visos šeimos gyvenimas, todėl tenka rūpintis tiek ligoniu, tiek ir jo šeima.
Jei manote, jog su jumis elgiamasi netinkamai, pasakykite apie tai gydytojui. Dažnai tenka susidurti su piktnaudžiavimo atvejais, kai senyvo amžiaus žmonės yra išnaudojami jų šeimos narių ar artimųjų. Išnaudojimas gali pasireikšti įvairiai: žodinės patyčios, fizinis smurtas, moralinis įžeidimas ar finansinės apgaulės. Apie tai sužinojęs, gydytojas tikrai ras būdų užkirsti kelią piktnaudžiavimui.
Jeigu pajutote, jog gydytojo ar kito medicinos personalo žodžiai ir darbai jums sukelia pyktį ar nepasitenkinimą, būkite tiesūs ir atskleiskite savo jausmus.
Atminkite, kad geriau išlikti atviram, užuot ėmus vengti gydytojo ar ieškoti kito specialisto.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai